polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Stoltenberg powiedział, że kraje NATO powinny podjąć ryzyko i wysłać Kijowowi nawet broń potrzebną do własnej obrony. Wg niego ukraińskie ataki na cele wojskowe głęboko na terytorium Rosji są uzasadnione. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

piątek, 20 sierpnia 2021

Premier NSW: Kolejny miesiąc lockdownu i godzina policyjna

Graf. FB
Mimo trwającego w Sydney od 8 tygodni lockdownu a od tygodnia w całym  stanie NSW,  ilość przypadków Covid-19 w wariancie Delta nieustannie rośnie. Wczoraj padł rekord: 681 infekcji.  W zwiazku z tym, premier NSW Gladys Berejiklian zdecydowała dziś, że lockdown w  Sydney zostanie przedłużony o kolejny miesiąc ( do końca września) , a niektóre obszary samorządowe   dotkną dodatkowe  surowe restrykcje. Premier stanowa określiła nowe ograniczenia jako „ostateczne środki”.  NSW odnotowala dziś  644 przypadki infekcji koronawirusa i cztery zgony.

Premier NSW  Gladys Berejiklian zszokowała dziś mieszkańców Sydney decyzją o wprowadzeniu godziny policyjnej.  Na przedpołudniowej konferencji dla wybranych dziennikarzy oświadczyła dziś, że ​​policja będzie egzekwować od poniedziałku, 23 sierpnia godzinę policyjną od 21 do 5 rano w  12 dzielnicach (LGA): Bayside, Blacktown, Burwood, Campbelltown, Canterbury-Bankstown, Cumberland, Fairfield, Georges River, Liverpoolu, Parramatta, Strathfield i niektórych przedmieściach Penrith. Ostrzegla, że godzinę policyjną  wprowadzi  rowież w innych  obszarach samorządowych, jeśli nakażą to porady zdrowotne.

Wg nowych restrykcji jedynymi osobami, które będą mogły opuścić swoje domy w tych godzinach będą upoważnieni pracownicy. Oprócz godziny policyjnej ćwiczenia na świeżym powietrzu będą ograniczone do godziny dziennie.

Następujące lokale handlowe będą odtąd  zamknięte, z wyjątkiem obiektów, ktore oferują usługę  typu „kliknij i odbierz”: centra ogrodnicze i szkółki roślin, materiały biurowe, sprzęt i materiały budowlane, materiały do ​​kształtowania krajobrazu, artykuły rolnicze i artykuły dla zwierząt.

Opiekunowie i pracownicy niepełnosprawni, którzy mieszkają i pracują w tych 12 LGA, muszą otrzymać pierwszą dawkę szczepionki do 30 sierpnia.

Od tego samego dnia upoważnieni pracownicy z obszaru zainteresowania, którzy pracują poza swoim LGA, będą mogli pracować tylko wtedy, gdy w ich miejscu pracy zostanie wdrożony szybki test antygenowy — który może dać wynik w ciągu 15 minut — lub gdy będą przynajmniej  po pierwszej dawce szczepionki. Policja NSW otrzymała dodatkowe uprawnienia, w tym możliwość karania każdego spoza LGA budzącego obawy, znalezionego w jednym z tych 12 LGA, grzywną w wysokości 1000 USD i konieczności izolowania się w domu przez 14 dni.

Komisarz policji NSW  Mick Fuller powiedział, że policjanci będą mieli również prawo do zamykania bloków mieszkalnych, które uważają za ryzyko związane z COVID-19, zanim przyjdą organy ds. zdrowia, aby dokonać oceny.

W całym NSW od poniedziałku  wszyscy będą również obowiązkowo nosić maski  poza domem.

Tymczasem w NSW  trwa duża operacja policyjna mająca na celu zatrzymanie osób podróżujących z Sydney do regionu Newcastle bez odpowiedniego zezwolenia. Policja ustawiła punkty kontrolne na trzech głównych trasach prowadzących na północ od Sydney – na M1 w Morriset, Wyee Road w Morriset i Pacific Highway nad jeziorem Munmorah.

 Setki samochodów zostało zatrzymanych od czasu rozpoczęcia operacji dziś rano i oczekuje się, że będzie kontynuowana do wieczora. Kara za podróż do regionalnego NSW z naruszeniem nakazu zdrowia publicznego wynosi 3000 USD.

Poziom zakażen i daty wprowadzania restrykcji w NSW od początku nowej falii Covid-19.
Graf. SMH


Nowy lek przeciw Covid-19 w Australii

TGA zatwierdza nowy lek przeciwciałowy sotrovimab do leczenia Covid-19 w Australii. Australijski regulator medyczny, Therapeutic Goods Administration, udzielił w piątek tymczasowej zgody na jego stosowanie. 

Nowy lek  został zatwierdzony do stosowania w Australii w celu zmniejszenia liczby zarażonych osób w szpitalu. Australijczycy, którzy mają pozytywny wynik testu na Covid-19 i są zagrożeni przyjęciem do szpitala, wkrótce będą mieli do niego dostęp aby zapobiec pogorszeniu objawów w przypadku zakażenia koronawirusem. 

Na początku sierpnia minister zdrowia Greg Hunt ogłosił, że rząd zapewnił wstępną alokację ponad 7700 dawek leku do National Medical Stockpile. Hunt powiedział, że lek jest ważnym nowym narzędziem, które lekarze mogą wykorzystać w leczeniu Covid-19 i ograniczeniu hospitalizacji.

Nowe leczenie może zmniejszyć hospitalizację lub śmierć nawet o 79 procent u dorosłych z łagodnymi  i  umiarkowanymi objawami zakażenia  Covid-19. Jest podawany przez infuzję dożylną w placówce służby zdrowia.

Profesor  Paul Griffin, praktykujący lekarz chorób zakaźnych i mikrobiolog kliniczny, powiedział, że zatwierdzenie leku ma ogromne znaczenie szczególnie dla osob  w najbardziej dotkniętych epidemią  regionach, takich jak Sydney.

„Potencjał tej terapii polega na powstrzymaniu ludzi przed przejściem do fazy ciężkiej choroby, potencjalnie trzymając ich poza szpitalem i trzymając ich z dala od konieczności intensywnej opieki.

Oczekuje się, że sotrovimab będzie przeznaczony do leczenia Australijczyków w wieku powyżej 55 lat, którzy zakazili się Covid-19, a także mają jeden lub więcej  czynników powodujących  ryzyko progresji choroby, takich jak  – cukrzyca, otyłość, przewlekła choroba nerek, niewydolność serca, choroba płuc oraz astmę.

Lek został również dopuszczony do stosowania w Bahrajnie, Kuwejcie, Katarze, Singapurze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jest to drugie lekarstwo na  Covid-19, które uzyskało aprobatę organów regulacyjnych w Australii, po zatwierdzeniu Remdesiviru przez TGA.

na podst. australijskie media


NSW Government: Nowe zasady - aktualizacja 20.08.2021


Sprawdź interaktywną mapę: Covid Near Me

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy