polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Potwierdziły się nieoficjalne doniesienia Onetu o dymisji szefa Agencji Wywiadu Piotra Krawczyka. Rzecznik prasowy Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził złożenie w środę rezygnacji z zajmowanego stanowiska przez Krawczyka. Dymisja ta miała zostać na nim wymuszona w związku z coraz większymi wątpliwościami, które pojawiają się wokół śmierci handlarza bronią i respiratorami Andrzeja I. * * * AUSTRALIA: Sąd Federalny przyznał miliarderowi magnatowi górniczemu Clive'owi Palmerowi i premierowi Australii Zachodniej Markowi McGowan odszkodowanie po zakończeniu ich spraw o wzajemne zniesławienie. McGowan otrzymał 20 000 dolarów za swoje roszczenie, podczas gdy Palmer wygrał 5000 dolarów w wyniku wyroku sędziego Michaela Lee. * * * SWIAT: Wspólne Centrum Koordynacyjne z siedzibą w Stambule 8 sierpnia zezwoliło dwóm statkom przewożącym żywność na opuszczenie ukraińskich portów Jużnyj i Czarnomorsk, podała służba prasowa ONZ.
POLONIA INFO: Spotkania Seniorów - Klub Polski w Bankstown - 15.08; 29.08, godz. 10:00 - 12:00 * * * Msza Św. za Ojczyznę, w związku z obchodami 50. Rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Australią - St Marys Cathedral, Sydney, 20.08, godz. 10:30

wtorek, 7 grudnia 2021

Pocovidowe Andrzejki i wystawa artystyczna Teresy Potęgi

Teresa Potęga podczas swojej wystawy
w Klubie Polskim w Bankstown. Fot. K.Bajkowski
 Wreszcie po covidowym lockdownie. Sydney wraca na normalne tory aktywności publicznej. Również Polonia. W sobotę, 4 grudnia odbyła się w Klubie Polskim w Bankstown  pierwsza pocovidowa polonijna impreza - tradycyjna zabawa andrzejkowa. Towarzyszyła jej wystawa artystyczna Teresy Potęgi. Przywilej  uczestniczenia w pocovidowym otwarciu mieli wszyscy zaszczepieni. Ci, którzy jeszcze nie zabezpieczyli się przed szalejącym od niemal dwóch lat koronawirusem, muszą poczekać do 15 grudnia, kiedy to i dla nich zostaną zniesione rządowe restrykcje. 


Podczas zabawy do tańca przygrywała nowa Kapela Polska składająca się w większości ze znanych muzyków polonijnych imprez. Tym razem połączyli się po raz pierwszy tworząc mini-orkiestrę. 

W oddzielnej sali klubowej międzyczasie trwała wystawa obrazów i biżuterii  polskiej artystki zamieszkałej w Sydney - Teresy Potęgi. Twórczyni zaprezentowanych podczas sobotniej imprezy dzieł i dziełek ukończyła Akademie Sztuk Pieknych w Warszawie.  Pracuje głownie w oleju i  akrylu. Jak sama mówi jej  sztuka ucieleśnia podstawowe abstrakcyjne cechy, w których przynależność kształtów, rozmiarów, kolorów i rytmów wpływa i inspiruje jej wyjątkową wizję. Prezentacja w klubie jest dla artystki swoistym testem akceptacji.

 "Czekam na reakcje ludzi odlądających moje obrazy, żeby mi powiedzieli, czy im się to podoba czy nie.  Jeśli będzie im się podobało, bardzo chętnie będę jeszcze więcej malowała." - powiedziała Teresa Potęga Bumerangowi Polskiemu.

Wystawa będzie miała swoją kontynuację podczas zabawy sylwestrowej - zapewnia prezes Klubu Polskiego w Bankstown, Andrzej Lubieniecki. 

Oto relacja reporterska Bumeranga Polskiego z imprezy andrzejkowej w Bankstown:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy