polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił pełną gotowość operacyjną 37. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej. Wszystko odbywało się w obecności ambasadora USA w Polsce, Thomasa Rose’a. Ambasador USA w Polsce stwierdził: „Dzisiaj Warszawa staje się pierwszym miastem na świecie w pełni chronionym przez zintegrowany system dowodzenia obroną przeciwlotniczą z użyciem baterii Patriot, zintegrowanym radarem”. * * * AUSTRALIA: Dwóch uzbrojonych napastników otworzyło ogień do uczestników zydowskich obrzedów Chanuki na plaży Bondi w niedzielny wieczór. W zgromadzeniu uczestniczyło co najmniej 1000 osób. Dwoma napastnikami z Bondi Beach są ojciec i syn . 24-letni Naveed Akram pozostaje w szpitalu pod nadzorem policji po tym, jak jego 50-letni ojciec, Sajid , został zastrzelony w niedzielę w wymianie ognia z policją. Władze Nowej Południowej Walii podają, że zginęło 15 osób, w tym 10-letnia dziewczynka. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 16, wliczając w to sprawcę. Wśród zabitych był również rabin pochodzący z Wielkiej Brytanii . Policja Nowej Południowej Walii uznała incydent za atak terrorystyczny * * * SWIAT: Liderzy UE zatwierdzili udzielenie Ukrainie „pożyczki” w wysokości 90 mld euro na kolejne dwa lata. Środki te zostaną sfinansowane ze wspólnego długu gwarantowanego unijnym budżetem. Ukraina ma spłacić tę „pożyczkę” dopiero wtedy, gdy Rosja wypłaci jej reparacje. Jeśli to się nie stanie „pożyczkę” spłacą państwa Unii Europejskiej z wyjatkiem Węgier, Słowacji i Czech. Po kilkugodzinnej debacie, liderzy UE odłożyli pomysł przekazania Kijowowi zamrożonych rosyjskich aktywów. Pomysł ten zablokowała Belgia.
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

piątek, 21 sierpnia 2020

100. rocznica "Cudu nad Wisłą": Uroczystości w Marayong

Poczty sztandarowe podczas uroczystości w kościele polskim
(Polish War Memorial Chapel)  w Marayong. Fot. K.Mączyński
Uroczystości w Kościele w Marayong, Sydney, z okazji Święta Wniebowzięcia Najświętszej  Maryi Panny, 100. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie  Warszawskiej (Cudu nad Wisłą ) oraz Dnia Wojska Polskiego, jak również 76 rocznicy Powstania Warszawskiego i 81 rocznicy wybuchu Drugiej Wojny Światowej.

Po Mszy św. koncelebrowanej przez Prowincjała Chrystusowców Ks. Tadeusza Przybylaka oraz wielce patriotycznym kazaniu Ks. dr Antoniego Dudka zgromadziliśmy się przed Świątynią. Apel Poległych prowadził Prezes SPK w Sydney Stanisław Żak.


Następnie udaliśmy się do Sali Jana Pawła II, gdzie miały miejsce okolicznościowe przemówienia oraz  uroczysty koncert zatytułowany "OBYŚMY BYLI GODNI ICH RAN”. Uroczystościom patronowała Federacja Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii pod egidą Prezesa Adama Gajkowskiego.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Ksiądz Prowincjał Przybylak oraz Konsul Generalna w Sydney Pani dr Monika Kończyk.

Główny wykład nt. Bitwy Warszawskiej wygłosił nasz historyk Pan Janusz Tydda ujmując znakomicie trudności z dostawami broni przez kraje ościenne, które to dostawy jakimś cudem ostatecznie dotarły na pola bitew, przyczyniając się do ostatecznego zwycięstwa w wojnie 1920 roku.

Takimi przykładami było wysłanie broni z Węgier przez Rumunię do Polski oraz rozładowanie statku z bronią na wagony przez brytyjskich żołnierzy w Gdańsku i wysłanie jej do Polski.

Koncert Patriotyczny, przygotowany przez siostrę Agnieszkę Misiak i Bożenę Szymańską, umiliły nam dzieci z Polskiej Szkoły Sobotniej w Marayong oraz nasi artyści: Bożena Szymańska, Małgorzata Żak i Wiesław Rogoliński.

Pragnę dodać, że w naszej uroczystości brali udział dwaj Weterani, Żołnierze Powstania Warszawskiego: Ryszard Czeczucha i Jerzy Żelazowski, obaj 93- latkowie.

CHWAŁA BOHATEROM.

Dr Ryszard Adams-Dzierzba
Zdjęcia: Krzysztof Mączyński



Dawid Sokołow gra hymn polski


Dzieci z Polskiej Szkoły Sobotniej w Marayong


Małgorzata Żak i Bożena Szymańska
Wiesław Rogoliński


Adam Gajkowski
Konsul Gen. w Sydney - Monika Kończyk


























Ks. Tadeusz Przybylak
Dr Janusz Tydda
















Dr Ryszard Dzierzba i por. Jerzy Żelazowski - uczestnik Powstania Warszawskiego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy