polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Po jednodniowym spadku liczby zarażeń koronawirusem w Polsce znowu nastąpił wzrost. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano aż 715 przypadków. Łącznie w Polsce od początku epidemii wykryto 53 676 przypadków zakażenia koronawirusem. 1830 osób zmarło. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews podjąl drastyczne działania, aby obniżyć liczbę przypadków COVID-19, Od godziny 20:00 w niedzielę mieszkańcy Melbourne będą podlegać ścisłej godzinie policyjnej i będą ukarani grzywną w wysokości 1652 USD, jeśli złamią to ograniczenie. Zakupy będą ograniczone do jednej osoby na gospodarstwo domowe dziennie w promieniu pięciu kilometrów od miejsca zamieszkania danej osoby. Premier Andrews powiedział, że żolnierze ADF pomogą policji egzekwować te środki. Większość sklepów zostanie zamknięta na sześć tygodni - z wyjątkiem supermarketów i aptek. * * * SWIAT: Żyję i nie jestem za granicą – oznajmił w piątek białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka dementujac plotki przeciwników jego rządów. Skrytykował strajki i protesty w przedsiębiorstwach na Białorusi, które rozpoczęły się w czwartek. Według oficjalnych wyników wyborów Łukaszenka zdobył 80,1 proc., a Cichanouska która dzień po wyborach uciekla na Litwę - 10,1 proc.
CORONAVIRUS INFO: W Wiktorii premier Dan Andrews ogłosił 2 sierpnia stan katastrofy. W Melbourne wprowadza się godzinę policyjną od 20:00 do 5:00. * * * Queensland zamyka granice od soboty 8 sierpnia dla mieszkańcow NSW i ACT. Wczesniej zostala już zamknięta dla podróżnych z Wiktorii. * * * Aktualne zgony (ilość/% śmiertelności): Swiat: 747000/5%, USA: 169000/6%, Niemcy: 9000/4%, Francja: 30000/27%, Rosja: 15000/2%, Polska: 1800/5%, Australia: 350/3%

poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Pogaduszki prezydentów

Zamknięci w swoich kwaterach, prezydent z Kremla z prezydentem z Białego Domu odbywają rozmowy o wspólnej walce z koronawirusem i innymi przeciwnościami, czyli wojnie o cenę ropy naftowej.Wiadomość o rozmowach podają tak Kreml jak i Biały Dom.

Kreml podaje,że rosyjski przywódca połączył się również w piątek z kosmonautami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej,  czyli na obszarze gdzie nie ma koronawirusa a jest ciągła współpraca Rosji  z USA, pomimo napięć geopolitycznych między tymi dwoma krajami. Putin nazwał to „wyraźnym przykładem skutecznego partnerstwa naszych krajów w interesie całej ludzkości” i omówił wysiłki na rzecz rozszerzenia tej koordynacji w celu włączenia „pracy z rzeczywistymi problemami” na Ziemi.
Putin sprytnie po cichu zrobił dowcip na czasie i dostrczył Trampowi pomoc w sprzęcie ochronnym przed koronawirusem (PPE)  wyprodukowan ym przez zakłady, które USA objęły sankcjami. W materiale filmowym przedstawiającym rosyjskiego Antonowa An-124 przybywającego w zeszłym tygodniu na międzynarodowe lotnisko Johna F. Kennedy'ego kontroler ruchu lotniczego słyszał: „Szczerze dziękujemy za wszelką pomoc, jaką wnosicie”.
Natomiast Trump zrobił inny dowcip i  zarekwirował  dostawy krytycznych środków medycznych, takich jak środki ochrony indywidualnej (PPE) i wentylatory od wiodących konkurentów, czyli dla Niemiec, Francji i Kanady.
Kolejne  połączenie odbyło się w piątek, koncentrując się na próbach jakie przeprowadzają Rosja i Arabia Saudyjska w celu  zawarcie nowej umowy  aby przywrócić równowagę na zrujnowanym rynku ropy naftowej.   
Biały Dom we własnym oświadczeniu podał informację, że„dzisiaj prezydent Donald J. Trump rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem” - „Prezydent Trump i prezydent Putin rozmawiali o najnowszych wysiłkach na rzecz zwalczania pandemii koronawirusa i utrzymania stabilności na światowych rynkach energii. Obaj przywódcy poruszyli także najważniejsze dwustronne i globalne problemy”.
Koronawirus  zaraził ponad 1,75 miliona ludzi (art. pisany 11.04), w tym ponad 104 tys.zgonów i prawie 390 tys. przypadków uzdrowienia. Stany Zjednoczone odnotowały najgorszy z możliwych katastrof wybuchu epidemii z pół milionem potwierdzonych przypadków i prawie 19 tys. zgonów, podczas gdy Rosja zgłosiła znacznie mniejszą liczbę przypadków niż 13 500 przypadków i zaledwie 106 zgonów.
Ponieważ liczba COVID-19 nadal rośnie w Stanach Zjednoczonych, zasoby są coraz bardziej mobilizowane, aby zaradzić kryzysowi w kraju.  Media informują  o przeprowadzonej przez CIA ocenie pod koniec ubiegłego miesiąca, ostrzegającej przed potencjalnym przesunięciem globalnej równowagi sił na korzyść Rosji i jej strategicznego partnera, Chin, który, jak się wydaje, odwrócił losy od wybuchu własnego kryzysu.
Przypomniano również historię kiedy to razem Waszyngton i Moskwa połączyły siły ze wspólnymi wrogami Osi z nazistowskich Niemiec i Cesarstwa Japońskiego podczas II wojny światowej -  W Moskwi odbędzie się defilada z okazji 75 rocznicy  zwycięstwa Rosji  pomimo pandemii.  Wobec tego już osobno ideologiczni przeciwnicy  przypomnieli  dziesięciolecia historii wielkiej rywalizacji o władzę podczas Zimnej Wojny, rozpad Związku Radzieckiego w latach 90, który wprawił w chaos  rosyjskie wojsko i gospodarkę kraju, oraz to, że Putin dąży do ożywienia rosyjskiej potęgi i wpływów na całym świecie, od czasu objęcia prezydentury na przełomie XXI wiek.
Putin miał mieszane relacje z dwoma poprzednikami Trumpa,czyli  chłodne stosunki z byłym prezydentem Barackiem Obamą, którego administracja oskarżyła Kreml o aktywną kampanię mającą na celu wpłynięcie na wybory w 2016 r. Oskarżano  Rosję o działanie na  korzyść republikańskiego kandydata. Trump wszedł do Białego Domu w 2017 roku, obiecując przywrócić poprawne stosunki z Rosją -ale jego skomplikowane więzi z Putinem zostały pogrążone w śledztwach w sprawie ich rzekomej zmowy, a geopolityczne napięcia związane z konfliktami w krajach takich jak Syria i Ukraina, a także wyścig o szybszą, bardziej zaawansowaną broń nuklearną.
Czy się kiedy dowiemy skąd się ten wirus wziął? Już widać, że jest szucznie zmutowany, ale jakie jest jego pochodzenie? Który prezydent jest za niego odpowiedzialny?  
NEon24/Anna-PK

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja