polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prawie 15 mld zł ma kosztować Orlen ustawa przygotowana przez posłów KO i Polski 2050. Chodzi o sfinansowanie zamrożenia cen prądu, gazu i ciepła. Giełda zareagowała natychmiast. Akcje Orlenu spadły o 7,3 proc. Wartość rynkowa koncernu z 75,1 mld zł we wtorek, w środę wynosi już tylko 69,6 mld zł, czyli w kilka godzin od początku sesji giełdowej spadła o 5,5 mld zł. Nadal jest to najdroższa polska spółka giełdowa. W ciągu trzech kwartałów br. Orlen zarobił na czysto 17 mld zł. * * * AUSTRALIA: Prawie milion Australijczyków ma prawo ubiegać się o zwrot milionów dolarów nieodebranych świadczeń Medicare przed Świętami Bożego Narodzenia. Rząd federalny ogłosił, że 234 miliony dolarów z nieodebranych środków zostanie zwrócone osobom, których dane osobowe nie zostały zaktualizowane w serwisie myGov. Najwięcej niewypłaconych środków pieniężnych do odzyskania mają mieszkańcy Nowej Południowej Walii, a na dzień 31 października 284 000 obywateli posiadało 72,6 mln dolarów nieodebranych świadczeń. * * * SWIAT: W Dubaju rozpoczął się Światowy szczyt klimatyczny, w którym biorą udział przywódcy z ponad 140 krajów. Jako przewodniczący 28-j Konferencji stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP-28) i jeden z największych producentów ropy naftowej na świecie, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) mają nadzieję przekonać społeczność międzynarodową, że niskoemisyjna przyszłość jest możliwa bez odchodzenia od paliw kopalnych. W ciągu pierwszych dwóch dni – głowy państw i rządów złożą oświadczenia narodowe, w których będą starali się przekazać stanowisko swoich krajów w kwestiach ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywnościowego, zielonej energii, ochrony przed klęskami żywiołowymi oraz wsparcia finansowego dla krajów najsłabiej rozwiniętych.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00

niedziela, 1 sierpnia 2021

Premier Morrison: Wolność po 80% zaszczepionych Australijczyków

 Premier Australii Scott Morrison podczas sobotniego wywiadu w radiu talkback odniósł się do rozpowszechnianych  dzikich teorii spiskowych i zachęcał Australijczyków, aby podążali za naukowo wspieranymi poradami medycznymi – a nie fałszywymi ekspertami z Facebooka.

Premier ujawnił, że lockdowny będą odwoływane, a granice międzynarodowe zostaną ponownie otwarte w momencie, gdy 80 procent kwalifikujących się Australijczyków zostanie w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19.

Morrison powiedział, że ma nadzieję osiągnąć porozumienie w celu zachęcania ludności do zaszczepienia się, ponieważ fala wahań dotyczących szczepionek wciąż utrzymuje się, a pozbawieni praw obywatele wychodzą na ulice w protestach przeciwko lockdownowi.

„Poddając się szczepieniu, każdego dnia zbliżasz się o krok do przywrócenia nam normalnego stanu życia, gdy otacza nas wciąż Covid-19” – powiedział 2 GB w sobotę rano.

Omawiając dominujący w całym kraju stopień  niechęci do szczepień, Morrison wezwał Australijczyków, by nie podzielali poglądów teoretyków spiskowych i „porozmawiali ze swoim lekarzem”.

„Jeśli jesteś zaniepokojony, nie rozmawiaj z doktorem Google, idź porozmawiaj ze swoim lekarzem” – powiedział premier.

„Nie rozmawiaj z kimś, kto powie ci, że zmienisz się w magnes lub, wiesz, nie wchodź na Facebooka, aby słuchać ludzi, którzy nie wiedzą, o czym mówią”.

Dziwne odniesienie do magnesu jest prawdopodobnie związane z niezwykłą teorią rozglaszaną wśród alternatywnych społeczności, które obawiają się pewnych substancji zawartych w szczepionkach, a niektórzy nawet wierzą, że pozwoli to odbiorcy połączyć się z Internetem .

Teoria ta powstała, ponieważ niektóre nowe szczepionki stosowane do ochrony przed chorobami zakaźnymi oparte na  mRNA*, zawierają materiał zwany hydrożelem, który służy do powolnego rozpraszania preperatu w komórkach biorcy.

Strach przed byciem odbiornikiem łączącym się z Wi-Fi jest oczywiście nonsensem i kategorycznie odrzucony przez federalny Departament Zdrowia.

Bioinżynierowie od wielu lat stosowali podobne hydrożele na różne sposoby. Na przykład używali ich, aby pomóc komórkom macierzystym przetrwać po umieszczeniu w naszych ciałach. Z tego powodu niektórzy uważają, że hydrożele są potrzebne do implantów elektronicznych, które mogą łączyć się z Internetem.  Ale szczepionka Pfizer mRNA nie zawiera nawet hydrożeli jako składnika, zamiast tego wykorzystuje kawałek mRNA, który jest „pokryty kroplą lipidu (tłuszczu)” – tlumaczy Departament Zdrowia.

„Lipid pomaga szczepionce dostać się do naszych komórek, ponieważ błona łącząca nasze komórki jest również wykonana głównie z lipidów” – przekonują eksperci.

„Szczepionka i błona mogą się łatwo łączyć, odkładając mRNA wewnątrz komórki”.

Według Centrum Kontroli Chorób w USA żaden składnik jakiejkolwiek szczepionki przeciwko Covid-19 nie jest w stanie wytworzyć siły elektromagnetycznej – w miejscu wstrzyknięcia lub gdziekolwiek indziej w  ciele.

„Szczepionki COVID-19 nie zawierają składników, które mogą wytwarzać pole elektromagnetyczne w miejscu wstrzyknięcia”, stwierdzają oficjalne porady. „Wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 są wolne od metali”.

Morrison powiedział, że jego ambicją jest osiągnąć 80 procentowy  próg szczepień do Bożego Narodzenia tak, aby kraj mógł spróbować powrócić do normalności w 2022 roku.

„Będzie wystarczająco dużo aptek, wystarczająco dużo lekarzy rodzinnych, wystarczająco dużo klinik, wystarczająco dużo tego wszystkiego, aby to osiągnąć.  - zapewnił premier.

Profesor Michael Kidd, zastępca dyrektora medycznego Departamentu Zdrowia Rządu Australijskiego w najnowszym cotygodniowym programie pytań i odpowiedzi ws. szczepień - Top Three  ustosunkował się do sytuacji zwiazanej z brakiem szczepionek w Australii, szczególnie Comirnaty.

„...Biorąc pod uwagę obecne ograniczenia dotyczące liczby dawek szczepionki Pfizer (Comirnaty)  w Australii, spodziewamy się milionów kolejnych dawek w nadchodzących tygodniach i miesiącach, ale obecnie dysponujemy tylko tymi dawkami, które dotarły do ​​Australii. Biorąc więc pod uwagę to ograniczenie, ATAGI zalecił osobom mieszkającym w rejonie Greater Sydney, które mają 18 lat i więcej i nie są w stanie uzyskać dostępu do szczepionki Pfizer, rozważenie uzyskania dostępu do szczepionki AstraZeneca. Dzieje się tak, ponieważ zmienił się profil ryzyka i korzyści. Widzieliśmy, jak młodsi ludzie bardzo poważnie źle się czują w Sydney z powodu zakażenia COVID-19 i niestety zaczynamy widzieć młodych ludzi na oddziałach intensywnej terapii, a także widzieliśmy kilka zgonów u młodszych osób z powodu COVID-19. Dlatego ponownie, jeśli masz od 18 do 60 lat, rozważ otrzymanie szczepionki AstraZeneca już teraz, jeśli jesteś w Sydney. Możesz to również rozważyć, jeśli jesteś w innych częściach kraju, porozmawiaj ze swoim lekarzem, jak wspomniałem wcześniej, na temat ryzyka i korzyści ze szczepionki.” – powiedział prof. Michael Kidd.

 na podst. news.com.au, health.gov.au, RAPS

 ___________________

*) Szczepionki mRNA wykorzystują kod genetyczny zwany RNA, aby pobudzić produkcję specyficznego białka wypustkowego koronawirusa. Gdy mRNA dostanie się do komórek organizmu, komórki wykorzystują instrukcje zawarte w RNA, aby wytworzyć białko kolczaste. Następnie komórki odpornościowe rozpoznają białko kolca jako obce i zaczynają budować przeciwko niemu odpowiedź immunologiczną. RNA ze szczepionki w żaden sposób nie zmienia się ani nie wchodzi w interakcje z naszym DNA. (na podst. Health.gov.au)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy