polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Stany Zjednoczone wstrzymały przerzut nowej zmiany rotacyjnej i faktycznie zmniejszają liczbę swoich żołnierzy stacjonujących w Polsce. Związane jest to z redukcją sił w Europie oraz brakiem środków w budżecie Pentagonu. Mowa o około 4 tysiącach z blisko 10 tysięcy żołnierzy stacjonujących w Polsce rotacyjnie (głównie z 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej). Polskie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) oraz politycy podkreślają, że nie oznacza to całkowitego wycofania wojsk USA ani likwidacji dowództwa V Korpusu w Poznaniu. Polska jest jedynym krajem europejskim, w którym większość społeczeństwa opowiada się za obecnością amerykańskich baz wojskowych na swoim terytorium. * * * AUSTRALIA: Australia zmaga się z najpoważniejszą od dekad epidemią błonicy (dyfterytu). Minister zdrowia Mark Butler wyraził głębokie zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się tej infekcji bakteryjnej. Ognisko choroby, które wybuchło na Terytorium Północnym, przekroczyło już granice stanowe i dotarło do Australii Zachodniej, Queensland oraz Australii Południowej. * * * SWIAT: Rosja i Białoruś rozpoczęły wspólne ćwiczenia wojskowe sprawdzające gotowość do użycia taktycznej broni jądrowej. Manewry odbywają się na terytorium Białorusi, w bezpośrednim sąsiedztwie wschodniej flanki NATO, z wykorzystaniem jednostek rakietowych oraz lotnictwa. Cwiczenia rozpoczęły się na dzień przed wizytą Władimira Putina w Pekinie.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-a-Vis - Koktail Retro - Sala JP2 w Marayong, 14.06, godz. 12:30; Klub Polski w Bankstown, 21.06, godz. 15:00

sobota, 22 września 2018

Prezydent: „Dziękuję, że zawsze myślicie o Polsce i o nią dbacie”

Spotkanie uczestników Zjazdu u Prezydenta RP
 Fot.I.Smirnow/KPRP
– Bardzo Państwu dziękuję, że cały czas trwacie przy polskości i przy Polsce, że nigdy o niej nie zapomnieliście – powiedział Prezydent Andrzej Duda do uczestników V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. W spotkaniu wzięła udział również Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda.


– Dziękuję za to, że tworzycie wspólnotę, także za to, że nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem świadectwo także Polsce  – mówił Prezydent, dodając, że to często bardzo dobre świadectwo.


Zwrócił uwagę, że wielu Polaków poza granicami kraju osiągnęło ogromne sukcesy w życiu zawodowym i osobistym. – Dziękuję, że czujecie się Polakami i nimi jesteście – mówił.

Prezydent przypomniał o pomocy, jaką Polonia okazała w trudnych czasach. – Przesyłając do Polski dosłownie pomoc żywnościową , materialną, pieniężną, po to, żeby walczyć o wolność, po to, żeby można było drukować ulotki, żeby był papier, mała drukarenka, na której można było drukować podziemną prasę i w ten sposób walczyć przeciwko komunistom – podkreślał. 

– Dziękuję, że zawsze myślicie o Polsce i o nią dbacie – powiedział Andrzej Duda.


Wspomniał też o zasługach Polaków mieszkających w USA związanych z wejściem Polski do NATO. – Także dzięki Waszej niezłomności, dzięki Waszemu patriotyzmowi mogliśmy dwa dni temu być w Stanach Zjednoczonych i rozmawiać z Prezydentem USA, jak będzie się rozwijała nasza współpraca wojskowa – akcentował. – Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie, i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów Zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności – dodał Andrzej Duda.

– Wierzę w to, że także dzięki Waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską Waszych i naszych marzeń. Silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny. Polskę, z której będziecie mogli być dumni – mówił Prezydent. 

W spotkaniu wzięli także udział m.in. prezydenccy ministrowie Adam Kwiatkowski i Paweł Mucha oraz Marszałek Senatu RP – Stanisław Karczewski. 

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy to spotkanie Polaków z całego świata (ponad 600 uczestników z 44 krajów), odbywające się w dniach 20-23 września 2018 roku w Warszawie. Organizatorami wydarzenia są Senat RP, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Rada Polonii Świata. Prezydent objął V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy Patronatem Honorowym w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy