polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad projektem ustawy ws. wolności słowa w Internecie. To pokłosie ostatnich incydentów blokowania kont użytkowników lub usuwania opublikowanych przez nich treści w mediach społecznościowych."Polska powinna mieć regulacje chroniące przed nadużyciami wielkich korporacji internetowych, które coraz częściej w imię obrony wolności tę wolność ograniczają." - napisał na twitterze Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. * * * AUSTRALIA: Australia rozpocznie szczepienia na COVID-19 w przyszłym miesiącu w ramach przyspieszonego planu mającego na celu zaszczepienie 4 milionów ludzi do końca marca. W pierwszej fazie pięciostopniowego planu wprowadzenia szczepionki, szczepienie będzie zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia pierwszej linii, pracowników kwarantanny, placówek opiekuńczych i podopiecznych oraz najważniejszych polityków federalnych. * * * SWIAT: Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła przed możliwą śmiercią stu tysięcy osób tygodniowo z powodu koronawirusa, informuje Reuters.ak zauważono, obecnie ponad 47 procent zgonów ma miejsce w Ameryce Północnej i Południowej, a w przyszłości według prognoz liczba ta może wzrosnąć. W Europie, zgodnie z oczekiwaniami organizacji, sytuacja się ustabilizuje, ale śmiertelność pozostanie na wysokim poziomie. Według najnowszych danych WHO liczba wykrytych przypadków koronawirusa na świecie przekroczyła 94 miliony. Przez cały ten czas zmarło ponad dwa miliony ludzi.
POLONIA INFO: Festiwal Filmów Polskich w Australii online: 22-31 stycznia 2021 - polishfilmfestival.com.au

sobota, 28 marca 2020

Sydnejskie dzwony solidarności na czas pandemii

Fot. Pixabay
Od niedzieli, 29 marca dzwony wszystkich kościołów katolickich w Sydney będą bić pięć razy dziennie, wzywając wiernych do zjednoczenia się w modlitwie o zakończenie pandemii koronawirusa - COVID-19.

W czasie, gdy wszystkie kościoły są zamknięte z powodu rządowych ograniczeń, arcybiskup Sydney, Anthony Fisher OP mówi, że żywi nadzieję, iż dźwięk dzwonów kościelnych przypomni wiernym o znaczeniu zatrzymania się gdziekolwiek się znajdą i zjednoczenia w modlitwie za cierpiących z powodu epidemii.

"Bicie dzwonów kościelnych jest głęboko zakorzenione w naszej kulturze chrześcijańskiej, czy to na wezwanie do  Mszy św. i konsekracji w czasie jej trwania, wesela, pogrzebu, wreszcie  wyboru nowego papieża lub końca wojny", powiedział arcybiskup Fisher.

"Po zawieszeniu  publicznych Mszy św.  w   całej Australii  a także  prywatnych modlitw w naszych kościołach również zakazanych przez rząd, naszym celem było znalezienie pomocy ludziom, aby modlili się i pielęgnowali swoją wiarę w domu, a także zwiększenie dostępności duszpasterstwa opieki zdrowotnej i opieki społecznej." - dodał.


Dzwony w parafiach, w tym w Katedrze Najświętszej Marii Panny w Sydney (St. Mary's Cathedral), zaczną dzwonić  od niedzieli,29 marca pięć razy dziennie. Każdy z czasów modlitwy będzie poświęcony konkretnej grupie dotkniętej pandemią koronawirusa:

9:00 - Modlitwa za osoby zakażone COVID-19 i wszystkich chorych
12:00 - Modlitwa Anioł Pański za pracowników służby zdrowia, duchownych i wszystkich tych, którzy opiekują się chorymi
15:00 - Modlitwa za bezrobotnych, zrujnowanych finansowo, odizolowanych lub samotnych z powodu epidemii
18:00 - Modlitwa za mieszkańców Australii, a zwłaszcza  przywódców politycznych i władze zdrowotne
21:00 - Modlitwa za tych, którzy zmarli zarażeni  COVID-19 i ich rodzin.


Ksiądz Dominic Murphy OP,  proboszcz parafii w St James Forest Lodge i St Bede Pyrmont Parish powiedział, że bicie dzwonów jego kościoła będzie potężnym symbolem solidarności.

"To świetny sposób, aby poinformować ludzi, że nadal tu jesteśmy, myślimy o nich i że razem  jesteśmy połączeni w naszej wspólnej modlitwie" -  powiedział.

Archidiecezja przedstawi krótkie intencje modlitewne na swojej stronie zasobów modlitewnych COVID-19 i na stronach mediów społecznościowych, ze szczególną intencją  dnia,  na codziennej Mszy świętej z Katedry Najświętszej Marii Panny, która będzie transmitowana na żywo tutaj:

Mass  Live-streamed


Wczoraj arcybiskup Sydney napisał na facebooku: Przyjaciele, zapraszam do obejrzenia transmisji na żywo Mszy  o1 0:30 rano, którą będę celebrowć prywatnie w najbliższą niedzielę w  St Marys Cathedral, Sydney . Msza będzie dostępna online pod tym linkiem: https://www.stmaryscathedral.org.au/ jak również bezpośrednio na  stronie  Catholic Archdiocese of Sydney . Proszę, bądźcie pewni, że wasi księża, nawet jeśli nie mogą odprawiać z wami mszy w tym czasie pandemii, odprawiają mszę za Was - i nie tylko dziś, ale każdego dnia.

List Arcybiskupa Sydney Antoniego Fishera OP w oryginaleOther live-streamed Masses in the Archdiocese of Sydney include:

Church of the Immaculate Conception and St Paul of the Cross, Dulwich Hill
10:00am on Sunday
Celebrant: Auxiliary Bishop Richard Umbers
Click here to view

Our Lady of the Rosary, Fairfield
6.30am Adoration and 7:30am Mass (Tues to Sun)
8pm Rosary (Fri to Sun)
Click here to view

St Luke the Evangelist, Revesby
7.10pm Rosary followed by Mass, Adoration and Stations of the Cross (weekdays),
8.40am Rosary followed by Mass and Eucharistic Adoration (Sat and Sun)
Click here to view

St Aloysius Gonzaga, Cronulla
8am Mass (Tues to Sun)
5pm Vigil Mass (Sat)
Click here to view

Maternal Heart of Mary, Lewisham
10:30am Sung Mass (in Latin) (Sun)
Click here to view

St Patrick’s, Church Hill
Pre-recorded Mass, available by midday each day.
Click here to view

Holy Name of Mary, Hunters Hill
Pre-recorded Sunday Mass, available by 6pm Saturday.
Click here to view 
 * * *
Tymczasem prowincjał Księży Chrystusowców w Australii i  jednocześnie koordynator Polskiej Misji Katolickiej w Australii i Nowej Zelandii napisał list do wiernych polskiego pochodzenia:

Czas Wielkiego Postu był zawsze czasem pokuty dla każdego wierzącego, również dla kapłanów. W tym roku Wielki Post jest szczególnym czasem pokuty ze względu na COVID 19 panujący na całym świecie. „Tak, nadeszła chwila zastanowienia. Sądziliście, że wystarczy wam odwiedzać Boga w niedzielę, abyście byli panami waszych dni” (Albert Camus, Dżuma). Te słowa A. Camus są dzisiaj znów szczególnie aktualne. Poszczególne rządy i episkopaty wydają swoje, czasem zupełnie sprzeczne z sobą zalecenia w sprawie epidemii. Niejednokrotnie emocje, panika i lęk mają wpływ na decyzje. Niewątpliwie wszelkie restrykcje mają jeden cel; opanowanie epidemii. Czy się nam to podoba, czy też nie musimy się do tego dostosować, zwłaszcza gdy chodzi o kościoły i nabożeństwa Mszy św. W związku z tą nietypową sytuacją pragnę zaapelować do Kapłanów i Wiernych Polaków o spokój i przestrzeganie restrykcji władz państwowych i kościelnych. Wierzę, że epidemia zostanie opanowana w ciągu kilku miesięcy. W tym czasie jednak zalecam modlitwę indywidualną w domach i w rodzinach. (…)

Zob. oryginał listu: Odezwa ks. Prowincjała Tadeusza Przybylaka TChr

Kliknij na link uwzględniając różnicę czasu: 
6:00 rano w Polsce (od dziś zmiana czasu na letni) = 15:00 w Sydney

* * * Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja