polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zakomunikowała publicznie, że Poznań został wybrany na siedzibę wysuniętego stanowiska dowodzenia V Korpusu Armii USA. Będzie to najwyższe dowództwo taktyczne US Army w Europie. Dowodzcą V. Korpusu został generał John Kolasheski zaprawiony w wojnie w Iraku i Afganistanie. * * * AUSTRALIA: Test na obywatelstwo zostanie zaktualizowany o nowe pytania dotyczące australijskich wartości, aby pomóc „chronić naszą spójność społeczną” w przyszłości, oglosil pełniący obowiązki ministra imigracji Alan Tudge. „Obywatelstwo australijskie jest zarówno przywilejem, jak i odpowiedzialnością, i powinno być przyznawane tym, którzy wspierają nasze wartości, szanują nasze prawa i chcą wnieść swój wkład w przyszłość Australii” - powiedział Tudge w National Press Club w Canberze.* * * SWIAT: Musimy zabrać wojska z ulic, połowę armii postawić w stan gotowości i zamknąć granice państwowe od zachodu, przede wszystkim z Litwą i Polską - poinformował prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Łukaszenka zwrócił się również do mieszkańców Litwy, Polski i Ukrainy z apelem o powstrzymanie swoich polityków i uniemożliwienie im rozpętania wojny.
CORONAVIRUS INFO: W Wiktorii premier Dan Andrews ogłosił 2 sierpnia stan katastrofy. W Melbourne wprowadzono godzinę policyjną od 20:00 do 5:00. * * * Wladze Queensland zamknęly granice od soboty 8 sierpnia dla mieszkańcow NSW i ACT. Wczesniej granica zostala już zamknięta dla podróżnych z Wiktorii. * * * Aktualne zgony (ilość/% śmiertelności): Swiat: 951000/4%, USA: 203000/5%, Brazylia: 135000/4%, Niemcy: 9000/4%, Francja: 31000/25%, Wlochy: 35000/14%, Rosja: 19000/2%, Polska: 2200/5%, Australia: 800/3%

poniedziałek, 4 listopada 2019

65-lecie najstarszej kobiecej organizacji w Australii

Od lewej:  Sam Duluk MP, Carol Scheuler, Gosia Hill
(Konsul Honorwy na PA), Hon Jing Lee MLC,  Gosia Skalban
 Prezeska Kola Polek, Dr Monika Kończyk Konsul Generalny RP
 w Sydney, Irene Pnevmatikos MP, Tessa Waksmundzka,
 Irena Mencel-Wilkosz
Koło Polek w Adelajdzie (Polish Women Association in Adelaide), najstarsza kobieca organizacja w Australii, w roku 2019 obchodzi 65-lecie swojej charytatywnej działalności, skupiającej się na niesieniu pomocy potrzebującym. W roku 1954 trzy młode emigrantki: pani Krystyna Łużna OAM, pani Barbara Niemiec-Warcok OAM i pani Janina Majer zainicjowały działalność Koła Polek w Adelajdzie, skupiając wokół siebie kobiety, którym wojna zabrała młodość, szanse na edukację i wykształcenie, oraz pozbawiła Ojczyzny. 


W niedzielę, 20 października 2019 roku, obchody 65 lecia Koła Polek zainicjował obiad w Centralnym Domu Polskim przy Angas Street w Adelajdzie. Eleganckie zaproszenia, witanie gości przed wejściem przez gospodynię obchodów panią Gosię Skałban OAM i śliczne Krakowianki panny Violet i Anielę z folklorystycznego zespołu tanecznego Tatry, oraz biało-czerwone barwy sali bankietowej wprowadziły serdeczną polską atmosferę. 

Uroczystość obchodów 65 lecia nieprzerwanej działalności Koła Polek rozpoczęła Prezes pani Gosia Skałban OAM oddając szacunek tradycyjnym właścicielom ziemi Południowej Australii, Kaurna , oraz Starszyźnie przeszłości, obecnych czasów i Starszyźnie przyszłości. Po czym nastąpiło powitanie oficjalnych gości, którzy swoją obecnością uświetnili obchody 65 lecia Koła Polek: 

Hon Jing Lee MLC Minister Assistant Premiera z małżonkiem Eddie Lieu
Hon Irene Pnevmatikos MLC, reprezentująca panią Katrine Hildyard MP, (Shadow Minister for Multicultural Affairs)
Pan Sam Duluk MP, Member for Waite reprezentujący Premiera Południowej Australii
Dr Monika Kończyk, Konsul Generalny Republiki Polskiej z Konsulatu w Sydney
Pan Norman Scheuler Chair SAMEAC z małżonką Carol Scheuler,
Pani Gilda Campbell, president Council of Women of Diverse Background
Pan Edward Dudziński, Prezes Federacji Polskich Organizacji w Południowej Australii
Pan Krzysztof Lichoń, Prezes Centralnego Domu Polskiego i pani Anna Lichoń
Prezesi niektórych Polskich Organizacji w Południowej Australii. 

Bankiet w Centralnym Domu Polskim - obchody 65 lecia działalności Koła Polek w Adelajdzie
Goście, którzy z powodu wcześniej zaplanowanych oficjalnych czynności nie mogli być obecni, przesłali na ręce pani Prezes życzenia i gratulacje dla Członkiń Koła Polek. 
Prezes Koła Polek serdecznie powitała licznie przybyłą Polonię Południowej Australii, która swoją obecnością manifestowała szacunek Członkiniom i Organizacji bliskiej sercu całej Polonii.


Przygotowania do bankietu. Od lewej: Krystyna Pawlisz, Helena
Tkaczyk, Janusz Flatau , Stefania Horvath, Teresa Mitchell
Powitanie przed wejściem. Od lewej: Aniela i Violet,
oraz panie Danuta Barszcz i Halina Stefanica

Pani Tessa Waksmundzka, przez 52 lata działa w Kole
 Polek z Kamilą Springer
Obecni na bankiecie reprezentowali wielokulturowość Adelajdy.
 Siedzą: Klaus Thiele i Hania Flach. Stoją: Gloria Job, Andrew
Flach i Marysia Thiele.

Pani Gosia Skałban OAM nakreśliła zarys historyczny działalności Koła Polek, począwszy od szczególnie ciężkich czasów po drugiej wojnie światowej i w trudnych czasach reżimu komunistycznego w Polsce. Członkinie Koła Polek, same niewiele posiadając, organizowały pomoc Rodakom na wszystkich kontynentach wysyłając lekarstwa, odzież, a nawet zabawki dla dzieci. W szpitalach odwiedzały samotnych, poranionych fizycznie, mentalnie i emocjonalnie przez wojnę Polaków, niosąc ulgę w ich cierpieniach. Nie zapominały o starzejącej się Polonii i o nowych, innych już potrzebach Polaków w kraju. Pani Prezes podkreśliła, że na przestrzeni tych lat kilka pokoleń Polek nieprzerwanie prowadzi prawdziwie polską, patriotyczną i chrześcijańską działalność, której motywem przewodnim zawsze jest miłość Bliźniego:

Głodnego nakarmić
Spragnionego napoić
Nagiego odziać

Smutnego pocieszyć

Wzruszające były słowa uznania wypowiedziane przez pana Sama Duluka MP, którego dziadkowie przybyli do Australii z falą powojennych emigrantów polskich. Ms Irene Pnevmatikos MP podkreśliła 65 letni wkład Członkiń Koła Polek w  bezinteresowną i humanitarną pracę na rzecz społeczności Południowej Australii.  Hon Jing Lee MLC, Minister Asystent Premiera Południowej Australii, z uznaniem wyraziła się o zasługach Koła Polek i na ręce pani Prezes, Gosi Skałban, przekazała Dyplom Uznania  dla Koła Polek od Premiera Hon Stephen Marshall MP.

Wspaniałe dania bankietu opracowała pani Stefania Horvath
Na 65 obchody działalności Koła Polek przybyła z Sydney do Adelajdy Dr Monika Kończyk, Konsul Generalny Republiki Polski. Była to pierwsza wizyta pani Konsul w środowisku Polonijnym Południowej Australii. Pani Konsul ze wzruszeniem wypowiedziała słowa uznania dla 65 letniej organizacji Koła Polek i jej Członkiń. Po czym odczytała wiersz specjalnie napisany na  tę okazję przez jej przyjaciółkę w Polsce. 
Dyplomami Konsula Generalnego RP w Sydney uhonorowano Koło Polek, oraz najdłużej działające Członkinie: panią Tessę Waksmundzką, 52 lata w Kole Polek i panią Irenę Mencel-Wilkosz, 47 lat członkostwa. 
Kończąc oficjalną część uroczystości pani Prezes Koła Polek poprosiła Fr Bernarda Bednarza o błogosławieństwo posiłku i modlitwę przed rozpoczęciem obiadu.

Elegancko prezentujące się posiłki przygotowały Członkinie Koła Polek pod egidą pani Stefanii Horvath. Przyjęcie rozpoczęła polska sałatka śledziowa, której smaku trudno zapomnieć. Domowy rosół, a potem mięsa, jarzyny i sałata dopełniły kulinarnej rozkoszy.  
Kupując bilety na loterię w dużych ilościach goście potwierdzili, że działalność Koła Polek jest bliska sercu każdego obecnego na bankiecie. Po obiedzie nastąpiło losowanie biletów loterii, z której doskonały dochód Koło Polek  przeznaczyło na cele charytatywne. Wśród wygranych znajdowały się cztery obrazy ufundowane przez polonijną artystkę malarkę i członkinię Koła Polek, panią Krysię Andrecką, również członkinię Royal South Australian Society for Art. Pani Tessa Waksmundzka, członkini Koła Polek, ufundowała ręcznie dzianą narzutę „African Fantasy.”, której wykonanie zajęło trzy miesiące. Ekskluzywne wina  „ South Australian Parliamentary Private Selection” jako fanty na loterię, podarowali pan Sam Duluk i Hon Jing Lee MLC.

W uznaniu pracy włożonej w zorganizowanie bankietu upamiętniającego 65 lat działalności Koła Polek pani Prezeska otrzymała bukiety kwiatów od Federacji Polskich Organizacji w Poł. Austr., folklorystycznego zespołu tanecznego Tatry, miesięcznika Panorama, oraz Domu Millennium Cooperative.
Członkini Koła Polek, Pani Krystyna Gałązkiewicz, odczytała swój wiersz pięknie i ciepło opowiadający rymami historię, oraz działalność Koła Polek.

Członkiniom Koła Polek adelajdzka wdzięczna Polonia dziękuje za wspaniałe przyjęcie, ciepłą atmosferę spotkania w Centralnym Domu Polskim, oraz za 65 lat ambasadorowania polskich tradycji i wartości w społeczeństwie Południowej Australii. Członkiniom Koła Polek Polonia życzy następnych wielu lat sukcesów w ich niezastąpionej i ofiarnej działalności na rzecz ludzi w potrzebie. Koło Polek czeka na młode pokolenie Rodaczek by zapewnić kontynuację pracy charytatywnej na rzecz potrzebujących, wartości wywodzących się z tradycji i kultury polskiej.
Marysia Thiele

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja