polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polscy rolnicy kontynuują protesty przeciwko niekontrolowanemu napływowi produktów rolnych z Ukrainy. W związku z tymi protestami premier Donald Tusk poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że podjął decyzję o wprowadzeniu na listę infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą i wskazanych odcinków dróg i torów kolejowych. Były premier Mateusz Morawiecki skomentowal decyzję Tuska: "Wpisanie przejścia granicznego z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej to nie rozwiązanie problemu tylko brutalny pokaz siły". * * * AUSTRALIA: Australijskie siły graniczne (ABF) potwierdziły, że podejmują operację w północnej Australii Zachodniej po doniesieniach, że ponad 20 osób przybyło so brzegu Australii łodzią. „Ponieważ operacja ta jest w toku, nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje” – oznajmiła ABF w piątkowym oświadczeniu. Mieszkańcy rdzennej społeczności Beagle Bay, około 100 km na północ od Broome, powiedzieli ABC, że mężczyźni, którzy prawdopodobnie pochodzili z Pakistanu, znajdowali się na głównej ulicy, gdy w piątek rano znaleziono ich na plaży. ABF twierdzi, że jedynym sposobem na podróż do Australii jest legalna wiza. „Twarda polityka ochrony granic Australii oznacza, że ​​nikt, kto podróżuje statkiem bez zezwolenia, nigdy nie będzie mógł osiedlić się na stałe w Australii” – czytamy w oświadczeniu. * * * SWIAT: Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji 17 lutego zgrupowanie wojskowe „Centrum”, biorące udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, przejęło całkowitą kontrolę nad Awdijiwką; rosyjskie siły posunęły się do przodu o 8,6 km; przeciwnik stracił ponad 1 500 żołnierzy; Dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski wydał rozkaz o wycofaniu wojsk z Awdijiwki zaledwie 24 godziny po tym, jak ukraińscy żołnierze zaczęli uciekać z miasta.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Dżunio" - Polonia Sports Club Sydney, 23.02, godz. 19:00; Poish Club Bankstown, 24.02, godz. 17:00

środa, 15 grudnia 2021

NSW: Covidowy dzień wolności dla wszystkich

Od dziś w Nowej Poludniowej Walii złagodzone zostało więcej ograniczeń covidowych. Po raz pierwszy od czerwca osoby nieszczepione otrzymują również  wolności przysługujące już od 11 października osobom zaszczepionym. 

Zasady dotyczące masek i kodów QR zostały złagodzone, podobnie jak wymagania dotyczące izolowania bliskich kontaktów.

Minęło około 21 miesięcy, odkąd NSW została po raz pierwszy pogrążona w lockdownie w odpowiedzi na globalne rozprzestrzenianie się COVID-19. Mieszkańcy stanu zostali ponownie poddani nakazowi pozostania w domu pod koniec czerwca tego roku w odpowiedzi na wybuch epidemii  wariantu Delta koronawirusa.

Pomimo rosnącej liczby przypadków COVID-19 i pojawienia się ostatnio szczepu Omicron,  wysokie wskaźniki szczepień pozwoliły teraz najbardziej zaludnionemu stanowi Australii przywrócić wiele wolności, których nie notowano od marca zeszłego roku. 

Co się dzisiaj zmieniło?

Szereg zmian wchodzi dziś w życie dla mieszkanców NSW, niezależnie od statusu szczepień. 

Od dziś nie ma ograniczeń co do liczby osób, które mogą przebywać w Twoim domu, na publicznych zgromadzeniach na świeżym powietrzu i na przyjęciach.

Maski, choć nadal mocno zalecane tam, gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego, nie obowiazują w większości pomieszczeń, w tym w sklepach. 

Zniesiono 20-osobowy limit przy aktywnościach takich jak  ćwiczenia i zajęcia taneczeczne i nie ma ograniczeń gęstości publiczności w salach gimnastycznych, rekreacyjnych i obiektach sportowych. Zniesiono również ograniczenia ilości osób u fryzjera lub kosmetyczki. 

Społecznościowe wydarzenia sportowe z ponad 1000 uczestnikami nie będą już wymagać planu bezpieczeństwa COVID-19.

Nie ma już żadnych ograniczeń w podróżowaniu dla osób w Greater Sydney lub w regionalnym NSW, a wspólne przejazdy są teraz dozwolone dla osób nieszczepionych.

Większość lokali w NSW jest teraz otwarta dla wszystkich, niezależnie od tego, czy jesteś w pełni zaszczepiony, czy nie. Nie musisz już udowadniać, że jesteś w pełni zaszczepiony w większości placówek.


Mniej czasu izolacji

Od dziś mniej osób będzie zmuszonych do izolacji po pozytywnym przypadku. Bliskie kontakty również nie będą już musiały izolować się przez 7 dni — będą musieli jedynie wykonać test PCR i czekać na wynik negatywny.

Jeśli mieszkasz w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba, która jest nosicielem COVID-19, nadal będziesz musiał wykonać test i izolować się przez siedem dni, niezależnie od wyniku.

Jeśli regularnie uczęszczasz do domu, w którym ktoś uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 – na przykład umawiasz się z kimś i często go odwiedzasz – musisz również przejść test i izolować się przez siedem dni.

Jakie ograniczenia nadal obowiązują?

Maski będą nadal wymagane w środkach transportu publicznego i samolotach, na lotniskach oraz w przypadku personelu hotelarskiego, który nie jest w pełni zaszczepiony.

Odprawy z kodami QR będą nadal wymagane w szpitalach, placówkach opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, siłowniach, miejscach kultu, pubach i klubach. 

Festiwale muzyczne będą mogły zostać ponownie otwarte z limitem 20 000 osób, a dowód szczepienia nadal będzie wymagany w przypadku festiwali muzycznych w pomieszczeniach z ponad 1000 osób i rejsów z ponad 100 pasażerami.

Podróżni z zagranicy, którzy nie są w pełni zaszczepieni, nadal będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie w dniu przyjazdu.

Nadal musisz wykazać, że jesteś w pełni zaszczepiony, jeśli pracujesz w określonych branżach takich jak oświata, opieka, slużba zdrowia i transport publiczny. (Zob. wymagania wg branży)


Co się zmieniło dla nieszczepionych?

Ci, którzy nie zostali zaszczepieni, żyją pod surowymi zasadami COVID, podczas gdy reszta stanu cieszy się od października większą swobodą. Osoby nieszczepione będą teraz miały takie same wolności jak osoby zaszczepione.

Nieszczepieni mieli otrzymać dodatkowe wolności 1 grudnia, ale rząd Nowej Południowej Walii w zeszłym miesiącu opóźnił to o dwa tygodnie i skutecznie trzymał ich w zamknięciu.

Minister zdrowia Brad Hazzard wezwał wczoraj ludzi, którzy nadal nie są zaszczepieni, aby przestali być „samolubni” i zaszczepili się.

Jaka część NSW jest zaszczepiona?

W całej NSW 94,8 procent osób w wieku 16 lat i starszych otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a 93,2 procent jest w pełni zaszczepionych. 

Zaledwie 12 dni zajęło NSW przejście z 70 procent do 80 procent w pełni zaszczepionych i 23 dni, aby przejść z 80 procent do 90 procent.

na podst. ABC News, 

Szczegóły nowych zasad dla NSW:  Rules for people in NSW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy