polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prezydent Francji Emmanuel Macron przebywał w Polsce z oficjalną wizytą w poniedziałek, 20 kwietnia. Głównym punktem wizyty był I Polsko-Francuski Szczyt Międzyrządowy w Gdańsku. Macron zadeklarował, że Polska może liczyć na wsparcie militarne Francji w przypadku zagrożenia jej terytorium. Wizyta odbyła się na zaproszenie Donalda Tuska w Gdańsku, co doprowadziło do braku oficjalnego spotkania Macrona z prezydentem Polski, Karolem Nawrockim. * * * AUSTRALIA: Premier Anthony Albanese ogłosił zabezpieczenie dodatkowych czterech dostaw oleju napędowego od azjatyckich dostawców. Australia zmaga się z poważnymi brakami paliwa, co rzutuje na poparcie dla partii rządzącej. * * * SWIAT: Donald Trump został ewakuowany przez agentów Secret Service z dorocznej kolacji z korespondentami Białego Domu (White House Correspondents' Dinner), która odbywała się w hotelu Hilton w Waszyngtonie 26 kwietnia. W lobby hotelowym padły strzały niedługo po rozpoczęciu wydarzenia. Podejrzany został obezwładniony i zatrzymany przez służby przed wejściem do sali balowej.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 6 września 2021

Nowy sezon jazzowy w Polsce rozpoczęty na medal!

Jan Ptaszyn Wróblewski dostaje Medal Labor
 Omnia Vincit, Blue Note, Poznań 
Fot. H.Dymalski
„Dziękuję. Nie wiedziałem, że jestem aż tak zdolny” – z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru, powiedział Jan „Ptaszyn” Wróblewski” w chwili udekorowania jego osoby Medalem „Labor Omnia Vincit” – „Praca Wszystko Zwycięża”. Artystę, w imieniu dr. Mariana Króla, Prezydenta Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego i Kapituły, udekorował Dominik Górny, sekretarz Zarządu. Wydarzenie odbyło się 31 sierpnia br. podczas koncertu inaugurującego 24. sezon artystyczny w jazzowym klubie Blue Note.

Do klubu Blue Note w Poznaniu, od ponad dwóch dekad przyjeżdżają osoby z całej Polski a nierzadko i ze świata. Wśród wiernej publiczności możemy usłyszeć opinie – jeśli w tym poznańskim klubie rozpoczął się sezon koncertowy, to znaczy, że jazzowe dźwięki ruszają pełną parą. To właśnie ten klub wyznacza jazzowe trendy, które powinny panować w miejscu na stałe związanym z tym gatunkiem muzyki.

 Przypomnijmy, na scenie tego klubu podobne wyróżnienia przyjęli wcześniej znani doskonale Polonii Zagranicznej m.in.: Wojciech Karolak, Adam Makowicz, Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Dionizy Piątkowski… Z kolei twórcy i założyciele klubu – państwo Mirosława i Leszek Łuczakowie kilka lat wcześniej odebrali Certyfikat „Najlepsze w Polsce” – „The Best in Poland” honorujący już dziś ponad 25 letnią działalność klubu.

Wyróżnienia Kapituły Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – jak mawiają laureaci – jednają pokolenia, pasje i kontynenty, co podkreśla fakt, że w gronie nagrodzonych znajduje się maestro Andrea Bocelli. Do przyznania nagrody mogą rekomendować osoby zaufania publicznego, członkowie kapituły jak i sami laureaci.

31.08.2021 Jan Ptaszyn Wróblewski Medal LOV, Blue Note,  Poznań, Fot. Z. Ostrowski

Jan „Ptaszyn” Wróblewski – cytując werdykt kapituły – otrzymał medal jako wyraz szczególnego uznania dla „muzycznej wyobraźni i umiejętność tworzenia i interpretowania jazzu jako wiarygodnego świadectwa przemian kulturowych i społecznych w Polsce i na świecie”.

dg/BumerangMedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy