polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku kwietnia łącznie było ok. 2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W marcu zanotowano ok. 3,4 tys. takich prób, znacznie więcej niż w styczniu i w lutym. Migranci próbujący przedostać się do Polski pochodzili z 28 różnych państw. * * * AUSTRALIA: Pięć osób nie żyje, a kilka innych trafiło do szpitala po ataku możownika w Westfield na Bondi Junction w sobotę po południu. Napastnik został zastrzelony przez funkcjonariusza policji Nowej Południowej Walii. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 10 marca 2021

Sydnejski 100-latek: Pan Józef Kozłowski

Jubileusz 100 lecia obchodzi dziś jeden z najstarszych Polaków mieszkających w Australii - Pan Józef Kozłowski. Weteran II wojny światowej, aktywny i bardzo lubiany członek społeczności polonijnej w Sydney, niezwykle życzliwy, zawsze pełen humoru ale i o wyrazistych poglądów dżentelmen. 

Pan Józef Kozłowski urodził się 10 marca 1921 roku w Jarocinie na ziemi wielkopolskiej. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku. Jako kadet szkoły wojskowej w Śremie został wysłany na wschód i brał udział w obronie Lwowa. Cudem uratował się po niemieckim akaku artyleryjskim. Później będąc na terenie III Rzeszy  udało mu się przeżyć aliancki nalot w okolicach Frankfurtu n/Menem. Po rozgromieniu hitlerowskich Niemiec, przebywając w amerykańskiej strefie okupacyjnej dostał się do kompani wartowniczej. 

 Do Australii przybył wraz z żoną w  marcu 1949 roku. Mieszka w sydnejskiej dzielnicy Ashfield. Kultywuje niezmiennie wszystko co Polakowi drogie: język, wiara, tradycje, obyczaje. Jest członkiem sydnejskiego koła SPK (Stowarzyszenie Polskich Kombatantów).  Posiada stopień porucznika rezerwy.  Jeszcze do ubiegłego roku, kiedy to ze względów zdrowotnych  znalazł się w Domu Spokojnej Starości w Ashfield,  aktywnie uczestniczył w spotkaniach grupy seniorów  i polonijnych  wydarzeniach  na terenie Sydney. 

W 2018 roku w bumerangowym cyklu Polacy w Australii Pan Józef Kozłowski opowiedział  nam z detalami swoją historię życia. Z okazji 100 urodzin dostojnego jublilata przypominamy to trzyczęsciowe nagranie dokonane w jego domu w Ashfield. 

Panu Józefowi gratulujemy osiągnięcia tego wspaniałego  wieku i życzymy zdrowia oraz jeszcze wielu pogodnych dni w rozpoczynającej się właśnie dziś jedenastej dekadzie życia. 

kb/bumerangMedia

Nagrania: Kanał BumerangMedia YouTubeBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy