polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby zainwestować w to 10 mld zł. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w katastrofie helikoptera w rejonie przy granicy z Azerbejdżanem. Również wszyscy członkowie delegacji prezydenta Iranu, w tym minister spraw zagranicznych Hosein Amir Abdollahian, zginęli, donosi agencja prasowa Mehr. Rozbity helikopter to amerykański Bell 212, donosi Tasnim. Maszyna, w której leciał Raisi, została całkowicie spalona. Przyczyny wypadku są wciąż nieznane.19 maja Raisi i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew spotkali się na granicy państwowej, aby wziąć udział w inauguracji nowych elektrowni wodnych.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

niedziela, 16 maja 2021

Polski Ład. Premier: "Rewolucja dla 18 mln Polaków"

Graf. Twitter/Mateusz Morawiecki
 Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało program Polski Ład. „Ma zrealizować polskie marzenia” – powiedział wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. „Rewolucja dla 18 mln Polaków” – mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki.

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało w sobotę swój program Polski Ład, wcześniej nazywany Nowym Ładem, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy, który dotyczy zmian w dziesięciu obszarach, m.in. w dziedzinie zdrowia, rodziny, klimatu pracy i płac oraz naprawy gospodarki. Ma być realizowany w najbliższych dwóch latach.

Wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia. Oczywiście nie możemy być tego pewni, ale wierzymy w siłę polskiego państwa, w jego sprawność – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas prezentacji programu.

– Polacy są głęboko przekonani, że należy im się takie życie, jak w krajach na zachód i południe od naszych granic. I my chcemy te aspiracje zaspokoić. I w tej chwili jest na to szansa – przekonywał.

Jarosław Kaczyński mówił o dofinansowaniu służby zdrowia, jakości świadczeń lekarskich, funduszu odszkodowawczym dla ofiar lekarskich błędów. Zwiększymy wydatki na zdrowie do 7 proc. w relacji do PKB. – W 2023 roku osiągną one poziom 6 proc. PKB, a w 2027 roku 7 proc. PKB – zapowiadał.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości obiecał również 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku i podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł. Mówił także o likwidacji umów śmieciowych.

Oszacował, że po wprowadzeniu tych zmian „w kieszeniach kilkunastu milionów ludzi znajdzie się przynajmniej 18 mld dodatkowych zł”. 

Wicepremier zapowiedział wprowadzenie możliwości budowy „bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy, tylko na zawiadomienie” domów do 70 m2, „z płaskim dachem, ale jednak z pewnym poddaszem, po części do wykorzystania”.

– Polski Ład ma zrealizować polskie marzenia – zaznaczył.

Po Jarosławie Kaczyńskim głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. Przedstawił pięć filarów Nowego Polskiego Ładu. Są nimi m.in. ochrona zdrowia, obniżka podatków czy mieszkania bez wkładu własnego, emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł, inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy.

 • Ochrona zdrowia

– Tutaj oprzemy się o nowe źródła finansowania ze składki liniowej – mówił premier podczas konferencji. Wymienił plan darmowej profilaktyki 40+, usprawnienia nocnej pomocy lekarskiej, stworzenia centrum obsługi pacjenta oraz zniesienia limitów u specjalistów.

 • Kwota wolna od podatku

Filar drugi, to bardziej sprawiedliwy system podatkowy, gdzie 18 mln ludzi skorzysta na tym programie i będzie mogło jeszcze bardziej opierać swoje pragnienia, marzenia o lepszą pracę, o wyższe zarobki – mówił premier. Kwota wolna od podatku wzrasta do 30 tys. zł. Drugi próg podatkowy zostaje podwyższony z 85 tys. zł do 120 tys. zł rocznie – dodał. – Prawdziwa rewolucja podatkowa dla 18 mln Polaków – podkreślił.

 • Emerytura bez podatku

Filar trzeci to emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku, lepsze życie dla naszych seniorów – zaznaczył premier.

W kieszeni wszystkich emerytów będzie można zostawić 2 tys. zł netto rocznie – wyliczał.​


 

 • Tematyka mieszkaniowa

Premier podkreślał, że podstawowym celem filaru dotyczącego mieszkalnictwa jest budowa jak największej liczby mieszkań.

Najlepiej, abyśmy zbliżyli się i przekroczyli barierę 300 tys. mieszkań za kilka lat. Wtedy ten głód mieszkań, który jest podstawową bolączką Polaków będzie wreszcie coraz bardziej zaspokojony – mówił Morawiecki.

Jak dodał, chce, aby za 10 lat każda polska rodzina mogła powiedzieć, że ma własne, godziwe lokum.

 • Inwestycje
 • Punkt piąty, to wielki program inwestycyjny – podkreślił Morawiecki.

 • Premier zapowiedział utworzenie funduszu polskich inwestycji wielkości kilkudziesięciu miliardów zł rocznie, powstanie 2,5 tys. nowych km dróg i autostrad do 2030 roku, wprowadzenie dostępnej sieci 5G, finansowanie czystej energii i tańszą energię dla domów.

  Mówił też o dodatkowym wsparciu dla rodzin po urodzeniu dziecka. –  Oprócz 500 plus i 300 plus dodajemy kolejny komponent. Wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy – 12 tys. zł do wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia dziecka – oświadczył. – Ten komponent jest dla każdej rodziny na 2, 3 i kolejne dzieci – dodał.

  Zdaniem ministra dzięki tym rozwiązaniom Polska będzie „z całą pewnością lepszym miejscem do życia”.

  Po raz pierwszy, można powiedzieć od setek lat, mamy tę szansę, na którą czekały pokolenia Polaków – żeby średnia polska rodzina, przeciętna polska rodzina, o przeciętnych zarobkach, żyła za kilka, kilkanaście lat na poziomie państw bogatych Europy Zachodniej, Europy Południowej – podkreślił.


   Sputnik Polska

* * *

Debata Polsatu o Polskim Ładzie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy