polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Po jednodniowym spadku liczby zarażeń koronawirusem w Polsce znowu nastąpił wzrost. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano aż 715 przypadków. Łącznie w Polsce od początku epidemii wykryto 53 676 przypadków zakażenia koronawirusem. 1830 osób zmarło. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews podjąl drastyczne działania, aby obniżyć liczbę przypadków COVID-19, Od godziny 20:00 w niedzielę mieszkańcy Melbourne będą podlegać ścisłej godzinie policyjnej i będą ukarani grzywną w wysokości 1652 USD, jeśli złamią to ograniczenie. Zakupy będą ograniczone do jednej osoby na gospodarstwo domowe dziennie w promieniu pięciu kilometrów od miejsca zamieszkania danej osoby. Premier Andrews powiedział, że żolnierze ADF pomogą policji egzekwować te środki. Większość sklepów zostanie zamknięta na sześć tygodni - z wyjątkiem supermarketów i aptek. * * * SWIAT: Żyję i nie jestem za granicą – oznajmił w piątek białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka dementujac plotki przeciwników jego rządów. Skrytykował strajki i protesty w przedsiębiorstwach na Białorusi, które rozpoczęły się w czwartek. Według oficjalnych wyników wyborów Łukaszenka zdobył 80,1 proc., a Cichanouska która dzień po wyborach uciekla na Litwę - 10,1 proc.
CORONAVIRUS INFO: W Wiktorii premier Dan Andrews ogłosił 2 sierpnia stan katastrofy. W Melbourne wprowadza się godzinę policyjną od 20:00 do 5:00. * * * Queensland zamyka granice od soboty 8 sierpnia dla mieszkańcow NSW i ACT. Wczesniej zostala już zamknięta dla podróżnych z Wiktorii. * * * Aktualne zgony (ilość/% śmiertelności): Swiat: 747000/5%, USA: 169000/6%, Niemcy: 9000/4%, Francja: 30000/27%, Rosja: 15000/2%, Polska: 1800/5%, Australia: 350/3%

sobota, 25 lipca 2020

Australijska Armia dołącza do walki z pandemią

Wojskowi  przyłączyli się do działań rządu stanowego Wiktorii Daniela Andrewsa, aby pomóc w  walce z pandemią koronawirusa. Od czwartku mieszkańcy  Melbourne muszą nosić maski na twarzy w miejscach publicznych. Za złamanie nakazu grozi grzywna $200.
 
Siedmiu mieszkańców Wiktorii zmarło w piątek na COVID-19, a 300 osób w całym stanie uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa. W piątek w Wiktorii odnotowano 3734 aktywnych przypadków koronawirusa co stanowi ponad 90 % wszystkich australijskich przypadków. . W całej Australii zmarło dotychczas na Covid - 139 osób. Od początku lipca lawinowo wzrasta zachorowalność w Wiktorii co stanowi największy problem Australii. Stan Wiktoria został odcięty od reszty kraju.

Pracownicy Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej pukają do drzwi mieszkańców Melbourne, którzy nie odbierali telefonów w związku z podejrzeniami zakazeń. Jeśli nie będzie reakcji na ich interwencje, zostaną wysłani członkowie Australijskiej Armii (ADF).
„Jeśli żołnierze ADF pojawią się u twoich drzwi i okaże się, że nie ma cię w domu,  prawie na pewno możesz spodziewać się grzywny” - powiedział premier Andrews cytowany przez ABC.
Jest to niebywała dotychczas w Australii sytuacja , ale jest to część starań Daniela Andrewsa, aby zahamować  gwałtownie rosnącą liczbę przypadków zakażeń  w Victorii.
W Sydney natomiast istnieją obawy, że kobieta, która uczestniczyła w połowie lipca w wielu nabożeństwach, rozprzestrzeniła wirusa po stwierdzeniu, że została zarażona COVID-19.
Parafianie w południowo-zachodnim Sydney zostali powiadomieni o tym. Kobieta  uczestniczyła w nabożeństwach pod adresami :
•  Bankstown:  kościół katolicki św. Brendana (od 18:30 do 19:30, 16 lipca)
•  Fairfield East:  Ausia Funeral Services (od 13:00 do 20:00, 17 lipca)
•  Bankstown:  nabożeństwo pogrzebowe kościoła katolickiego św. Brendana (od 10:00 do 11:00, 18 lipca)
•  Cmentarz Rookwood:  pogrzeb św. Jana Bożego (18 lipca od 11:30 do 13:00)
•  Mt Pritchard:  Kościół katolicki Matki Bożej z Góry Karmel (7:30, 19 lipca)
 
Trzy szkoły w NSW zostały zamknięte z powodu dezynfekcji po tym, jak czterech uczniów uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa.
Szkoły w Merrylands, Bonnyrigg Heights i Bossley Park były powiązane z wybuchem epidemii w restauracji Thai Rock w Wetherill Park na zachodzie Sydney
Szkoły są tymczasowo zamknięte.
Osoby będące w bliskich kontaktach z zakażonymi  uczniami są zobowiązane do podjęcia 14-dniowej samoizolacji  i podjęcia badań na obecność COVID-19, jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy.
 
Premier Australii Scott Morrison omówił telefonicznie  z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem badanie nad szczepinką przeciw Covid-19 i wyraził przekonanie, że kraje o podobnych poglądach udostępnią ją, jeśli zostanie znaleziona. „Każdy, kto to znajdzie, ma bezwzględny obowiązek podzielić się tym ze światem”. - podkreślił premier.
na podst. msn Australia / news.com.au
Najnowsze informacje kryzysu pandemicznego w Australii na żywo: Coronavirus Australia live


Przypomnienie:
Choroba koronawirusowa (COVID-19) to choroba zakaźna wywoływana przez nowo odkrytego koronawirusa.
U większości osób dotkniętych COVID-19 wystąpią objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez specjalnego leczenia.
Wirus wywołujący COVID-19 jest przenoszony głównie przez kropelki, które wydzielają się, gdy osoba zarażona kaszle, kicha i wydycha powietrze. Kropelki te są zbyt ciężkie, aby unosić się w powietrzu, dlatego szybko opadają na podłoża i powierzchnie.
Do zakażenia poprzez wdychanie wirusa może dojść wtedy, gdy w pobliżu znajduje się osoba chorująca na COVID-19 lub poprzez dotknięcie skażonej powierzchni, a następnie oczu, nosa lub ust.
 
 
 


 
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja