polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski poinformował dziś, że prezydent Andrzej Duda jest zarażony koronwirusem. Wykonany wczoraj u prezydenta test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny. Prezydent opublikował na Twitterze nagranie, w którym zapewnia, że czuje się dobrze i nie ma żadnych niepokojących objawów. Przeprasza też osoby, które przez kontakt z nim zostały narażone na procedury kwarantanny. * * * AUSTRALIA: Australijczycy mogą nie otrzymać szczepionki na koronawirusa przez ponad rok, mimo że rząd twierdzi, że zabezpieczył miliony dawek. Prognozy budżetu federalnego na ten miesiąc zakładają dostępność szczepionki na koronawirusa dopiero pod koniec 2021 roku. * * * SWIAT: Druga fala pandemii koronawirusa przechodzi przez Europę. W Niemczech, Czechach, w Polsce i na Ukrainie odnotowano największą liczbę nowych zachorowań od rozpoczęcia pandemii. W Europie odnotowano już 8 367 423 zakażeń SARS-CoV-2.
POLONIA INFO: Polish Film Festival w Sydney 2020: Palace Cinema, Norton Street w Leichhardt, 25.10 - 8.11

niedziela, 4 października 2020

Refleksje po pierwszej debacie "POLONIA XXI WIEKU"

Zoomowa konferencja "Polonia XXI wieku"
Fot. PAI
W sobotę, 26 września Klub Studenta Polonijnego przy Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" wraz z Forum Młodych Dyplomatów oraz Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Olsztynie pod patronatem medialnym Polonijnej Agencji Informacyjnej SWP, rozpoczął cykl konferencji „Polonia XXI wieku. Wyzwania stojące przed Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami”. Pierwsza z nich, poświęcona Europie Zachodniej zgromadziła liczną widownię, ale co najważniejsze wywołała również reakcje - pytania, komentarze, nowe warte podniesienia w przyszłości tematy, opinie oraz osobiste, pogłębione refleksje uczestników. Przykładem jest tekst działacza polonijnego z Ukrainy Ołeksija Wychora. 

 Oto jego wypowiedź.

CZAS NA DYSKUSJE NASTĄPIŁ

26 września br. Klub Studenta Polonijnego przy Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" wraz z Forum Młodych Dyplomatów oraz Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Olsztynie inaugurował pierwszą konferencję z cyklu „Polonia XXI wieku. Wyzwania stojące przed Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami”. W ramach projektu odbędą się 3 konferencje "regionalne" obejmujące Europę Zachodnią, Amerykę Północną i Południową oraz Wschód.

Pierwsza konferencja została dedykowana Europie Zachodniej. Spotkanie przebiegło znakomicie, prelegenci poruszyli szereg ważnych tematów.

Rozwój organizacji polonijnych, metody pozyskiwania liderów, dyskusja o platformie do dalszych dyskusji, wpływ dofinansowania na pracę organizacji - to nie jest pełna lista poruszanych na konferencji zagadnień.

Dyskusja o sposobach znalezienia liderów organizacji polonijnych była bardzo interesująca. Niektórzy mówcy twierdzili, że liderzy muszą być szkoleni spośród obecnych członków organizacji polonijnych. Inni zaś, że powinniśmy szukać liderów wśród aktywnej młodzieży. Z pewnością obie strony mają rację, a prawda leży gdzieś pośrodku. Oznacza to, że musimy znaleźć ludzi o jasno wyrażonych cechach przywódczych i pomóc im zdobyć wiedzę niezbędną do zorganizowania pomyślnej pracy organizacji polonowych.

Interesująca była również dyskusja na temat roli dofinansowania w pracy organizacji. Wraz ze słowami o wadze dofinansowania zostały wyrażone myśli, że ważne miejsce w osiągnięciu sukcesu zajmuje także aktywność Polaków mieszkających za granicą, ich pasja do promowania polskości. Mówiono, że wiele osób od dziesięcioleci aktywnie i za darmo promuje polskość z woli swojego serca.

Zabrzmiały też aktualne słowa dotyczące dzisiejszej sytuacji, naszych działań w czasie pandemii koronawirusa, że tak naprawdę organizacja wydarzeń online jest mniej uciążliwa finansowo. Opanowanie nowoczesnych narzędzi do pracy online może znacznie zintensyfikować interakcje Polaków mieszkających poza granicami, a będzie to finansowo wykonalne.

Poruszono również kwestię znalezienia jakiejś platformy interakcji między Polakami mieszkającymi za granicą. Gdzieś należy się komunikować, omawiać kwestie związane z działalnością Polonii, wyrażać swoje opinie.

Wydaje mi się, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista, ta platforma już istnieje. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" posiada strukturę organizacyjną, doświadczenie zawodowe oraz potężne wsparcie informacyjne w postaci Polonijnej Agencji Informacyjnej (PAI). Na tej platformie możemy ogłaszać wydarzenia, zamieszczać wstępne materiały do dyskusji, organizować spotkania, omawiać już odbyte itp. Ta konferencja doskonale to pokazała.

Komunikacja, omawianie aktualnych zagadnień przez Internet, usuwa problemy komunikacyjne Polaków mieszkających za granicą, spowodowane dużymi odległościami, różnicami czasu itp. Ta wirtualna przestrzeń polskości funkcjonuje nieprzerwanie. Dyskusje, konferencje, pokazy polskich filmów online, komentarze do artykułów itp. Wszystko to może działać w już istniejących ramach.

Oczywiście to tylko moja osobista opinia, opinia zwykłego Polaka mieszkającego za granicą. Inni ludzie mogą mieć odmienne opinie. Cóż, możemy o tym porozmawiać, prawda? Dlatego zorganizowano ten cykl konferencji.

Im więcej osób weźmie udział w konferencjach, w dyskusji nad przemyśleniami wyrażanymi na spotkaniach, tym szybciej i łatwiej znajdziemy odpowiedź na pytanie podniesione w nazwie cyklu konferencji „Polonia XXI wieku. Wyzwania stojące przed Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami”.

Jeśli ktoś z różnych powodów nie mógł wziąć udziału w konferencji, możecie obejrzeć wideo, napisać komentarz, a nawet nakręcić filmik ze swoją opinią.

Życzę Polakom mieszkającym za granicą udanych konferencji i owocnych decyzji!

Ołeksij Wychor (Ukraina)


Bardzo dziękujemy za ten interesujący tekst i zapraszamy na kolejne spotkania.


PAI

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja