polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Szef MON Mariusz Błaszczak podjął decyzję o przeszkoleniu ponad 100 tysięcy żołnierzy pod kątem walki z pandemią koronawirusa. Przeszkolenie medyczne żołnierzy ma pozwolić na ich większe wsparcie cywilnej służby zdrowia. Minionej doby odnotowano 9 622 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. Na COVID-19 zmarło kolejnych 84 osoby. To dobowy rekord jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń. Najgorsza sytuacja panuje w województwach mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews oznajmił, że dziś wprowadzi „znaczące” zmiany w stanowych zasadach blokowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Liczba osób, które będą mogły gromadzić się na świeżym powietrzu, wzrośnie do 10, ograniczenie podróży do 5 km zostanie rozszerzone do 20 km, a dwugodzinne limity czasu na ćwiczenia lub spotkania towarzyskie zostaną zniesione. Wczoraj Premier ogłosił tylko jeden nowy przypadek koronawirusa i brak nowych zgonów w Wiktorii. * * * SWIAT: Prezydent Francji Emmanul Macron ogłosił wprowadzenie godziny policyjnej podczas drugiej fali COVID-19 w wielu miastach, w tym w Paryżu, Lille, Lyonie, Marsylii, Tuluzie. Godzina policyjna będzie obowiązywać od 21.00 do 6.00 od soboty. Reżim ten będzie trwał cztery tygodnie. Sytuacja epidemiczna we Francji pogarsza się od sierpnia. Łączna liczba przypadków od początku epidemii we Francji wynosi już ponad 756 tysięcy, zmarły prawie 33 tysiące osób.
POLONIA INFO: Polish Film Festival w Sydney 2020: Palace Cinema, Norton Street w Leichhardt, 25.10 - 8.11

wtorek, 31 marca 2020

Bezprecedensowy plan ratowania miejsc pracy: 130 mld AUD

Premier Scott Morrison i minister skarbu Josh Frydenburg ogłosili wczoraj wieczorem bezprecedensowy plan ratowania gospodarki australijskiej i ochrony miejsc pracy w obliczu szerzącej się epidemii koronawirusa COVID-19.  Oferta rządu federalnego o wartości 130 miliardów dolarów jest największą subwencją w historii Australii. W związku z rządowymi regulacjami i zakazami wiele sektorów gospodarki upada z dnia na dzień. Setki tysięcy ludzi staje się bezrobotnymi.  

Wg ogłoszonego wczoraj planu rządu federalnego, przedsiębiorstwa otrzymają co dwa tygodnie dotacje płacowe do 1500 dolarów na pracownika, aby zapobiec utracie pracy milionów ludzi na skutek wprowadzonych restrykcji z powodu pandemii  śmiercionośnego koronawirusa. W wyniku zakażenia się COVID-19 w Australii dotychczas zmarło 19 osób.


 Dotacja jest centralnym punktem w pakiecie bodźców gospodarczych o wartości 130 miliardów dolarów, trzecim i największym pakietem, który rząd ogłosił w odpowiedzi na pandemię koronawirusa.

Premier Scott Morrison powiedział, że spodziewa się, że 6 milionów Australijczyków będzie miało dostęp do tzw. płatności JobKeeper przez następne sześć miesięcy.
Powiedział, że prawnym obowiązkiem pracodawców będzie  przekazywane pełnej dotacji płacowej pracownikom.

Premier zapowiedział również zmiany w teście dochodów dla osób pobierających JobSeeker payment, co oznacza, że zanim utracą prawo do wypłaty benefitu,  ich partnerzy będą mogli zarabiać prawie 80 000 dolarów rocznie (przedtem było 48 tys. dolarów).

 Rząd w zeszłym tygodniu podwoił płatności JobSeeker, wcześniej zwane Newstart, do 1100 dolarów za dwa tygodnie.

Subwencja płacowa obejmie również pracowników firm i organizacji  non-profit oraz Nowozelandczyków, którzy pracują w Australii, ale zazwyczaj bez dostępu do programów opieki społecznej.
Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin i dorywczo (casual) z co najmniej rocznym zatrudnieniem mogą również otrzymać wypłatę Job Keeper, która ma być realizowana z pocżątkiem  maja.

Subwencja  obejmować  będzie każdego, którego dzialalność została wstrzymana z powodu pandemii koronawirusa. Jednak  nie będzie można otrzymywać płatności JobSeeker i JobKeeper jednocześnie.

Federalny minister skarbu  Josh Frydenberg powiedział, że program JobKeeper przyniesie korzyści sektorom gospodarki najbardziej dotkniętym obecnym kryzysem.
"Ta wypłata w wysokości 1500 AUD jest zryczałtowaną płatnością, odpowiada około 70% średniej płacy i około 100% średniej płacy w tych sektorach, na które najbardziej wpływ ma  kryzys epidemiczny, takie jak handel detaliczny,  hotelarstwo i turystyka ," powiedział minister.

Pracodawcy z rocznym obrotem poniżej 1 mld AUD, którzy od 1 marca doświadczyli 30-procentowego spadku przychodów, będą kwalifikować się do dotacji na wynagrodzenia.
Przedsiębiorstwa o rocznym obrocie przekraczającym 1 mld AUD będą musiały wykazać się 50-procentowym spadkiem przychodów, aby kwalifikować się do programu.

 Do programu JobKeeper kwalifikują się również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, osoby prowadzące działalność na własny rachunek, spółki osobowe i trusty.

Australijski urząd skarbowy będzie nadzorował płatności i stworzył już stronę internetową dla firm, które już teraz mogą  zarejestrować się na  program JobKeeper. W ciągu godziny od ogłoszenia programu przez premiera, ponad 8000 firm dokonało już rejestracji  w witrynie Taxation Office.  Pod koniec dzisiejszego dnia już ponad 285 000 firm zarejestrowało swoje zainteresowanie ubieganiem się o dotację płacową dla swoich pracowników.

Premier wyjaśnił, że jego rząd odrzucił formę  dotacji, jaką przyjęto w Wielkiej Brytanii  - która objęła płacenie do 80% wynagrodzenia dla danej osoby - argumentując, że byłoby to niesprawiedliwe i trudne do administrowania w australijskim systemie zabezpieczenia społecznego.
 
Morrison powiedział, że program Wielkiej Brytanii był dla ludzi, którzy stracili pracę, podczas gdy australijski program ma na celu zapobieganie jej utraty. 

"Nasz system subwencji płacowych dla Australijczyków, w przeciwieństwie do tych ogłoszonych przez rządy innych krajów, jest bardziej szczodry niż program Nowej Zelandii i  jest szerszy niż program brytyjski, ponieważ dotyczy wszystkich pracowników, a nie tylko tych, którzy zostali pozbawieni pracy" powiedział minister Frydenberg.

Parlament, który w ubiegły poniedziałek uchwalił ponad 84 miliardy dolarów na  środki stymulujące gospodarkę, zostanie teraz ponownie zwołany celem przyjęcia przepisów dotyczących płatności JobKeeper.

Czy kwalifikujesz się do płatności JobKeeper? Co rządowy koronawirusowy pakiet dotacji płacowych oznacza dla Ciebie? zobacz na stronie ABC
na post. ABC News - Coronavirus


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja