polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polscy rolnicy kontynuują protesty przeciwko niekontrolowanemu napływowi produktów rolnych z Ukrainy. Pojawiają się kolejne doniesienia, że z terenu ukraińskiego wjeżdżają transporty ze zbożem, które jest objęte embargiem. Rolnicy alarmują, że produkty z Ukrainy są przeładowywane i następnie wysyłane w głąb Polski czy do Niemiec jako polskie. * Tomasz Komenda nie żyje. Miał 46 lat. Od wielu miesięcy zmagał się z poważną chorobą nowotworową – donosi Polsat News. W 2004 roku Komenda został niesłusznie skazany na 25 lat pozbawienia wolności. W 2018 roku został warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność. W 2021 roku sąd przyznał mu niemal 13 mln złotych odszkodowania za 18 lat, które niesłusznie spędził w więzieniu. * * * AUSTRALIA: Australijskie siły graniczne (ABF) potwierdziły, że podejmują operację w północnej Australii Zachodniej po doniesieniach, że ponad 20 osób przybyło so brzegu Australii łodzią. „Ponieważ operacja ta jest w toku, nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje” – oznajmiła ABF w piątkowym oświadczeniu. Mieszkańcy rdzennej społeczności Beagle Bay, około 100 km na północ od Broome, powiedzieli ABC, że mężczyźni, którzy prawdopodobnie pochodzili z Pakistanu, znajdowali się na głównej ulicy, gdy w piątek rano znaleziono ich na plaży. ABF twierdzi, że jedynym sposobem na podróż do Australii jest legalna wiza. „Twarda polityka ochrony granic Australii oznacza, że ​​nikt, kto podróżuje statkiem bez zezwolenia, nigdy nie będzie mógł osiedlić się na stałe w Australii” – czytamy w oświadczeniu. * * * SWIAT: Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji 17 lutego zgrupowanie wojskowe „Centrum”, biorące udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, przejęło całkowitą kontrolę nad Awdijiwką; rosyjskie siły posunęły się do przodu o 8,6 km; przeciwnik stracił ponad 1 500 żołnierzy; Dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski wydał rozkaz o wycofaniu wojsk z Awdijiwki zaledwie 24 godziny po tym, jak ukraińscy żołnierze zaczęli uciekać z miasta.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Dżunio" - Polonia Sports Club Sydney, 23.02, godz. 19:00; Poish Club Bankstown, 24.02, godz. 17:00

piątek, 16 lipca 2021

Covid-19 w Australii: Piąty lockdown w Victorii

Cały stan Victoria objety 5-dniowym lockdownem
Graf. 9news/fb
Liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalach NSW osiągnęła najwyższy poziom od kwietnia ubiegłego roku i wynosi 251, a eksperci ostrzegają, że wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2  jest bardziej niebezpieczny dla organizmu ludzkiego.

Nowa Południowa Walia  walczy z epidemią koronawirusa od 16 czerwca. Do tej pory stwierdzono  prawie 1000 lokalnie nabytych infekcji. Do 30 lipca mieszkańcy Sydney będa żyli w ostrym rezimie sanitarnego lockdownu.

Kryzys w tym tygodniu rozprzestrzenił się również na Victorię, która została wczoraj w nocy objęta  nagłym, piątym już  lockdownem po tym, jak pojawiło się kilkanaście nowych przypadków zakażeń w społecznosci. Wiele z nich było powiązanych z grupą zarażonych pracowników firmy przeprowadzkowej, która przyjechala z NSW.


Tymczasem władze Queensland ujawniły również wczoraj trzy nowe infekcje u osób, z których dwie niedawno wróciły ze Stanów Zjednoczonych i zakończyły kwarantannę hotelową w Sydney. Trzeci był pracownikiem na międzynarodowym lotnisku w Brisbane.

John Wilson, prezes Royal Australasian College of Physicians, powiedział, że międzynarodowe dane sugerują, że wariant Delta COVID-19 – po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach na początku tego roku – częściej powoduje zakażenia u pacjentów niż wcześniejsze szczepy choroby.

Ze 171 przypadków COVID-19 zarejestrowanych w NSW między marcem a 3 lipca tego roku, 87 procent było nieszczepionych, przy czym 4% było w pełni zaszczepionych, 3% częściowo zaszczepionych, a 6% nieznanych.

Profesor Wilson powiedział, że każdy, kto miał dostęp do szczepionki, powinien jak najszybciej otrzymać szczepionkę. „Bez względu na to, o jakim szczepie tego wirusa mówimy, infekcje i ryzyko dla społeczności są poważnie zmniejszone dzięki szczepieniu” – ocenił.

Po miesiącach wolnego postępu w szczepieniu Australijczykow od poczatku lipca podano 2 mln dawek. Obecnie   34,48% osób w wieku powyżej 16 lat otrzymało pierwszą dawkę, a 12,95% obie dawki. Pod koniec czerwca bylo to niespełna 6%.

Przemawiając po spotkaniu Gabinetu Narodowego z premierami stanów, premier Australii Scott Morrison powiedział, że każdego miesiąca obserwujemy wzrost liczby szczepień i  kraj jest na dobrej drodze do zaoferowania wszystkim osobom powyżej 16 roku życia szczepionki do końca roku.

Morrison również wezwał Australijczyków do przestrzegania nakazów pozostania w domu, aby jak najszybciej wyjśc z lockdownu. "Celem jest tutaj ograniczenie w jak największym stopniu do zera przypadków zakaźnych w społeczności" - powiedział.

Premier powiedział, że Australia będzie nadal szukać odpowiedzi na temat tego, jak rozpoczęła się pandemia po tym, jak szef Światowej Organizacji Zdrowia stwiedził, że nie można wykluczyć wycieku z laboratorium o wysokim poziomie bezpieczeństwa w Wuhan w Chinach.

Chiński rząd natomiast powiedział, że próby powiązania pochodzenia Covid-19 z laboratorium są motywowane politycznie i zasugerował, że wybuch epidemii rozpoczął się za granicą.

Dziś wieczorem Morrison ma nawiązać wideorozmowę z przywódcami Pacyfiku, aby porozmawiać o Covid i bezpieczeństwie regionalnym. W konferencji  online  wezmą udział m.in.  prezydent USA Joe Biden, jego chiński odpowiednik Xi Jinping, premier Japonii Yoshihide Suga i prezydent Rosji Władimir Putin.

na. podst. msn.com, news.com.au, OurWorldInData

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy