polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. * Ponad milion osób przybyło na protesty w Polsce organizowane przez lidera partii opozycyjnej Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski i obecny lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zorganizował marsz protestacyjny przeciwko polityce rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Zaapelował do wszystkich przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości o przyłączenie się do demonstracji, nazywając ją "Marszem Miliona Serc". * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra * * * Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

środa, 17 listopada 2021

Poważni ludzie rozmawiają. Dzieci siedzą w piaskownicy

W czasie gdy państwa niepoważne zajmują się niepoważnymi sprawami, poważni gracze porządkują za nich powstały w ten sposób chaos. Nic więc dziwnego, że wobec pata na polsko- białoruskiej (a zatem i europejsko-białoruskiej) granicy, do gry wkroczyły zainteresowane sprawą strony. 

Prezydent Francji Emanuel Macron odbył w tej sprawie rozmowę telefoniczną z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. Natomiast ustępująca ze stanowiska, lecz wciąż cisząca się estymą, kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. Czy doszli do jakichś konkluzji – nie wiadomo. Nie temu zresztą służą tego typu rozmowy. W każdym razie zainteresowane strony zaczęły snuć nici koronkowych, dyplomatycznych rozgrywek. Zapewne dzięki temu zrealizują znaczną część swoich politycznych celów.

A gdzie w tym czasie jest Polska? Polska nie rozmawia z Rosją, bo tą rządzi zły czekista Putin. Poza tym Rosja okupuje Krym, który jest odwieczną ziemią ukraińską… choć sama Ukraina jako niepodległe państwo jest o kilkanaście lat młodsza od piszącego te słowa. Rzecz jasna nie rozmawiamy też z Łukaszenką, który jak wiadomo z mainstreamowych mediów jest złym dyktatorem. Zaś silnie etyczna Polska ze złymi dyktatorami nie współpracuje, chyba, że akurat każą nam to robić Stany Zjednoczone.

Zamiast więc rozmawiać z „reżimem Łukaszenki” uznajemy, że prezydentem Republiki Białorusi jest pani Ciechanowska, z zawodu gospodyni domowa. To ją fetujemy przy każdej okazji i traktujemy z całą powagą. Nawet sprezentowaliśmy jej okazałą willę w Warszawie. Gdyby Białoruś miała zachować zasadę wzajemności w stosunkach bilateralnych, winna uznać, że prezydentem Rzeczpospolitej jest Jan Zbigniew Potocki…

Nie jest jednak tak, że Polska pozostaje całkowicie bierna. Na przykład Narodowy Bank Polski wyda pod okoliczność kolekcjonerski banknot upamiętniający victorię polskiej straży granicznej nad grupą szczególnie niesympatycznych imigrantów. Victoria ta przewyższa najwyraźniej w swym blasku chocimską z 1673 roku, której rocznicę niedawno obchodziliśmy, gdyż ta ostatnia nie doczekała się okolicznościowego banknotu.

Tak oto gdy niesforne dziecko bawi się w piaskownicy poważni gracze wzięli na siebie ciężar zarządzania rzeczywistością. Dobrze, że mamy na miejscu TVP, która bezsprzecznie wyjaśni nam post factum, że wszelkie zasługi w rozwiązaniu naszego problemu ponieśli prezydent Duda, premier Morawiecki i minister Sasin. No i rzecz jasna zostanie nam po wszystkim przepiękny kolekcjonerski banknot.

Przemysław Piasta

Myśl Polska


***

Kryzys migracyjny na granicy Białorusi i UE - najnowsze wiadomości

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy