polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Widać, że Ukraina jest partnerem, który nie tylko nie chciał przyjaźni z Polską, ale który zwyczajnie wykorzystał rząd PiS-u, wykorzystał prezydenta, który najwyraźniej wierzył w jakąś osobistą przyjaźń z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kijów wziął, co chciał i wytarł politykami PiS-u podłogę. Taka jest brutalna prawda" - powiedział Krzysztof Bosak. Konfederacja domaga się, aby Kijów zaakceptował przedłużenie i rozszerzenie przez Warszawę embarga na ukraińskie produkty rolne, oprócz tego politycy prawicy chcą, aby Ukraina wycofała skargę na Polskę do WTO. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: W węgierskim parlamencie premier Viktor Orban podkreślił znaczenie osiągnięcia pokoju. Zauważył, że pomimo wysiłków Węgier, wojna rosyjsko-ukraińska trwa nadal i przynosi cierpienie obu stronom. Orban wezwał do zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów pokojowych, aby zapobiec dalszym ofiarom śmiertelnym.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra

piątek, 31 grudnia 2021

Świąteczne opowiadanie... covidowe

Jaskrawo opakowane pudła pełne kłamstw czekają z niecierpliwością pod drzewkiem na otwarcie i docenienie. Tyle, że tak naprawdę nie są to kłamstwa, nie  we współczesnym  sensie, jeśli tylko wszyscy dalej  „robią to co wlaściwe”.  Jak wszyscy wiedzą po dwóch latach ciagle zmieniających się dyktatów, blokad i przenoszących  wirusy pudełek po pizzy,  najnowsza wersja oficjalnej „prawdy” będzie równie dobrze służyć jak poprzednie.

Bożonarodzeniowe opowiadanie – sztuka  w czterech odsłonach  Alistair Crooks  pt. „ Have a Happy Covid – normal Christmas”  opublikowane w Wigilię AD 2021 w magazynie Quadrant.

(Tłumaczenie i interpretacja: Bumerang Media)

 

SCENA I

 

Mama mówi: „Teraz chodźcie dzieci. Święta nadchodzą. Musimy udekorować to drzewko i zapalić wszystkie światełka, żeby Święty Mikołaj mógł was znaleźć.

Dzieci krzyczą z podniecenia, pędzą do salonu, gdzie tata wlaśnie postawił  małe drzewko i stoi z tyłu podziwiając swoje dzieło. "Hurra!" "Hurra!" „Św. Mikołaj przyniesie mi lalkę i jeszcze jedną lalkę”. „Chcę kucyka…” „Piotrusiu! Stoisz na moim świecidełku!” 

 

Mamusia:  „Teraz dzieci ładnie się bawią albo Święty Mikołaj nikomu nic nie przyniesie! I nie umieszczajcie wszystkich dekoracji na dole! Użyjcie tej drabiny. Ale bądźcie ostrożni!"

 

Rodzice pomagają dzieciom udekorować choinkę, wszyscy głośno i podekscytowani rozmawiają o tym, co przyniesie im Święty Mikołaj . Rozmawiają o  zwyczajowych rytuałach bożonarodzeniowych. Marchewki dla reniferów. Ciasteczka w spodeczku dla Mikołaja. Wszystkie zwykłe problemy, które należy rozwiązać w każde Boże Narodzenie.

 

Mamusia i tatuś wślizgują się z powrotem do sąsiedniej jadalni. Mamusia mówi do tatusia, dość cicho i poważnie, żeby dzieci nie słyszały.  

 

Mamusia: „Naprawdę musimy zrobić nasze szczepienia przed Bożym Narodzeniem. Dzieci po prostu muszą być bezpieczne przed COVIDem. Naprawdę martwię się, że zostawiliśmy to tak późno”. 

 

Tato ( trochę niepewny ) : Tak, kochanie. Musimy się do tego zabrać.

 

W salonie dzieci nadal dekorują choinkę, wciąż piszcząc z zachwytu. Ale Piotruś staje się trochę bardziej introspekcyjny.  Nagle wyrzuca…

 

Piotruś:   „Nie wierzę w Świętego Mikołaja. To nie ma sensu.” 

 

Dziewczynki:   Co!? ( przerażone, zszokowane,  krzyczą zgodnie ) „Oczywiście, że jest Święty Mikołaj! Kto  przynosi nam prezenty?” 

 

Piotruś:  Renifery lecące z bieguna północnego. Odwiedzić każde dziecko na świecie w jedną noc. Gruby Święty Mikołaj schodzi po kominie — a my nawet nie mamy komina, mamy piecyk gazowy. To brednie. Myślę, że to tylko po to, żeby sklepy mogły sprzedawać więcej towarów”.

 

Krzyki grozy! Dziewczynki w rozpaczy pędzą do rodziców.

 

Dziewczynki:  „Mamusiu! Mamo! Piotrek mówi, że nie ma Świętego Mikołaja. Powiedz mu, że jest kłamcą !!!”

 

Mamusia: „Och Piotrusiu! Jak mogłeś?"

 

Tato: „Jak śmiesz straszyć swoje siostry! Oczywiście, że jest Święty Mikołaj. I przychodzi co roku. I ( wpatrując się przenikliwie w syna ) nie przynosi prezentów niegrzecznym chłopcom. Idź natychmiast do swojego pokoju. Zaraz z tobą porozmawiam!”

 

Ponury Piotruś wychodzi z pokoju ze spuszczoną głową.

 

Mamusia: Teraz, dziewczynki. Nie słuchajcie  bzdur Piotrka. Idźcie i skończcie to dekorowanie bo inaczej Święty Mikołaj NIE nadejdzie, a to byłoby bardzo niefortunne!

 

Dziewczyny, nieco udobruchane, wracają do swojego zadania nieco bardziej stonowane. Tata mówi , wracając do tematu szczepionek.

 

Tato: Wiesz, czytałem trochę o tych szczepionkach. Jestem bardzo zmartwiony. Wydaje mi się, że jesteś tak samo narażony na ryzyko zachorowania na COVID lub przeniesienie COVID, nawet jeśli masz szczepionkę. A do tego dochodzi ryzyko samej szczepionki. Nie jestem pewien, czy chcemy, żeby dzieci narażac na takie ryzyko.

 

Mamusia:   Jak możesz tak mówić! To jedyny sposób, aby zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo! Widziałeś w telewizji? Rząd! Lekarze! Nawet gwiazdy telewizji uważają, że to najlepsza opcja, aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo! Co? To znaczy nie ufasz Magdzie Szubańskiej?

 

Tato:   Hmmm…. Wszystkie ich rady byłyby bardziej wiarygodne, gdyby nie zmieniali ich cały czas. Załóż maski, zdejmij maski, nie zbliżaj się do huśtawek i zjeżdżalni w parku, dopóki jesteś pewny, że  nie ma zagrożenia. A co z przenoszącymi wirusy pudełkami po pizzy i zaraźliwymi piłkami?

 

Mamusia:   Chcę, żebyś wiedział, ponieważ dyrektor ds. zdrowia Australii Południowej wydał to oświadczenie, że ani jedna osoba nie została zaatakowana przez pudełko po pizzy lub sherrin*. Nie chcę więcej słyszeć o tych bzdurach. Idź i zajmij się Piotrkiem.

 

__________________

 

Scena II: Pokój Piotrka.

 

  Piotruś leży na łóżku z wyrazem buntu w oczach.

 

Tato: Co to za bzdury o braku Świętego Mikołaja.

 

Piotryś:   Widziałem prezenty na dnie szafy.

 

Tato: Wścibski mały gnojku, nieprawdaż! Cóż, to koniec — koniec Świętego Mikołaja dla ciebie. Dorosłeś i dowiedziałeś się. Teraz dla odmiany musisz pomyśleć o innych. Musisz pomyśleć o swoich siostrach. Hmmmm. Musisz udawać, że jest Święty Mikołaj ze względu na dziewczynki. Wciąż są małe i wszyscy są podekscytowani Bożym Narodzeniem, a ty nie chcesz chyba być tym, który wszystko im psuje.  Jeśli zepsujesz im Święta – nie będzie dla Ciebie świątecznych przyjęć. W tym roku nie odbędzie się Świąteczny Korowód. Nie będzie Świąt Bożego Narodzenia i odwiedzin  babci w Queensland. Możesz zostać w swoim pokoju, dopóki nie będziesz gotowy przeprosić matki i powiedzieć siostrom, że byłeś po prostu złośliwy i głupi.

 

__________________

 

Scena III

 

Z powrotem w jadalni. Tatuś wrócił i rozmawia z mamą.

 

Tatuś:   Po prostu nie sądzę, żeby wstrzykiwanie dzieciom tego szczepu terapii genowej było dobrym pomysłem. Widziałem statystyki. Dane Izraela… Nie są dobre. Może po prostu musimy dorosnąć i zdać sobie sprawę, że szczepionki nie działają. …”

 

Mamusia  (płacząc ): Ale jeśli nie będziemy mieć  szczepienia, nie będziemy mogli wyjść z domu! Nie będziemy mogli chodzić z dziećmi na imprezy świąteczne! Nie będziemy mogli ich zabrać na bożonarodzeniowy korowód! Nie będziemy mogli odwiedzić mojej mamy w Queensland!

 

Nawet jeśli szczepionka nie powstrzyma Cię przed  złapaniem lub rozprzestrzenieniem wirusa, musimy pomyśleć o bezpieczeństwie całej społeczności! ”

 

__________________

 

Scena IV

 

Piotruś odwiedza dom towarowy SANTA ze swoimi siostrami. Zrywając z tradycją, Święty Mikołaj jest zamaskowany i siedzi za pleksiglasowym ekranem. Po dotknięciu pięściami bariery, próbuje wyglądać na absolutną niewinność, prosząc o prezenty, o których już wie, że są schowane na dnie szafy jego rodziców.

 

Święty Mikołaj: Czy byłeś w tym roku dobrym chłopcem?

 

Młody Piotrek: Och! Tak! Nauczyłem się od taty bardzo ważnej lekcji na temat mówienia prawdy.

 

Święty Mikołaj: Drogi chłopcze, a jaka to lekcja?

 

Młody Peter: Że coś może być prawdą, nawet tak długo, jak wszyscy mówią zgodnie, że też w to wierzą.

 

Gdy światła na scenie bledną, widać, jak mama i tata prowadzą swoje potomstwo do Jabs-R-Us na szczepienia całej rodziny.

 

Mamusia: Chodź, pospiesz się. Nie chciałabym zawieść Magdy.

 

Alistair Crooks, Quadrant

·       ____________________  

         Sherrin – oficjalna piłka gry AFLBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy