polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Stoltenberg powiedział, że kraje NATO powinny podjąć ryzyko i wysłać Kijowowi nawet broń potrzebną do własnej obrony. Wg niego ukraińskie ataki na cele wojskowe głęboko na terytorium Rosji są uzasadnione. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 11 sierpnia 2021

Turystyka szczepionkowa w San Marino po "Sputnika V"

Sputnik V - pierwsza zarejestrowana w świecie
Szczepionka przeciw Covid-19.
Fot. Mos.ru (Wikipedia)
Zagraniczni turyści, którzy przyjeżdżają do San Marino, aby zaszczepić się rosyjską szczepionką "Sputnik V", chcą mieć pewność, że otrzymają tę konkretną szczepionkę i często zabierają do domu puste ampułki na pamiątkę, poinformował agencję Sputnik Instytut Opieki Społecznej w San Marino.

Republika San Marino zezwoliła na stosowanie szczepionki Sputnik V w lutym 2021 roku. Wcześniej Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich podkreślił, że dzięki szczepieniom Sputnikiem V San Marino stało się pierwszym krajem w Europie, który pokonał koronawirusa.

Małe państwo na Półwyspie Apenińskim od połowy maja uruchomiło turystykę „szczepionkową”, oferując każdemu chętnemu możliwość zaszczepienia się rosyjskim preparatem. Cudzoziemiec musi zarezerwować pokój w jednym z hoteli i spędzić co najmniej sześć dni na górze Titano: dwa okresy po trzy dni wystarczają na monitorowanie szczepienia, z przerwą od 21 do 28 dni. Nie licząc pobytu w hotelu koszt szczepienia to 50 euro.

W tym czasie podaliśmy 1700 zastrzyków. 840 osób ukończyło cykl szczepień  – powiedział przedstawiciel resortu medycznego. Niektórzy wrócą w najbliższych dniach po drugą dawkę.  Według przedstawiciela resortu medycznego w San Marino turyści pochodzą głównie z Europy, w większości z Niemiec.

"Byli ludzie z USA, Kanady, Nowej Zelandii, krajów Ameryki Południowej, a także RPA, Japonii, Chin i Mongolii. Nie spodziewaliśmy się, że będzie ich aż tylu, to była miła niespodzianka", powiedział rozmówca agencji.

„Osobiście wydawało mi się, że byli zadowoleni, że otrzymali tę konkretną szczepionkę. Niektórzy nawet chcieli się przekonać i prosili o pokazanie im ampułki w momencie wstrzyknięcia. Niektórzy poprosili o zabranie jej ze sobą na pamiątkę” – powiedział przedstawiciel resortu medycznego.
Według niego wyniki obserwacji prawie 5 tysięcy osób, które otrzymały rosyjską szczepionkę, wykazały, że w 99% przypadków wytworzyły się przeciwciała. Pomiary wykonano 21 dni po drugim wstrzyknięciu. Zaznaczył, że badanie, które prowadzi San Marino we współpracy z rzymskim instytutem „Spallanzani” jest zaplanowane na rok.
Kampania szczepień w San Marino rozpoczęła się pod koniec lutego: oprócz "Sputnika V" można było tu zaszczepić się Pfizerem/BioNTech, ale 85% mieszkańców San Marino otrzymało rosyjską szczepionkę. Pod koniec lipca republika osiągnęła próg masowych szczepień wynoszący 70% populacji.
Na początku lipca włoski Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych Lazzaro Spallanzani („Spallanzani”), który prowadzi badanie nad stosowaniem rosyjskiego preparatu w miniaturowej republice stwierdził, że "Sputnik V" wykazał wysoką skuteczność przy pojawieniu się przeciwciał zgodnie z z tymi zidentyfikowanymi podczas trzeciej fazy badań rosyjskiej szczepionki.

Jak pokazały badania Narodowego Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei, opublikowane w wiodącym międzynarodowym czasopiśmie „Vaccines”, rosyjska szczepionka na koronawirusa Sputnik V jest skuteczna również wobec nowych szczepów koronawirusa.

„Sputnik V był pierwszą szczepionką, w której zastosowano dwa różne wektory adenowirusowe w czasie wakcynacji. Badania centrum im. Gamalei zademonstrowały słuszność tego podejścia – neutralizująca wirusy aktywność szczepionki przeciwko nowym, bardziej niebezpiecznym szczepom okazała się być większa niż w przypadku wielu innych preparatów” – powiedział  szef RDIF  (Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich) Kirył Dmitriew.

„Otrzymujemy coraz więcej danych nt. zdolności koronawirusa do transformacji i mutacji na całym świecie. Obecnie Sputnik V jest jedną z najbardziej skutecznych szczepionek zarówno przeciwko pierwotnemu, jak i nowym szczepom koronawirusa dzięki unikalnemu podejściu, które opiera się na zastosowaniu dwóch różnych wektorów adenowirusowych jako instrumentów transportu” – powiedział kierownik centrum Gamalei Aleksandr Gincburg.
Sputnik V został już zarejestrowany w 67 krajach z łączną populacją 3,5 mld osób. Dane regulatorów szeregu państw – w tym Argentyny, Serbii, Bahrajnu, Węgier, Meksyku i innych krajów – otrzymane w czasie wakcynacji ludności pokazują, że jest to jeden z najbardziej bezpiecznych i skutecznych preparatów na koronawirusa.

Mimo, że UE nadal blokuje stosowanie Sputnika V, Komisja Europejska uznała certyfikaty szczepień, wydawane w San Marino, które teraz będą ważne na całym terytorium Unii Europejskiej i w krajach strefy Schengen, poinformował Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich na oficjalnym koncie szczepionki Sputnik V na Twitterze.

Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy