polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu wyborczego, która m.in. wprowadza Centralny Rejestr Wyborców i ma też, wedle jej autorów, zwiększyć frekwencję wyborczą. Nowelę poparło 230 posłów, przeciw było 220, nikt nie wstrzymał się od głosu. * * * AUSTRALIA: Zmarł kard. George Pell, były arcybiskup Sydney i były prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Kard. Pell - najwyższy dostojnik Koscioła katolickiego w Australii zmarł 10 stycznia o godz. 20.50 "po zatrzymaniu akcji serca" w wieku 81 lat. Jak donoszą media, był to wynik problemów w związku z operacją stawu biodrowego. Kardynal Pell spędził 400 dni w australijskim więzieniu o podwyższonym rygorze po fałszywym oskarzeniu i niesłusznym skazaniu go za rzekome przestępstwa seksualne. Sąd Najwyższy Australii oczyścił go ze wszystkich zarzutów. * * * SWIAT: Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow stwierdził, że Stany Zjednoczone mogą "szybko rozwiązać konflikt ukraiński, wydając polecenie Kijowowi". Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa, który skrytykował administrację Bidena za decyzję o przekazaniu Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Były prezydent USA stwierdził, że gdyby to on był nadal prezydentem, mógłby wynegocjować koniec wojny Rosji z Ukrainą w ciągu 24 godzin.
POLONIA INFO: 5-ta edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sydney - Klub Polski w Bankstown, 29.01, godz. 12:00 - 17:00 * * * MAM TEATR w Perth: 'Randka w Bistro" - Maylands, 27.01, godz. 19:00; Polish Sikorski Club, 28.01, godz. 18:00; Crakowia Club, 5.02, godz. 16:00; "Pozamiatane" - Crakowia Club, 29.01, godz. 18:00; Maylands, 3.02, godz. 19:00; Polish Sikorski Club, 4.02, godz. 18:00

piątek, 31 grudnia 2021

Świąteczne opowiadanie... covidowe

Jaskrawo opakowane pudła pełne kłamstw czekają z niecierpliwością pod drzewkiem na otwarcie i docenienie. Tyle, że tak naprawdę nie są to kłamstwa, nie  we współczesnym  sensie, jeśli tylko wszyscy dalej  „robią to co wlaściwe”.  Jak wszyscy wiedzą po dwóch latach ciagle zmieniających się dyktatów, blokad i przenoszących  wirusy pudełek po pizzy,  najnowsza wersja oficjalnej „prawdy” będzie równie dobrze służyć jak poprzednie.

Bożonarodzeniowe opowiadanie – sztuka  w czterech odsłonach  Alistair Crooks  pt. „ Have a Happy Covid – normal Christmas”  opublikowane w Wigilię AD 2021 w magazynie Quadrant.

(Tłumaczenie i interpretacja: Bumerang Media)

 

SCENA I

 

Mama mówi: „Teraz chodźcie dzieci. Święta nadchodzą. Musimy udekorować to drzewko i zapalić wszystkie światełka, żeby Święty Mikołaj mógł was znaleźć.

Dzieci krzyczą z podniecenia, pędzą do salonu, gdzie tata wlaśnie postawił  małe drzewko i stoi z tyłu podziwiając swoje dzieło. "Hurra!" "Hurra!" „Św. Mikołaj przyniesie mi lalkę i jeszcze jedną lalkę”. „Chcę kucyka…” „Piotrusiu! Stoisz na moim świecidełku!” 

 

Mamusia:  „Teraz dzieci ładnie się bawią albo Święty Mikołaj nikomu nic nie przyniesie! I nie umieszczajcie wszystkich dekoracji na dole! Użyjcie tej drabiny. Ale bądźcie ostrożni!"

 

Rodzice pomagają dzieciom udekorować choinkę, wszyscy głośno i podekscytowani rozmawiają o tym, co przyniesie im Święty Mikołaj . Rozmawiają o  zwyczajowych rytuałach bożonarodzeniowych. Marchewki dla reniferów. Ciasteczka w spodeczku dla Mikołaja. Wszystkie zwykłe problemy, które należy rozwiązać w każde Boże Narodzenie.

 

Mamusia i tatuś wślizgują się z powrotem do sąsiedniej jadalni. Mamusia mówi do tatusia, dość cicho i poważnie, żeby dzieci nie słyszały.  

 

Mamusia: „Naprawdę musimy zrobić nasze szczepienia przed Bożym Narodzeniem. Dzieci po prostu muszą być bezpieczne przed COVIDem. Naprawdę martwię się, że zostawiliśmy to tak późno”. 

 

Tato ( trochę niepewny ) : Tak, kochanie. Musimy się do tego zabrać.

 

W salonie dzieci nadal dekorują choinkę, wciąż piszcząc z zachwytu. Ale Piotruś staje się trochę bardziej introspekcyjny.  Nagle wyrzuca…

 

Piotruś:   „Nie wierzę w Świętego Mikołaja. To nie ma sensu.” 

 

Dziewczynki:   Co!? ( przerażone, zszokowane,  krzyczą zgodnie ) „Oczywiście, że jest Święty Mikołaj! Kto  przynosi nam prezenty?” 

 

Piotruś:  Renifery lecące z bieguna północnego. Odwiedzić każde dziecko na świecie w jedną noc. Gruby Święty Mikołaj schodzi po kominie — a my nawet nie mamy komina, mamy piecyk gazowy. To brednie. Myślę, że to tylko po to, żeby sklepy mogły sprzedawać więcej towarów”.

 

Krzyki grozy! Dziewczynki w rozpaczy pędzą do rodziców.

 

Dziewczynki:  „Mamusiu! Mamo! Piotrek mówi, że nie ma Świętego Mikołaja. Powiedz mu, że jest kłamcą !!!”

 

Mamusia: „Och Piotrusiu! Jak mogłeś?"

 

Tato: „Jak śmiesz straszyć swoje siostry! Oczywiście, że jest Święty Mikołaj. I przychodzi co roku. I ( wpatrując się przenikliwie w syna ) nie przynosi prezentów niegrzecznym chłopcom. Idź natychmiast do swojego pokoju. Zaraz z tobą porozmawiam!”

 

Ponury Piotruś wychodzi z pokoju ze spuszczoną głową.

 

Mamusia: Teraz, dziewczynki. Nie słuchajcie  bzdur Piotrka. Idźcie i skończcie to dekorowanie bo inaczej Święty Mikołaj NIE nadejdzie, a to byłoby bardzo niefortunne!

 

Dziewczyny, nieco udobruchane, wracają do swojego zadania nieco bardziej stonowane. Tata mówi , wracając do tematu szczepionek.

 

Tato: Wiesz, czytałem trochę o tych szczepionkach. Jestem bardzo zmartwiony. Wydaje mi się, że jesteś tak samo narażony na ryzyko zachorowania na COVID lub przeniesienie COVID, nawet jeśli masz szczepionkę. A do tego dochodzi ryzyko samej szczepionki. Nie jestem pewien, czy chcemy, żeby dzieci narażac na takie ryzyko.

 

Mamusia:   Jak możesz tak mówić! To jedyny sposób, aby zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo! Widziałeś w telewizji? Rząd! Lekarze! Nawet gwiazdy telewizji uważają, że to najlepsza opcja, aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo! Co? To znaczy nie ufasz Magdzie Szubańskiej?

 

Tato:   Hmmm…. Wszystkie ich rady byłyby bardziej wiarygodne, gdyby nie zmieniali ich cały czas. Załóż maski, zdejmij maski, nie zbliżaj się do huśtawek i zjeżdżalni w parku, dopóki jesteś pewny, że  nie ma zagrożenia. A co z przenoszącymi wirusy pudełkami po pizzy i zaraźliwymi piłkami?

 

Mamusia:   Chcę, żebyś wiedział, ponieważ dyrektor ds. zdrowia Australii Południowej wydał to oświadczenie, że ani jedna osoba nie została zaatakowana przez pudełko po pizzy lub sherrin*. Nie chcę więcej słyszeć o tych bzdurach. Idź i zajmij się Piotrkiem.

 

__________________

 

Scena II: Pokój Piotrka.

 

  Piotruś leży na łóżku z wyrazem buntu w oczach.

 

Tato: Co to za bzdury o braku Świętego Mikołaja.

 

Piotryś:   Widziałem prezenty na dnie szafy.

 

Tato: Wścibski mały gnojku, nieprawdaż! Cóż, to koniec — koniec Świętego Mikołaja dla ciebie. Dorosłeś i dowiedziałeś się. Teraz dla odmiany musisz pomyśleć o innych. Musisz pomyśleć o swoich siostrach. Hmmmm. Musisz udawać, że jest Święty Mikołaj ze względu na dziewczynki. Wciąż są małe i wszyscy są podekscytowani Bożym Narodzeniem, a ty nie chcesz chyba być tym, który wszystko im psuje.  Jeśli zepsujesz im Święta – nie będzie dla Ciebie świątecznych przyjęć. W tym roku nie odbędzie się Świąteczny Korowód. Nie będzie Świąt Bożego Narodzenia i odwiedzin  babci w Queensland. Możesz zostać w swoim pokoju, dopóki nie będziesz gotowy przeprosić matki i powiedzieć siostrom, że byłeś po prostu złośliwy i głupi.

 

__________________

 

Scena III

 

Z powrotem w jadalni. Tatuś wrócił i rozmawia z mamą.

 

Tatuś:   Po prostu nie sądzę, żeby wstrzykiwanie dzieciom tego szczepu terapii genowej było dobrym pomysłem. Widziałem statystyki. Dane Izraela… Nie są dobre. Może po prostu musimy dorosnąć i zdać sobie sprawę, że szczepionki nie działają. …”

 

Mamusia  (płacząc ): Ale jeśli nie będziemy mieć  szczepienia, nie będziemy mogli wyjść z domu! Nie będziemy mogli chodzić z dziećmi na imprezy świąteczne! Nie będziemy mogli ich zabrać na bożonarodzeniowy korowód! Nie będziemy mogli odwiedzić mojej mamy w Queensland!

 

Nawet jeśli szczepionka nie powstrzyma Cię przed  złapaniem lub rozprzestrzenieniem wirusa, musimy pomyśleć o bezpieczeństwie całej społeczności! ”

 

__________________

 

Scena IV

 

Piotruś odwiedza dom towarowy SANTA ze swoimi siostrami. Zrywając z tradycją, Święty Mikołaj jest zamaskowany i siedzi za pleksiglasowym ekranem. Po dotknięciu pięściami bariery, próbuje wyglądać na absolutną niewinność, prosząc o prezenty, o których już wie, że są schowane na dnie szafy jego rodziców.

 

Święty Mikołaj: Czy byłeś w tym roku dobrym chłopcem?

 

Młody Piotrek: Och! Tak! Nauczyłem się od taty bardzo ważnej lekcji na temat mówienia prawdy.

 

Święty Mikołaj: Drogi chłopcze, a jaka to lekcja?

 

Młody Peter: Że coś może być prawdą, nawet tak długo, jak wszyscy mówią zgodnie, że też w to wierzą.

 

Gdy światła na scenie bledną, widać, jak mama i tata prowadzą swoje potomstwo do Jabs-R-Us na szczepienia całej rodziny.

 

Mamusia: Chodź, pospiesz się. Nie chciałabym zawieść Magdy.

 

Alistair Crooks, Quadrant

·       ____________________  

         Sherrin – oficjalna piłka gry AFLBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy