polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sejm bezwzględną większością głosów wybrał Włodzimierza Czarzastego z Lewicy na stanowisko marszałka Sejmu zgodnie z umową koalicyjną. Czarzasty przejmuje funkcję drugiej osoby w państwie po Szymonie Hołowni. * Do jednego z najbardziej niepokojących do tej pory incydentów doszło na trasie Warszawa-Lublin. Premier Donald Tusk poinformował, że we wsi Mika miał miejsce akt dywersji. Eksplozja ładunku wybuchowego zniszczyła tor kolejowy. Podobne uszkodzenie stwierdzono również bliżej Lublina. W związku z tymi wydarzeniami Tusk zapowiedział nadzwyczajne posiedzenie rządowego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego. * * * AUSTRALIA: Australia podpisała dwustronny traktat bezpieczeństwa z Indonezją, co Anthony Albanese nazywa „przełomowym momentem”. Zawiera ona zobowiązanie do wzajemnych konsultacji w przypadku zagrożenia dla któregokolwiek z państw, w celu rozważenia „jakich środków można podjąć indywidualnie lub wspólnie”. Australia podpisała już wcześniej umowy wojskowe z Indonezją, m.in. w 1995 i 2006 roku. * * * SWIAT: "Cała ta sprawa przypomina trochę próbę pomocy alkoholikowi poprzez wysłanie mu kolejnej skrzynki wódki" – ocenił Viktor Orban odnoszc się do przekazywania przez UE pieniędzy dla Ukrainy. Orban poinformował, że otrzymał list od przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen , która apeluje do państw członkowskich o przekazanie większej ilości pieniędzy dla Kijowa. "To zdumiewające gdy mafia wojenna wysysa pieniądze europejskich podatników" - dodał premier Węgier. * Rośnie napięcie na linii USA-Wenezuela. Sekretarz Stanu USA Marco Rubio poinformował, że kierowany przez niego departament zamierza uznać wenezuelski Cartel de los Soles za Zagraniczną Organizację Terrorystyczną. O kierowanie nim oskarża przywódcę Wenezueli Nicolasa Maduro.
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

niedziela, 26 stycznia 2020

Apel RNPA: Poles for Bushfire Relief


W związku z katastrofalnymi w skutkach pożarami  w Australii,  Rada Naczelna Polonii Australijskiej (RNPA) zwraca się do Polonii australijskiej z apelem o pomoc finansową dla ofiar kataklizmu. Straty są ogromne -  spalone miliony hektarów buszu, zniszczone tysiące domów, zginęło miliony zwierząt; życie straciło też kilkudziesięcioro mieszkańców Australii. 

Więcej informacji o pożarach i związanymi  z nimi stratach można znaleźć pod: https://en.wikipedia.org/wiki/2019–20_Australian_bushfire_season    
 
          

 Gorąco apelujemy o okazanie polskiego, polonijnego serca i wsparcia Australii, naszej drugiej ojczyzny. Podajemy poniżej konto bankowe, założone przez RNPA, na które można wpłacać indywidualne dotacje:


 https://poles-for-bushfire-relief.raisely.com/


 Informujemy, ze osoby wpłacające dotacje otrzymają potwierdzenie płatności (tax receipt).

 Zebrane przez Polonię fundusze Rada Naczelna przekaże w całości do Australijskiego Czerwonego Krzyża (Red Cross in Australia - Disaster Relief and Recovery Fund).


 Za okazaną ofiarność z góry dziękujemy!


 Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej


* * * 

O pożarach w Australii i pomocy dla ofiar i strażaków w Bumerangu Polskim:

Bushfire 2019/20. Australia na skraju kryzysu humanitarnego

Australijskie sztaby WOŚP zagrały dla Australii




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy