polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Widać, że Ukraina jest partnerem, który nie tylko nie chciał przyjaźni z Polską, ale który zwyczajnie wykorzystał rząd PiS-u, wykorzystał prezydenta, który najwyraźniej wierzył w jakąś osobistą przyjaźń z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kijów wziął, co chciał i wytarł politykami PiS-u podłogę. Taka jest brutalna prawda" - powiedział Krzysztof Bosak. Konfederacja domaga się, aby Kijów zaakceptował przedłużenie i rozszerzenie przez Warszawę embarga na ukraińskie produkty rolne, oprócz tego politycy prawicy chcą, aby Ukraina wycofała skargę na Polskę do WTO. * * * AUSTRALIA: Australijski magnat medialny Rupert Murdoch ustępuje ze stanowiska prezesa Fox Corporation i News Corp. po prawie 70 latach kariery zawodowej, która rozpoczęła się w 1954 r. Jego syn Lachlan Murdoch zostanie jedynym prezesem News Corp, a po corocznych walnych zgromadzeniach odbywających się w połowie listopada będzie nadal pełnił funkcję prezesa wykonawczego i dyrektora generalnego Fox. Rupert Murdoch zostanie mianowany emerytowanym prezesem każdej spółki. W swojej notatce Rupert Murdoch stwierdził, że "elity otwarcie pogardzają tymi, którzy nie są członkami ich wyrafinowanej klasy. Większość mediów jest w zmowie z tymi elitami, raczej rozpowszechniając narracje polityczne niż dążąc do prawdy". * * * SWIAT: Kontrofensywa Ukraińskich Sił Zbrojnych będzie kontynuowana jesienią i zimą – powiedział Zełenski amerykańskim mediom po negocjacjach w Kongresie USA i Białym Domu. Według gazety „Welt” nieudana ukraińska kontrofensywa wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne nie będą w stanie silnie odeprzeć wojsk rosyjskich nadchodzącej zimy. Kijów pod ogromną presją Zachodu będzie zmuszony przystąpić do negocjacji pokojowych z Moskwą. Tymczasem w Amsterdamie odbyła się demonstracja przeciwko dostawom broni z Zachodu na Ukrainę. Demonstranci przyszli z plakatami „Pokój z Rosją”, „Żadnej broni dla pokoju”, „Nie dla eskalacji, tak dla negocjacji!”, „Nie NATO – nie ma wojny”.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra

niedziela, 12 grudnia 2021

Frydenberg: Australia chce jak najszybciej otworzyć granice

Skarbnik Josh Frydenberg wezwał stany
do „zachowania spokoju”. Fot. printscreen SkyNews YT
Rząd federalny koncentruje się na jak najszybszym ponownym otwarciu międzynarodowej granicy Australii, powiedział w sobotę  skarbnik Josh Frydenberg.  

Australia wstrzymała przyjmowanie z powrotem międzynarodowych studentów uniwersytetów, turystów i wykwalifikowanych migrantów, a zmiany na granicy, które miały wejść w życie 1 grudnia, zostały przesunięte z powodu obaw związanych z wariantem koronawirusa - Omicron.

Na 15 grudnia został wyznaczony nowy termin powrotu do Australii gości z Korei Południowej i Japonii, wraz z wykwalifikowanymi pracownikami, studentami, członkami organizacji humanitarnych, pracującymi urlopowiczami i posiadaczami tymczasowych wiz rodzinnych.

Do nowej daty data dzieli zaledwie kilka dni, ale rząd federalny nie dostarczył jeszcze potwierdzenia, czy tymczasowa przerwa dobiegnie końca, czy też zostanie przedłużona.  Frydenberg powiedział, że wkrótce zostanie ona potwierdzona. 

„Wykwalifikowani pracownicy są bardzo poszukiwani, widzimy to w wielu sektorach gospodarki, widzimy to również w budownictwie, górnictwie, rolnictwie, hotelarstwie i usługach profesjonalnych” – powiedział w sobotę. 

„Ogłosiliśmy, że sprowadzimy 200 000 osób, bez względu na to, czy byli to wykwalifikowani pracownicy, czy ludzie, którzy przybywali przez nabór humanitarny. 

Ponowne powitanie międzynarodowych studentów i wykwalifikowanych pracowników jest głównym celem rządu federalnego, a Frydenberg twierdzi, że jest to zasadnicza część ożywienia gospodarczego kraju po pandemii.

„Z pewnością koncentrujemy się na jak najszybszym otwarciu tych granic, aby studenci zagraniczni i wykwalifikowani pracownicy mogli przybyć i odgrywać swoją rolę w naszej gospodarce” – powiedział. 

„Inwestujemy również dużo w nowe programy, takie jak program JobTrainer, zapewniliśmy ponad 450 000 miejsc, z których 250 000 już zapisało się. Jednocześnie wspieraliśmy praktykantów.

„Obecnie zatrudnnionych jest  217 000 praktykantów w handlu. To najwyższa liczba w historii, licząc statystyki od 1963 r., a programy takie jak 50-procentowe dopłaty do wynagrodzeń dla praktykantów odegrały w tym kluczową rolę”. 

Potwierdzenie zakończenia pauzy w sprowadzaniu pracowników było oczekiwane po tym, jak premier Scott Morrison spotkał się w piątek z przywódcami stanów i terytoriów na ostatnim posiedzeniu Gabinetu Narodowego w tym roku.

Oświadczenie wydane przez Scotta Morrisona po spotkaniu mówił, że Wspólnota będzie nadal rozważać międzynarodowe ustawienia granic.  

„Gabinet Krajowy odnotował kroki podjęte przez Wspólnotę  w celu dostosowania ustawień międzynarodowych granic Australii w sposób zgodny ze strategią tłumienia epidemii i proporcjonalnie do aktualnych informacji zdrowotnych na temat nowego wariantu Omicron” – czytamy w oświadczeniu. 

„W miarę, jak dostępnych będzie więcej dowodów dotyczących ciężkości choroby, jej przenoszenia i skuteczności szczepionek, Wspólnota będzie nadal rozważać ustawienia międzynarodowych granic Australii w sposób zgodny ze strategią zwalczania epidemii.

„Commonwealth nadal wita obywateli Australii, stałych mieszkańców i ich rodziny, obywateli Nowej Zelandii, obywateli Singapuru i inne grupy podróżnych, które zostały już zatwierdzone do podróży, w tym pracowników sezonowych i międzynarodowych pilotów-studentów”. 

Tymczasem minister zdrowia Greg Hunt ogłosił w piątek, że okres stanu "zagrożenia bezpieczeństwa biologicznego ludzi" (rodzaj stanu wyjatkowego - przyp. red. ) – który został ogłoszony przez rząd w marcu 2020 r. – został przedłużony do 17 lutego 2022 r.

Cztery istniejące środki nadzwyczajne, które mają pozostać w mocy: 

Wydłużenie okresu zagrożenia bezpieczeństwa biologicznego będzie oznaczać kontynuację:

  1. Obowiązkowe testy przed odlotem i noszenie masek podczas lotów międzynarodowych
  2. Ograniczenia dotyczące podróży międzynarodowych z krajów wysokiego ryzyka
  3. Ograniczenia dotyczące podróży zagranicznych dla nieszczepionych Australijczyków; oraz
  4. Ograniczenia wjazdu statków wycieczkowych na terytorium Australii (przegląd co miesiąc).

Frydenberg powiedział, że przedłużenie było „środkiem ostrożności”. 

„Jak wiecie, wciąż jesteśmy w środku tej pandemii. Musimy być czujni, na pewno nie ma miejsca na samozadowolenie, więc te środki bezpieczeństwa biologicznego są tu jako środki zapobiegawcze” – powiedział. 

„Do tej pory dobrze służyły Australii i oczywiście koncentrujemy się na utrzymaniu zdrowia ludzi i utrzymaniu ograniczeń, które zostaną złagodzone, a wolności zostaną przywrócone”.

Josh Frydenberg wezwał stany do „zachowania spokoju” i nieprzesadnego reagowania na wariant Omicron, mówiąc, że od tego zależy ożywienie gospodarcze Australii. Skarbnik Australii przygotowuje się teraz do wydania aktualizacji budżetu, która ma zostać opublikowana w przyszłym tygodniu.

„Gospodarka bardzo mocno się odbija” – powiedział.

Shane Oliver, ekonomista AMP, zgadza się z tym, mówiąc, że z powodu „silniejszych dochodów przedsiębiorstw” Australia odnotuje niższy deficyt budżetowy w tym roku finansowym.

W Australii od początku pandemii zmarło na Covid 2100 osób co stanowi 80 na 1 mln populacji. Dzienna śmiertelność od poczatku grudnia wynosi średnio 10 osób dziennie. Dla porownania w Polsce zmarło 88400 osób co stanowi 2340 na 1 mln populacji. Od początku grudnia średnio 450 zgonów dziennie. Trendy w obu krajach wzrostowe: +11%. 

na podst. skynews, worldometerBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy