polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. * Wczoraj Szymon Hołownia wystapił w ukraińkim parlamencie, gdzie zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina jak najszybciej wstąpiła do UE i NATO". * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

środa, 17 października 2018

Fotoreportaż z I Forum Mediów Polonijnych

I Światowe Forum Mediów Polonijnych, które odbyło się od 20 do 23 września w Warszawie  przeszło do historii. Do tej pory dziennikarze z zagranicy spotykali się począwszy od  2014 roku jedynie w gronie przedstawicieli mediów z Europy.  Teraz  zaproszenie do udziału w Forum otrzymali również dziennikarze z poza Europy w tym   edytor  Bumeranga Polskiego.  Była to unikalna okazja do zapoznania się z kolegami z innych redakcji polonijnych  niemal z całego świata. O oficjalnych wnioskach i postulatach Forum  pisaliśmy wcześniej . Dziś przedstawiamy fotoreportaż Krzysztofa Bajkowskiego z  tego niezwykłego spotkania i kilka refleksji.

 Już w środę, wieczorem, 19 września  przy kolacji w Centrum Okopowa  należacego do Caritas Polska w Warszawie, każdy z obecnych dziennikarzy  przedstawił siebie i swoją redakcję.  Relaksującym akcentem muzycznym wieczornych przygotowań do intensywnego pierwszego dnia Forum był występ trio akordeonowego „Accordions of World”, którego wirtuozyjnych popisów Polonia australijska mogła  doświadczyć  trzy lata temu.  Chłopcy przygotowują się teraz na ponowne odwiedziny  Australii, gdzie pod koniec roku wystąpią z nowym repertuarem na Festiwalu  PolArt w Brisbane. (wkrótce prezentacja wideo z tego koncertu i najnowszych dysków zespołu).


 Pierwszy dzień minął na uczestnictwie w oficjalnych wydarzeniach V Światowego Zjazdu Polonii Świata  - msza w katedrze św. Jana odprawiona przez kard. Kazimierza Nycza, rozpoczęcie obrad Sejmu polonijnego, wizyta w Pałacu prezydenckim i koncert w Teatrze Wielkim.  Była to okazja do spotkania się z szerokim gronem Polaków z całego świata, którzy przybyli do Warszawy na Zjazd.  Forum Mediów było wpisane jako jedno z siedmiu tematycznych forów Zjazdu.

Drugi dzień poświęcony był już merytorycznym sprawom dotyczących dziennikarstwa. Od samego rana spotkania z przedstawicielami Senatu RP, MSZ, dziennikarzami z TVP, PAP.
Teresa Sygnarek - Rada Polonii Swiata
... wraz  z Romanem Wróblem -  "Wspolnota Polska"


Sen. Jan Jackowski i Filip Frąckowiak - z-ca Dyr.
 TVP Polonia
Senator Jan Jackowski  mówi o roli mediów
polonijnych w podtrzymywaniu tożsamości narodowej
Grupa uczestników Forum z sen. Janem M. Jackowskim i Filipem FrąckowiekiemMieliśmy cenne spotkanie z prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Krzysztofem Skowrońskim, który nie wykluczył, że uczestnicy Forum  będą mogli uzyskać status członka SDP, co ułatwiłoby pracę dziennikarską.Krzysztof  Skowroński - Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Cezary Ciszewski z Akademii Filmowej TV CA - znany z programu Polonia w Komie zachęcał do robienia reportaży za pomocą smartphona.

Cezary Ciszewski...
... mówi jak profesjonalnie wykorzystać smartphona


  
Po południu warsztaty dziennikarskie w terenie polegające na zebraniu materiałów wideo, przeprowadzenia wywiadów z warszawiakami   do stworzenia  etiud reporterskich na temat  niepodległości,  wolności.  Montażu  dokonali pracownicy TVP , niestety  już bez  naszego udziału a szkoda bo to było dla dziennikarzy polonijnych bardzo istotne w doskonaleniu swego warsztatu. W naszej grupie reporterskiej wzielśmy temat, który podpowiedziała nam warszawska ulica a mianowicie rozwieszone banery z hasłem: Warszawa - stolica wolności 1918 - 2018. Zadawaliśmy  przechodniom pytanie: czym jest dla ciebie wolność, czy czyjesz się wolnym?

Inspiracja do reportażu: "Warszawa - stolica wolności"Wywiady przeprowadzala  Irēna Lieģeniece (Radio Ryga)
Komentowała  Maria Pyż (Radio Lwów/ Polmedia.pl)

 Wieczorem, tego samego dnia  spotkanie ze światowej sławy fotografikiem, dziennikarzem i  autorem  filmów dokumentalnych - Czesławem Czaplinskim, który na zakończenie niezwykle interesującej opowieści  o swoich przygodach przy fotografowaniu Jana Pawła II, Michaela Jacksona czy Donalda Trumpa, podarował wszystkim swoją książkę pt. ”Jak fotografować cyfrowo”wraz ze swym autografem.Spotkanie autorskie z fotografem Czesławem Czaplinskim


W sobotę od rana mieliśmy wyjazd do siedziby PAPu, krótka tura po budynku (kiedyś siedziba Urzędu Cenzury)  a następnie część  uczestników Forum odwiedziła budynek Polskiego Radia druga część monumentalną siedzibę TVP.  Tu znów TVP nie popisała się, bo oprócz wysluchania prelekcji o najnowszych  produkcjach dokumentalnych TV  nie zobaczyliśmy nic z takich rzeczy jak choćby profesjonalne studio,  nie mówiąc już o tym, żeby przyjrzeć się  jak profesjonalnie montuje się filmy lub programy telewizyjne.  Na dodatek pół godziny straty przy trzykrotnym podejściu autokaru na parking TVP. W końcu i tak autokaru  nie wpuszczono. Trochę to było żenujące...
Aleksander Główczewski   (PAP) o zasadach budowania informacjiBogumił Rawicz - kierownik Realizacji Reportażu TV Polonia
...o nowych produkcjach dokumentalnych TVPPo południu wystawny obiad na stojąco w ogrodach  Sejmu i sesja w Sali plenarnej podsumowująca V Zjazd.
Wieczorem  wszyscy  uczestnicy Zjazdu spotkali się w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu – siedzibie „Wspólnoty Polskiej” na uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Marszalkowi Stelmachowskiemu, twórcy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”  oraz na  ogrodowym bankiecie.

Katarzyna Piekarska - pisarka i dziennikarka
W niedzielę,  tuż przed wyjazdem na uroczystą mszę do Świątyni Opatrzności Bożej, zamykającej Zjazd Polonii (wkrótce oddzielny nasz  reportaż) przy śniadaniu krótkie spotkanie z pisarką i dziennikarką  Małgorzatą Piekarską, która z kolei podarowała swoją książkę  pt. „Kurs dziennikarstwa dla samouków”.

Podsumowując  Forum Mediów trzeba powiedzieć, ze mimo niedociągnieć, pewnego niedosytu  merytorycznego i  technicznych  kłopotów przy wielkim jednocześnie poświęceniu  organiztorów ze "Wspólnoty Polskiej" i Zrzeszenia Polaków w Szwecji było to bardzo pożyteczne spotkanie.  Forum było przede wszystkim doskonała okazją do zapoznania się z dziennikarzami polonijnymi z innych krajów oraz nawiązania  bliższych kontaktów ( wkrótce prezentacja wideo kolegów i koleżanek z innych mediów) . Uczestnictwo jednocześnie w Światowym Zjeździe Polonii zorganizowanym specjalnie w 100 lecie odzyskania niepodległości  Polski  umożliwiło  spotkanie nam  ciekawych ludzi z różnych środowisk Polonii Świata.

W Forum wzięlo udział trzech przedstawicieli polonijnych mediów z Australii: Bogumiła Filip, Anna Zamecznik i Krzysztof Bajkowski.  
Edytor Bumeranga Polskiego wraz z Bogumiłą Filip (Sydney)
...i Anną Zamecznik (Melbourne)


Mimo niezwykle napiętego programu  organizatorom Forum: Teresie Sygnarek i Romanowi Wróblowi udało się wykroweać fantastyczną atmosferę już od pierwszych chwil po zakwaterowaniu w Centrum Caritas przy Okopowej tak, że poczuliśmy się jak jedna  zgrana rodzina dziennikarska. Umieli  oni rozładować nawet niezbyt przyjemne sytuacje, ktore przy tak rożnorodnym gremium dziennikarzy reprezentujących media od lewa do prawa zdarzyć się mogą.  Najważniejszą rzeczą jednak  jest to , że wszyscy byliśmy zgodni co do jednego,  o czym wspomniała w swym wystąpieniu  w Sali plenarnej Sejmu Teresa Sygnarek: Polonia jest jak światło  a media polonijne są odbiciem jej życia  jak Księżyc  i  że jesteśmy ogniwami jednego łańcucha, jednej wspólnoty a nade wszystko łączy nas miłość do Ojczyzny , niezależnie jak daleko od niej  żyjemy.  Zaiście, bez tego nasza praca nie miałaby sensu.  
Tekst i zdjęcia Krzysztof Bajkowski

"Bumerangi polskie" powędrowaly do rąk organizatorów Forum

Wszystkie dotychczasowe materiały ze Zjazdu Polonii i Forum Mediów pod tagiem: Zjazd Polonii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy