polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

niedziela, 7 października 2018

Podsumowanie I Światowego Forum Mediów Polonijnych

Teresa Sygnarek -  prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych
 w Szwecji, red. nacz. kwartalnika Polonia Nowa i  Roman
 Wróbel  - koordynator ds. Mediów Polonijnych ze
 Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Fot. K.Bajkowski 


80-ciu dziennikarzy polonijnych  z 25 krajów spotkalo się w Warszawie w dniach 20 – 23 września na I Światowym Forum Mediów Polonijnych.  Twórcy i realizatorzy polonijnych mediów w tym prasy, radia, telewizji i portali internetowych zjechali się z najdalszych zakątków świata m.in. z Australii, ktorą reprezentowali  Bogumiła Filip (Puls Polonii), Anna Zamecznik (Tygodnik Polski) i edytor Bumeranga Polskiego – Krzysztof Bajkowski.   Jednym z rezultatów forum jest pomysł  utworzenia Polonijnej Agencji Informacyjnej.  Jej zadaniem ma być uporządkowane zgromadzenie w jednym miejscu informacji o aktywności  Polaków i społeczności polonijnych  na całym świecie.  Bumerang Polski wysunał też postulat stworzenia interaktywnej mapy świata mediów polonijnych.

W trakcie intensywnych programowo czterech dni  Forum, będacego  jednoczesnie częścią V Zjazdu Polonii  i Polakow z Zagranicy dziennikarze i edytorzy polonijnych mediów nie tylko z Europy ale obu Ameryk i Australii mieli po raz pierwszy okazję do osobistego spotkania się i dokonania wymiany poglądów i doświadczeń oraz nawiązania ściślejszej współpracy.  

Organizatorzy zapewnili uczestnikom doskonale warunki w konferencyjnym Centrum Okopowa  należacego do Caritas Polska, gdzie odbyły się m.in. spotkania ze znaczacymi  osobistościami  krajowych mediów m.in.  z Aleksandrem Glówczewskim  - dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej, Krzysztofem Skowrońskim – prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Cezarym Ciszewskim  z Akademii Filmowej TVP – autorem programu „Polonia w Komie”, Małgorzatą Piekarską – pisarką, dziennikarką prasową i telewizyjną oraz ze światowej sławy  fotografem Czesławem Czaplińskim.
Koordynatorami Forum byli: Teresa Sygnarek -  prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji i inicjatorka europejskiego formatu forów mediów polonijnych już w 2014 roku oraz Roman Wróbel ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” .
Specjalnie dla Bumeranga Polskiego  przed naszą kamerą oboje  dokonali podsumowania Forum w ostatnim dniu Zjazdu Polonii.
kb/BumerangMedia


Nagranie: BumerangMedia  YT ( realizacja: Krzysztof Bajkowski)




 W najbliższym czasie sukcesywnie będziemy publikować kolejne własne relacje ze Zjazdu Polonii  w Warszawie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy