polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Pierwszy zwycięski mecz Polski na Mistrzostwach Świata Piłki Nożnej w Katarze. Biało-czerwoni pokonali drużynę Arabii Saudyjskiej 2:0. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański laburzystowski premier Daniel Andrews zapewnił sobie trzecią kadencję większościowego rządu zdobywając co najmniej 50 miejsc w parlamencie. Opozycja liberalna zdobyła zaledwie 25 miejsc. Andrews będzie zatem najdłużej urzędującym premierem z ramienia Partii Pracy w Victorii. * * * SWIAT: USA złagodziły sankcje naftowe wobec Wenezueli w odpowiedzi na porozumienia zawarte między władzami a opozycją tego latynoamerykańskiego państwa – poinformował Departament Skarbu USA. Departament wydał licencję, która pozwala amerykańskiej firmie Chevron wydobywać w Wenezueli ropę naftową i produkować produkty naftowe przez sześć miesięcy oraz dostarczać je na rynek amerykański.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Adelajdzie: Sala parafialna Ottoway, "Pozamiatane" - 3.12, godz. 18:00; "Randka w Bistro" - 4.12, godz. 15:00 * * * V. Polonijny Bieg Niepodległości w Sydney: Klub Sportowy Polonia w Plumpton, 4.12, godz. 13:00

poniedziałek, 19 kwietnia 2021

3 mln zgonów spowodowanych koronawirusem

A map of the death rate due to COVID-19 in world countries.
Ilość zgonów na milion mieszkańców.

Wikimedia commons

Globalna liczba zgonów z powodu pandemii koronawirusa przekroczyła  3 miliony . Ponad jedna trzecia tych zgonów miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Indiach. W Brazylii i Indiach nadal obserwuje się niszczycielski wzrost liczby zgonów z powodu zakazen i   niedoborów szczepionek.

Według najnowszych danych z Johns Hopkins University, który obserwuje pandemię Covid-19 od początku,  globalna liczba zgonów z powodu zakażenia  koronawirusem przekroczyła w sobotę 3 miliony. Oznacza to, że więcej ludzi zmarło na koronawirusa niż mieszka w Lizbonie czy  Chicago. Ponad jedna trzecia tych zgonów miała miejsce w zaledwie trzech państwach: USA, Brazylii i Indiach.

W Stanach Zjednoczonych  zdecydowanie najwięcej odnotowano zgonówe od początku pandemii Covid-19. Do tej pory na koronawirusa zmarło ponad 566000 osób w USA - prawie 20% całkowitej liczby osób na świecie. Brazylia odnotowała prawie 370 tys.  zgonów z powodu koronawirusa, a Indie - około 175 tys. W Europie najwiecej ofiar śmiertelnych odnotowano w Wielkiej Brytanii – 127 tys.

Statystyki pokazują, ze średnia zgonów z miesiaca na miesiąc rośnie a nie maleje. Po pojawieniu się koronawirusa w chińskim mieście Wuhan pandemia pochłonęła milion ofiar w ciągu dziewięciu miesięcy. Zabicie drugiego miliona zajęło mu kolejne cztery miesiące, a kolejny milion tylko trzy miesiące.

Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych prawie na pewno nie obejmuje wszystkich zgonów związanych z pandemią na świecie. Niektóre z tych zgonów mogły zostać błędnie przypisane innym przyczynom, takim jak grypa lub zapalenie płuc.  

Obraz pandemii jest teraz inny niż kilka miesięcy temu: poszczególne kraje walczą  obecnie z nowym wrogiem  -  z bardziej zaraźliwymi wariantami koronawirusa, które w niektórych przypadkach mogą być nie wrażliwe na  obecnie stosowane szczepionki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy