polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Podczas czwartkowej konferencji w ramach 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda zasugerował, że polski rząd podpisze z Ukrainą umowę, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa. Tymczasem przebywający w Polsce Ukraińcy spieszą się z wyrobieniem dokumentów przed wejściem w życie nowej ustawy mobilizacyjnej, która przewiduje m. in. ograniczenie usług konsularnych za granicą dla osób, uchylających się od poboru do wojska. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. Policja wezwała ludzi do unikania tego obszaru, podczas gdy premier NSW Chris Minns wezwał społeczność do zachowania spokoju. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 15 czerwca 2019

"Dla Ciebie Polsko" - majowe koncerty polonijne w Sydney

Zespól "Lajkonik" podczas Dnia Polonii. Fot. mat. "Lajkonika" 
Maj, to miesiąc poświęcony temu, co naszym sercom najbliższe – to Dzień Matki, to miesiąc Maryi. Dla nas żyjących z dala od rodzinnego Kraju – maj, to miesiąc poświęcony Polsce.

Potwierdził to i udokumentował Koncert zorganizowany w niedzielę, 26 maja w przykościelnej Sali im Św. Jana Pawła II w Marayong. Głównym organizatorem Koncertu był Polski Zespół Folklorystyczny ‘Lajkonik’, a także Polska Szkoła Sobotmia w Marayong, do której uczęszcza wielu najmłodszych członków Zespołu. 

Młodzi artyści zadedykowali swój występ ks. Arturowi Boturowi, który właśnie obchodził Jubileusz 20-Lecia Kapłaństwa.

Koncert pod znamiennym tutułem: ‘Dla Ciebie Polsko’ rozpoczęła Abigail Latecka. Ta urocza tancerka ‘Lajkonika’, która od najmłodszych lat wzbogaca wiele polskich uroczystości swoimi recytacjami, obecnie studentka psychologii, tym razem zaprezentowała wiersz Tadeusza Różewicza ‘Oblicze Polski’. Po kilku utworach muzycznych przeplatanych  tańcami, usłyszeliśmy Abigail powtórnie w recytacji K. Norwida ‘Moja Piosnka’. Tak, Abigail, Twoja recytacja poruszyła w niejednym sercu głęboko na co dzień  ukrytą strunę tęsknoty...  ‘Tęskno mi Panie’ – do tamtej przyrody, do szczerości ludzi, do wartości, do tego co cenne i święte...

Pogłębił jeszcze tę tęsknotę utalentowany, młodziutki pianista, polsko – chilijskiego pochodzenia, Gabriel Soto. Wykonał on rewelacyjnie dwa Walce i jeden Nocturn Fryderyka Chopina, oczywiście każdy z tych utworów rozdzielały występy taneczne.

Najpierw w takt melodii Ogińskiego ‘Pożegnanie Ojczyzny’, wkroczyła na scenę reprezentacyjna grupa Lajkonika. Zwiewne kreacje pełnych wdzięku pań, nieskazitelne mundury panów i kolejne aranżacje wytwornego poloneza nie pozwoliły ani na chwilę oderwać oczu od sceny... Huragan braw dał króciutką tylko przerwę i te same pary wykonały ‘Białego Mazura’ do muzyki W. Osmańskiego.

Kolejnym, wzruszającym akcenentem była piosenka ‘Polskie kwiaty’. Prowadząca Koncert Bożena Szymańska zaproponowała wspólne wykonanie tego pięknego utworu. My, to znaczy widownia, woleliśmy jednak posłuchać ‘Polskich kwiatów’ w artystycznym wykonaniu Bożeny.

Solistka otrzymała za to gorące brawa.

Cztery tancerki Zespołu wykonały ‘Kujawiaka’. A duet Patryka i Angeliki podbił serca widowni żwawym ‘Oberkiem’.

Dwa tańce: ‘Krakowiaka’ i ‘Góralskiego’ wykonali, i to ze śpiewem,  tancerze Małego Lajkonika. Akompaniował im szkolny chór.

Piosenki ‘Kukułeczka kuka’, ‘Mariackie hejnały’ i ‘Hej bystra woda’, te dzieci, często wychowane jedynie w mieszanych na pół - polskich rodzinach zaśpiewały nie tylko melodyjnie, ale i z doskonałą dykcją.

Na zakończenie reprezentacyjna grupa Zespołu obdarowała zebranych wiązanką tańców góralskich. Natomiast chór szkoły i ‘Małego Lajkonika’ zafundował nam uroczą piosenkę: ‘Zakochani Polską’

„Kwitnie maj, szumi gaj, wiosna wszędzie,

Ptaków chór, słonko z gór, promyk wszędzie.

Dzień po dniu

Piękniej tu dookoła

Pragnę cię, Polski chcę, ciebie wołam!

Zakochani Polską pierwszy raz,

Zobacz dookoła ile nas

Tak, tak, tak, tak,

Zobacz ile nas, ile nas ...”

To nie pierwszy raz mieliśmy możliwość podziwiania tej rozśpiewanej polskiej dziatwy ze szkoły w Marayong. Na początku maja te same dzieci wystąpiły na Akademii 3-Majowej w Polskim Klubie w Ashfield z doskonałym wykonaniem piosenki: ‘Myślimy o Polsce’. Siostra Agnieszka może być dumna z widocznych rezultatów swej pracy.

Majowy Koncert ‘Dla Ciebie Polsko’ prowadziła znana ze swej artystycznej działalności, Bożena Szymańska. Pani Bożena prowadzi także ‘Chór Małego Lajkonika’, adaptując do ich repertuaru znane polskie piosenki. Natomiast sam Zespół doskonale się rozwija pod skrzydłami utalentowanej choreografki Urszuli Lang. O sukcesach ‘Lajkonika’ mieliśmy możliwość przekonać się naocznie, oglądając migawki filmowe z koncertu w Brisbane na festiwalu POLART. Teraz młodzi artyści przygotowują się do wyjazdu na Festiwal w Rzeszowie. Życzymy im dalszych sukcesów! Dziękujemy, że wygospodarowali czas aby wystąpić w Koncercie z okazji Dnia Polonii,  pod patronatem  Federacji Polskich Organizacji w NSW.

Na zakończenie tej relacji, już poza Koncertem, pragniemy zadedykować ks. Arturowi wierszyk:

JUBILEUSZ NASZEGO KAPŁANA

Chociaż dobrych księży jest wielu na świecie

Takiego jak Artur, chyba nie znajdziecie.

Często jest w podróży, parafia daleka –

W odległych dzielnicach wiele osób czeka.

Każdy zna tu Księdza, każdy mu się kłania,

Potrzebują rady, proszą o spotkania.

Kochają go dzieci, cenią ludzie młodzi.

Każdego wysłucha, zwaśnionych pogodzi.

Księdza wyglądają także starsi, chorzy,

Na zebrania proszą organizatorzy...

Chciałby być z wszystkimi, lecz czsu niewiele.

Od rana zajęty, nie tylko w niedzielę.

Harcerze i szkoła, spotkania z młodzieżą.

Te sprawy od dawna na sercu mu leżą.

Ksiądz wszystkim doradzi, każdemu pomoże.

Z wielką pobożnością głosi Słowo Boże.

Chrystusa wskazania daje nam w homilii –

Jak iść przez to życie, jak się nie pomylić?

Miejsca nie wystarczy na kangurzej skórze,

Aby wszystko spisać o Księdzu Arturze.

A więc wiwatujmy i cieszmy się szczerze

W Dzień Jubileuszu z naszym Duszpasterzem!

Życzmu mu, by zawsze wierności dochował,

Temu Crystusowi, który go powołał.

By Matka Najświętsza pieczę nad nim miała

Swym Płaszczem Opieki Księdza osłaniała.

Zdrowia, cierpliwości, wytrwałości w pracy

Księdzu Arturowi życzą dziś Rodacy!

Szacunku od starszych, grzeczności od dzieci,

I niech nam Ksiądz znowu z Sydney nie odleci.

A my zaś na co dzień, nie tylko od święta

O kościele w Marayong będziemy pamiętać.

 

Marianna Łacek OAM
sekretarz Federacji Polskich Organizacji w NSW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy