polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Przed dwiema wojnami światowymi media dość długo przygotowywały się do wojny. Myślę, że to, co dzieje się dziś w Brukseli i Waszyngtonie, ale bardziej w Brukseli niż w Waszyngtonie, jest rodzajem przygotowania nastrojów do ewentualnego bezpośredniego konfliktu. Można śmiało powiedzieć, że trwają przygotowania do przystąpienia Europy do wojny, widzimy to w mediach i wypowiedziach polityków - powiedział premier Węgier Victor Orban w radiu Kossuth.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

wtorek, 7 grudnia 2021

Pocovidowe Andrzejki i wystawa artystyczna Teresy Potęgi

Teresa Potęga podczas swojej wystawy
w Klubie Polskim w Bankstown. Fot. K.Bajkowski
 Wreszcie po covidowym lockdownie. Sydney wraca na normalne tory aktywności publicznej. Również Polonia. W sobotę, 4 grudnia odbyła się w Klubie Polskim w Bankstown  pierwsza pocovidowa polonijna impreza - tradycyjna zabawa andrzejkowa. Towarzyszyła jej wystawa artystyczna Teresy Potęgi. Przywilej  uczestniczenia w pocovidowym otwarciu mieli wszyscy zaszczepieni. Ci, którzy jeszcze nie zabezpieczyli się przed szalejącym od niemal dwóch lat koronawirusem, muszą poczekać do 15 grudnia, kiedy to i dla nich zostaną zniesione rządowe restrykcje. 


Podczas zabawy do tańca przygrywała nowa Kapela Polska składająca się w większości ze znanych muzyków polonijnych imprez. Tym razem połączyli się po raz pierwszy tworząc mini-orkiestrę. 

W oddzielnej sali klubowej międzyczasie trwała wystawa obrazów i biżuterii  polskiej artystki zamieszkałej w Sydney - Teresy Potęgi. Twórczyni zaprezentowanych podczas sobotniej imprezy dzieł i dziełek ukończyła Akademie Sztuk Pieknych w Warszawie.  Pracuje głownie w oleju i  akrylu. Jak sama mówi jej  sztuka ucieleśnia podstawowe abstrakcyjne cechy, w których przynależność kształtów, rozmiarów, kolorów i rytmów wpływa i inspiruje jej wyjątkową wizję. Prezentacja w klubie jest dla artystki swoistym testem akceptacji.

 "Czekam na reakcje ludzi odlądających moje obrazy, żeby mi powiedzieli, czy im się to podoba czy nie.  Jeśli będzie im się podobało, bardzo chętnie będę jeszcze więcej malowała." - powiedziała Teresa Potęga Bumerangowi Polskiemu.

Wystawa będzie miała swoją kontynuację podczas zabawy sylwestrowej - zapewnia prezes Klubu Polskiego w Bankstown, Andrzej Lubieniecki. 

Oto relacja reporterska Bumeranga Polskiego z imprezy andrzejkowej w Bankstown:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy