polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego. * W orędziu narodowym prezydent Władimir Putin zagroził "tragicznymi konsekwencjami" tym krajom, które mówią dziś o wysłaniu wojsk na Ukrainę. – Dysponujemy także bronią, która może razić cele na ich terytorium – podkreślił. Za wrogie działanie wobec Rosji przywódca Rosji uznał przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Podkreślił, że konieczną odpowiedzią na to będzie wzmocnienie sił w pobliżu wschodniej flanki Sojuszu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

sobota, 25 lipca 2020

Australijska Armia dołącza do walki z pandemią

Wojskowi  przyłączyli się do działań rządu stanowego Wiktorii Daniela Andrewsa, aby pomóc w  walce z pandemią koronawirusa. Od czwartku mieszkańcy  Melbourne muszą nosić maski na twarzy w miejscach publicznych. Za złamanie nakazu grozi grzywna $200.
 
Siedmiu mieszkańców Wiktorii zmarło w piątek na COVID-19, a 300 osób w całym stanie uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa. W piątek w Wiktorii odnotowano 3734 aktywnych przypadków koronawirusa co stanowi ponad 90 % wszystkich australijskich przypadków. . W całej Australii zmarło dotychczas na Covid - 139 osób. Od początku lipca lawinowo wzrasta zachorowalność w Wiktorii co stanowi największy problem Australii. Stan Wiktoria został odcięty od reszty kraju.

Pracownicy Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej pukają do drzwi mieszkańców Melbourne, którzy nie odbierali telefonów w związku z podejrzeniami zakazeń. Jeśli nie będzie reakcji na ich interwencje, zostaną wysłani członkowie Australijskiej Armii (ADF).
„Jeśli żołnierze ADF pojawią się u twoich drzwi i okaże się, że nie ma cię w domu,  prawie na pewno możesz spodziewać się grzywny” - powiedział premier Andrews cytowany przez ABC.
Jest to niebywała dotychczas w Australii sytuacja , ale jest to część starań Daniela Andrewsa, aby zahamować  gwałtownie rosnącą liczbę przypadków zakażeń  w Victorii.
W Sydney natomiast istnieją obawy, że kobieta, która uczestniczyła w połowie lipca w wielu nabożeństwach, rozprzestrzeniła wirusa po stwierdzeniu, że została zarażona COVID-19.
Parafianie w południowo-zachodnim Sydney zostali powiadomieni o tym. Kobieta  uczestniczyła w nabożeństwach pod adresami :
•  Bankstown:  kościół katolicki św. Brendana (od 18:30 do 19:30, 16 lipca)
•  Fairfield East:  Ausia Funeral Services (od 13:00 do 20:00, 17 lipca)
•  Bankstown:  nabożeństwo pogrzebowe kościoła katolickiego św. Brendana (od 10:00 do 11:00, 18 lipca)
•  Cmentarz Rookwood:  pogrzeb św. Jana Bożego (18 lipca od 11:30 do 13:00)
•  Mt Pritchard:  Kościół katolicki Matki Bożej z Góry Karmel (7:30, 19 lipca)
 
Trzy szkoły w NSW zostały zamknięte z powodu dezynfekcji po tym, jak czterech uczniów uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa.
Szkoły w Merrylands, Bonnyrigg Heights i Bossley Park były powiązane z wybuchem epidemii w restauracji Thai Rock w Wetherill Park na zachodzie Sydney
Szkoły są tymczasowo zamknięte.
Osoby będące w bliskich kontaktach z zakażonymi  uczniami są zobowiązane do podjęcia 14-dniowej samoizolacji  i podjęcia badań na obecność COVID-19, jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy.
 
Premier Australii Scott Morrison omówił telefonicznie  z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem badanie nad szczepinką przeciw Covid-19 i wyraził przekonanie, że kraje o podobnych poglądach udostępnią ją, jeśli zostanie znaleziona. „Każdy, kto to znajdzie, ma bezwzględny obowiązek podzielić się tym ze światem”. - podkreślił premier.
na podst. msn Australia / news.com.au
Najnowsze informacje kryzysu pandemicznego w Australii na żywo: Coronavirus Australia live


Przypomnienie:
Choroba koronawirusowa (COVID-19) to choroba zakaźna wywoływana przez nowo odkrytego koronawirusa.
U większości osób dotkniętych COVID-19 wystąpią objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez specjalnego leczenia.
Wirus wywołujący COVID-19 jest przenoszony głównie przez kropelki, które wydzielają się, gdy osoba zarażona kaszle, kicha i wydycha powietrze. Kropelki te są zbyt ciężkie, aby unosić się w powietrzu, dlatego szybko opadają na podłoża i powierzchnie.
Do zakażenia poprzez wdychanie wirusa może dojść wtedy, gdy w pobliżu znajduje się osoba chorująca na COVID-19 lub poprzez dotknięcie skażonej powierzchni, a następnie oczu, nosa lub ust.
 
 
 


 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy