polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: – W tę niedzielę staniemy oko w oko z historią. To nie będą zwykłe wybory, ale chwila, która określi losy naszego wielkiego narodu na najbliższe lata. To my zdecydujemy, jakiej wizji Polski chcemy. Czy chcemy Polski wolnej, demokratycznej, samorządnej i solidarnej, obywatelskiej i otwartej, silnej w Unii Europejskiej, Polski bez nienawiści i podziałów – czy też pójdziemy inną drogą – powiedział marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki w orędziu telewizyjnym w piątek. W niedzielę odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. * * * AUSTRALIA: Od wtorku bezterminowo zostały zamknięte granice między stanami Victoria i Nowa Południowa Walia. Powodem jest nagły dzienny wzrost liczby przypadków w Melbourne. W niedzielę w Victorii zanotowano 127 nowych przypadków koronawirusa, co jest najwyższym dziennym wynikiem od początku pandemii. Stan Victoria będzie tym samym całkowicie odcięty od reszty Australii, bo druga wewnętrzna granica, ze stanem Australia Południowa, również jest zamknięta.Ostatni raz na tak radykalny ruch władze stanowe zdecydowały się sto lat temu – chodziło o zatrzymanie grypy hiszpanki. * * * SWIAT: Od dwóch lat Stany Zjednoczone nie są w stanie oficjalnie potwierdzić wysuniętej przez stronę rosyjską tezy o niedopuszczalności wojny nuklearnej, Moskwa jest tym zaniepokojona – powiedział w piątek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Teza o niedopuszczalności wojny nuklearnej została zawarta we wspólnym oświadczeniu, z którym radziecki przywódca Michaił Gorbaczow i prezydent USA Ronald Reagan wystąpili w Genewie w 1985 roku.
CORONAVIRUS INFO: Od 3 lipca 2020 r. obywatele polscy oraz innych krajów UE są zwolnieni z 14-dniowej kwarantanny przy powrocie do kraju, w tym po przekroczeniu zewnętrznej granicy UE. Cześć liniii lotniczych (m.in. Qatar, Lufthansa) realizuje loty z Australii do Europy, skąd realizowane są dalsze połączenia do Polski.* * * Aktualne zgony (ilość/% śmiertelności): Swiat: 539000/8%, Belgia: 9700/36%, USA: 130000/10%, Wielka Brytania: 44000/96% , Francja: 30000/27%, Rosja: 10000/2%, Polska: 1500/6%, Australia: 104/1%

sobota, 15 czerwca 2019

"Dla Ciebie Polsko" - majowe koncerty polonijne w Sydney

Zespól "Lajkonik" podczas Dnia Polonii. Fot. mat. "Lajkonika" 
Maj, to miesiąc poświęcony temu, co naszym sercom najbliższe – to Dzień Matki, to miesiąc Maryi. Dla nas żyjących z dala od rodzinnego Kraju – maj, to miesiąc poświęcony Polsce.

Potwierdził to i udokumentował Koncert zorganizowany w niedzielę, 26 maja w przykościelnej Sali im Św. Jana Pawła II w Marayong. Głównym organizatorem Koncertu był Polski Zespół Folklorystyczny ‘Lajkonik’, a także Polska Szkoła Sobotmia w Marayong, do której uczęszcza wielu najmłodszych członków Zespołu. 

Młodzi artyści zadedykowali swój występ ks. Arturowi Boturowi, który właśnie obchodził Jubileusz 20-Lecia Kapłaństwa.

Koncert pod znamiennym tutułem: ‘Dla Ciebie Polsko’ rozpoczęła Abigail Latecka. Ta urocza tancerka ‘Lajkonika’, która od najmłodszych lat wzbogaca wiele polskich uroczystości swoimi recytacjami, obecnie studentka psychologii, tym razem zaprezentowała wiersz Tadeusza Różewicza ‘Oblicze Polski’. Po kilku utworach muzycznych przeplatanych  tańcami, usłyszeliśmy Abigail powtórnie w recytacji K. Norwida ‘Moja Piosnka’. Tak, Abigail, Twoja recytacja poruszyła w niejednym sercu głęboko na co dzień  ukrytą strunę tęsknoty...  ‘Tęskno mi Panie’ – do tamtej przyrody, do szczerości ludzi, do wartości, do tego co cenne i święte...

Pogłębił jeszcze tę tęsknotę utalentowany, młodziutki pianista, polsko – chilijskiego pochodzenia, Gabriel Soto. Wykonał on rewelacyjnie dwa Walce i jeden Nocturn Fryderyka Chopina, oczywiście każdy z tych utworów rozdzielały występy taneczne.

Najpierw w takt melodii Ogińskiego ‘Pożegnanie Ojczyzny’, wkroczyła na scenę reprezentacyjna grupa Lajkonika. Zwiewne kreacje pełnych wdzięku pań, nieskazitelne mundury panów i kolejne aranżacje wytwornego poloneza nie pozwoliły ani na chwilę oderwać oczu od sceny... Huragan braw dał króciutką tylko przerwę i te same pary wykonały ‘Białego Mazura’ do muzyki W. Osmańskiego.

Kolejnym, wzruszającym akcenentem była piosenka ‘Polskie kwiaty’. Prowadząca Koncert Bożena Szymańska zaproponowała wspólne wykonanie tego pięknego utworu. My, to znaczy widownia, woleliśmy jednak posłuchać ‘Polskich kwiatów’ w artystycznym wykonaniu Bożeny.

Solistka otrzymała za to gorące brawa.

Cztery tancerki Zespołu wykonały ‘Kujawiaka’. A duet Patryka i Angeliki podbił serca widowni żwawym ‘Oberkiem’.

Dwa tańce: ‘Krakowiaka’ i ‘Góralskiego’ wykonali, i to ze śpiewem,  tancerze Małego Lajkonika. Akompaniował im szkolny chór.

Piosenki ‘Kukułeczka kuka’, ‘Mariackie hejnały’ i ‘Hej bystra woda’, te dzieci, często wychowane jedynie w mieszanych na pół - polskich rodzinach zaśpiewały nie tylko melodyjnie, ale i z doskonałą dykcją.

Na zakończenie reprezentacyjna grupa Zespołu obdarowała zebranych wiązanką tańców góralskich. Natomiast chór szkoły i ‘Małego Lajkonika’ zafundował nam uroczą piosenkę: ‘Zakochani Polską’

„Kwitnie maj, szumi gaj, wiosna wszędzie,

Ptaków chór, słonko z gór, promyk wszędzie.

Dzień po dniu

Piękniej tu dookoła

Pragnę cię, Polski chcę, ciebie wołam!

Zakochani Polską pierwszy raz,

Zobacz dookoła ile nas

Tak, tak, tak, tak,

Zobacz ile nas, ile nas ...”

To nie pierwszy raz mieliśmy możliwość podziwiania tej rozśpiewanej polskiej dziatwy ze szkoły w Marayong. Na początku maja te same dzieci wystąpiły na Akademii 3-Majowej w Polskim Klubie w Ashfield z doskonałym wykonaniem piosenki: ‘Myślimy o Polsce’. Siostra Agnieszka może być dumna z widocznych rezultatów swej pracy.

Majowy Koncert ‘Dla Ciebie Polsko’ prowadziła znana ze swej artystycznej działalności, Bożena Szymańska. Pani Bożena prowadzi także ‘Chór Małego Lajkonika’, adaptując do ich repertuaru znane polskie piosenki. Natomiast sam Zespół doskonale się rozwija pod skrzydłami utalentowanej choreografki Urszuli Lang. O sukcesach ‘Lajkonika’ mieliśmy możliwość przekonać się naocznie, oglądając migawki filmowe z koncertu w Brisbane na festiwalu POLART. Teraz młodzi artyści przygotowują się do wyjazdu na Festiwal w Rzeszowie. Życzymy im dalszych sukcesów! Dziękujemy, że wygospodarowali czas aby wystąpić w Koncercie z okazji Dnia Polonii,  pod patronatem  Federacji Polskich Organizacji w NSW.

Na zakończenie tej relacji, już poza Koncertem, pragniemy zadedykować ks. Arturowi wierszyk:

JUBILEUSZ NASZEGO KAPŁANA

Chociaż dobrych księży jest wielu na świecie

Takiego jak Artur, chyba nie znajdziecie.

Często jest w podróży, parafia daleka –

W odległych dzielnicach wiele osób czeka.

Każdy zna tu Księdza, każdy mu się kłania,

Potrzebują rady, proszą o spotkania.

Kochają go dzieci, cenią ludzie młodzi.

Każdego wysłucha, zwaśnionych pogodzi.

Księdza wyglądają także starsi, chorzy,

Na zebrania proszą organizatorzy...

Chciałby być z wszystkimi, lecz czsu niewiele.

Od rana zajęty, nie tylko w niedzielę.

Harcerze i szkoła, spotkania z młodzieżą.

Te sprawy od dawna na sercu mu leżą.

Ksiądz wszystkim doradzi, każdemu pomoże.

Z wielką pobożnością głosi Słowo Boże.

Chrystusa wskazania daje nam w homilii –

Jak iść przez to życie, jak się nie pomylić?

Miejsca nie wystarczy na kangurzej skórze,

Aby wszystko spisać o Księdzu Arturze.

A więc wiwatujmy i cieszmy się szczerze

W Dzień Jubileuszu z naszym Duszpasterzem!

Życzmu mu, by zawsze wierności dochował,

Temu Crystusowi, który go powołał.

By Matka Najświętsza pieczę nad nim miała

Swym Płaszczem Opieki Księdza osłaniała.

Zdrowia, cierpliwości, wytrwałości w pracy

Księdzu Arturowi życzą dziś Rodacy!

Szacunku od starszych, grzeczności od dzieci,

I niech nam Ksiądz znowu z Sydney nie odleci.

A my zaś na co dzień, nie tylko od święta

O kościele w Marayong będziemy pamiętać.

 

Marianna Łacek OAM
sekretarz Federacji Polskich Organizacji w NSW

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja