polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. * Ponad milion osób przybyło na protesty w Polsce organizowane przez lidera partii opozycyjnej Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski i obecny lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zorganizował marsz protestacyjny przeciwko polityce rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Zaapelował do wszystkich przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości o przyłączenie się do demonstracji, nazywając ją "Marszem Miliona Serc". * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO. * Kanada stała się rajem dla nazistowskich zbrodniarzy wojennych z całego świata, przyznał w wywiadzie dla CTV były kanadyjski minister sprawiedliwości Irwin Cotler. Podkreślił, że nie rozumie, w jaki sposób członek SS Jarossław Hunka dostał się do kraju. Jego zdaniem świadczy to o „obojętności i bierności” kilku kanadyjskich rządów. Około 800 osób oskarżonych o zbrodnie wojenne może znajdować się w Kanadzie.
POLONIA INFO: Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

środa, 15 grudnia 2021

NSW: Covidowy dzień wolności dla wszystkich

Od dziś w Nowej Poludniowej Walii złagodzone zostało więcej ograniczeń covidowych. Po raz pierwszy od czerwca osoby nieszczepione otrzymują również  wolności przysługujące już od 11 października osobom zaszczepionym. 

Zasady dotyczące masek i kodów QR zostały złagodzone, podobnie jak wymagania dotyczące izolowania bliskich kontaktów.

Minęło około 21 miesięcy, odkąd NSW została po raz pierwszy pogrążona w lockdownie w odpowiedzi na globalne rozprzestrzenianie się COVID-19. Mieszkańcy stanu zostali ponownie poddani nakazowi pozostania w domu pod koniec czerwca tego roku w odpowiedzi na wybuch epidemii  wariantu Delta koronawirusa.

Pomimo rosnącej liczby przypadków COVID-19 i pojawienia się ostatnio szczepu Omicron,  wysokie wskaźniki szczepień pozwoliły teraz najbardziej zaludnionemu stanowi Australii przywrócić wiele wolności, których nie notowano od marca zeszłego roku. 

Co się dzisiaj zmieniło?

Szereg zmian wchodzi dziś w życie dla mieszkanców NSW, niezależnie od statusu szczepień. 

Od dziś nie ma ograniczeń co do liczby osób, które mogą przebywać w Twoim domu, na publicznych zgromadzeniach na świeżym powietrzu i na przyjęciach.

Maski, choć nadal mocno zalecane tam, gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego, nie obowiazują w większości pomieszczeń, w tym w sklepach. 

Zniesiono 20-osobowy limit przy aktywnościach takich jak  ćwiczenia i zajęcia taneczeczne i nie ma ograniczeń gęstości publiczności w salach gimnastycznych, rekreacyjnych i obiektach sportowych. Zniesiono również ograniczenia ilości osób u fryzjera lub kosmetyczki. 

Społecznościowe wydarzenia sportowe z ponad 1000 uczestnikami nie będą już wymagać planu bezpieczeństwa COVID-19.

Nie ma już żadnych ograniczeń w podróżowaniu dla osób w Greater Sydney lub w regionalnym NSW, a wspólne przejazdy są teraz dozwolone dla osób nieszczepionych.

Większość lokali w NSW jest teraz otwarta dla wszystkich, niezależnie od tego, czy jesteś w pełni zaszczepiony, czy nie. Nie musisz już udowadniać, że jesteś w pełni zaszczepiony w większości placówek.


Mniej czasu izolacji

Od dziś mniej osób będzie zmuszonych do izolacji po pozytywnym przypadku. Bliskie kontakty również nie będą już musiały izolować się przez 7 dni — będą musieli jedynie wykonać test PCR i czekać na wynik negatywny.

Jeśli mieszkasz w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba, która jest nosicielem COVID-19, nadal będziesz musiał wykonać test i izolować się przez siedem dni, niezależnie od wyniku.

Jeśli regularnie uczęszczasz do domu, w którym ktoś uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 – na przykład umawiasz się z kimś i często go odwiedzasz – musisz również przejść test i izolować się przez siedem dni.

Jakie ograniczenia nadal obowiązują?

Maski będą nadal wymagane w środkach transportu publicznego i samolotach, na lotniskach oraz w przypadku personelu hotelarskiego, który nie jest w pełni zaszczepiony.

Odprawy z kodami QR będą nadal wymagane w szpitalach, placówkach opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, siłowniach, miejscach kultu, pubach i klubach. 

Festiwale muzyczne będą mogły zostać ponownie otwarte z limitem 20 000 osób, a dowód szczepienia nadal będzie wymagany w przypadku festiwali muzycznych w pomieszczeniach z ponad 1000 osób i rejsów z ponad 100 pasażerami.

Podróżni z zagranicy, którzy nie są w pełni zaszczepieni, nadal będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie w dniu przyjazdu.

Nadal musisz wykazać, że jesteś w pełni zaszczepiony, jeśli pracujesz w określonych branżach takich jak oświata, opieka, slużba zdrowia i transport publiczny. (Zob. wymagania wg branży)


Co się zmieniło dla nieszczepionych?

Ci, którzy nie zostali zaszczepieni, żyją pod surowymi zasadami COVID, podczas gdy reszta stanu cieszy się od października większą swobodą. Osoby nieszczepione będą teraz miały takie same wolności jak osoby zaszczepione.

Nieszczepieni mieli otrzymać dodatkowe wolności 1 grudnia, ale rząd Nowej Południowej Walii w zeszłym miesiącu opóźnił to o dwa tygodnie i skutecznie trzymał ich w zamknięciu.

Minister zdrowia Brad Hazzard wezwał wczoraj ludzi, którzy nadal nie są zaszczepieni, aby przestali być „samolubni” i zaszczepili się.

Jaka część NSW jest zaszczepiona?

W całej NSW 94,8 procent osób w wieku 16 lat i starszych otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a 93,2 procent jest w pełni zaszczepionych. 

Zaledwie 12 dni zajęło NSW przejście z 70 procent do 80 procent w pełni zaszczepionych i 23 dni, aby przejść z 80 procent do 90 procent.

na podst. ABC News, 

Szczegóły nowych zasad dla NSW:  Rules for people in NSW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy