polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Podczas czwartkowej konferencji w ramach 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda zasugerował, że polski rząd podpisze z Ukrainą umowę, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa. Tymczasem przebywający w Polsce Ukraińcy spieszą się z wyrobieniem dokumentów przed wejściem w życie nowej ustawy mobilizacyjnej, która przewiduje m. in. ograniczenie usług konsularnych za granicą dla osób, uchylających się od poboru do wojska. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. Policja wezwała ludzi do unikania tego obszaru, podczas gdy premier NSW Chris Minns wezwał społeczność do zachowania spokoju. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 15 sierpnia 2021

Cała Nowa Południowa Walia w covidowej blokadzie

Map. printscreen 7News Australia YT
8 milionów  mieszkańców najludniejszego stanu Australii – Nowej Poludniowej Walii ze stolicą w Sydney  od teraz podlega  ścisłemu rygorowi lockdownu w zwiazku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta Covid-19. Stanowy  lockdown  rozpoczął się w sobotę o godzinie 17:00 i potrwa co najmniej tydzień dla osób z obszarów regionalnych. Oczekuje się,  że trwająca już  7 tygodni blokada  Greater Sydney zakończy się najwcześniej 28 sierpnia.  Przywódcy NSW  ogłosili swą decyzję  za pośrednictwem Twittera zaledwie 1.5 godziny przed jej obowiazywaniem, co wzbudzilo ogromne oburzenie wśrod internautów i mieszkańców NSW.

Decyzja o rozszerzeniu blokady zapadła w najgorszy dzień w  stanowej historii  kryzysu covidowego, kiedy  to NSW zarejestrowano  rekordowo  466 transmisji społecznościowych w ciągu minionego dnia.  Nagle ogłoszenie  rozszerzenia restrykcji na cały stan wywołało falę paniki i wielkich zakupów.

Zdjęcia długich kolejek i pustych półek rozprzestrzeniły się w mediach społecznościowych, od środkowego północnego wybrzeża Nowej Południowej Walii, po region Riverina, a nawet po granicę z Queensland.  Media odnotowaly  skrajne przypadki  paniki podczas kupowania . Ktoś nawet próbował sprzedać swoje miejsce w kolejce  w Woolworths za pośrednictwem reklamy na Facebooku.

Władze obawiają się, że epidemia koronawirusa w NSW będzie nadal przekraczać granice stanowe, ponieważ już teraz Canberra i Melbourne odnotowują coraz więcej lokalnych przypadków zakażeń.

„To najgorsza sytuacja, w jakiej znalazła się NSW od pierwszego dnia kryzysu  i jest to również, niestety z tego powodu, najgorsza sytuacja, w jakiej znalazła się Australia” – powiedziała Premier NSW Gladys Berejiklian.

Australijskie Stowarzyszenie Medyczne błagało rząd stanowy o  ściślejsze zablokowanie, twierdząc, że wiejski i regionalny system opieki zdrowotnej nie jest już w stanie poradzić sobie z alarmującym wzrostem liczby przypadków Covid-19.

Wg nowych decyzji wladz policja bedzie  mogła nakładać wyższe grzywny w wysokości 5000 AUD za naruszenie nakazów zdrowia publicznego.  W Greater Sydney   ograniczono  obszar poruszania się z dziesięciu do pięciu kilometrów od domu. Mieszkańcy Greater Sydney będą również potrzebować specjalnego pozwolenia na podróż poza metropolię, a osoby samotne będą musiały zarejestrować  tych, którzy je odwiedzają.

W nowo zamkniętych obszarach regionalnych ludzie mogą opuścić swoje miejsce zamieszkania tylko z ważnego powodu, a cała nauka musi być prowadzona z domu.

Każdy musi nosić maski przez cały czas, do domu nie wolno wchodzić, chyba że z powodu obowiązków opiekunczych lub z powodów współczucia .

Tymczasem jak poinformował dziś premier Scott Morrison, Australia zakupiła od Polski milion dawek szczepionki Pfizera przeciwko Covid-19. Szczepionki te otrzymają ludzie w wieku od 20 do 39 lat, z uwagi na fakt, że stanowią większość w nowo wykrywanych zakażeniach. Premier wyjaśnił też, że szczepionki z Polski powinny dotrzeć do Sydney w niedzielę wieczorem.

na podst. media australijskie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy