polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

poniedziałek, 30 sierpnia 2021

Prezydent Biden w narożniku

 Prezydentura Joe Bidena jest w ciężkim kryzysie i znalazła się na skraju impeachmentu bo rosną żądania rezygnacji. Atak terrorysty kamikadze opodal lotniska w Kabulu na nowo rozpalił niesłabnącą kontrowersję w stosunku do sędziwego prezydenta, który już upadł pod ciężarem pytań dziennikarzy o chaotyczne wycofanie się z Afganistanu, dla niektórych prawdziwą ucieczkę.

 Z zamkniętymi oczami, łamiącym się głosem, prezydent USA Joe Biden fizycznie odzwierciedlił straszliwy cios, jaki jego prezydentura otrzymała po zabiciu amerykańskich marines podczas desperackiej ewakuacji Kabulu. Wciąż prowizoryczna liczba ofiar śmiertelnych w wyniku dwóch krwawych ataków w czwartek w pobliżu międzynarodowego lotniska w Kabulu wzrosła do ponad 100 osób. Według urzędników afgańskich i amerykańskich wśród zabitych było 13 amerykańskich żołnierzy.

 Na konferencji prasowej po wydarzeniach, która odbyła się w Białym Domu, Biden był załamany. Wiadomość wysłana do sojuszników i wrogów była dosłownie dewastująca. Obraz upadku USA. Biden schylił głowę i przez jakiś czas milczał przed pytaniami naciskających na niego dziennikarzy o Afganistan, atak i nagłą ucieczkę ze zniszczonego dwudziestoletnią wojną kraju. Prezydent rozpłakał się, gdy obiecywał napastnikom, że „wytropimy was”.

 Atak w Kabulu stanowi tylko ostatni cios dla Bidena, który już ma duże problemy. Prezydent właśnie próbował dojść do siebie po nagłym upadku rządu Afganistanu wspieranego przez USA oraz stworzonej i wyszkolonej przez Amerykanów armii afgańskiej. Biden zapewniał, że posuwanie się Talibów będzie powolne. Zamiast tego w mgnieniu oka Talibowie zajęli prawie cały kraj i podbili także stolicę Kabul. Teraz Talibowie, którzy wrócili, by kontrolować Afganistan dwadzieścia lat po tym, jak zostali wypędzeni w wyniku inwazji kierowanej przez USA po atakach z 11 września, nalegają na dotrzymanie terminu ewakuacji. Administracja Trumpa w lutym 2020 r. osiągnęła porozumienie z Talibami, w ramach którego spodziewano się powstrzymania ataków na Stany Zjednoczone w zamian za możliwość ewakuacji wszystkich amerykańskich żołnierzy i ich sojuszników do maja. Biden ogłosił w kwietniu odejście do 11 września.

 Tymczasem Republikanie atakują prezydenta. „Joe Biden ma krew na rękach”, powiedziała republikańska kongresmenka Elise Stefanik, według Reutera: „Ta przerażająca katastrofa humanitarna i bezpieczeństwa narodowego jest wyłącznie wynikiem słabego i niekompetentnego przywództwa Joe Bidena. Nie nadaje się on na głównodowodzącego” – dodała. Republikańska senatorka Marsha Blackburn napisała na Twitterze, że Biden i cały jego personel bezpieczeństwa narodowego „powinni ustąpić lub stanąć w obliczu oskarżenia i usunięcia ze stanowiska”. „Chociaż jest dla mnie jasne, że nie możemy dalej narażać członków amerykańskich służb na wojnę nie do wygrania, uważam również, że proces ewakuacji wydaje się być haniebnie przeprowadzony” – napisała na Twitterze republikańska kongresmanka Susan Wild. "Potrzebujemy odpowiedzi i odpowiedzialności w odniesieniu do awarii kaskadowych, które doprowadziły nas do tego punktu ”.

 Co może się teraz wydarzyć?

 Prezydent zaczyna słabnąć nawet w sondażach. Obywatele USA wydają się mieć dość wojny, której nigdy nie rozumieli. Czy Joe Biden będzie w stanie bez szwanku przejść przez Afganistan? Co zrobią Stany Zjednoczone, aby wyjść z narożnika? Ranna bestia zawsze budzi niepokój swoimi nieprzewidywalnymi reakcjami.

 Na stole są teraz różne opcje: od rezygnacji po odwołanie urzędującego prezydenta, który ma być podobno bardzo słaby w wyborach śródokresowych. Biden zapisze się w księgach historii za to, że jako Naczelny Wódz był bohaterem największego upokorzenia Stanów Zjednoczonych od czasów Wietnamu. Chociaż Biden, szczerze mówiąc, doprowadził jedynie do realizacji umowy podpisanej przez swojego poprzednika Donalda Trumpa. W każdym razie to Biden pozostanie zapamiętany jako twarz ostatecznego upadku supermocarstwa Stanów Zjednoczonych.

 Jaka jest rola wiceprezydentki Kamali Harris? Czy będzie tak jak przewidywano przed wyborami, że Biden ma być tylko figurantem do przejęcia Białego Domu a naprawdę będzie rządzić Kamala Harris (sterowana przez neokonów) łącznie z przejęciem roli prezydenta USA na miejsce skompromitowanego i odsuniętego Bidena? Póki co wiele wskazuje na to, że ta teoria nie była całkiem wydumana.

 Trzeba jednak zauważyć, że nawet wiceprezydentka nie cieszy się zbyt dobrym wizerunkiem. W ostatnim czasie jest całkiem nieobecna. Przy okazji wizyty w Singapurze, na spotkaniu z premierem Lee Hsien Loongiem, była bohaterką gafy o Afganistanie. Kiedy reporter zapytał ją o opinię w sprawie wycofania się USA - przed atakiem - wiceprezydentka w niewytłumaczalny sposób wybuchnęła śmiechem i nie odpowiedziała na pytanie. „Czekaj, czekaj, zwolnij” – powiedziała jedynie Harris. Reakcja Kamali Harris, która śmieje się z Afganistanu, wzbudziła silne oburzenie na portalach społecznościowych. „To jak skecz na Saturday Night Live. Szkoda, że ​​jest prawdziwy, a ona nie jest komikiem. Nie ma się z czego śmiać” – komentuje na Twitterze obywatel USA, najwyraźniej zirytowany zachowaniem demokratów. To nie pierwszy raz, kiedy wiceprezydent USA wprawia w zakłopotanie swoją administrację i własną partię.

 Czeka nas pewnie jeszcze wiele ciekawych zwrotów akcji, którym należy przyglądać się z uwagą bo upadające imperia są bardzo groźne. Tam pod dywanem odbywa się prawdziwa wojna buldogów. Nie jest bowiem prawdą, że za tym syfem, który obecnie się odbywa na naszych oczach, stoi jakiś monolit. To jest raczej tarcie "płyt tektonicznych" różnych frakcji globalizmu. Tam gdzie jest kasa i władza zawsze dużo się dzieje.


Jarek Ruszkiewicz

NEon24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy