polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. * Ponad milion osób przybyło na protesty w Polsce organizowane przez lidera partii opozycyjnej Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski i obecny lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zorganizował marsz protestacyjny przeciwko polityce rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Zaapelował do wszystkich przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości o przyłączenie się do demonstracji, nazywając ją "Marszem Miliona Serc". * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra * * * Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

sobota, 14 listopada 2020

Wirtualny Polski Festiwal na Federation Square

Jutro rozpoczyna się kolejny Festiwal Polski @ Federation Square w Melbourne.  Wygladać bedzie inaczej niż dotychczas. Ze względu na panującą wciąż pandemię  wiele imprez kulturalnych przenioslo się w przestrzeń internetową.  Tak też organizatorzy melbourneńskiego festiwalu  postanowili  i oto już  jutro o 9 rano ruszy  nieco inaczej, bo  w formacie wirtualnym 16. Polish Festival 2020.  Nie mniej  atrakcyjnie i ekscytująco.  

W tym roku ze wzgledu na trudny pandemiczny czas  organizatorzy przychodzą z festiwalowym programem do Was  wnosząc  do waszych domów kolor i niezwykłą energię, która charakteryzowała Polish Festival @ Federation Square. Zapraszamy do przygody pełnej radości, muzyki, tańca, sztuki, śpiewu i polskich tradycji.

 Oto niektóre atrakcje:

Na  Wirtualnym Festiwalu Polskim w Melbourne  wystąpi  Ogólnopolski Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Możesz dołączyć do ich warsztatów tanecznych i dziecięcych, obejrzeć koncert folklorystyczny w ich majestatycznym Pałacu, posłuchać piękna chóru na koncercie muzyki klasycznej, poznać historię Śląska i być jednym z pierwszych, którzy  zobaczą oficjalny zwiastun nowego Baletu „Exodus”. 

Na Festiwalu możesz dołączyć do grupy Holeviaters na dzień energetyzującej muzykiZespół powstał w 2013 roku. W 2015 roku Holeviaters wydał swój debiutancki album „sing sing folk & swing”, na którym znajdują się zarówno standardy jazzowe, jak i autorskie kompozycje. co za wybor! Organizatorzy proponują: Wypij kieliszek wina i ciesz się połączeniem jazzu, swingu oraz muzyki Rumunii i polskich gór. Nawet tańcz do energetyzującej muzyki pełnej stylów i ekspresji !! Po prostu dobrze się baw!

Z buszu na scenę wszechstronny aktor Kristof Kaczmarek najbardziej znany z głównej roli w The Sound of One Hand Clapping oraz występów w wielu serialach telewizyjnych, takich jak Stingers, Blue Heelers i Rush zaprasza nas do teatru festiwalowego na pełnometrażowy spektakl „Fly Guardian” oraz filmy krótkometrażowe: „Transimission” (science-fiction, futurystyczna wizja świata po wybuchu bomby atomowej) i „Next of Kin” (a krótki film o emocjach i nieoczekiwanych reakcjach człowieka w obliczu wiadomości; opowiada o człowieczeństwie ukrytym za zewnętrzną maską).

Na festiwal zaprasza też popularny polski scenarzysta Radek Figura, utalentowany polski dramatopisarz i scenarzysta młodego pokolenia, znany polskiej publiczności z głośnego serialu Magda M. Będziemy mogli obejrzeć jeden z jego  wcześniejszych spektakli „Fly Guardian” (Opiekun Much) w inscenizacji Kristofa Kaczmarek & Exit Theatre w Melbourne w 2016 roku.

Cała muzyczna Rodzina Radwanowiczów, która brała udział w dotychczasowych festiwalach na Federation Square, na tegorocznym  polskim festiwalu, wystąpi wirtualnie zarówno jako grupa, jak i indywidualnie. Mamy nadzieję, że w tym roku spodoba się Wam ich muzyka poprzez rodzinną playlistę.

Mieszkający w Melbourne Victor Janisiow jest piosenkarzem / autorem piosenek, który zaśpiewa dla nas piosenkę na naszym Virtual Polish Festival. Pod wpływem Xaviera Rudda, Boba Dylana, Boba Marleya i Jacka Johnsona Victor chętnie podzieli się z wami swoim prezentem.

The Mirror of Stage (MOS), dwujęzyczny (angielsko - polski) teatr z siedzibą w Edynburgu, zaprasza na spektakle „Kot w butach”, „Smok Wawelski” i „Lilie opowieść między światami”.

Na Festiwalu wystąpi tez znany australijskiej Polonii z występów na żywo TEKLA KLEBETNICA  zespół folklorystyczny wykonujący rodzimą muzykę ludową głównie z pasma górskiego Karpat z dodatkiem kilku bałkańskich melodii.

Wielokrotnie nagradzana australijska artystka Marta Kaczmarek zaprasza  w muzyczną podróż ze swoją poezją i wyjątkowym filmem „Bestia” dostępnym tylko w dniu festiwalu.

Teatr Fantazja z Sydney na Virtual Polish Festival @ Federation Square zaprezentuje się dla nas w dwóch komediach : „Roszada” (Pawła Mossakowskiego) oraz „Damy i Huzary” (Aleksandra Fredry).

Często goszcząca w Australii para aktorska Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak z „Mam Teatr” w Warszawie zapraszają nas na komedię w reżyserii Karola Stępkowskiego " Czas na Miłość"Cały spektakl będzie dostępny tylko dwa dni. 

Artur Gotz, wokalista i aktor scen Warszawy i Łodzi pozdrawia przyjaciół z Australii i zaprasza na swój program, który specjalnie przygotował dla nas z okazji Wirtualnego Festiwalu.

Małgorzata Ostrowska, polska piosenkarka rockowa m.in. zespołu Lombard, będzie z nami na Virtual Polish Festival @ Federation Square. Przy okazji zapromuje swoją najnowszą płytę. „Na świecie nie ma pustych miejsc”, która oprócz kolorowej grafiki zawiera piękne, bardzo emocjonalne i kobiece piosenki.

Pochodzący z Melbourne wokalista / autor tekstów Lukas Zawirski zaśpiewa swój nowy utwór „Let me let go” .

Na Festiwealu bedzie okazja do odkrywamia  nowych galaktyk  w niesamowitych powieściach science fiction ( Trylogia Solarna, Necrolotum)  autorstwa  mieszkajacego w Melbourne pisarza Jana Maszczyszyna, który w tym roku oceniony został jako jeden z trzech polskich najlepszych pisarzy tego gatunku. 


Aby dowiedzieć się, jak uzyskać dostęp do Wirtualnego Polskiego Festiwalu 2020, kliknij na poniższy film.

 A więc  w niedzielę, 15 listopada przygotuj swoje polskie jedzenie i napoje i dołącz do nas wirtualnie już dziś na Polish Festival @ Federation Square. Kliknij jedną z sekcji na stronie Festiwalu , aby poznać ekscytujący program, który organizatorzy przygotowali dla Ciebie!

Strona Festiwalu: Virtual Polish Festival @ Federation Square


The Opening Ceremony of the Polish Festival @ Federation Square 2020 (wersja polska):
Bumerang Polski jet patronem medialnym Festiwalu

Nasze ralacje z ubiegłorocznego Festiwalu w Melbourne:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy