polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prawie 15 mld zł ma kosztować Orlen ustawa przygotowana przez posłów KO i Polski 2050. Chodzi o sfinansowanie zamrożenia cen prądu, gazu i ciepła. Giełda zareagowała natychmiast. Akcje Orlenu spadły o 7,3 proc. Wartość rynkowa koncernu z 75,1 mld zł we wtorek, w środę wynosi już tylko 69,6 mld zł, czyli w kilka godzin od początku sesji giełdowej spadła o 5,5 mld zł. Nadal jest to najdroższa polska spółka giełdowa. W ciągu trzech kwartałów br. Orlen zarobił na czysto 17 mld zł. * * * AUSTRALIA: Prawie milion Australijczyków ma prawo ubiegać się o zwrot milionów dolarów nieodebranych świadczeń Medicare przed Świętami Bożego Narodzenia. Rząd federalny ogłosił, że 234 miliony dolarów z nieodebranych środków zostanie zwrócone osobom, których dane osobowe nie zostały zaktualizowane w serwisie myGov. Najwięcej niewypłaconych środków pieniężnych do odzyskania mają mieszkańcy Nowej Południowej Walii, a na dzień 31 października 284 000 obywateli posiadało 72,6 mln dolarów nieodebranych świadczeń. * * * SWIAT: W Dubaju rozpoczął się Światowy szczyt klimatyczny, w którym biorą udział przywódcy z ponad 140 krajów. Jako przewodniczący 28-j Konferencji stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP-28) i jeden z największych producentów ropy naftowej na świecie, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) mają nadzieję przekonać społeczność międzynarodową, że niskoemisyjna przyszłość jest możliwa bez odchodzenia od paliw kopalnych. W ciągu pierwszych dwóch dni – głowy państw i rządów złożą oświadczenia narodowe, w których będą starali się przekazać stanowisko swoich krajów w kwestiach ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywnościowego, zielonej energii, ochrony przed klęskami żywiołowymi oraz wsparcia finansowego dla krajów najsłabiej rozwiniętych.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00

sobota, 11 września 2021

11 września 2001: data, która zmieniła Amerykę

Miejsca, gdzie staly dwie wieże WTC w Nowym
 Jorku zamieniono na Park Pamięci ofiar zamachu.
Fot. Wikimedia commons (CC BY-SA 3.0) 
 11 września 2001 roku - ta tragiczna data pozostanie już na zawsze w pamięci nie tylko Amerykanów, ale i całego świata. W Nowym Jorku do dziś wiele osób z lękiem spogląda w niebo słysząc lecący samolot.

„Miejsce, w którym niektórzy z nas będą bliżej raju” - tak właśnie reklamowano kompleks w Nowym Jorku tuż po otwarciu. W chwili zakończenia budowy w 1973 roku wieże były najwyższymi budynkami na świecie. Nikomu wtedy nawet się nie śniło, że kiedykolwiek może dojść do tak strasznego wydarzenia.

Zbrodnia miała miejsce w samym sercu Nowego Jorku. W jej rezultacie zginęło 2977 osób. Cztery porwane samoloty pasażerskie zostały użyte jako broń bojowa. Pierwsze dwa samoloty zderzyły się z bliźniaczymi wieżami World Trade Center. Jeden był wycelowany w budynek Pentagonu. A czwarty rozbił się 80 mil od Pittsburgha.

Około dwie trzecie Amerykanów uważa, że zamachy z 11 września 2001 roku na zawsze zmieniły życie w kraju – wynika z sondażu przeprowadzonego przez telewizję Fox News.
64% Amerykanów poparło tę tezę. Z kolei 24% badanych twierdzi, że tragiczne wydarzenia sprzed 20 lat tylko przejściowo wpłynęły na ich życie codzienne. I tylko 9% nie zauważyło żadnych istotnych zmian w swoim życiu.
Jeśli chodzi o ogłoszenie 11 września świętem narodowym, to opinie Amerykanów są podzielone: 47% badanych pozytywnie zareagowało na ten pomysł, a 46% – negatywnie.
Sondaż przeprowadzono w dniach 7-10 sierpnia w oparciu o rozmowy telefoniczne. Uczestniczyły w nim 1 002 osoby. Błąd statystyczny wynosi około 3%.

Architekt Jiří Boudník, świadek zamachów terrorystycznych z 11 września, który brał udział w rekonstrukcji miejsca tragedii podczas akcji ratunkowej, powiedział Sputnikowi, że nie ma podstaw do teorii spiskowych na ten temat, a na zawalenie się wież WTC decydujące znaczenie miało spalające się paliwo lotnicze z samolotów.
„Jeśli przyjmiemy teorię spiskową ze strony np. służb specjalnych USA, to powinny być w nią zaangażowane setki osób. Ale mówi się, że tam, gdzie są nawet dwie osoby, nie można zachować żadnej tajemnicy. Przez 20 lat nie słyszeliśmy żadnych wiarygodnych zeznań na temat spisku. Dodatkowo posiadam dowody rzeczowe potwierdzające udział samolotów w ataku na budynki – znalazłem w ruinach budynków WTC np. fragmenty kadłuba samolotu, słuchawki jednego z członków załogi oraz kilka innych przedmiotów” — powiedział Boudnik.
Jego zdaniem budynki zawaliły się, głównie na skutek działania nafty lotniczej z samolotów, co przyczyniło się do powstania ognistego piekła na wielu piętrach bliźniaczych wież, radykalnie naruszając ich stalowe konstrukcje.

Gdyby nie paliwo lotnicze, budynki mogłyby wytrzymać atak terrorystyczny

– podkreślił architekt, który obecnie mieszka w Czechach.

Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy