polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Grupa kongresmenów pod przewodnictwem szefa komisji wywiadu wezwała szefa Pentagonu Lloyda Austina do zezwolenia Ukrainie na użycie broni przekazanej przez USA do uderzenia na terytorium Rosji.* Londyński sąd orzekł na korzyść Juliana Assange'a, który będzie miał możliwość zakwestionowania decyzji o ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, donosi Reuters. Teraz rozpocznie się nowa runda postępowania w brytyjskich sądach, podczas gdy sam 52-letni dziennikarz nadal będzie przebywał w więzieniu Belmarsh.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

poniedziałek, 9 sierpnia 2021

Szczepionka Moderna zatwierdzona w Australii

Moderna COVID-19 vaccine. Fot. Wikipedia
Premier Australii Scott Morrison  ogłosił dziś po południu, że Therapeutic Goods Administration (TGA) wydał „tymczasową zgodę” na amerykańską szczepionkę Moderna,  która jest  stosowana  na całym świecie od wielu miesięcy. Szczepionka zostanie dopuszczona do użytku dla Australijczyków w wieku 18 lat i starszych.

„Oznacza to, że mamy dodatkowe 25 milionów dawek Moderny, które możemy dodać do 125 milionów dawek Pfizera i 53 milionów dawek AstraZeneca, które już zaczęliśmy wprowadzać” – powiedział premier.

„Będziemy mieć 10 milionów dawek Moderny do końca tego roku. Pierwszy milion dawek ma trafić w przyszłym miesiącu do aptek. „Wtedy będziemy mieć trzy miliony w październiku, trzy miliony w listopadzie i trzy miliony w grudniu. „To kolejne ważne narzędzie, które mamy w naszej walce z Covidem”.

Szef TGA, profesor John Skerritt, powiedział, że Moderna może zostać zatwierdzona również  dla osób poniżej 18 roku życia. „Niedawno Europa zezwoliła lub przynajmniej zaleciła jej stosowanie u dzieci powyżej 12 roku życia” – powiedział.  Wg niego TGA powinna  być w stanie podjąć decyzję  w ciągu najbliższych trzech lub czterech tygodni w tej sprawie powołując zespól ekspertów  i opierając sie na powszechnym globalnym doswiadczeniu.

Profesor Skerritt  wyjaśnił, jak skuteczna jest Moderna przeciwko Covid-19, mówiąc, że informacje dostępne z całego świata są „naprawdę zachęcające”.

„Nawet po sześciu miesiącach okazuje się, że jest w 93 procentach skuteczna w walce z każdą infekcją. W  98 procentach chroni przed ciężkimi przypadkami choroby i w 100 procentach przed śmiercą. Jest to naprawdę ekscytujące” – powiedział.

Szczepionka  amerykańskiej firmy  Moderny – która została zatwierdzona dla osób powyżej 18 roku życia – wykorzystuje tę samą technologię mRNA co szczepionka Pfizer i nie powoduje zakrzepów krwi jak w stwierdzonych rzadkich przypadkach przy szczepionce AstraZeneca .

Szczepionka Moderna została zatwierdzona przez Wielką Brytanię w styczniu i jest również szeroko stosowana w Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie podano 140 milionów dawek.

W Australii dotychczas byly  zatwierdzone i dostępne dwie szczepionki:  AstraZeneka i  w mniejszym stopniu ze względu na braki w dostawach firmy Pfizer.  Z najnowszych danych wynka, że tylko 22,56 procent kwalifikujących się Australijczyków (pow. 18 lat) zostało w pełni zaszczepionych, znacznie poniżej wskaźników w Wielkiej Brytanii (74,5 procent), Kanadzie (70,2 procent) i Stanach Zjednoczonych (58,7 procent).

Rzecznik ds. zdrowia opozycyjnej Partii Pracy Mark Butler powiedział, że szczepienia Moderny pojawiły się zbyt późno, ponieważ rząd podpisał umowę dopiero w maju tego roku.

 „W Ameryce zaczęli używać Moderny w grudniu, dziewięć miesięcy temu. We Francji, Niemczech i Włoszech w styczniu, osiem miesięcy temu. W Singapurze w marcu, w Wielkiej Brytanii i Kanadzie w kwietniu oraz w Japonii w maju - powiedział. „Do tego czasu Australia nawet nie usiadła, by zawrzeć umowę z Moderną. Australia ma najniższy wskaźnik szczepień w rozwiniętym świecie, wszystko dlatego, że Scott Morrison tak wolno działał w zawieraniu umów z Pfizerem i Moderną”.

Na powtarzajace się ciągle pytania dziennikarzy o obowiazkowe szczepienia  premier ponownie powtórzył, że nie ma planów wprowadzenia obowiazkowych szczepień w Australii. „Usługa szczepień jest bezpłatna i nie jest obowiązkowa. To ważna zasada.” – podkreślił.

Tymczasem 16 milionów Australijczyków w Sydney, Melbourne i Brisbane podlega restrykcjom lockdownu  z powodu  nowego wybuchu epidemii Covid-19 w wariancie Delta.  NSW zarejestrowało dziś 262 nowe przypadki COVID-19.  Jedna osoba zmarła.  Środki  lockdownu zostały rozszerzone na 12 nowych przedmieść na dalekim zachodzie Sydney. W Victorii zarejestrowano 11  a w Queenslandii  5  przypadków zakażeń.

W dzisiejsze popołudnie region Byron Bay w pobliżu granicy NSW-Queensland został również zamknięty po tym, jak podróżował tam mężczyzna z Sydney i później uzyskał wynik pozytywny testu. 

Dlaczego wprowadzanie szczepionek w Australii jest tak powolne?

Wprowadzenie szczepionek na rynek Australii rozpoczęło się dopiero  pod koniec lutego, ponad dwa miesiące po Europie,  Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, ponieważ uznano, że  nie ma potrzeby spieszyć się z nagłym ich zatwierdzaniem. 

Pierwsza porażka nastąpiła w marcu, kiedy UE zakazała eksportu szczepionek wytwarzanych na kontynencie, co oznacza, że ​​3,1 miliona z 3,8 miliona dawek AstraZeneca nie dotarło do Australii na czas. W rezultacie premier Scott Morrison nie osiągnął celu, jakim było zaszczepienie do końca marca czterech milionów Australijczyków.

Następnie w kwietniu Australijska Grupa Doradcza ds. Szczepień poinformowała, że ​​główna szczepionka australijska  - AstraZeneca, nie powinna być podawana pacjentom poniżej 50 roku życia z powodu bardzo rzadkiego, ale poważnego efektu ubocznego związanego z zakrzepami krwi. 

Posunięcie to doprowadziło do chaosu, gdy rząd starał się zdobyć więcej dawek Pfizera, jedynej innej zatwierdzonej szczepionki w Australii, i przesunął  swój  planowany cel zaszczepienia 70 proc. populacji  do października  o dwa miesiace później . Firma Pfizer zgodziła się sprzedać Australii jeszcze 20 milionów dawek, podwajając obecną sumę, ale zastrzegła, że nie wszystkie zamowienia dotrą do końca roku.

Morrison przyznał, że zmiana miała ogromne konsekwencje dla programu szczepień, mówiąc: „Teraz to był wielki szok dla powodzenia całego programu i są to wydarzenia poza kontrolą rządu”.

Zmiany i chaos informacyjny  spowodowały również wzrost wahań w spoleczeństwie, ponieważ badanie Essential wykazało, że 16 procent Australijczyków stwierdziło, że nie  zaszczepi się, w porównaniu z 12 procentami w marcu, a liczba chętnych do zaszczepienia się tak szybko, jak to możliwe, spadła z 47 procent do 42 proc.

Następnie w czerwcu eksperci ponownie zmienili zalecenia. Teraz  szczepionkę AstraZeneca otrzymywać miałyby tylko osoby w wieku powyżej 60 lat. Zmiana zaleceń nastąpila  po tym, jak w ciągu tygodnia odnotowano 12 kolejnych przypadków zakrzepów krwi, w tym siedem  u osob w wieku 50 lat. 

Wśród Australijczyków nastąpiło  gwałtowne wahanie się  i niechęć co do przyjmowania szczepionek, wręcz odmowa szczepienia się Astra Zeneką. W tej sytuacji 8 lipca rząd ogłosił porozumienie z firmą Pfizer, aby przyspieszyć dostawy w celu zabezpieczenia co najmniej miliona szczepionek tygodniowo od 19 lipca. Dziś dowiedzieliśmy się o trzeciej  zatwierdzonej w Australii szczepionce Moderna, ktorej pierwszy milion ma być dostępny we wrześniu.

Minister  zdrowia Greg Hunt przewiduje, że w tym tygodniu w Australii zostaną rozprowadzone dwa miliony szczepionek. W ostatnich 24 godzinach przybylo 1,2 mln dawek Pfizera.

Rząd ma ambicje zaszczepić 80% Australijczyków do Bożego Narodzenia. Ma to być warunek zniesienia restrykcji covidowych.  Wówczas stanowe lockdowny będą odwoływane, a granice międzynarodowe zostaną ponownie otwierane.

na podst. msn, DailyMail, ABC zdrowie

Jakie szczepionki są zatwierdzone w Australii?: Covid-19 vaccines approved in  Australia

Jakie szczepionki są zatwierdzone w świecie?: List of COVID-19 vaccine authorizationsBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy