polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Pierwszy zwycięski mecz Polski na Mistrzostwach Świata Piłki Nożnej w Katarze. Biało-czerwoni pokonali drużynę Arabii Saudyjskiej 2:0. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański laburzystowski premier Daniel Andrews zapewnił sobie trzecią kadencję większościowego rządu zdobywając co najmniej 50 miejsc w parlamencie. Opozycja liberalna zdobyła zaledwie 25 miejsc. Andrews będzie zatem najdłużej urzędującym premierem z ramienia Partii Pracy w Victorii. * * * SWIAT: USA złagodziły sankcje naftowe wobec Wenezueli w odpowiedzi na porozumienia zawarte między władzami a opozycją tego latynoamerykańskiego państwa – poinformował Departament Skarbu USA. Departament wydał licencję, która pozwala amerykańskiej firmie Chevron wydobywać w Wenezueli ropę naftową i produkować produkty naftowe przez sześć miesięcy oraz dostarczać je na rynek amerykański.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Adelajdzie: Sala parafialna Ottoway, "Pozamiatane" - 3.12, godz. 18:00; "Randka w Bistro" - 4.12, godz. 15:00 * * * V. Polonijny Bieg Niepodległości w Sydney: Klub Sportowy Polonia w Plumpton, 4.12, godz. 13:00

poniedziałek, 8 listopada 2021

Antyszczepionkowe protesty w Sydney, Gold Coast i Melbourne

Były wyższy oficer policji Craig Backman
wygłosił do tłumów w Melbourne mocne
przemówienie. Fot YT screenprint
Była gwiazda telewizyjnego serialu "Home and Away" Isabel Lucas i były pilot Qantas dołączyli do setek innych antyszczepionkowców na niedzielnym wiecu protestacyjnym na Złotym Wybrzeżu . Protest jest częścią serii wieców w całym kraju przeciwko obowiązkowym szczepieniom    przeciwko Covid-19 dla niektórych branż i zawodów.

Jednym z tych, którzy zwracali się do tłumu, był były pilot Qantas Graham Hood, który zrezygnował z powodu narzuconego obowiązku szczepienia. W tym tygodniu zawieszono również około 4000 pracowników Queensland Health.

„Nie dotkniesz naszych dzieci, nie wstrzykniesz naszym dzieciom” – powiedział, gdy tłumy wiwatowały. 

Lucas, gorliwa antyszczepionkowiec, była także wśród tłumów zgromadzonych na granicy Queensland-NSW. Powiedziała gazecie Gold Coast Bulletin, że tłum był spokojny, a policja nie interweniowała. Protestujący, z których wielu było ubranych na biało, nosili znaki wzywające do zniesienia ograniczeń granicznych i nakazów szczepień przeciwko Covidowi.   Niewielu nosiło maski. 

Setki ludzi zebralo się również w parku nad rzeką Parramatta  podczas niedzielnego protestu w zachodnich przedmieściach Sydney. 

Policja NSW poinformowała, że ​​wiec przebiegł bez incydentów.  Był to pierwszy masowy protest po zmianie na stanowisku premiera NSW miesiąc temu, kiedy to szefem rządu zostal Dominic Perrottet po rezygnacji Gladys Berejiklian.

NSW  odnotowała 244 nowe przypadki Covid i jeden zgon w niedzielę, dzień przed wprowadzeniem kolejnych poluzowań ograniczeń w całym stanie.

Już 90 procent kwalifikujących się osób (tylko pow. 16 roku życia) jest w pełni zaszczepionych w NSW, a 94 procent z tej części populacji otrzymało przynajmniej jedną dawkę.

W sobotę w Melbourne i Darwin odbyły się duże protesty przeciwko obowiązkowym szczepieniom i lockdownom. Wielkie tłumy zebrały się przed wiktoriańską Biblioteką Państwową. Tysiące osób maszerowało Bourke Street w Melbourne w kierunku Parlamentu, a niektórzy skandowali „Wolna Wiktoria” i „Zwolnić Dana Andrewsa” (premiera Wiktorii).

Wiele  banerów odnosiło się do proponowanego projektu ustawy, która pozwoliłaby na wprowadzenie przepisów dotyczących Covid-19 podczas innych globalnych pandemii, zamiast polegać na stanowych uprawnieniach nadzwyczajnych.

Wiktoria odnotowała 1126 nowych lokalnych przypadków COVID-19 i pięć zgonów.

Policja poinformowała o siedmiu aresztowaniach podczas protestu w Darwin, co zbiegło się w czasie z natychmiastową blokadą w mieście. Lockdown w Darwin rozpoczął się w piątek, ma się zakończyć we wtorek o północy.

Weekendowe  protesty wybuchły, gdy ujawniono informację, że Australijczycy będą potrzebować  przypominających dawek szczepionki na  Covid co najmniej raz w roku, aby powstrzymać śmiertelną chorobę.

The Pharmacy Guild of Australia ostrzegł, że ​​wraz z pojawieniem się kolejnych śmiercionośnych wariantów, zapewnienie ludziom bezpieczeństwa może wymagać szczepień przypominających co sześć do 12 miesięcy.  Prezes PGA Trent Twomey powiedział, że szczepienia przypominające pomogą chronić ludzi przed Covid przez wiele lat, dopóki wirus nie stanie się możliwy do opanowania.

„Pytanie brzmi, jaki booster i w jakim odstępie czasu potrzebujemy, czy  co sześć, dziewięć czy 12 miesięcy. Decyzje te muszą opierać się na dowodach i faktach i w tej chwili jest to w sferze rozwazań - powiedział. 

„Z czasem będziemy traktować Covid jak wiele innych wirusów, które istnieją od dziesięcioleci, a szczepionka Covid-19 będzie po prostu kolejnym elementem australijskiego programu szczepień”.

Na podst. Daily Mail Australia, msn, ABC

* * * 

Protest w Melbourne:


Protest w Parramatta (Sydney):Protesty w Queensland:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy