polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda rozpoczął dziś swoją drugą kadencję na fotelu prezydenta RP, składając krótko po godz. 10 przysięgę na sali plenarnej Sejmu podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego. - Chcę być prezydentem polskich spraw. Spraw ważnych dla wszystkich Polaków. Tak dla moich wyborców, jak i dla tych, którzy poparli moich konkurentów. - mówił prezydent po zaprzysiężeniu. Wielu polityków opozycji odmówiło udziału w zaprzysiężeniu. Z zaproszonych byłych prezydentów stawił się tylko Aleksander Kwaśniewski. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews podjąl drastyczne działania, aby obniżyć liczbę przypadków COVID-19, Od godziny 20:00 w niedzielę mieszkańcy Melbourne będą podlegać ścisłej godzinie policyjnej i będą ukarani grzywną w wysokości 1652 USD, jeśli złamią to ograniczenie. Zakupy będą ograniczone do jednej osoby na gospodarstwo domowe dziennie w promieniu pięciu kilometrów od miejsca zamieszkania danej osoby. Premier Andrews powiedział, że żolnierze ADF pomogą policji egzekwować te środki. Większość sklepów zostanie zamknięta na sześć tygodni - z wyjątkiem supermarketów i aptek. * * * SWIAT: Rosja ma już szczepionkę przeciwko COVID-19. 12 sierpnia Rosja zarejestruje pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko nowemu koronawirusowi. Jako pierwsi zostaną zaszczepieni pracownicy medyczni i osoby w podeszłym wieku.
CORONAVIRUS INFO: W Wiktorii premier Dan Andrews ogłosił 2 sierpnia stan katastrofy. W Melbourne wprowadza się godzinę policyjną od 20:00 do 5:00. * * * Queensland zamyka granice od soboty 8 sierpnia dla mieszkańcow NSW i ACT. Wczesniej zostala już zamknięta dla podróżnych z Wiktorii. * * * Aktualne zgony (ilość/% śmiertelności): Swiat: 723000/5%, USA: 164000/6%, Niemcy: 9000/5%, Francja: 30000/27%, Rosja: 14000/2%, Polska: 1700/5%, Australia: 250/2%

czwartek, 9 kwietnia 2020

Kościoły zamknięte. Nabożeństwa wielkanocne w australijskiej TV!

W związku z restrykcjami spowodowanymi pandemią koronavirusa COVID-19 i zamknięciem dla wiernych wszystkich kościołów, katolicy w całej Australii będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach  wielkanocnych na żywo w specjalnych transmisjach ogólnokrajowej telewizji komercyjnej  z Katedry Najświętszej Marii Panny (St. Marys Cathedral) w Sydney.

W ramach programu 7NEWS Special  w  Wielki Piątek będzie transmitowana uroczystość  Męki Pańskiej o godz. 15;00 a w  Niedzielę Wielkanocną Msza św. od godz. 10.30 w całym kraju na Kanale 7i  Prime 7  oraz  live-streamed na 7plus. (W odbiorniku TV - kanał 70 w wersji HD)
Obie liturgie będą transmitowane bez reklam i w całości.


Arcybiskup Anthony Fisher OP z zadowoleniem przyjął to niezwykłe  partnerstwo ze stacją TV mówiąc, że jest wdzięczny sieci za uznanie znaczenia dla katolików uczastniczenia w obchodach Wielkiego Piątku i celebracji Mszy świętej w Niedzielę Wielkanocną.

Te ogólnokrajowe transmisje oznaczają, że ludzie w każdym wieku i bez względu na to, gdzie mieszkają lub obecnie pozostają w  izolacji lub kwarantannie, będą  mogli uczestniczyć w Wielkanocnej Mszy św." – powiedział abp Fisher.

"Wiem, że jest to szczególnie dobra wiadomość dla wierzących osób mieszkających w domach opieki i  placówkach opiekuńczych nad seniorami, które szczególnie będą odczuwać ból separacji od rodziny w trakcie Świąt Wielkanocnych, ze względu na ograniczenia dotyczące wizyt."

- Wszyscy Australijczycy doświadczają obecnie trudnych chwil, gdy staramy się ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i wiele osób poświęca się , tak jak nasi pracownicy służby zdrowia pracujący długie godziny i jednocześnie ryzykując własne zdrowie.
Poprzez telewizyjne transmisje świątecznych nabożeństw,  możemy choć duchowo zjednoczyć się, aby podtrzymać nasze modlitewne życie i wzmocnić  wzajemną  komunię w wierze. - powiedział arcybiskup Fisher.

Network 10 nadaje Mass for You at Home (nagranie, nie na żywo) w każdą niedzielę o 6 rano. ABC TV nadaje jedynie raz do roku -  Mszę bożonarodzeniową z Watykanu.  Ale oprócz rzadkich okazji, takich jak papieskie wizyty papieży Pawła VI w 1970 roku, Jana Pawła II w 1986 roku i Benedykta XVI na Światowe Dni Młodzieży w 2008, transmisja na żywo uroczystości wielkanocnych w sieci krajowej w Australii jest bezprecedensowa.

Dyrektor 7NEWS Sydney, Jason Morrison, powiedział, że Wielkanoc jest najświętszą porą roku w kalendarzu liturgicznym Kościoła.

- Ze względu na zakazy publicznych zgromadzeń i uroczystości kościelnych w odpowiedzi na pandemię, zespół 7NEWS ma zaszczyt pomóc Kościołowi w dotarciu do wiernych  w całym kraju. - powiedział Morrison.

Ci, którzy chcą oglądać nabożeństwa online, mogą odwiedzić
https://7plus.com.au/.

Katedra sydnejska nadaje live-stream Mszy św codziennie o 9 rano i w każdą niedzielę o 10.30 na stronie:  www.stmaryscathedral.org.au. Będzie również live-stream Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek,  o 18.30 i Stacji Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek o 10 rano,  a także Liturgii Męki Pańskiej i Wielkanocnej Mszy św.
na podst .The Catholic Weekly

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja