polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o badaniu rosyjskich wpływów i skierował ją do TK. Jak podkreślił, opinia publiczna sama powinna wyrabiać sobie opinię na to, w jaki sposób działają jej przedstawiciele, którym powierzano ważne funkcje państwowe. * * * AUSTRALIA: Mark McGowan ustąpił ze stanowiska premiera WA po burzliwych latach jego rządow. McGowan spotkał się z ostrą krytyką za nakazanie szczepień przeciwko Covid-19 i zamknięcie granic stanu. Wysuwane były groźby karalne pod adresem jego rodziny. Miliarder Clive Palmer wielokrotnie pozwał McGowana i stan WA do sądu podczas pandemii. Obaj mężczyźni wyszli jako przegrani w gorzkim procesie o zniesławienie. McGowan poprowadził Partię Pracy do dwóch zdecydowanych zwycięstw w wyborach w 2017 i 2021 roku. * * * SWIAT: Atak dronów na Moskwę i obwód moskiewski jest odpowiedzią reżimu w Kijowie na skuteczne ataki Rosji na jeden z jego ośrodków decyzyjnych w niedzielę, powiedział rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony, Ukraina przeprowadziła we wtorek rano terrorystyczny atak przy użyciu dronów na cele w Moskwie. W atak zaangażowanych było osiem samolotów bezzałogowych: pięć zostało zestrzelonych przez system obrony przeciwlotniczej w obwodzie moskiewskim, trzy zostały stłumione przez środki walki elektronicznej.
POLONIA INFO: Wystawa - Pawel Edmund Strzelecki - Centralny Dom Polski, Adelajda, 20.05 - 30.05, godz. 10:00 - 16:00

piątek, 16 lipca 2021

Covid-19 w Australii: Piąty lockdown w Victorii

Cały stan Victoria objety 5-dniowym lockdownem
Graf. 9news/fb
Liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalach NSW osiągnęła najwyższy poziom od kwietnia ubiegłego roku i wynosi 251, a eksperci ostrzegają, że wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2  jest bardziej niebezpieczny dla organizmu ludzkiego.

Nowa Południowa Walia  walczy z epidemią koronawirusa od 16 czerwca. Do tej pory stwierdzono  prawie 1000 lokalnie nabytych infekcji. Do 30 lipca mieszkańcy Sydney będa żyli w ostrym rezimie sanitarnego lockdownu.

Kryzys w tym tygodniu rozprzestrzenił się również na Victorię, która została wczoraj w nocy objęta  nagłym, piątym już  lockdownem po tym, jak pojawiło się kilkanaście nowych przypadków zakażeń w społecznosci. Wiele z nich było powiązanych z grupą zarażonych pracowników firmy przeprowadzkowej, która przyjechala z NSW.


Tymczasem władze Queensland ujawniły również wczoraj trzy nowe infekcje u osób, z których dwie niedawno wróciły ze Stanów Zjednoczonych i zakończyły kwarantannę hotelową w Sydney. Trzeci był pracownikiem na międzynarodowym lotnisku w Brisbane.

John Wilson, prezes Royal Australasian College of Physicians, powiedział, że międzynarodowe dane sugerują, że wariant Delta COVID-19 – po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach na początku tego roku – częściej powoduje zakażenia u pacjentów niż wcześniejsze szczepy choroby.

Ze 171 przypadków COVID-19 zarejestrowanych w NSW między marcem a 3 lipca tego roku, 87 procent było nieszczepionych, przy czym 4% było w pełni zaszczepionych, 3% częściowo zaszczepionych, a 6% nieznanych.

Profesor Wilson powiedział, że każdy, kto miał dostęp do szczepionki, powinien jak najszybciej otrzymać szczepionkę. „Bez względu na to, o jakim szczepie tego wirusa mówimy, infekcje i ryzyko dla społeczności są poważnie zmniejszone dzięki szczepieniu” – ocenił.

Po miesiącach wolnego postępu w szczepieniu Australijczykow od poczatku lipca podano 2 mln dawek. Obecnie   34,48% osób w wieku powyżej 16 lat otrzymało pierwszą dawkę, a 12,95% obie dawki. Pod koniec czerwca bylo to niespełna 6%.

Przemawiając po spotkaniu Gabinetu Narodowego z premierami stanów, premier Australii Scott Morrison powiedział, że każdego miesiąca obserwujemy wzrost liczby szczepień i  kraj jest na dobrej drodze do zaoferowania wszystkim osobom powyżej 16 roku życia szczepionki do końca roku.

Morrison również wezwał Australijczyków do przestrzegania nakazów pozostania w domu, aby jak najszybciej wyjśc z lockdownu. "Celem jest tutaj ograniczenie w jak największym stopniu do zera przypadków zakaźnych w społeczności" - powiedział.

Premier powiedział, że Australia będzie nadal szukać odpowiedzi na temat tego, jak rozpoczęła się pandemia po tym, jak szef Światowej Organizacji Zdrowia stwiedził, że nie można wykluczyć wycieku z laboratorium o wysokim poziomie bezpieczeństwa w Wuhan w Chinach.

Chiński rząd natomiast powiedział, że próby powiązania pochodzenia Covid-19 z laboratorium są motywowane politycznie i zasugerował, że wybuch epidemii rozpoczął się za granicą.

Dziś wieczorem Morrison ma nawiązać wideorozmowę z przywódcami Pacyfiku, aby porozmawiać o Covid i bezpieczeństwie regionalnym. W konferencji  online  wezmą udział m.in.  prezydent USA Joe Biden, jego chiński odpowiednik Xi Jinping, premier Japonii Yoshihide Suga i prezydent Rosji Władimir Putin.

na. podst. msn.com, news.com.au, OurWorldInData

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy