polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego; MO Rosji potwierdziło, że rosyjskie wojska po raz pierwszy zniszczyły amerykański czołg M1 Abrams w pobliżu Awdijiwki. * W orędziu narodowym prezydent Władimir Putin zagroził "tragicznymi konsekwencjami" tym krajom, które mówią dziś o wysłaniu wojsk na Ukrainę. – Dysponujemy także bronią, która może razić cele na ich terytorium – podkreślił. Za wrogie działanie wobec Rosji przywódca Rosji uznał przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Podkreślił, że konieczną odpowiedzią na to będzie wzmocnienie sił w pobliżu wschodniej flanki Sojuszu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

piątek, 17 kwietnia 2020

Kto może dostać płatność JobKeeper? Rząd wyjaśnia

Premier Scott Morrison ogłosił największą dotację
w historii Australii. Fot. printscreen YouTube
Największy w historii australijskiej polityki fiskalnej rządowy pakiet  dotacji płacowych  - 130 miliardów dolarów pn. JobKeeper przeszedł przez parlament w ub. tygodniu.  Zgodnie z płatnościami JobKeeper, przedsiębiorstwa dotknięte kryzysem COVID-19 będą mogły uzyskać dostęp do dotacji, aby nadal móc płacić swoim pracownikom. Rząd zapewni co dwa tygodnie wypłatę w wysokości 1500 AUD na każdego uprawnionego pracownika do dnia 27 września 2020 r.

W ramach płatności JobKeeper, przedsiębiorstwa i organizacje non-profit dotknięte restrykcjami spowodowanymi epidemią koronawirusa, będą mogły uzyskać dostęp do rządowej dotacji płacowej, aby być w stanie w dalszym ciągu wypłacać pracownikom pensje. Dotknięci sytuacją pracodawcy będą mogli pobierać co-dwutygodniową płatność 1500 dolarów na kwalifikującego się pracownika, dostępną od 31 marca 2020 r. do maksimum sześciu miesięcy. 

Kwalifikujący się pracownicy będą otrzymywać sumę minimum 1500 dolarów brutto co dwa tygodnie. Od pracodawcy będzie zależało, czy poza płatnością JobKeeper będzie opłacać pracownikom składki na fundusz emerytalny albo płacić dodatkowe sumy z tytułu pensji. 

Kwalifikujący się pracownicy to obywatele Australii, osoby z wizą stałego pobytu w Australii oraz osoby z wizą kategorii specjalnej (Special Category visa, podklasa 444) na dzień 1 marca 2020 r.  Pracownik musi być mieszkańcem Australii z punktu widzenia zeznania podatkowego w dniu 1 marca 2020 r.  
Płatność JobKeeper przysługuje pracownikom w pełnym oraz niepełnym wymiarze godzin, a także osobom nie pracującym z powodu przestoju. Osoby pracujące dorywczo u pracodawcy w sposób regularny i systematyczny przez co najmniej 12 uprzednich miesięcy na dzień 1 marca 2020 r. także kwalifikują się do płatności JobKeeper. 

 W arkuszu rządowej odpowiedzi ekonomicznej na epidemię koronawirusa pt.   Płatność JobKeeper     Informacje dla pracowników czytamy, że pracownicy mogą otrzymywać tę płatność na różne sposoby.

• Jeśli pracodawca wypłacać ci będzie 1500 dolarów lub więcej brutto co dwa tygodnie, płatność JobKeeper pomoże twojemu pracodawcy kontynuować prowadzenia biznesu poprzez subwencjonowanie całości lub części twoich zarobków.

  • Jeśli twój pracodawca wypłacał ci normalnie mniej niż 1500 dolarów brutto co dwa tygodnie, musi on teraz wypłacać ci minimum 1500 dolarów brutto co dwa tygodnie. 

• Jeśli nie pracujesz z powodu przestoju, pracodawca musi teraz wypłacać ci minimum 1500 dolarów brutto co dwa tygodnie. 

Osobom otrzymującym zasiłek z Services Australia z tytułu urlopu rodzicielskiego (Parental Leave Pay) płatność JobKeeper nie przysługuje. Natomiast przysługuje ci ona, jeśli jesteś na urlopie rodzicielskim opłacanym przez pracodawcę.  
Jeśli otrzymujesz świadczenie z tytułu odszkodowania dla pracownika (workers compensation), płatność JobKeeper może ci przysługiwać, jeśli np. pracujesz w zredukowanym wymiarze godzin, ale zasadniczo płatność ta ci nie przysługuje. 

W informacji rządowej podany jest też konkretny  przykład, jak program JobKeeper działa  w przypadku osoby niepracującej z powodu przestoju.
 

Oficjalne, uaktualniane informacje Rządu Federalnego Australii: Coronavirus (COVID‑19)
 
 
 

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy