polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Ci, którzy wzywają do protestów po wyroku TK, oraz ci, którzy w nich uczestniczą, sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne, a więc dopuszczają się poważnego przestępstwa" - mówił we wtorkowym oświadczeniu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wezwał członków PiS do "obrony Kościoła". Przez Polskę przewijają się kolejne fale protestów przeciw orzeczeniu TK ws. aborcji eugenicznej. * * * AUSTRALIA: Restauracje i kawiarnie w Melbourne - w których mieszka 5 milionów ludzi - mogą być ponownie otwarte od środy, a ograniczenia dotyczące spotkań towarzyskich w domach zostały złagodzone. Melbourne, australijskie miasto najbardziej dotknięte wirusem, zostało zablokowane na początku lipca po drugiej fali epidemii. Wiktoria, drugi najbardziej zaludniony stan, odpowiada za ponad 90% z 907 zgonów w Australii. * * * SWIAT: Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zaapelował, by wydalać z uniwersytetów studentów i nauczycieli, którzy biorą udział w nielegalnych protestach. Zwolennicy byłej kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej oczekiwali, że w poniedziałek zaczną się strajki w zakładach przemysłowych, ale fabryki pracowały normalnie.
POLONIA INFO: Polish Film Festival w Sydney 2020: Palace Cinema, Norton Street w Leichhardt, 25.10 - 8.11

piątek, 17 kwietnia 2020

Kto może dostać płatność JobKeeper? Rząd wyjaśnia

Premier Scott Morrison ogłosił największą dotację
w historii Australii. Fot. printscreen YouTube
Największy w historii australijskiej polityki fiskalnej rządowy pakiet  dotacji płacowych  - 130 miliardów dolarów pn. JobKeeper przeszedł przez parlament w ub. tygodniu.  Zgodnie z płatnościami JobKeeper, przedsiębiorstwa dotknięte kryzysem COVID-19 będą mogły uzyskać dostęp do dotacji, aby nadal móc płacić swoim pracownikom. Rząd zapewni co dwa tygodnie wypłatę w wysokości 1500 AUD na każdego uprawnionego pracownika do dnia 27 września 2020 r.

W ramach płatności JobKeeper, przedsiębiorstwa i organizacje non-profit dotknięte restrykcjami spowodowanymi epidemią koronawirusa, będą mogły uzyskać dostęp do rządowej dotacji płacowej, aby być w stanie w dalszym ciągu wypłacać pracownikom pensje. Dotknięci sytuacją pracodawcy będą mogli pobierać co-dwutygodniową płatność 1500 dolarów na kwalifikującego się pracownika, dostępną od 31 marca 2020 r. do maksimum sześciu miesięcy. 

Kwalifikujący się pracownicy będą otrzymywać sumę minimum 1500 dolarów brutto co dwa tygodnie. Od pracodawcy będzie zależało, czy poza płatnością JobKeeper będzie opłacać pracownikom składki na fundusz emerytalny albo płacić dodatkowe sumy z tytułu pensji. 

Kwalifikujący się pracownicy to obywatele Australii, osoby z wizą stałego pobytu w Australii oraz osoby z wizą kategorii specjalnej (Special Category visa, podklasa 444) na dzień 1 marca 2020 r.  Pracownik musi być mieszkańcem Australii z punktu widzenia zeznania podatkowego w dniu 1 marca 2020 r.  
Płatność JobKeeper przysługuje pracownikom w pełnym oraz niepełnym wymiarze godzin, a także osobom nie pracującym z powodu przestoju. Osoby pracujące dorywczo u pracodawcy w sposób regularny i systematyczny przez co najmniej 12 uprzednich miesięcy na dzień 1 marca 2020 r. także kwalifikują się do płatności JobKeeper. 

 W arkuszu rządowej odpowiedzi ekonomicznej na epidemię koronawirusa pt.   Płatność JobKeeper     Informacje dla pracowników czytamy, że pracownicy mogą otrzymywać tę płatność na różne sposoby.

• Jeśli pracodawca wypłacać ci będzie 1500 dolarów lub więcej brutto co dwa tygodnie, płatność JobKeeper pomoże twojemu pracodawcy kontynuować prowadzenia biznesu poprzez subwencjonowanie całości lub części twoich zarobków.

  • Jeśli twój pracodawca wypłacał ci normalnie mniej niż 1500 dolarów brutto co dwa tygodnie, musi on teraz wypłacać ci minimum 1500 dolarów brutto co dwa tygodnie. 

• Jeśli nie pracujesz z powodu przestoju, pracodawca musi teraz wypłacać ci minimum 1500 dolarów brutto co dwa tygodnie. 

Osobom otrzymującym zasiłek z Services Australia z tytułu urlopu rodzicielskiego (Parental Leave Pay) płatność JobKeeper nie przysługuje. Natomiast przysługuje ci ona, jeśli jesteś na urlopie rodzicielskim opłacanym przez pracodawcę.  
Jeśli otrzymujesz świadczenie z tytułu odszkodowania dla pracownika (workers compensation), płatność JobKeeper może ci przysługiwać, jeśli np. pracujesz w zredukowanym wymiarze godzin, ale zasadniczo płatność ta ci nie przysługuje. 

W informacji rządowej podany jest też konkretny  przykład, jak program JobKeeper działa  w przypadku osoby niepracującej z powodu przestoju.
 

Oficjalne, uaktualniane informacje Rządu Federalnego Australii: Coronavirus (COVID‑19)
 
 
 

 
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja