polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W sobotę w całym Sydney temperatura w niektórych obszarach przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Australię czeka brutalne lato z większą liczbą fal upałów, które trwają dłużej niż zwykle. Starszy klimatolog z Biura Meteorologii, Hugh McDowell, powiedział NCA NewsWire, że Australijczycy powinni już teraz rozpocząć przygotowania na ekstremalne upały, gdyż biuro spodziewa się większej liczby dni, w których temperatura osiągnie 40°C lub więcej. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

sobota, 10 lipca 2021

Premier NSW: "Delta" wymyka się spod kontroli

Fot. Twitter (9News Sydney) Lockdown -
kolejny tydzień a może dłużej...
Restrykcje lockdownu w największym mieście Australii zostały  wczoraj zaostrzone decyzją premier NSW, po tym, jak  nowe infekcje COVID-19 osiągnęły w piątek rekord 44. Dziś to już 52.  Władze ostrzegły, że wybuch wariantu "Delta" wymyka się spod kontroli. Nastąpiło przesunięcie transmisji ze wschodnich przedmieść Sydney do zachodnich. W piątek ulice w zachodnio-południowych dzielnicach były praktycznie puste, a grupy policji patrolowały centra osiedli.

„Nie wychodź z domu, chyba że absolutnie musisz”, powiedziała premier Gladys Berejiklian pięciu milionom mieszkańców Sydney, ponieważ miasto odnotowało 44 nowe przypadki w ciągu 24 godzin.

Sydney jest obecnie po dwóch tygodniach lockdownu  i  nadal odnotowuje nowe infekcje wśród populacji, która jest w większości niezaszczepiona. Dzienna ilość infekcji wzrosla z 30 (26 czerwiec) do 50 (9 lipiec).

Berejiklian próbowała zszokować mieszkańców Nowej Południowej Walii, ostrzegając, że stoją w obliczu największego zagrożenia dla ich bezpieczeństwa „od początku pandemii”, po nieprzestrzeganiu zasad pozostawania w domu.

Sydney odnotowało 439 nowych infekcji od połowy czerwca. Liczba ta jest niska w porównaniu z większością miast na świecie, ale Australia do tej pory zapobiegła rozprzestrzenianiu się wirusa  w społeczności. Największym problemem jest to, że  zaledwie dziewięć procent populacji jest w pełni zaszczepionych.

„Nie możemy sobie pozwolić w obecnym stanie  na rozważanie jak  żyć  z tym wirusem” – ostrzegła w dramatycznym oświadczeniu na konferencji prasowej  premier  Berejiklian, dodając, że mieszkańcy „muszą odwrócić bieg wydarzeń”, jeśli chcemy uniknąć tysięcy zgonów.

„Patrzymy na kraje, które się otwierają, żyjąc swobodnie z Covidem i szczepem Delta.  Są w stanie to zrobić, ponieważ połowa ich populacji jest zaszczepiona” – powiedziała dziennikarzom w Sydney. „Jeszcze nie jesteśmy blisko tego”.

Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi  restrykcji covidowych, ćwiczenia na świeżym powietrzu w grupach składających się z więcej niż dwóch osób zostają zakazane, a istniejące zakazy podróży, które nie są niezbędne, będą bardziej rygorystycznie egzekwowane.  Zostaly wprowadzone zakazy wszelkich odwiedzin w domach z wyjątkiem pomocy niepełnosprawnym, chorym i seniorom oraz wychodzenia  po zakupy więcej niż jednej osoby z gospodarstwa domowego.  Limit poruszania się  ograniczono do promienia 10 km od miejsca zamieszkania.

„To, czego potrzebujemy, to aby wszyscy przestrzegali obowiązujących zasad” – powiedziała Berejiklian. „Ten szczep, szczep Delta, jest bardziej zaraźliwy niż wszystko, co widzieliśmy”.

Na ulicach metropolii  pojawiły się setki dodatkowych patroli policji  w celu wymuszenia  na mieszkancach surowych nowych ograniczeń.  Na południowo-zachodnich przedmieściach Sydney, teraz epicentrum wybuchu, w piątek ulice były praktycznie puste.

Burmistrz Fairfield, Frank Carbone powiedział, że rosnąca epidemia COVID-19 w mieście „nie jest problemem zachodniego Sydney". Za rozprzestrzenienie wirusa  obwinił  wladze stanowe za nieszczelny  hotelowy system kwarantanny.  Pierwsze ogniska nowej falii wybuchly  pod koniec czerwca  nie na zachodzie Sydney, gdzie mieszka większość populacji metropolii  a w centrum i we wschodnich dzielnicach jak Bondi, Double Bay, Waterloo i Maroubra.  "Premier musi  zapewnić w tej sytuacji  wsparcie zarówno finansowe, jak i poprzez usługi  ludziom  mieszkającym,  przede wszystkim w zachodnim Sydney”. – podkreślił.

Chociaż Australia radzi sobie znacznie lepiej niż wiele innych krajów rozwiniętych, jeśli chodzi o utrzymywanie stosunkowo niskich wskaźników Covid-19, wprowadzanie szczepień należy do najwolniejszych w świecie ze względu na opóżnieniach w dostawach  i zmieniające się porady medyczne dotyczące bezpieczenctwa zastosowania dostępnych tu jedynie dwóch szczepionek  firm  Pfizer ‎(Comirnaty -zmodyfikowana nukleozydem szczepionka na bazie mRNA )‎ lub  AstraZeneka  (szczepionka wektorowa).  Spośród  14 stosowanych w świecie  szczepionek na Covid-19  do najpopularniejszych należą:  AstraZeneka (174 krajów), Pfizer (102), Sinopharm (63), Moderna (52), Sputnik V (47) i Sinovac (34).

Wśród australijskich niepowodzeń w drażaniu programu szczepień  znalazły się wstrzymania łańcucha dostaw ze strony zakontraktowanych producentów leków, a także zwiększone niechęć do szczepień z powodu obaw o rzadkie zaskrzepy krwi związane z produktem AstraZeneca.

Australijskie dostawy szczepionek firmy Pfizer  mają być przyspieszone – zapewniają wladze. Oczekuje się, że 4,5 miliona dawek ma pojawić się we wrześniu, a teraz mówi się, że mają  być dostępnych już w sierpniu.

Obecnie dostępnych jest od 300 000 do 350 000 dawek produktu Pfizer tygodniowo. Ma być zwiększone  do 1 miliona dawek tygodniowo w drugiej połowie lipca.

Premier Australii Scott Morrison, który boryka się z ciągłą presją polityczną dotyczącą powolnego tempa wdrażania szczepień  ujawnił w piątek, że jednym z czynników stwarzających trudności była zmiana porady Australijskiej Grupy Doradczej ds. Szczepień (ATAGI) na temat tego, komu należy podać szczepionkę AstraZeneca.

Wyścig zdrowotny jaki trwa teraz w Australii  ma na celu głównie zwiększenie szczepień, ponieważ epidemia "Delty" w Sydney nasila się, prowadząc do ogłoszonych w piątek nowych ograniczeń.

Ograniczenia w NSW dotyczące koronawirusa mogą obowiązywać przez następne dwa miesiące, powiedział dzisiaj ekspert ds. chorób zakaźnych prof.  Peter Collignon.

Prof.  Collignon powiedział, że „mało prawdopodobne”, aby władze całkowicie zniosły ograniczenia, dopóki wskaźniki szczepień nie wzrosną dramatycznie. „Żeby mieć  stanu sprzed pandemii,  możemy to osiągnać  tylko wtedy, gdy zaszczepimy 70-80 procent dorosłych  do końca roku”. – powiedział ekspert.

Wg WHO pandemia będzie trwała dopóki ponad 70% społeczeństwa nie uodporni się drogą naturalną (przechorowanie) lub sztuczną (zaszczepienie). Po przekroczeniu tego progu odporności zbiorowiskowej, COVID-19 stanie się jedną z sezonowych chorób, z którą służby sanitarne będą walczyć jak z dziesiątkami innych chorób zakaźnych. Obecnie jedynie 12% światowej populacji jest zaszczepiona. WHO zarejestrowała ponad 182 mln potwierdzonych zachorowań na COVID-19 oraz 4 miliony zgonów z powodu COVID-19 (dane z 01.07.2021).

 Na podst. AFP, RAPS, szczepienia.info, BBC, ABC News, Bloomberg

* * * 

Konferencja premier NSW Gladys Berejiklian (piátek, 9 lipca 2021):


Konferencja premier NSW Gladys Berejiklian (sobota, 10 lipca 2021):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy