polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Widać, że Ukraina jest partnerem, który nie tylko nie chciał przyjaźni z Polską, ale który zwyczajnie wykorzystał rząd PiS-u, wykorzystał prezydenta, który najwyraźniej wierzył w jakąś osobistą przyjaźń z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kijów wziął, co chciał i wytarł politykami PiS-u podłogę. Taka jest brutalna prawda" - powiedział Krzysztof Bosak. Konfederacja domaga się, aby Kijów zaakceptował przedłużenie i rozszerzenie przez Warszawę embarga na ukraińskie produkty rolne, oprócz tego politycy prawicy chcą, aby Ukraina wycofała skargę na Polskę do WTO. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: W węgierskim parlamencie premier Viktor Orban podkreślił znaczenie osiągnięcia pokoju. Zauważył, że pomimo wysiłków Węgier, wojna rosyjsko-ukraińska trwa nadal i przynosi cierpienie obu stronom. Orban wezwał do zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów pokojowych, aby zapobiec dalszym ofiarom śmiertelnym.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra

wtorek, 2 listopada 2021

Nowa mapa drogowa NSW dotycząca COVID-19

Premier Dominic Perrottet oglasza nową "mapę drogową"
Rząd NSW ponownie zmienił swoją mapę drogową COVID-19, wprowadzając kilka korekt poluzowań dla osób, które są w pełni zaszczepione.  Wiele ograniczeń, które miały zostać złagodzone 1 grudnia, zostanie zlikwidowanych już w najbliższy poniedziałek. Jednak osoby, które nie zostaną zaszczepione, będą musiały czekać jeszcze dłużej, zanim będą mogły cieszyć się większymi przywilejami. 

Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Co się zmienia?

Od 8 listopada wiele się zmieni, ale tylko jeśli będziesz w pełni zaszczepiony. Osoby nieszczepione, które mają zwolnienie lekarskie, mogą korzystać z tych samych wolności, co osoby w pełni zaszczepione.

Nie będzie ograniczeń co do liczby osób, które mogą odwiedzić czyjś dom, ani zasad gęstości dla spotkań na świeżym powietrzu dla mniej niż 1000 osób.

Kryte baseny będą mogły zostać ponownie otwarte dla wypoczynku i rekreacji , a nie tylko do lekcji pływania.

Firmy będą mogły przyjmować więcej zaszczepionych klientów, przechodząc do limitu gęstości jednej osoby na 2 metry kwadratowe.

Obiekty rozrywkowe o stałej pojemności miejsc, takie jak stadiony, teatry i kina, będą mogły funkcjonować przy 100-procentowej pojemności, podczas gdy inne, takie jak parki rozrywki i ogrody zoologiczne, będą podlegać ograniczeniom zagęszczenia 2 mkw. zamiast obecnych limitów.

Zajęcia gimnastyczne i taneczne będą nadal ograniczone do 20 osób.

Double-vaxxed czyli podwojnie zaszczepieni  ponownie będą mogli zabawić się  na parkiecie w nocnych klubach.

Do 15 grudnia nadal będziesz musiał nosić maskę w pomieszczeniach, takich jak centra handlowe i lokale niebiurowe. Maski na twarz pozostaną również obowiązkowe w środkach transportu publicznego, samolotach oraz we wnętrzach wspólnych  budynków mieszkalnych, np. klatki schodowe czy windy.

A co z osobami, które nie są zaszczepione?

Osobom, które nie zostały zaszczepione, pierwotnie obiecano więcej wolności 1 grudnia. Teraz jednak będą musieli poczekać, aż rząd oglosi, że 95 procent osób w wieku 16 lat lub starszych w NSW zostało podwójnie zaszczepionych lub do 15 grudnia – w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Do tego czasu będą musieli zasadniczo nadal żyć w zamknięciu.

Będą mogli wchodzić tylko do najważniejszych obiektów handlowych (takich jak supermarkety), ale nie będą mieli dostępu do wszystkich innych miejsc, w tym lokali gastronomicznych, siłowni i nieistotnych punktów sprzedaży detalicznej.

Jedynym wyjątkiem są miejsca kultu i modlitwy, które będą mogli nawiedzać wszyscy bez względu na status szczepienia. 

Dlaczego wprowadzane są te zmiany?

Premier Dominic Perrottet powiedział, że zmiany były możliwe dzięki szybszym niż oczekiwano wskaźnikom szczepień i wprowadzeniu dawek przypominających. Perrottet powiedział, że ma nadzieję, że przesunięcie terminu dodatkowych wolności dla nieszczepionych zachęci więcej ludzi do szczepienia.

„Wierzymy, że przeniesienie tej daty  na 15 grudnia będzie zachętą dla ludzi” – powiedział premier stanowy. „Mamy nadzieję, że uda nam się osiągnąć ten wskaźnik do 95 procent – ​​będzie to nie tylko wiodący w kraju, ale także wiodący na świecie”.

Dyrektor ds. zdrowia NSW Kerry Chant ostrzegła ludzi, aby zachowali ostrożność. „Kluczowe jest, że przechodząc przez tę fazę przejściową, musimy zachować wszystkie bezpieczne praktyki COVID” – powiedziała.

„Nawet jeśli jesteś w pełni zaszczepiony, musisz poddać się testom, jeśli masz objawy i musisz zostać w domu. Te małe kroki mogą naprawdę pomóc nam powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa w społeczności” - powiedziała Chant.

Aktualnie w NSW odnotowywany jest wyraźny spadek infekcji koronawirusem. Na 1 listopada stwierdono w całym stanie 173 nowych przypadków, żadnych w obszarze metropolii sydnejskiej. W Sydney najnowsze dwa  przypadki zakażeń stwierdzono jedynie  na Bondi JunctionTea Gardens Hotel,  31 paździenika i i City Gym na Darlinghurst, 23 października.

na podst. ABC News, NSW.gov, 9News

Aktualna sytuacja covidowa w Sydney. 1.11.2021 Map. Case location map - nsw.gov.au


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy