polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Szef MON Mariusz Błaszczak podjął decyzję o przeszkoleniu ponad 100 tysięcy żołnierzy pod kątem walki z pandemią koronawirusa. Przeszkolenie medyczne żołnierzy ma pozwolić na ich większe wsparcie cywilnej służby zdrowia. Minionej doby odnotowano 9 622 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. Na COVID-19 zmarło kolejnych 84 osoby. To dobowy rekord jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń. Najgorsza sytuacja panuje w województwach mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews oznajmił, że dziś wprowadzi „znaczące” zmiany w stanowych zasadach blokowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Liczba osób, które będą mogły gromadzić się na świeżym powietrzu, wzrośnie do 10, ograniczenie podróży do 5 km zostanie rozszerzone do 20 km, a dwugodzinne limity czasu na ćwiczenia lub spotkania towarzyskie zostaną zniesione. Wczoraj Premier ogłosił tylko jeden nowy przypadek koronawirusa i brak nowych zgonów w Wiktorii. * * * SWIAT: Prezydent Francji Emmanul Macron ogłosił wprowadzenie godziny policyjnej podczas drugiej fali COVID-19 w wielu miastach, w tym w Paryżu, Lille, Lyonie, Marsylii, Tuluzie. Godzina policyjna będzie obowiązywać od 21.00 do 6.00 od soboty. Reżim ten będzie trwał cztery tygodnie. Sytuacja epidemiczna we Francji pogarsza się od sierpnia. Łączna liczba przypadków od początku epidemii we Francji wynosi już ponad 756 tysięcy, zmarły prawie 33 tysiące osób.
POLONIA INFO: Polish Film Festival w Sydney 2020: Palace Cinema, Norton Street w Leichhardt, 25.10 - 8.11

czwartek, 9 kwietnia 2020

Kościoły zamknięte. Nabożeństwa wielkanocne w australijskiej TV!

W związku z restrykcjami spowodowanymi pandemią koronavirusa COVID-19 i zamknięciem dla wiernych wszystkich kościołów, katolicy w całej Australii będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach  wielkanocnych na żywo w specjalnych transmisjach ogólnokrajowej telewizji komercyjnej  z Katedry Najświętszej Marii Panny (St. Marys Cathedral) w Sydney.

W ramach programu 7NEWS Special  w  Wielki Piątek będzie transmitowana uroczystość  Męki Pańskiej o godz. 15;00 a w  Niedzielę Wielkanocną Msza św. od godz. 10.30 w całym kraju na Kanale 7i  Prime 7  oraz  live-streamed na 7plus. (W odbiorniku TV - kanał 70 w wersji HD)
Obie liturgie będą transmitowane bez reklam i w całości.


Arcybiskup Anthony Fisher OP z zadowoleniem przyjął to niezwykłe  partnerstwo ze stacją TV mówiąc, że jest wdzięczny sieci za uznanie znaczenia dla katolików uczastniczenia w obchodach Wielkiego Piątku i celebracji Mszy świętej w Niedzielę Wielkanocną.

Te ogólnokrajowe transmisje oznaczają, że ludzie w każdym wieku i bez względu na to, gdzie mieszkają lub obecnie pozostają w  izolacji lub kwarantannie, będą  mogli uczestniczyć w Wielkanocnej Mszy św." – powiedział abp Fisher.

"Wiem, że jest to szczególnie dobra wiadomość dla wierzących osób mieszkających w domach opieki i  placówkach opiekuńczych nad seniorami, które szczególnie będą odczuwać ból separacji od rodziny w trakcie Świąt Wielkanocnych, ze względu na ograniczenia dotyczące wizyt."

- Wszyscy Australijczycy doświadczają obecnie trudnych chwil, gdy staramy się ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i wiele osób poświęca się , tak jak nasi pracownicy służby zdrowia pracujący długie godziny i jednocześnie ryzykując własne zdrowie.
Poprzez telewizyjne transmisje świątecznych nabożeństw,  możemy choć duchowo zjednoczyć się, aby podtrzymać nasze modlitewne życie i wzmocnić  wzajemną  komunię w wierze. - powiedział arcybiskup Fisher.

Network 10 nadaje Mass for You at Home (nagranie, nie na żywo) w każdą niedzielę o 6 rano. ABC TV nadaje jedynie raz do roku -  Mszę bożonarodzeniową z Watykanu.  Ale oprócz rzadkich okazji, takich jak papieskie wizyty papieży Pawła VI w 1970 roku, Jana Pawła II w 1986 roku i Benedykta XVI na Światowe Dni Młodzieży w 2008, transmisja na żywo uroczystości wielkanocnych w sieci krajowej w Australii jest bezprecedensowa.

Dyrektor 7NEWS Sydney, Jason Morrison, powiedział, że Wielkanoc jest najświętszą porą roku w kalendarzu liturgicznym Kościoła.

- Ze względu na zakazy publicznych zgromadzeń i uroczystości kościelnych w odpowiedzi na pandemię, zespół 7NEWS ma zaszczyt pomóc Kościołowi w dotarciu do wiernych  w całym kraju. - powiedział Morrison.

Ci, którzy chcą oglądać nabożeństwa online, mogą odwiedzić
https://7plus.com.au/.

Katedra sydnejska nadaje live-stream Mszy św codziennie o 9 rano i w każdą niedzielę o 10.30 na stronie:  www.stmaryscathedral.org.au. Będzie również live-stream Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek,  o 18.30 i Stacji Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek o 10 rano,  a także Liturgii Męki Pańskiej i Wielkanocnej Mszy św.
na podst .The Catholic Weekly

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja