polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: Około 100 000 Australijczyków wzięło udział w marszu poparcia dla Palestyny w Melbourne. * * * SWIAT: Obfite opady śniegu sparaliżowały niemieckie miasto Monachium. Lotnisko w największym mieście na południu kraju jest zamknięte, ponadto Monachium zostało odcięte od międzymiastowego ruchu kolejowego. Na lotnisku w Monachium samolot, który miał lecieć do Dubaju na szczyt klimatyczny w sprawie globalnego ocieplenia, zamarzł i utknął na pasie startowym.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

wtorek, 7 grudnia 2021

Pocovidowe Andrzejki i wystawa artystyczna Teresy Potęgi

Teresa Potęga podczas swojej wystawy
w Klubie Polskim w Bankstown. Fot. K.Bajkowski
 Wreszcie po covidowym lockdownie. Sydney wraca na normalne tory aktywności publicznej. Również Polonia. W sobotę, 4 grudnia odbyła się w Klubie Polskim w Bankstown  pierwsza pocovidowa polonijna impreza - tradycyjna zabawa andrzejkowa. Towarzyszyła jej wystawa artystyczna Teresy Potęgi. Przywilej  uczestniczenia w pocovidowym otwarciu mieli wszyscy zaszczepieni. Ci, którzy jeszcze nie zabezpieczyli się przed szalejącym od niemal dwóch lat koronawirusem, muszą poczekać do 15 grudnia, kiedy to i dla nich zostaną zniesione rządowe restrykcje. 


Podczas zabawy do tańca przygrywała nowa Kapela Polska składająca się w większości ze znanych muzyków polonijnych imprez. Tym razem połączyli się po raz pierwszy tworząc mini-orkiestrę. 

W oddzielnej sali klubowej międzyczasie trwała wystawa obrazów i biżuterii  polskiej artystki zamieszkałej w Sydney - Teresy Potęgi. Twórczyni zaprezentowanych podczas sobotniej imprezy dzieł i dziełek ukończyła Akademie Sztuk Pieknych w Warszawie.  Pracuje głownie w oleju i  akrylu. Jak sama mówi jej  sztuka ucieleśnia podstawowe abstrakcyjne cechy, w których przynależność kształtów, rozmiarów, kolorów i rytmów wpływa i inspiruje jej wyjątkową wizję. Prezentacja w klubie jest dla artystki swoistym testem akceptacji.

 "Czekam na reakcje ludzi odlądających moje obrazy, żeby mi powiedzieli, czy im się to podoba czy nie.  Jeśli będzie im się podobało, bardzo chętnie będę jeszcze więcej malowała." - powiedziała Teresa Potęga Bumerangowi Polskiemu.

Wystawa będzie miała swoją kontynuację podczas zabawy sylwestrowej - zapewnia prezes Klubu Polskiego w Bankstown, Andrzej Lubieniecki. 

Oto relacja reporterska Bumeranga Polskiego z imprezy andrzejkowej w Bankstown:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy