polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

środa, 11 sierpnia 2021

Turystyka szczepionkowa w San Marino po "Sputnika V"

Sputnik V - pierwsza zarejestrowana w świecie
Szczepionka przeciw Covid-19.
Fot. Mos.ru (Wikipedia)
Zagraniczni turyści, którzy przyjeżdżają do San Marino, aby zaszczepić się rosyjską szczepionką "Sputnik V", chcą mieć pewność, że otrzymają tę konkretną szczepionkę i często zabierają do domu puste ampułki na pamiątkę, poinformował agencję Sputnik Instytut Opieki Społecznej w San Marino.

Republika San Marino zezwoliła na stosowanie szczepionki Sputnik V w lutym 2021 roku. Wcześniej Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich podkreślił, że dzięki szczepieniom Sputnikiem V San Marino stało się pierwszym krajem w Europie, który pokonał koronawirusa.

Małe państwo na Półwyspie Apenińskim od połowy maja uruchomiło turystykę „szczepionkową”, oferując każdemu chętnemu możliwość zaszczepienia się rosyjskim preparatem. Cudzoziemiec musi zarezerwować pokój w jednym z hoteli i spędzić co najmniej sześć dni na górze Titano: dwa okresy po trzy dni wystarczają na monitorowanie szczepienia, z przerwą od 21 do 28 dni. Nie licząc pobytu w hotelu koszt szczepienia to 50 euro.

W tym czasie podaliśmy 1700 zastrzyków. 840 osób ukończyło cykl szczepień  – powiedział przedstawiciel resortu medycznego. Niektórzy wrócą w najbliższych dniach po drugą dawkę.  Według przedstawiciela resortu medycznego w San Marino turyści pochodzą głównie z Europy, w większości z Niemiec.

"Byli ludzie z USA, Kanady, Nowej Zelandii, krajów Ameryki Południowej, a także RPA, Japonii, Chin i Mongolii. Nie spodziewaliśmy się, że będzie ich aż tylu, to była miła niespodzianka", powiedział rozmówca agencji.

„Osobiście wydawało mi się, że byli zadowoleni, że otrzymali tę konkretną szczepionkę. Niektórzy nawet chcieli się przekonać i prosili o pokazanie im ampułki w momencie wstrzyknięcia. Niektórzy poprosili o zabranie jej ze sobą na pamiątkę” – powiedział przedstawiciel resortu medycznego.
Według niego wyniki obserwacji prawie 5 tysięcy osób, które otrzymały rosyjską szczepionkę, wykazały, że w 99% przypadków wytworzyły się przeciwciała. Pomiary wykonano 21 dni po drugim wstrzyknięciu. Zaznaczył, że badanie, które prowadzi San Marino we współpracy z rzymskim instytutem „Spallanzani” jest zaplanowane na rok.
Kampania szczepień w San Marino rozpoczęła się pod koniec lutego: oprócz "Sputnika V" można było tu zaszczepić się Pfizerem/BioNTech, ale 85% mieszkańców San Marino otrzymało rosyjską szczepionkę. Pod koniec lipca republika osiągnęła próg masowych szczepień wynoszący 70% populacji.
Na początku lipca włoski Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych Lazzaro Spallanzani („Spallanzani”), który prowadzi badanie nad stosowaniem rosyjskiego preparatu w miniaturowej republice stwierdził, że "Sputnik V" wykazał wysoką skuteczność przy pojawieniu się przeciwciał zgodnie z z tymi zidentyfikowanymi podczas trzeciej fazy badań rosyjskiej szczepionki.

Jak pokazały badania Narodowego Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei, opublikowane w wiodącym międzynarodowym czasopiśmie „Vaccines”, rosyjska szczepionka na koronawirusa Sputnik V jest skuteczna również wobec nowych szczepów koronawirusa.

„Sputnik V był pierwszą szczepionką, w której zastosowano dwa różne wektory adenowirusowe w czasie wakcynacji. Badania centrum im. Gamalei zademonstrowały słuszność tego podejścia – neutralizująca wirusy aktywność szczepionki przeciwko nowym, bardziej niebezpiecznym szczepom okazała się być większa niż w przypadku wielu innych preparatów” – powiedział  szef RDIF  (Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich) Kirył Dmitriew.

„Otrzymujemy coraz więcej danych nt. zdolności koronawirusa do transformacji i mutacji na całym świecie. Obecnie Sputnik V jest jedną z najbardziej skutecznych szczepionek zarówno przeciwko pierwotnemu, jak i nowym szczepom koronawirusa dzięki unikalnemu podejściu, które opiera się na zastosowaniu dwóch różnych wektorów adenowirusowych jako instrumentów transportu” – powiedział kierownik centrum Gamalei Aleksandr Gincburg.
Sputnik V został już zarejestrowany w 67 krajach z łączną populacją 3,5 mld osób. Dane regulatorów szeregu państw – w tym Argentyny, Serbii, Bahrajnu, Węgier, Meksyku i innych krajów – otrzymane w czasie wakcynacji ludności pokazują, że jest to jeden z najbardziej bezpiecznych i skutecznych preparatów na koronawirusa.

Mimo, że UE nadal blokuje stosowanie Sputnika V, Komisja Europejska uznała certyfikaty szczepień, wydawane w San Marino, które teraz będą ważne na całym terytorium Unii Europejskiej i w krajach strefy Schengen, poinformował Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich na oficjalnym koncie szczepionki Sputnik V na Twitterze.

Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy