polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad projektem ustawy ws. wolności słowa w Internecie. To pokłosie ostatnich incydentów blokowania kont użytkowników lub usuwania opublikowanych przez nich treści w mediach społecznościowych."Polska powinna mieć regulacje chroniące przed nadużyciami wielkich korporacji internetowych, które coraz częściej w imię obrony wolności tę wolność ograniczają." - napisał na twitterze Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. * * * AUSTRALIA: Australia rozpocznie szczepienia na COVID-19 w przyszłym miesiącu w ramach przyspieszonego planu mającego na celu zaszczepienie 4 milionów ludzi do końca marca. W pierwszej fazie pięciostopniowego planu wprowadzenia szczepionki, szczepienie będzie zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia pierwszej linii, pracowników kwarantanny, placówek opiekuńczych i podopiecznych oraz najważniejszych polityków federalnych. * * * SWIAT: Joe Biden złożył przysięgę i objął urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. W przemówieniu inauguracyjnym amerykański przywódca powiedział, że wraz z jego przybyciem „zwyciężyła demokracja”. Biden obiecał być prezydentem wszystkich Amerykanów i walczyć, także za tych, którzy nie poparli go w wyborach. Według niego Waszyngton zamierza przywrócić sojusze z innymi państwami i ponownie „porozumiewać się ze światem”.
POLONIA INFO: Festiwal Filmów Polskich w Australii online: 22-31 stycznia 2021 - polishfilmfestival.com.au

niedziela, 4 października 2020

Refleksje po pierwszej debacie "POLONIA XXI WIEKU"

Zoomowa konferencja "Polonia XXI wieku"
Fot. PAI
W sobotę, 26 września Klub Studenta Polonijnego przy Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" wraz z Forum Młodych Dyplomatów oraz Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Olsztynie pod patronatem medialnym Polonijnej Agencji Informacyjnej SWP, rozpoczął cykl konferencji „Polonia XXI wieku. Wyzwania stojące przed Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami”. Pierwsza z nich, poświęcona Europie Zachodniej zgromadziła liczną widownię, ale co najważniejsze wywołała również reakcje - pytania, komentarze, nowe warte podniesienia w przyszłości tematy, opinie oraz osobiste, pogłębione refleksje uczestników. Przykładem jest tekst działacza polonijnego z Ukrainy Ołeksija Wychora. 

 Oto jego wypowiedź.

CZAS NA DYSKUSJE NASTĄPIŁ

26 września br. Klub Studenta Polonijnego przy Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" wraz z Forum Młodych Dyplomatów oraz Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Olsztynie inaugurował pierwszą konferencję z cyklu „Polonia XXI wieku. Wyzwania stojące przed Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami”. W ramach projektu odbędą się 3 konferencje "regionalne" obejmujące Europę Zachodnią, Amerykę Północną i Południową oraz Wschód.

Pierwsza konferencja została dedykowana Europie Zachodniej. Spotkanie przebiegło znakomicie, prelegenci poruszyli szereg ważnych tematów.

Rozwój organizacji polonijnych, metody pozyskiwania liderów, dyskusja o platformie do dalszych dyskusji, wpływ dofinansowania na pracę organizacji - to nie jest pełna lista poruszanych na konferencji zagadnień.

Dyskusja o sposobach znalezienia liderów organizacji polonijnych była bardzo interesująca. Niektórzy mówcy twierdzili, że liderzy muszą być szkoleni spośród obecnych członków organizacji polonijnych. Inni zaś, że powinniśmy szukać liderów wśród aktywnej młodzieży. Z pewnością obie strony mają rację, a prawda leży gdzieś pośrodku. Oznacza to, że musimy znaleźć ludzi o jasno wyrażonych cechach przywódczych i pomóc im zdobyć wiedzę niezbędną do zorganizowania pomyślnej pracy organizacji polonowych.

Interesująca była również dyskusja na temat roli dofinansowania w pracy organizacji. Wraz ze słowami o wadze dofinansowania zostały wyrażone myśli, że ważne miejsce w osiągnięciu sukcesu zajmuje także aktywność Polaków mieszkających za granicą, ich pasja do promowania polskości. Mówiono, że wiele osób od dziesięcioleci aktywnie i za darmo promuje polskość z woli swojego serca.

Zabrzmiały też aktualne słowa dotyczące dzisiejszej sytuacji, naszych działań w czasie pandemii koronawirusa, że tak naprawdę organizacja wydarzeń online jest mniej uciążliwa finansowo. Opanowanie nowoczesnych narzędzi do pracy online może znacznie zintensyfikować interakcje Polaków mieszkających poza granicami, a będzie to finansowo wykonalne.

Poruszono również kwestię znalezienia jakiejś platformy interakcji między Polakami mieszkającymi za granicą. Gdzieś należy się komunikować, omawiać kwestie związane z działalnością Polonii, wyrażać swoje opinie.

Wydaje mi się, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista, ta platforma już istnieje. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" posiada strukturę organizacyjną, doświadczenie zawodowe oraz potężne wsparcie informacyjne w postaci Polonijnej Agencji Informacyjnej (PAI). Na tej platformie możemy ogłaszać wydarzenia, zamieszczać wstępne materiały do dyskusji, organizować spotkania, omawiać już odbyte itp. Ta konferencja doskonale to pokazała.

Komunikacja, omawianie aktualnych zagadnień przez Internet, usuwa problemy komunikacyjne Polaków mieszkających za granicą, spowodowane dużymi odległościami, różnicami czasu itp. Ta wirtualna przestrzeń polskości funkcjonuje nieprzerwanie. Dyskusje, konferencje, pokazy polskich filmów online, komentarze do artykułów itp. Wszystko to może działać w już istniejących ramach.

Oczywiście to tylko moja osobista opinia, opinia zwykłego Polaka mieszkającego za granicą. Inni ludzie mogą mieć odmienne opinie. Cóż, możemy o tym porozmawiać, prawda? Dlatego zorganizowano ten cykl konferencji.

Im więcej osób weźmie udział w konferencjach, w dyskusji nad przemyśleniami wyrażanymi na spotkaniach, tym szybciej i łatwiej znajdziemy odpowiedź na pytanie podniesione w nazwie cyklu konferencji „Polonia XXI wieku. Wyzwania stojące przed Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami”.

Jeśli ktoś z różnych powodów nie mógł wziąć udziału w konferencji, możecie obejrzeć wideo, napisać komentarz, a nawet nakręcić filmik ze swoją opinią.

Życzę Polakom mieszkającym za granicą udanych konferencji i owocnych decyzji!

Ołeksij Wychor (Ukraina)


Bardzo dziękujemy za ten interesujący tekst i zapraszamy na kolejne spotkania.


PAI

1 komentarz:

  1. Rzeczywiście, wygląda z opisu na ciekawe i potencjalnie ważne doświadczenie. Pytanie - skąd potencjalni zainteresoowani mieli się dowiedzieć o takim spotkaniu. I jeszcze - kto i jak im powie o kolejnym?

    Marian Radny

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja