polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku kwietnia łącznie było ok. 2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W marcu zanotowano ok. 3,4 tys. takich prób, znacznie więcej niż w styczniu i w lutym. Migranci próbujący przedostać się do Polski pochodzili z 28 różnych państw. * * * AUSTRALIA: Pięć osób nie żyje, a kilka innych trafiło do szpitala po ataku możownika w Westfield na Bondi Junction w sobotę po południu. Napastnik został zastrzelony przez funkcjonariusza policji Nowej Południowej Walii. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 14 listopada 2020

Wirtualny Polski Festiwal na Federation Square

Jutro rozpoczyna się kolejny Festiwal Polski @ Federation Square w Melbourne.  Wygladać bedzie inaczej niż dotychczas. Ze względu na panującą wciąż pandemię  wiele imprez kulturalnych przenioslo się w przestrzeń internetową.  Tak też organizatorzy melbourneńskiego festiwalu  postanowili  i oto już  jutro o 9 rano ruszy  nieco inaczej, bo  w formacie wirtualnym 16. Polish Festival 2020.  Nie mniej  atrakcyjnie i ekscytująco.  

W tym roku ze wzgledu na trudny pandemiczny czas  organizatorzy przychodzą z festiwalowym programem do Was  wnosząc  do waszych domów kolor i niezwykłą energię, która charakteryzowała Polish Festival @ Federation Square. Zapraszamy do przygody pełnej radości, muzyki, tańca, sztuki, śpiewu i polskich tradycji.

 Oto niektóre atrakcje:

Na  Wirtualnym Festiwalu Polskim w Melbourne  wystąpi  Ogólnopolski Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Możesz dołączyć do ich warsztatów tanecznych i dziecięcych, obejrzeć koncert folklorystyczny w ich majestatycznym Pałacu, posłuchać piękna chóru na koncercie muzyki klasycznej, poznać historię Śląska i być jednym z pierwszych, którzy  zobaczą oficjalny zwiastun nowego Baletu „Exodus”. 

Na Festiwalu możesz dołączyć do grupy Holeviaters na dzień energetyzującej muzykiZespół powstał w 2013 roku. W 2015 roku Holeviaters wydał swój debiutancki album „sing sing folk & swing”, na którym znajdują się zarówno standardy jazzowe, jak i autorskie kompozycje. co za wybor! Organizatorzy proponują: Wypij kieliszek wina i ciesz się połączeniem jazzu, swingu oraz muzyki Rumunii i polskich gór. Nawet tańcz do energetyzującej muzyki pełnej stylów i ekspresji !! Po prostu dobrze się baw!

Z buszu na scenę wszechstronny aktor Kristof Kaczmarek najbardziej znany z głównej roli w The Sound of One Hand Clapping oraz występów w wielu serialach telewizyjnych, takich jak Stingers, Blue Heelers i Rush zaprasza nas do teatru festiwalowego na pełnometrażowy spektakl „Fly Guardian” oraz filmy krótkometrażowe: „Transimission” (science-fiction, futurystyczna wizja świata po wybuchu bomby atomowej) i „Next of Kin” (a krótki film o emocjach i nieoczekiwanych reakcjach człowieka w obliczu wiadomości; opowiada o człowieczeństwie ukrytym za zewnętrzną maską).

Na festiwal zaprasza też popularny polski scenarzysta Radek Figura, utalentowany polski dramatopisarz i scenarzysta młodego pokolenia, znany polskiej publiczności z głośnego serialu Magda M. Będziemy mogli obejrzeć jeden z jego  wcześniejszych spektakli „Fly Guardian” (Opiekun Much) w inscenizacji Kristofa Kaczmarek & Exit Theatre w Melbourne w 2016 roku.

Cała muzyczna Rodzina Radwanowiczów, która brała udział w dotychczasowych festiwalach na Federation Square, na tegorocznym  polskim festiwalu, wystąpi wirtualnie zarówno jako grupa, jak i indywidualnie. Mamy nadzieję, że w tym roku spodoba się Wam ich muzyka poprzez rodzinną playlistę.

Mieszkający w Melbourne Victor Janisiow jest piosenkarzem / autorem piosenek, który zaśpiewa dla nas piosenkę na naszym Virtual Polish Festival. Pod wpływem Xaviera Rudda, Boba Dylana, Boba Marleya i Jacka Johnsona Victor chętnie podzieli się z wami swoim prezentem.

The Mirror of Stage (MOS), dwujęzyczny (angielsko - polski) teatr z siedzibą w Edynburgu, zaprasza na spektakle „Kot w butach”, „Smok Wawelski” i „Lilie opowieść między światami”.

Na Festiwalu wystąpi tez znany australijskiej Polonii z występów na żywo TEKLA KLEBETNICA  zespół folklorystyczny wykonujący rodzimą muzykę ludową głównie z pasma górskiego Karpat z dodatkiem kilku bałkańskich melodii.

Wielokrotnie nagradzana australijska artystka Marta Kaczmarek zaprasza  w muzyczną podróż ze swoją poezją i wyjątkowym filmem „Bestia” dostępnym tylko w dniu festiwalu.

Teatr Fantazja z Sydney na Virtual Polish Festival @ Federation Square zaprezentuje się dla nas w dwóch komediach : „Roszada” (Pawła Mossakowskiego) oraz „Damy i Huzary” (Aleksandra Fredry).

Często goszcząca w Australii para aktorska Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak z „Mam Teatr” w Warszawie zapraszają nas na komedię w reżyserii Karola Stępkowskiego " Czas na Miłość"Cały spektakl będzie dostępny tylko dwa dni. 

Artur Gotz, wokalista i aktor scen Warszawy i Łodzi pozdrawia przyjaciół z Australii i zaprasza na swój program, który specjalnie przygotował dla nas z okazji Wirtualnego Festiwalu.

Małgorzata Ostrowska, polska piosenkarka rockowa m.in. zespołu Lombard, będzie z nami na Virtual Polish Festival @ Federation Square. Przy okazji zapromuje swoją najnowszą płytę. „Na świecie nie ma pustych miejsc”, która oprócz kolorowej grafiki zawiera piękne, bardzo emocjonalne i kobiece piosenki.

Pochodzący z Melbourne wokalista / autor tekstów Lukas Zawirski zaśpiewa swój nowy utwór „Let me let go” .

Na Festiwealu bedzie okazja do odkrywamia  nowych galaktyk  w niesamowitych powieściach science fiction ( Trylogia Solarna, Necrolotum)  autorstwa  mieszkajacego w Melbourne pisarza Jana Maszczyszyna, który w tym roku oceniony został jako jeden z trzech polskich najlepszych pisarzy tego gatunku. 


Aby dowiedzieć się, jak uzyskać dostęp do Wirtualnego Polskiego Festiwalu 2020, kliknij na poniższy film.

 A więc  w niedzielę, 15 listopada przygotuj swoje polskie jedzenie i napoje i dołącz do nas wirtualnie już dziś na Polish Festival @ Federation Square. Kliknij jedną z sekcji na stronie Festiwalu , aby poznać ekscytujący program, który organizatorzy przygotowali dla Ciebie!

Strona Festiwalu: Virtual Polish Festival @ Federation Square


The Opening Ceremony of the Polish Festival @ Federation Square 2020 (wersja polska):
Bumerang Polski jet patronem medialnym Festiwalu

Nasze ralacje z ubiegłorocznego Festiwalu w Melbourne:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy