polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Pierwszy zwycięski mecz Polski na Mistrzostwach Świata Piłki Nożnej w Katarze. Biało-czerwoni pokonali drużynę Arabii Saudyjskiej 2:0. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański laburzystowski premier Daniel Andrews zapewnił sobie trzecią kadencję większościowego rządu zdobywając co najmniej 50 miejsc w parlamencie. Opozycja liberalna zdobyła zaledwie 25 miejsc. Andrews będzie zatem najdłużej urzędującym premierem z ramienia Partii Pracy w Victorii. * * * SWIAT: USA złagodziły sankcje naftowe wobec Wenezueli w odpowiedzi na porozumienia zawarte między władzami a opozycją tego latynoamerykańskiego państwa – poinformował Departament Skarbu USA. Departament wydał licencję, która pozwala amerykańskiej firmie Chevron wydobywać w Wenezueli ropę naftową i produkować produkty naftowe przez sześć miesięcy oraz dostarczać je na rynek amerykański.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Adelajdzie: Sala parafialna Ottoway, "Pozamiatane" - 3.12, godz. 18:00; "Randka w Bistro" - 4.12, godz. 15:00 * * * V. Polonijny Bieg Niepodległości w Sydney: Klub Sportowy Polonia w Plumpton, 4.12, godz. 13:00

piątek, 19 lipca 2019

Sympozjum ZNP: Utrzymajmy polskie matury w Australii

Uczestnicy Sympozjum w Konsulacie RP w Sydney
Fot. T. Lauf

Zorganizowane przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich Sympozjum zgromadziło blisko 40 osób,  którym najbardziej leży na sercu przyszłość matury z języka polskiego w Australii. Sympozjum, które jak zapowiadano, miało miejsce w sali Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej, w sydnejskiej dzielnicy Woollahra, rozpoczęło się w sobotę 6 lipca i było kontynuowane w mniejszych grupach do późnych godzin popołudniowych niedzieli, następnego dnia.

Jak zapewniają organizatorzy, był to dopiero pierwszy krok zorganizowanej kampanii w obronie języka polskiego, jaką zamierzamy objąć całą Australię. W sympozjum udział wzięli przedstawiciele prawie wszystkich stanów Australii w osobach nauczycieli, dyrektorów szkół, działaczy społecznych i polityków. Najliczniejszą grupę, jak łatwo się domyśleć stanowiło Sydney. Reprezentowane były wszystkie, bez wyjątku sydnejskie szkoły – dyrektorzy tych szkół (Liverpool, Marayong) nauczyciele (Ashfield, Randwick) oraz zaangażowani rodzice (Macarthur, North Ryde). Obecni byli przedstawiciele mediów (w tym SBS), reprezentanci organizacji polskich (prezes Federacji) maturzyści języka polskiego z poprzednich lat,  i co chyba najistotniejsze przedstawiciele Departamentu Edukacji NSW.

A oto kilka komentarzy, wybranych z wielu, jakie otrzymaliśmy od uczestników:

Dear Marianna and Gosia

Thank you for the invitation. I very much enjoyed being part of the symposium.

 My tweets about your symposium were popular. So many educators saw your initiative. This is part of a plan I hope. Happy to assist anytime if I can be of value.

 (Department of Education NSW)

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Drogie Panie,

Gratuluję wspaniale zorganizowanego sympozjum/warsztatów.  Cieszę się, że mogłam wziąć w nim udzial. Ogromnie dużo  dowiedziałam się z prezentowanych wystąpień.

(z Sydney)

...................................................................................................................................................

Droga Pani Marianno,

Chciałabym bardzo serdecznie podziękować [...] Państwa gościnność i perfekcyjnie zorganizowana konferencja na zawsze pozostaną ze mną. Serdecznie pozdrawienia i uściski

(z Perth)

...........................................................................................................................................................

Droga Pani Marianno,

Pragnę poinformować, iż jesteśmy już w domu. Dotarłyśmy na miejsce bezpiecznie i bez żadnych problemów. Serdecznie dziękujemy za Państwa życzliwość i serdeczność okazaną nam podczas pobytu w Sydney. Są  Państwo dla nas ogromną inspiracją do pracy i wysiłku.

Łączę serdeczne pozdrowienia

(z Melbourne)

...........................................................................................................................................................

Marianno,

[...] najlepsza reklama- młodzi, inteligentni, ładnie mówiący po polsku, ze znakomitymi wynikami naukowymi. Nie może być  bardziej przekonywującego komunikatu, że warto uczyć się polskiego i zdawać z tego języka maturę.

Zrobiłyście wspólnie z Gosią bardzo udane i ciekawe sympozjum. Dziękuję, że mogłam wziąć w nim udział. Jeśli będą jakieś dalsze ustalenia, post- konferencyjne proszę daj mi znać. 

(media)

...........................................................................................................................................................

Droga Pani Marianno i Pani Gosiu,

Serdecznie chciałabym podziękować Paniom, za fantastyczną organizację sobotniego Sympozjum. Bardzo to doceniam!!! Wszystko odbyło się doskonale!

Było mi niezmiernie  miło być obecną. Wyniosłam z tego bardzo dużo pomocnych informacji oraz motywacji do dalszej pracy.

Nabyte informacje również przekażę koleżankom z Polskiej Szkoły Liverpool.

Życzę wszystkiego dobrego.

Z wyrazami szacunku [...]  ...........................................................................................................................................................

Szanowna Pani Lacek,

bardzo dziekuję za zorganizowanie ostatniego Sympozjum. Bylo to  interesujace, zachowane w przyjemnej i miłej atmosferze spotkanie. Obie Panie Konsul bardzo dbały o gości. Mieliśmy okazję nie tylko posluchać prelegentow, ale też wspólnie porozmawiać, poznać się, podzielić uwagami i pomysłami. [...]

Dziękuję za zaangażowanie Pani w sprawy polonii australijskiej, a w szczególności w edukację naszych dzieci.

Pozdrawiam,  (Polska Szkoła w Ashfield)

...........................................................................................................................................................

Droga Pani  Marianno 

Dziękuję za wspaniałe Sympozjum i proponuję zorganizowanie podobnej konferencji,sympozjum dla wszystkich nauczycieli polskich szkoł a przede wszystkim dla rodziców dzieci klas 5 i 6-tych oraz dla uczniów z polskich High School a także osób zainteresowanych maturą z języka polskiego w Australii. Na przykład:

-Matura z języka polskiego w Australii to nie takie straszne lub / Korzyści z matury z  języka polskiego w Australii lub /-Matura z języka polskiego - prawdy i mity

(matka z Sydney)

.......................................................................................................................................

 
Przytoczone powyzej komentarze oraz wiele innych jakie otrzymaliśmy tak na piśmie jak i telefonicznie już właściwie wystarczyłyby zamiast obszernego sprawozdania.

Należy jedynie dodać, że Sympozjum składało się z kilku części, w tym tylko pierwsza część była w języku angielskim. Najlepiej zobrazuje to załączony program.

Całość prowadziła niezwykle profesjonalnie pani Joanna Kalkestain, matka Mai oraz Julii, laureatek dwu kolejnych lat matury z języka polskiego. Joanna zasłużyła na naszą wdzięczność i serdeczne podziękowanie.

Dziękujemy prezenterom, którzy poświęcili swój czas i wysiłek, aby podzielić się z uczestnikami Sympozjum wiedzą, doświadczeniem oraz cennymi przemyśleniami na nurtujące nas wszystkich tematy. Dziękujemy uczestnikom, zarówno tym miejscowym, jak też i przybyłym z odległych miast Australii. Doceniamy Wasz wysiłek – i obiecujemy kontynuację nawiązanych kontaktów. Szczególnie serdecznie dziękujemy Paniom Konsul – pełniącej obowiązki Konsula Generalnego, pani Irenie Juszczyk oraz Konsul do Spraw Edukacji, pani Joannie Spłocharskiej. Bez poparcia oraz serdecznego zaangażowania obydwu Pań Konsul nasze Sympozjum nie byłoby takim sukcesem.

W kolejnych publikacjach przybliżymy polskiej społeczności treść kilku prezentacji a także zebrane przemyślenia i propozycje dotyczące kontynuacji naszej działalności. Wszystkie cenne propozycje zostaną także przekazane odpowiednim osobom z Departamentu Edukacji.


Przyjmując politykę wielokulturowości, władze australijskie zadeklarowały tym samym cały szereg praktycznych form realizacji tej polityki. Usługi tłumaczy, wielojęzyczne programy radia SBS, finansowe wspieranie szkolnictwa języków etnicznych oraz możliwość zdawania z tych języków egzaminu maturalnego. Uznanie wyników takiego egzaminu do przyjęcia na studia w tym smym stopniu, jak z każdego innego przedmiotu. To niezwykle ważne decyzje. Teraz tylko od nas, polskiej społeczności zależy do jakiego stopnia wykorzystamy dane nam i naszym dzieciom możliwości.

Marianna Łacek OAM – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich
zdjęcia: Teresa Lauf
Zob. naszą propozycję: Sympozjum nt. języka polskiego. Propozycja Bumeranga Polskiego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy