polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

środa, 14 lipca 2021

Premier NSW: Lockdown przedłużony o dwa tygodnie

Map. NSW Government
Premier NSW Gladys Berejiklian ogłosiła, że ​​blokada w Greater Sydney zostanie przedłużona o dwa tygodnie po wykryciu 97 nowych przypadków Covid-19.    Obecne ograniczenia będą teraz obowiązywać co najmniej do północy 30 lipca, obejmując m.in. naukę zdalną dla szkół w obszarach zamkniętych.

Dyrektor ds. zdrowia, dr Kerry Chant, odrzuciła apele o objęcie Greater Sydney twardym zamknięciem, podobnym do tego nałożonego w Melbourne w zeszłym roku, twierdząc, że NSW jest już objęte „twardymi” ograniczeniami.

„To trudna blokada. Nie mogę tego mocniej podkreślić, że wszyscy muszą traktować to poważnie jako twardą blokadę” – powiedziała.

NSW ma obecnie łącznie 864 przypadki, wczoraj 767 z ponad 70 osobami w szpitalu z Covid-19, z czego 21 to osoby w na oddzilach intensywnej terapii i cztery, które wymagają respiratorów.

W miarę pogłębiania się kryzysu Covid-19 w NSW pojawiła się niepokojąca liczba, która dowodzi, że nawet młodzi i zdrowi nie są bezpieczni przed wariantem Delta.

Jeden na trzech pacjentów z Covid-19 w szpitalach w całym stanie znajduje się na oddziale intensywnej terapii. Cierpią na to nie tylko osoby starsze lub osoby z podstawowymi schorzeniami.

Lekarz oddziału ratunkowego szpitala St Vincent's, dr Paul Preisz, powiedział The Sydney Morning Herald, że tym razem była bardziej zróżnicowana grupa pacjentów szpitalnych, z „nieproporcjonalną liczbą młodszych pacjentów na Oddziale Intensywnej Terapii”.

„Wygląda na to, że nikt nie jest bezpieczny” – powiedział.

Niecały miesiąc temu w Fairfield na zachodzie Sydney nie było przypadków koronawirusa. Ale teraz obszar ten jest uważany za centrum największych zakażeń w aglomeracji od początku pandemii. Ponad 100 osób w Fairfield zachorowało na Covid-19 od czasu wybuchu epidemii w połowie czerwca, kiedy kierowca z lotniska na wschodzie miasta zachorował na wariant Delta.

Dziś rano mieszkańcy Fairfield zgromadzili się w miejscach testowania po tym, jak rząd NSW ogłosił surowe nowe zasady, aby powstrzymać szybko rozwijającą się epidemię. Kolejki samochodów do miejsc testów w Fairfield  rozciągają się kilometrami, a kierowcom powiedziano, że będą czekać cztery godziny.

Zgodnie z nowymi przepisami, osoby mieszkające w Fairfield, które muszą opuścić ten obszar ze wzgledu na  pracę, będą musiały przechodzić  test na Covid-19 co trzy dni.

„Jeśli mieszkasz na obszarze lokalnym dzielnicy  Fairfield, musisz regularnie przechodzić testy Covid, aby wykazać, że jesteś wolny od Covid, nawet jeśli nie masz objawów” – powiedziała we wtorek premier Gladys Berejiklian.

Ponadto pracownicy z całej aglomeracji Sydney, którzy pracują w lokalizacjach oddalonych o ponad 50 km od zewnętrznej granicy Shellharbour, Wollongong, Wollondilly, Blue Mountains, Hawkesbury i Central Coast, muszą być badani na obecność wirusa co siedem dni bez koniecznosci izolacji w oczekiwaniu na wynik. Minister zdrowia podpisał nowe rozporządzenie zdrowotne w tej sprawie.

Wg dr Kerry Chant aktualnie obszary budzące niepokój władz stanowych  to obszar samorządowy Fairfield, Roselands, Rosebury, Canterbury, Belmore, Sutherland shire, obszar St George, Windsor, St Ives, Penrith i obszar samorządowy Bayside.


Szczepienia

Urzędnicy rządowi Nowej Południowej Walii coraz częściej wzywają ludzi do zaszczepienia się, a młodzi ludzie, którzy nie kwalifikują się na Comirnaty firmy Pfizer, są zachęcani do porozmawiania ze swoim lekarzem na temat preparatu AstraZeneca.

Tymczasem Główny specjalista ds. zdrowia, dr Jeannette Young, powiedziała, że obie szczepionki dostępne w Australii na Covid-19 są skuteczne w zmniejszaniu ciężkości wirusa, a tym samym wskaźnika hospitalizacji.

Dorośli w wieku poniżej 60 lat, którzy nie mogą uzyskać dostępu do szczepionki Pfizer, powinni zamiast tego otrzymać szczepionkę AstraZeneca, jeśli znajdują się w strefie epidemii wariantu Delta, twierdzą władze zdrowotne.

Eksperci z Australijskiej  Grupy Doradczej  ds. Szczepień (ATAGI) alarmują, że dostawy szczepionek Pfizer i AstraZeneca powinny być traktowane priorytetowo dla populacji i obszarów największego ryzyka.


Pomoc finansowa

Wczoraj wieczorem rząd NSW ogłosił nowy pakiet wsparcia finansowego dla osób dotkniętych blokadą Covid-19. Rząd twierdzi, że całkowity pakiet pomocy dla Covid-19 wyniesie teraz do 5,1 miliarda dolarów, w tym ponad 1 miliard od rządu federalnego.

Rząd federalny podniósł również Commonwealth Covid-19 Disaster Payment z 500  do 600 AUD dla osób, które straciły ponad 20 godzin pracy oraz z 325 do 375 AUD dla osób, które straciły od 8 do 20 godzin.

Firmy, których  dotknął lockdown, otrzymają również wsparcie w wysokości max. do 10 000 AUD tygodniowo.

na podst. news.com.au, NSW Health

Aktualna sytuacja w NSW (mapy i wykresy): Find the facts about COVID-19

Aktualne restrykcje dla Sydney: Nowe ograniczenia (14 lipca) - The Guardian


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy