polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. W związku z tymi protestami premier Donald Tusk poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że podjął decyzję o wprowadzeniu na listę infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą i wskazanych odcinków dróg i torów kolejowych. Były premier Mateusz Morawiecki skomentowal decyzję Tuska: "Wpisanie przejścia granicznego z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej to nie rozwiązanie problemu tylko brutalny pokaz siły". * * * AUSTRALIA: Australijskie siły graniczne (ABF) potwierdziły, że podejmują operację w północnej Australii Zachodniej po doniesieniach, że ponad 20 osób przybyło so brzegu Australii łodzią. „Ponieważ operacja ta jest w toku, nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje” – oznajmiła ABF w piątkowym oświadczeniu. Mieszkańcy rdzennej społeczności Beagle Bay, około 100 km na północ od Broome, powiedzieli ABC, że mężczyźni, którzy prawdopodobnie pochodzili z Pakistanu, znajdowali się na głównej ulicy, gdy w piątek rano znaleziono ich na plaży. ABF twierdzi, że jedynym sposobem na podróż do Australii jest legalna wiza. „Twarda polityka ochrony granic Australii oznacza, że ​​nikt, kto podróżuje statkiem bez zezwolenia, nigdy nie będzie mógł osiedlić się na stałe w Australii” – czytamy w oświadczeniu. * * * SWIAT: Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji 17 lutego zgrupowanie wojskowe „Centrum”, biorące udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, przejęło całkowitą kontrolę nad Awdijiwką; rosyjskie siły posunęły się do przodu o 8,6 km; przeciwnik stracił ponad 1 500 żołnierzy; Dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski wydał rozkaz o wycofaniu wojsk z Awdijiwki zaledwie 24 godziny po tym, jak ukraińscy żołnierze zaczęli uciekać z miasta.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Dżunio" - Polonia Sports Club Sydney, 23.02, godz. 19:00; Poish Club Bankstown, 24.02, godz. 17:00

niedziela, 12 grudnia 2021

Frydenberg: Australia chce jak najszybciej otworzyć granice

Skarbnik Josh Frydenberg wezwał stany
do „zachowania spokoju”. Fot. printscreen SkyNews YT
Rząd federalny koncentruje się na jak najszybszym ponownym otwarciu międzynarodowej granicy Australii, powiedział w sobotę  skarbnik Josh Frydenberg.  

Australia wstrzymała przyjmowanie z powrotem międzynarodowych studentów uniwersytetów, turystów i wykwalifikowanych migrantów, a zmiany na granicy, które miały wejść w życie 1 grudnia, zostały przesunięte z powodu obaw związanych z wariantem koronawirusa - Omicron.

Na 15 grudnia został wyznaczony nowy termin powrotu do Australii gości z Korei Południowej i Japonii, wraz z wykwalifikowanymi pracownikami, studentami, członkami organizacji humanitarnych, pracującymi urlopowiczami i posiadaczami tymczasowych wiz rodzinnych.

Do nowej daty data dzieli zaledwie kilka dni, ale rząd federalny nie dostarczył jeszcze potwierdzenia, czy tymczasowa przerwa dobiegnie końca, czy też zostanie przedłużona.  Frydenberg powiedział, że wkrótce zostanie ona potwierdzona. 

„Wykwalifikowani pracownicy są bardzo poszukiwani, widzimy to w wielu sektorach gospodarki, widzimy to również w budownictwie, górnictwie, rolnictwie, hotelarstwie i usługach profesjonalnych” – powiedział w sobotę. 

„Ogłosiliśmy, że sprowadzimy 200 000 osób, bez względu na to, czy byli to wykwalifikowani pracownicy, czy ludzie, którzy przybywali przez nabór humanitarny. 

Ponowne powitanie międzynarodowych studentów i wykwalifikowanych pracowników jest głównym celem rządu federalnego, a Frydenberg twierdzi, że jest to zasadnicza część ożywienia gospodarczego kraju po pandemii.

„Z pewnością koncentrujemy się na jak najszybszym otwarciu tych granic, aby studenci zagraniczni i wykwalifikowani pracownicy mogli przybyć i odgrywać swoją rolę w naszej gospodarce” – powiedział. 

„Inwestujemy również dużo w nowe programy, takie jak program JobTrainer, zapewniliśmy ponad 450 000 miejsc, z których 250 000 już zapisało się. Jednocześnie wspieraliśmy praktykantów.

„Obecnie zatrudnnionych jest  217 000 praktykantów w handlu. To najwyższa liczba w historii, licząc statystyki od 1963 r., a programy takie jak 50-procentowe dopłaty do wynagrodzeń dla praktykantów odegrały w tym kluczową rolę”. 

Potwierdzenie zakończenia pauzy w sprowadzaniu pracowników było oczekiwane po tym, jak premier Scott Morrison spotkał się w piątek z przywódcami stanów i terytoriów na ostatnim posiedzeniu Gabinetu Narodowego w tym roku.

Oświadczenie wydane przez Scotta Morrisona po spotkaniu mówił, że Wspólnota będzie nadal rozważać międzynarodowe ustawienia granic.  

„Gabinet Krajowy odnotował kroki podjęte przez Wspólnotę  w celu dostosowania ustawień międzynarodowych granic Australii w sposób zgodny ze strategią tłumienia epidemii i proporcjonalnie do aktualnych informacji zdrowotnych na temat nowego wariantu Omicron” – czytamy w oświadczeniu. 

„W miarę, jak dostępnych będzie więcej dowodów dotyczących ciężkości choroby, jej przenoszenia i skuteczności szczepionek, Wspólnota będzie nadal rozważać ustawienia międzynarodowych granic Australii w sposób zgodny ze strategią zwalczania epidemii.

„Commonwealth nadal wita obywateli Australii, stałych mieszkańców i ich rodziny, obywateli Nowej Zelandii, obywateli Singapuru i inne grupy podróżnych, które zostały już zatwierdzone do podróży, w tym pracowników sezonowych i międzynarodowych pilotów-studentów”. 

Tymczasem minister zdrowia Greg Hunt ogłosił w piątek, że okres stanu "zagrożenia bezpieczeństwa biologicznego ludzi" (rodzaj stanu wyjatkowego - przyp. red. ) – który został ogłoszony przez rząd w marcu 2020 r. – został przedłużony do 17 lutego 2022 r.

Cztery istniejące środki nadzwyczajne, które mają pozostać w mocy: 

Wydłużenie okresu zagrożenia bezpieczeństwa biologicznego będzie oznaczać kontynuację:

  1. Obowiązkowe testy przed odlotem i noszenie masek podczas lotów międzynarodowych
  2. Ograniczenia dotyczące podróży międzynarodowych z krajów wysokiego ryzyka
  3. Ograniczenia dotyczące podróży zagranicznych dla nieszczepionych Australijczyków; oraz
  4. Ograniczenia wjazdu statków wycieczkowych na terytorium Australii (przegląd co miesiąc).

Frydenberg powiedział, że przedłużenie było „środkiem ostrożności”. 

„Jak wiecie, wciąż jesteśmy w środku tej pandemii. Musimy być czujni, na pewno nie ma miejsca na samozadowolenie, więc te środki bezpieczeństwa biologicznego są tu jako środki zapobiegawcze” – powiedział. 

„Do tej pory dobrze służyły Australii i oczywiście koncentrujemy się na utrzymaniu zdrowia ludzi i utrzymaniu ograniczeń, które zostaną złagodzone, a wolności zostaną przywrócone”.

Josh Frydenberg wezwał stany do „zachowania spokoju” i nieprzesadnego reagowania na wariant Omicron, mówiąc, że od tego zależy ożywienie gospodarcze Australii. Skarbnik Australii przygotowuje się teraz do wydania aktualizacji budżetu, która ma zostać opublikowana w przyszłym tygodniu.

„Gospodarka bardzo mocno się odbija” – powiedział.

Shane Oliver, ekonomista AMP, zgadza się z tym, mówiąc, że z powodu „silniejszych dochodów przedsiębiorstw” Australia odnotuje niższy deficyt budżetowy w tym roku finansowym.

W Australii od początku pandemii zmarło na Covid 2100 osób co stanowi 80 na 1 mln populacji. Dzienna śmiertelność od poczatku grudnia wynosi średnio 10 osób dziennie. Dla porownania w Polsce zmarło 88400 osób co stanowi 2340 na 1 mln populacji. Od początku grudnia średnio 450 zgonów dziennie. Trendy w obu krajach wzrostowe: +11%. 

na podst. skynews, worldometerBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy