polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. * Ponad milion osób przybyło na protesty w Polsce organizowane przez lidera partii opozycyjnej Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski i obecny lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zorganizował marsz protestacyjny przeciwko polityce rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Zaapelował do wszystkich przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości o przyłączenie się do demonstracji, nazywając ją "Marszem Miliona Serc". * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra * * * Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

środa, 27 maja 2020

„Nowa zimna wojna”: Chiński rząd ostrzega Australię

Chiny wydały nowe ostrzeżenie dla Australii, mówiąc o pojawiającym się  „ekstremalnym  niebezpieczeństwie” i , że austalijska  gospodarka może doznać „śmiertelnego ciosu”.

Rząd chiński ostrzegł Australię, by „dystansowała się” od Stanów Zjednoczonych w związku z rosnącymi napięciami między USA a ChRL, podkreślając, że zaangażowanie Canberry byłoby „wyjątkowo niebezpieczne”.
Chiny są największym partnerem handlowym Australii, podczas gdy Stany Zjednoczone są jednym z  kluczowych sojuszników strategicznych. Ale Pekin twierdzi, że jakikolwiek dowód poparcia dla polityki USA przyniesie australijskiej gospodarce „śmiertelny cios”.
„Gdyby administracja Trumpa pogrążyła świat w  nowej zimnej wojnie, zmuszając Chiny do podjęcia środków zaradczych przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom, Canberra - biorąc  pod uwagę duża zależność od chińskiej gospodarki - znalazłaby się w bardzo niebezpiecznej sytuacji, jeśli stałaby się graczem w klubie dyplomacji kierowanym przez USA." - ostrzega chiński dziennik angielskojęzyczny Global Times .
„Gdy Australia zostanie uznana za zwolennika USA w„ nowej zimnej wojnie ”, więzi gospodarcze Chiny-Australia nieuchronnie poniosą śmiertelny cios. Dlatego Canberra musi uważnie obserwować ataki Waszyngtonu, które obejmują umieszczenie chińskich firm na czarnej liście sankcji.
„To daje Canberrze perspektywę spojrzenia na problem, czy nastąpi„ nowa zimna wojna ” między Chinami i USA, i na  rozważenie zrewidowana strategicznych stosunków z Waszyngtonem.”
Dalej Global Times pisze: „Siła ekonomiczna odstraszania Australii jest znacznie mniejsza niż USA, więc Chiny do pewnego stopnia będą miały więcej śodków  na walkę z Australią, jeśli Canberra poprze Waszyngton. To oznacza, że ​​Australia może odczuć większy ból niż Stany Zjednoczone .”
Rząd chiński wielokrotnie oskarżał USA o dążenie do „nowej zimnej wojny”, co dodatkowo podsyca perspektywę wojny handlowej między tymi dwoma krajami.
Minister spraw zagranicznych Chin, Wang Yi, oskarżył administrację Trumpa o próbę „zmiany Chin” i powstrzymania rosnącej potęgi przed modernizacją.

"Chiny nie mają zamiaru się zmieniać, a tym bardziej zastąpić Stany Zjednoczone”, powiedział w niedzielę szef chińskiego MSZ. „Czas, aby Stany Zjednoczone porzuciły życzeniowe myślenie o zmianie Chin i powstrzymaniu 1,4 miliarda ludzi w ich historycznym marszu w kierunku modernizacji”.
Nawiązując do niezbyt subtelnych wypowiedzi  Donalda Trumpa i sekretarza stanu Mike'a Pompeo, którzy wielokrotnie sugerowali, że Komunistyczna Partia Chin stanowi zagrożenie dla świata, Wang Ti powiedział, że amerykańskie ataki polityczne na Chiny w związku z pandemią koronawirusa,  nadwyrężają handlowe stosunki chińsko-amerykańskie  i pchają ich kraje na skraj nowej zimnej wojny.

„Ta niebezpieczna próba cofnięcia biegu historii i przekreślenia owoców  trwającej od dziesięcioleci współpracy Chiny-USA, osłabi perspektywy rozwoju Ameryki oraz zagrozi stabilności i dobrobytowi świata” - ostrzegł Wang.
Dyskusja na temat handlu między USA a Chinami  nasiliła się, gdy skutki gospodarcze pandemii COVID-19 stały się bardziej dramatyczne.

USA, których liczba zgonów z powodu COVID-19 osiagnęla 100 000, usiłują obwinić  o ten dramat  Chińską Partię Komunistyczną, podczas gdy Pekin twierdzi, że administracja Trumpa próbuje powstrzymać Chiny od stania się globalną potęgą.

Państwowa gazeta „Global Times ” potwierdziła  w niedzielę, że Chiny rozważają "bolesne środki zaradcze” przeciwko niektórym amerykańskim politykom prowadzącym anty-chińską kampanię.
Światowa Organizacja Zdrowia wezwała Pekin do zbadania źródła śmiertelnego wirusa.„Chiny są otwarte na współpracę z międzynarodową społecznością naukową w celu zbadania źródła wirusa” - powiedział Wang. „Sprawiedliwość oznacza, że ​​proces ten jest wolny od ingerencji politycznych, szanuje suwerenność wszystkich krajów i sprzeciwia się wszelkim domniemaniom winy”.
W artykule  opublikowanym w niedzielę przez Światowe Forum Ekonomiczne ujawniono, że wartość chińskiego eksportu spadła o 17,2 procent  w pierwszych dwóch miesiącach 2020 r., podczas gdy import zmniejszył się o 4 procent.
„Z powodu COVID-19 ucierpiały główne gałęzie przemysłu wytwarzające m.in.  reaktory jądrowe, maszyny i urządzenia elektryczne, tworzywa sztuczne i chemikalia.  Globalizacja najlepiej zadziała dzięki przyjęciu silnej międzynarodowej sieci współpracy”  zaznacza Global Times.
Chiny zaproponowały również kontrowersyjne przepisy bezpieczeństwa narodowego dla Hongkongu, które mogłyby przyspieszyć wprowadzenie amerykańskich sankcji i zagrozić statusowi miasta, powiedział Robert O'Brien, doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

„Wygląda na to, że zgodnie z tym prawem bezpieczeństwa narodowego , Chiny zasadniczo przejmą Hongkong, a jeśli to zrobią… Sekretarz Pompeo prawdopodobnie nie będzie w stanie potwierdzić, że Hongkong zachowuje wysoki stopień autonomii. Jeśli tak się stanie, na Hongkong i Chiny zostaną nałożone sankcje ”- powiedział  O'Brien w NBC w Meet the Press .
Okazuje się, że USA zlekceważyły ​​zagrożenia dla Australii, że umowa  Belt and Road stanowego rządu Victorii z Chinami może spowodować, że Stany Zjednoczone „po prostu odłączą się” od Australii, jeśli wpłynie to na bezpieczeństwo telekomunikacyjne.
Po  komentarzach w tej sprawie sekretarza stanu USA  Mike'a Pompeo ambasador USA, Arthur Culvahouse, powiedział, że jego kraj jest przekonany, że jego sojusznik (Australia)  zapewni bezpieczeństwo sieci telekomunikacyjnych lub partnerów wywiadowczych.
„Nie ukrywaliśmy naszych obaw dotyczących 5G i chwalimy Australię za przywództwo w tej sprawie” - powiedział Culvahouse.
„Nie byliśmy świadomi, że Victoria zaangażowała się w jakiekolwiek konkretne projekty w ramach projektu  BRI (Belt and Road), nie mówiąc już o projektach sieci telekomunikacyjnych, które, jak rozumiemy, są sprawą federalną. Gdyby istniały inicjatywy telekomunikacyjne, które naszym zdaniem zagroziłyby integralności naszych sieci, oczywiście musielibyśmy przyjrzeć się temu dokładnie, jak sugerował sekretarz Pompeo. Jesteśmy przekonani, że Australia, jako bliski sojusznik i partner Five Eyes, podejmie wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoich sieci telekomunikacyjnych, jak to wielokrotnie robiono w przeszłości.” - podkreślił ambasador USA w Australii.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy