polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prawie 15 mld zł ma kosztować Orlen ustawa przygotowana przez posłów KO i Polski 2050. Chodzi o sfinansowanie zamrożenia cen prądu, gazu i ciepła. Giełda zareagowała natychmiast. Akcje Orlenu spadły o 7,3 proc. Wartość rynkowa koncernu z 75,1 mld zł we wtorek, w środę wynosi już tylko 69,6 mld zł, czyli w kilka godzin od początku sesji giełdowej spadła o 5,5 mld zł. Nadal jest to najdroższa polska spółka giełdowa. W ciągu trzech kwartałów br. Orlen zarobił na czysto 17 mld zł. * * * AUSTRALIA: Około 100 000 Australijczyków wzięło udział w marszu poparcia dla Palestyny w Melbourne. * * * SWIAT: Obfite opady śniegu sparaliżowały niemieckie miasto Monachium. Lotnisko w największym mieście na południu kraju jest zamknięte, ponadto Monachium zostało odcięte od międzymiastowego ruchu kolejowego. Na lotnisku w Monachium samolot, który miał lecieć do Dubaju na szczyt klimatyczny w sprawie globalnego ocieplenia, zamarzł i utknął na pasie startowym
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

piątek, 20 sierpnia 2021

Premier NSW: Kolejny miesiąc lockdownu i godzina policyjna

Graf. FB
Mimo trwającego w Sydney od 8 tygodni lockdownu a od tygodnia w całym  stanie NSW,  ilość przypadków Covid-19 w wariancie Delta nieustannie rośnie. Wczoraj padł rekord: 681 infekcji.  W zwiazku z tym, premier NSW Gladys Berejiklian zdecydowała dziś, że lockdown w  Sydney zostanie przedłużony o kolejny miesiąc ( do końca września) , a niektóre obszary samorządowe   dotkną dodatkowe  surowe restrykcje. Premier stanowa określiła nowe ograniczenia jako „ostateczne środki”.  NSW odnotowala dziś  644 przypadki infekcji koronawirusa i cztery zgony.

Premier NSW  Gladys Berejiklian zszokowała dziś mieszkańców Sydney decyzją o wprowadzeniu godziny policyjnej.  Na przedpołudniowej konferencji dla wybranych dziennikarzy oświadczyła dziś, że ​​policja będzie egzekwować od poniedziałku, 23 sierpnia godzinę policyjną od 21 do 5 rano w  12 dzielnicach (LGA): Bayside, Blacktown, Burwood, Campbelltown, Canterbury-Bankstown, Cumberland, Fairfield, Georges River, Liverpoolu, Parramatta, Strathfield i niektórych przedmieściach Penrith. Ostrzegla, że godzinę policyjną  wprowadzi  rowież w innych  obszarach samorządowych, jeśli nakażą to porady zdrowotne.

Wg nowych restrykcji jedynymi osobami, które będą mogły opuścić swoje domy w tych godzinach będą upoważnieni pracownicy. Oprócz godziny policyjnej ćwiczenia na świeżym powietrzu będą ograniczone do godziny dziennie.

Następujące lokale handlowe będą odtąd  zamknięte, z wyjątkiem obiektów, ktore oferują usługę  typu „kliknij i odbierz”: centra ogrodnicze i szkółki roślin, materiały biurowe, sprzęt i materiały budowlane, materiały do ​​kształtowania krajobrazu, artykuły rolnicze i artykuły dla zwierząt.

Opiekunowie i pracownicy niepełnosprawni, którzy mieszkają i pracują w tych 12 LGA, muszą otrzymać pierwszą dawkę szczepionki do 30 sierpnia.

Od tego samego dnia upoważnieni pracownicy z obszaru zainteresowania, którzy pracują poza swoim LGA, będą mogli pracować tylko wtedy, gdy w ich miejscu pracy zostanie wdrożony szybki test antygenowy — który może dać wynik w ciągu 15 minut — lub gdy będą przynajmniej  po pierwszej dawce szczepionki. Policja NSW otrzymała dodatkowe uprawnienia, w tym możliwość karania każdego spoza LGA budzącego obawy, znalezionego w jednym z tych 12 LGA, grzywną w wysokości 1000 USD i konieczności izolowania się w domu przez 14 dni.

Komisarz policji NSW  Mick Fuller powiedział, że policjanci będą mieli również prawo do zamykania bloków mieszkalnych, które uważają za ryzyko związane z COVID-19, zanim przyjdą organy ds. zdrowia, aby dokonać oceny.

W całym NSW od poniedziałku  wszyscy będą również obowiązkowo nosić maski  poza domem.

Tymczasem w NSW  trwa duża operacja policyjna mająca na celu zatrzymanie osób podróżujących z Sydney do regionu Newcastle bez odpowiedniego zezwolenia. Policja ustawiła punkty kontrolne na trzech głównych trasach prowadzących na północ od Sydney – na M1 w Morriset, Wyee Road w Morriset i Pacific Highway nad jeziorem Munmorah.

 Setki samochodów zostało zatrzymanych od czasu rozpoczęcia operacji dziś rano i oczekuje się, że będzie kontynuowana do wieczora. Kara za podróż do regionalnego NSW z naruszeniem nakazu zdrowia publicznego wynosi 3000 USD.

Poziom zakażen i daty wprowadzania restrykcji w NSW od początku nowej falii Covid-19.
Graf. SMH


Nowy lek przeciw Covid-19 w Australii

TGA zatwierdza nowy lek przeciwciałowy sotrovimab do leczenia Covid-19 w Australii. Australijski regulator medyczny, Therapeutic Goods Administration, udzielił w piątek tymczasowej zgody na jego stosowanie. 

Nowy lek  został zatwierdzony do stosowania w Australii w celu zmniejszenia liczby zarażonych osób w szpitalu. Australijczycy, którzy mają pozytywny wynik testu na Covid-19 i są zagrożeni przyjęciem do szpitala, wkrótce będą mieli do niego dostęp aby zapobiec pogorszeniu objawów w przypadku zakażenia koronawirusem. 

Na początku sierpnia minister zdrowia Greg Hunt ogłosił, że rząd zapewnił wstępną alokację ponad 7700 dawek leku do National Medical Stockpile. Hunt powiedział, że lek jest ważnym nowym narzędziem, które lekarze mogą wykorzystać w leczeniu Covid-19 i ograniczeniu hospitalizacji.

Nowe leczenie może zmniejszyć hospitalizację lub śmierć nawet o 79 procent u dorosłych z łagodnymi  i  umiarkowanymi objawami zakażenia  Covid-19. Jest podawany przez infuzję dożylną w placówce służby zdrowia.

Profesor  Paul Griffin, praktykujący lekarz chorób zakaźnych i mikrobiolog kliniczny, powiedział, że zatwierdzenie leku ma ogromne znaczenie szczególnie dla osob  w najbardziej dotkniętych epidemią  regionach, takich jak Sydney.

„Potencjał tej terapii polega na powstrzymaniu ludzi przed przejściem do fazy ciężkiej choroby, potencjalnie trzymając ich poza szpitalem i trzymając ich z dala od konieczności intensywnej opieki.

Oczekuje się, że sotrovimab będzie przeznaczony do leczenia Australijczyków w wieku powyżej 55 lat, którzy zakazili się Covid-19, a także mają jeden lub więcej  czynników powodujących  ryzyko progresji choroby, takich jak  – cukrzyca, otyłość, przewlekła choroba nerek, niewydolność serca, choroba płuc oraz astmę.

Lek został również dopuszczony do stosowania w Bahrajnie, Kuwejcie, Katarze, Singapurze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jest to drugie lekarstwo na  Covid-19, które uzyskało aprobatę organów regulacyjnych w Australii, po zatwierdzeniu Remdesiviru przez TGA.

na podst. australijskie media


NSW Government: Nowe zasady - aktualizacja 20.08.2021


Sprawdź interaktywną mapę: Covid Near Me

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy