polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. W związku z tymi protestami premier Donald Tusk poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że podjął decyzję o wprowadzeniu na listę infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą i wskazanych odcinków dróg i torów kolejowych. Były premier Mateusz Morawiecki skomentowal decyzję Tuska: "Wpisanie przejścia granicznego z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej to nie rozwiązanie problemu tylko brutalny pokaz siły". * * * AUSTRALIA: Australijskie siły graniczne (ABF) potwierdziły, że podejmują operację w północnej Australii Zachodniej po doniesieniach, że ponad 20 osób przybyło so brzegu Australii łodzią. „Ponieważ operacja ta jest w toku, nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje” – oznajmiła ABF w piątkowym oświadczeniu. Mieszkańcy rdzennej społeczności Beagle Bay, około 100 km na północ od Broome, powiedzieli ABC, że mężczyźni, którzy prawdopodobnie pochodzili z Pakistanu, znajdowali się na głównej ulicy, gdy w piątek rano znaleziono ich na plaży. ABF twierdzi, że jedynym sposobem na podróż do Australii jest legalna wiza. „Twarda polityka ochrony granic Australii oznacza, że ​​nikt, kto podróżuje statkiem bez zezwolenia, nigdy nie będzie mógł osiedlić się na stałe w Australii” – czytamy w oświadczeniu. * * * SWIAT: Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji 17 lutego zgrupowanie wojskowe „Centrum”, biorące udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, przejęło całkowitą kontrolę nad Awdijiwką; rosyjskie siły posunęły się do przodu o 8,6 km; przeciwnik stracił ponad 1 500 żołnierzy; Dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski wydał rozkaz o wycofaniu wojsk z Awdijiwki zaledwie 24 godziny po tym, jak ukraińscy żołnierze zaczęli uciekać z miasta.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

piątek, 19 lipca 2019

Sympozjum ZNP: Utrzymajmy polskie matury w Australii

Uczestnicy Sympozjum w Konsulacie RP w Sydney
Fot. T. Lauf

Zorganizowane przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich Sympozjum zgromadziło blisko 40 osób,  którym najbardziej leży na sercu przyszłość matury z języka polskiego w Australii. Sympozjum, które jak zapowiadano, miało miejsce w sali Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej, w sydnejskiej dzielnicy Woollahra, rozpoczęło się w sobotę 6 lipca i było kontynuowane w mniejszych grupach do późnych godzin popołudniowych niedzieli, następnego dnia.

Jak zapewniają organizatorzy, był to dopiero pierwszy krok zorganizowanej kampanii w obronie języka polskiego, jaką zamierzamy objąć całą Australię. W sympozjum udział wzięli przedstawiciele prawie wszystkich stanów Australii w osobach nauczycieli, dyrektorów szkół, działaczy społecznych i polityków. Najliczniejszą grupę, jak łatwo się domyśleć stanowiło Sydney. Reprezentowane były wszystkie, bez wyjątku sydnejskie szkoły – dyrektorzy tych szkół (Liverpool, Marayong) nauczyciele (Ashfield, Randwick) oraz zaangażowani rodzice (Macarthur, North Ryde). Obecni byli przedstawiciele mediów (w tym SBS), reprezentanci organizacji polskich (prezes Federacji) maturzyści języka polskiego z poprzednich lat,  i co chyba najistotniejsze przedstawiciele Departamentu Edukacji NSW.

A oto kilka komentarzy, wybranych z wielu, jakie otrzymaliśmy od uczestników:

Dear Marianna and Gosia

Thank you for the invitation. I very much enjoyed being part of the symposium.

 My tweets about your symposium were popular. So many educators saw your initiative. This is part of a plan I hope. Happy to assist anytime if I can be of value.

 (Department of Education NSW)

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Drogie Panie,

Gratuluję wspaniale zorganizowanego sympozjum/warsztatów.  Cieszę się, że mogłam wziąć w nim udzial. Ogromnie dużo  dowiedziałam się z prezentowanych wystąpień.

(z Sydney)

...................................................................................................................................................

Droga Pani Marianno,

Chciałabym bardzo serdecznie podziękować [...] Państwa gościnność i perfekcyjnie zorganizowana konferencja na zawsze pozostaną ze mną. Serdecznie pozdrawienia i uściski

(z Perth)

...........................................................................................................................................................

Droga Pani Marianno,

Pragnę poinformować, iż jesteśmy już w domu. Dotarłyśmy na miejsce bezpiecznie i bez żadnych problemów. Serdecznie dziękujemy za Państwa życzliwość i serdeczność okazaną nam podczas pobytu w Sydney. Są  Państwo dla nas ogromną inspiracją do pracy i wysiłku.

Łączę serdeczne pozdrowienia

(z Melbourne)

...........................................................................................................................................................

Marianno,

[...] najlepsza reklama- młodzi, inteligentni, ładnie mówiący po polsku, ze znakomitymi wynikami naukowymi. Nie może być  bardziej przekonywującego komunikatu, że warto uczyć się polskiego i zdawać z tego języka maturę.

Zrobiłyście wspólnie z Gosią bardzo udane i ciekawe sympozjum. Dziękuję, że mogłam wziąć w nim udział. Jeśli będą jakieś dalsze ustalenia, post- konferencyjne proszę daj mi znać. 

(media)

...........................................................................................................................................................

Droga Pani Marianno i Pani Gosiu,

Serdecznie chciałabym podziękować Paniom, za fantastyczną organizację sobotniego Sympozjum. Bardzo to doceniam!!! Wszystko odbyło się doskonale!

Było mi niezmiernie  miło być obecną. Wyniosłam z tego bardzo dużo pomocnych informacji oraz motywacji do dalszej pracy.

Nabyte informacje również przekażę koleżankom z Polskiej Szkoły Liverpool.

Życzę wszystkiego dobrego.

Z wyrazami szacunku [...]  ...........................................................................................................................................................

Szanowna Pani Lacek,

bardzo dziekuję za zorganizowanie ostatniego Sympozjum. Bylo to  interesujace, zachowane w przyjemnej i miłej atmosferze spotkanie. Obie Panie Konsul bardzo dbały o gości. Mieliśmy okazję nie tylko posluchać prelegentow, ale też wspólnie porozmawiać, poznać się, podzielić uwagami i pomysłami. [...]

Dziękuję za zaangażowanie Pani w sprawy polonii australijskiej, a w szczególności w edukację naszych dzieci.

Pozdrawiam,  (Polska Szkoła w Ashfield)

...........................................................................................................................................................

Droga Pani  Marianno 

Dziękuję za wspaniałe Sympozjum i proponuję zorganizowanie podobnej konferencji,sympozjum dla wszystkich nauczycieli polskich szkoł a przede wszystkim dla rodziców dzieci klas 5 i 6-tych oraz dla uczniów z polskich High School a także osób zainteresowanych maturą z języka polskiego w Australii. Na przykład:

-Matura z języka polskiego w Australii to nie takie straszne lub / Korzyści z matury z  języka polskiego w Australii lub /-Matura z języka polskiego - prawdy i mity

(matka z Sydney)

.......................................................................................................................................

 
Przytoczone powyzej komentarze oraz wiele innych jakie otrzymaliśmy tak na piśmie jak i telefonicznie już właściwie wystarczyłyby zamiast obszernego sprawozdania.

Należy jedynie dodać, że Sympozjum składało się z kilku części, w tym tylko pierwsza część była w języku angielskim. Najlepiej zobrazuje to załączony program.

Całość prowadziła niezwykle profesjonalnie pani Joanna Kalkestain, matka Mai oraz Julii, laureatek dwu kolejnych lat matury z języka polskiego. Joanna zasłużyła na naszą wdzięczność i serdeczne podziękowanie.

Dziękujemy prezenterom, którzy poświęcili swój czas i wysiłek, aby podzielić się z uczestnikami Sympozjum wiedzą, doświadczeniem oraz cennymi przemyśleniami na nurtujące nas wszystkich tematy. Dziękujemy uczestnikom, zarówno tym miejscowym, jak też i przybyłym z odległych miast Australii. Doceniamy Wasz wysiłek – i obiecujemy kontynuację nawiązanych kontaktów. Szczególnie serdecznie dziękujemy Paniom Konsul – pełniącej obowiązki Konsula Generalnego, pani Irenie Juszczyk oraz Konsul do Spraw Edukacji, pani Joannie Spłocharskiej. Bez poparcia oraz serdecznego zaangażowania obydwu Pań Konsul nasze Sympozjum nie byłoby takim sukcesem.

W kolejnych publikacjach przybliżymy polskiej społeczności treść kilku prezentacji a także zebrane przemyślenia i propozycje dotyczące kontynuacji naszej działalności. Wszystkie cenne propozycje zostaną także przekazane odpowiednim osobom z Departamentu Edukacji.


Przyjmując politykę wielokulturowości, władze australijskie zadeklarowały tym samym cały szereg praktycznych form realizacji tej polityki. Usługi tłumaczy, wielojęzyczne programy radia SBS, finansowe wspieranie szkolnictwa języków etnicznych oraz możliwość zdawania z tych języków egzaminu maturalnego. Uznanie wyników takiego egzaminu do przyjęcia na studia w tym smym stopniu, jak z każdego innego przedmiotu. To niezwykle ważne decyzje. Teraz tylko od nas, polskiej społeczności zależy do jakiego stopnia wykorzystamy dane nam i naszym dzieciom możliwości.

Marianna Łacek OAM – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich
zdjęcia: Teresa Lauf
Zob. naszą propozycję: Sympozjum nt. języka polskiego. Propozycja Bumeranga Polskiego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy