polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Widać, że Ukraina jest partnerem, który nie tylko nie chciał przyjaźni z Polską, ale który zwyczajnie wykorzystał rząd PiS-u, wykorzystał prezydenta, który najwyraźniej wierzył w jakąś osobistą przyjaźń z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kijów wziął, co chciał i wytarł politykami PiS-u podłogę. Taka jest brutalna prawda" - powiedział Krzysztof Bosak. Konfederacja domaga się, aby Kijów zaakceptował przedłużenie i rozszerzenie przez Warszawę embarga na ukraińskie produkty rolne, oprócz tego politycy prawicy chcą, aby Ukraina wycofała skargę na Polskę do WTO. * * * AUSTRALIA: Australijski magnat medialny Rupert Murdoch ustępuje ze stanowiska prezesa Fox Corporation i News Corp. po prawie 70 latach kariery zawodowej, która rozpoczęła się w 1954 r. Jego syn Lachlan Murdoch zostanie jedynym prezesem News Corp, a po corocznych walnych zgromadzeniach odbywających się w połowie listopada będzie nadal pełnił funkcję prezesa wykonawczego i dyrektora generalnego Fox. Rupert Murdoch zostanie mianowany emerytowanym prezesem każdej spółki. W swojej notatce Rupert Murdoch stwierdził, że "elity otwarcie pogardzają tymi, którzy nie są członkami ich wyrafinowanej klasy. Większość mediów jest w zmowie z tymi elitami, raczej rozpowszechniając narracje polityczne niż dążąc do prawdy". * * * SWIAT: Kontrofensywa Ukraińskich Sił Zbrojnych będzie kontynuowana jesienią i zimą – powiedział Zełenski amerykańskim mediom po negocjacjach w Kongresie USA i Białym Domu. Według gazety „Welt” nieudana ukraińska kontrofensywa wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne nie będą w stanie silnie odeprzeć wojsk rosyjskich nadchodzącej zimy. Kijów pod ogromną presją Zachodu będzie zmuszony przystąpić do negocjacji pokojowych z Moskwą. Tymczasem w Amsterdamie odbyła się demonstracja przeciwko dostawom broni z Zachodu na Ukrainę. Demonstranci przyszli z plakatami „Pokój z Rosją”, „Żadnej broni dla pokoju”, „Nie dla eskalacji, tak dla negocjacji!”, „Nie NATO – nie ma wojny”.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra

poniedziałek, 30 sierpnia 2021

Prezydent Biden w narożniku

 Prezydentura Joe Bidena jest w ciężkim kryzysie i znalazła się na skraju impeachmentu bo rosną żądania rezygnacji. Atak terrorysty kamikadze opodal lotniska w Kabulu na nowo rozpalił niesłabnącą kontrowersję w stosunku do sędziwego prezydenta, który już upadł pod ciężarem pytań dziennikarzy o chaotyczne wycofanie się z Afganistanu, dla niektórych prawdziwą ucieczkę.

 Z zamkniętymi oczami, łamiącym się głosem, prezydent USA Joe Biden fizycznie odzwierciedlił straszliwy cios, jaki jego prezydentura otrzymała po zabiciu amerykańskich marines podczas desperackiej ewakuacji Kabulu. Wciąż prowizoryczna liczba ofiar śmiertelnych w wyniku dwóch krwawych ataków w czwartek w pobliżu międzynarodowego lotniska w Kabulu wzrosła do ponad 100 osób. Według urzędników afgańskich i amerykańskich wśród zabitych było 13 amerykańskich żołnierzy.

 Na konferencji prasowej po wydarzeniach, która odbyła się w Białym Domu, Biden był załamany. Wiadomość wysłana do sojuszników i wrogów była dosłownie dewastująca. Obraz upadku USA. Biden schylił głowę i przez jakiś czas milczał przed pytaniami naciskających na niego dziennikarzy o Afganistan, atak i nagłą ucieczkę ze zniszczonego dwudziestoletnią wojną kraju. Prezydent rozpłakał się, gdy obiecywał napastnikom, że „wytropimy was”.

 Atak w Kabulu stanowi tylko ostatni cios dla Bidena, który już ma duże problemy. Prezydent właśnie próbował dojść do siebie po nagłym upadku rządu Afganistanu wspieranego przez USA oraz stworzonej i wyszkolonej przez Amerykanów armii afgańskiej. Biden zapewniał, że posuwanie się Talibów będzie powolne. Zamiast tego w mgnieniu oka Talibowie zajęli prawie cały kraj i podbili także stolicę Kabul. Teraz Talibowie, którzy wrócili, by kontrolować Afganistan dwadzieścia lat po tym, jak zostali wypędzeni w wyniku inwazji kierowanej przez USA po atakach z 11 września, nalegają na dotrzymanie terminu ewakuacji. Administracja Trumpa w lutym 2020 r. osiągnęła porozumienie z Talibami, w ramach którego spodziewano się powstrzymania ataków na Stany Zjednoczone w zamian za możliwość ewakuacji wszystkich amerykańskich żołnierzy i ich sojuszników do maja. Biden ogłosił w kwietniu odejście do 11 września.

 Tymczasem Republikanie atakują prezydenta. „Joe Biden ma krew na rękach”, powiedziała republikańska kongresmenka Elise Stefanik, według Reutera: „Ta przerażająca katastrofa humanitarna i bezpieczeństwa narodowego jest wyłącznie wynikiem słabego i niekompetentnego przywództwa Joe Bidena. Nie nadaje się on na głównodowodzącego” – dodała. Republikańska senatorka Marsha Blackburn napisała na Twitterze, że Biden i cały jego personel bezpieczeństwa narodowego „powinni ustąpić lub stanąć w obliczu oskarżenia i usunięcia ze stanowiska”. „Chociaż jest dla mnie jasne, że nie możemy dalej narażać członków amerykańskich służb na wojnę nie do wygrania, uważam również, że proces ewakuacji wydaje się być haniebnie przeprowadzony” – napisała na Twitterze republikańska kongresmanka Susan Wild. "Potrzebujemy odpowiedzi i odpowiedzialności w odniesieniu do awarii kaskadowych, które doprowadziły nas do tego punktu ”.

 Co może się teraz wydarzyć?

 Prezydent zaczyna słabnąć nawet w sondażach. Obywatele USA wydają się mieć dość wojny, której nigdy nie rozumieli. Czy Joe Biden będzie w stanie bez szwanku przejść przez Afganistan? Co zrobią Stany Zjednoczone, aby wyjść z narożnika? Ranna bestia zawsze budzi niepokój swoimi nieprzewidywalnymi reakcjami.

 Na stole są teraz różne opcje: od rezygnacji po odwołanie urzędującego prezydenta, który ma być podobno bardzo słaby w wyborach śródokresowych. Biden zapisze się w księgach historii za to, że jako Naczelny Wódz był bohaterem największego upokorzenia Stanów Zjednoczonych od czasów Wietnamu. Chociaż Biden, szczerze mówiąc, doprowadził jedynie do realizacji umowy podpisanej przez swojego poprzednika Donalda Trumpa. W każdym razie to Biden pozostanie zapamiętany jako twarz ostatecznego upadku supermocarstwa Stanów Zjednoczonych.

 Jaka jest rola wiceprezydentki Kamali Harris? Czy będzie tak jak przewidywano przed wyborami, że Biden ma być tylko figurantem do przejęcia Białego Domu a naprawdę będzie rządzić Kamala Harris (sterowana przez neokonów) łącznie z przejęciem roli prezydenta USA na miejsce skompromitowanego i odsuniętego Bidena? Póki co wiele wskazuje na to, że ta teoria nie była całkiem wydumana.

 Trzeba jednak zauważyć, że nawet wiceprezydentka nie cieszy się zbyt dobrym wizerunkiem. W ostatnim czasie jest całkiem nieobecna. Przy okazji wizyty w Singapurze, na spotkaniu z premierem Lee Hsien Loongiem, była bohaterką gafy o Afganistanie. Kiedy reporter zapytał ją o opinię w sprawie wycofania się USA - przed atakiem - wiceprezydentka w niewytłumaczalny sposób wybuchnęła śmiechem i nie odpowiedziała na pytanie. „Czekaj, czekaj, zwolnij” – powiedziała jedynie Harris. Reakcja Kamali Harris, która śmieje się z Afganistanu, wzbudziła silne oburzenie na portalach społecznościowych. „To jak skecz na Saturday Night Live. Szkoda, że ​​jest prawdziwy, a ona nie jest komikiem. Nie ma się z czego śmiać” – komentuje na Twitterze obywatel USA, najwyraźniej zirytowany zachowaniem demokratów. To nie pierwszy raz, kiedy wiceprezydent USA wprawia w zakłopotanie swoją administrację i własną partię.

 Czeka nas pewnie jeszcze wiele ciekawych zwrotów akcji, którym należy przyglądać się z uwagą bo upadające imperia są bardzo groźne. Tam pod dywanem odbywa się prawdziwa wojna buldogów. Nie jest bowiem prawdą, że za tym syfem, który obecnie się odbywa na naszych oczach, stoi jakiś monolit. To jest raczej tarcie "płyt tektonicznych" różnych frakcji globalizmu. Tam gdzie jest kasa i władza zawsze dużo się dzieje.


Jarek Ruszkiewicz

NEon24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy