polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W amerykańskich aktach sprawy Jeffreya Epsteina, których ostatnia transza została ujawniona na początku lutego, pojawiają się konkretne polskie nazwiska celebrytów oraz wątki gospodarcze. W odpowiedzi na te doniesienia premier Donald Tusk zapowiedział powołanie specjalnego zespołu do zbadania sprawy. * Chiński gigant Sungrow ogłosił budowę swojej pierwszej europejskiej fabryki w Wałbrzychu. Inwestycja o wartości 230 mln euro ma produkować inwertery i systemy magazynowania energii. * * * AUSTRALIA: Premier Australii Anthony Albanese przebywa obecnie (6 lutego 2026 r.) z oficjalną wizytą w Dżakarcie, gdzie wraz z prezydentem Indonezji Prabowo Subianto podpisał historyczny traktat o wspólnym bezpieczeństwie. Nowe porozumienie, określane jako "punkt zwrotny" w relacjach obu krajów * * * SWIAT: Amerykański Departament Sprawiedliwości opublikował około 3 miliony stron akt Jeffreya Epsteina , tysiące nagrań wideo oraz 180 tysięcy zdjęć. Upublicznienie materiałów było wynikiem nacisków Kongresu i nowej ustawy o przejrzystości. Afera Epsteina to skandal dotyczący siatki przestępczej zajmującej się handlem nieletnimi, w którą uwikłane były elity polityczne, biznesowe i towarzyskie z całego świata. Epstein, amerykański finansista, zmarł w areszcie w 2019 roku (oficjalnie śmierć uznano za samobójstwo). * Komisja Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) wyraża solidarność i więź z Grenlandią i jej mieszkańcami – stwierdzili biskupi UE w oświadczeniu, wydanym w Brukseli. Również Konferencja Kościołów Europejskich (KEK) skrytykowała wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa ws. Grenlandii.
POLONIA INFO:

wtorek, 3 grudnia 2019

Program Polskiego Festiwalu w Plumpton 2019

Jak co roku w okresie Adwentu  w Sydney organizowany jest Polski Festiwal - ostatnia okazja do spotkania się rodaków w większym gronie przed świętami Bożego Narodzenia i letnim wypoczynkiem. Od kilku lat Festiwal odbywa się na terenie Klubu Sportowego "Polonia" w Plumpton. Mamy już szczegółowy program tegorocznej imprezy.

Polski Festiwal w Plumpton odbędzie się w niedzielę, 8 grudnia między godziną 10.00 a 17.00. Oprócz stoisk z przeróżnymi pomysłami na prezenty świąteczne oraz specjałami polskiej kuchni na scenie festiwalowej pojawią się m.in. polonijni wykonawcy utworów muzyczno - teatralno - tanecznych. Będą też nowości, których bywalcy tej dorocznej imprezy jeszcze nie widzieli.

W trakcie Festiwalu każdy chętny będzie mógł wziąć udział w  organizowanym już po raz drugi Polonijnym  Biegu Niepodległości na symbolicznym dystansie 1918 metrów. Pierwszych 50 zawodników otrzyma pamiątkowy medal. Takie biegi odbywają się już tradycyjnie w wielu ośrodkach polonijnych na całym świecie.


Oto szczegółowy program Festiwalu przesłany przez organizatorów:


10:00  Rejestracja uczestników biegu Niepodległości


 10:30  Muzyka do tańca – wystąpi Szczepan Sułkowski


 11:00  Bieg Niepodległości „1918” (zob. regulaminBiegu)


 11:30  Zakończenie biegu


 11:40  Występ dzieci z Polskiej Szkoły Sobotniej dzielnic Północnych z siedzibą w North Ryde 


11:50   Występ zespołu wokalno-instrumentalnego w składzie: Janusz Kotkowski, Robert Filipiński, Dariusz Plust i Szkoły Sobotniej Macarthur


12:10   Występ zespołu folklorystycznego  Lajkonik– tańce warszawskie


12:30   „W hołdzie Staszkowi Wielankowi” wystąpi Bożena Szymańska, Hania Wiwatowska i Wiesław Rogoliński


13:00   Oficjalne otwarcie festiwalu 


 13:20   Występ zespołu folklorystycznego Lajkonik


 13:30   Koncert Beaty Wald


 14:00   Występ dzieci z Polskiej Szkoły Sobotniej z Ashfield


 14:20   Występ zespołu folklorystycznego Kujawy


 14:40   Występ kabaretu Vis a Vis


 15:10   Występ Eryka Ławońskiego – tańce irlandzkie


 15:20   Występ dzieci z Polskiej Szkoły Sobotniej z Liverpool


 15:30   Prezentacja prac wykonanych przez dzieci w czasie festiwalu


 15:40   Wszyscy tańczymy – gra Szczepan Sułkowski


 15:50   Występ duetu gitarowego „From Chaos” z Sydney


 16:20    Koncert Michała Maciocha



Całość poprowadzą: 

Marlena Sakowicz

i Łukasz Karpinski


Więcej informacji: Maria 0425 250 623




















































1 komentarz:

  1. Program wygląda bardzo ciekawie i mam nadzieję, że tłumnie przyciągnie społeczność sydneyską. W imieniu Towarzystwa Polskiej Kultury oraz Polish Festival@Federation Square organizatorom oraz uczestnikom życzymy powodzenia i wspaniałego dnia festiwalu w Plumpton!!!

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy