polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W poniedziałek Karol Nawrocki zawetował ustawę o rynku kryptowalut. Projekt trafił do ponownego rozpatrzenia w Sejmie. W czwartek Komisja Finansów Publicznych przegłosowała wniosek o uchwalenie ustawy o rynku kryptowalut w dotychczasowej formie. Za odrzuceniem weta głosowało 192 posłów. Przeciwnych odrzuceniu było 243 posłów. Za odrzuceniem głosowali politycy KO, PSL, Polski 2050, Lewicy i Razem, przeciwko byli posłowie PiS i Konfederacji. * * * AUSTRALIA: Ekstremalne warunki pogodowe utrzymują się w niektórych częściach Australii, a strażacy walczą z pożarami buszu w wielu stanach. W Nowej Południowej Walii w sobotnie popołudnie odnotowano ponad 75 pożarów, z czego 19 wciąż nie udało się opanować. Co najmniej kilkanaście domów zostało zniszczonych przez pożar w Koolewong na Central Coast. W Sydney temperatura osiągnęla 42 st. C. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył, że „Rosja nie ma zamiaru walczyć z Europą”. Dodał jednocześnie, że jeśli jednak Europa ma chęć wojny, to Federacja Rosyjska jest na nią gotowa już teraz. Władimir Putin oskarżył państwa europejskie o podkopywanie wysiłków pokojowych prezydenta USA Donalda Trumpa poprzez wysuwanie żądań, które są z punktu widzenia Rosji nie do przyjęcia. Chodzi o zmiany proponowane przez Europę do 28-punktowego planu ekipy Trumpa, które blokują propozycje Rosji.
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

wtorek, 12 czerwca 2018

"Drogi do Niepodległości" - inauguracja polonijnej wystawy na 100-lecie

Małgorzata Kwiatkowska - prezes RNPA, dr Zdzislaw
 Derwiński, Vitek Skonieczny i poseł Wojciech Ziemniak
 podczas otwarcia wystawy "Drogi do Niepodległości"
 Fot. B. Filip
W sobotę, 2 czerwca  w antresoli Klubu Polskiego w Ashfield  nastąpiło otwarcie wystawy plakatowej zatytułowanej „Drogi do Niepodległości” .  Na otwarciu był  obecny  m.in.   ambasador RP Michał Kołodziejski  i  posłowie  na Sejm zaproszeni do Sydney na australijskie obchody  100-lecia niepodległości Polski.
  
Wystawę przygotowało z inicjatywy Rady Naczelnej Polonii Australijskiej  Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej.  Ekspozycja  w formie graficzno – tekstowych plansz obrazuje historię odzyskiwania suwerennego państwa polskiego  spod panowania zaborców.  Stroną merytoryczną  zajął się historyk - dr Zdzisław Derwinski z Melbourne a graficzną,  sydnejski  artysta polonijny - Vitek Skonieczny. 

Podczas otwarcia dr Derwiński obszernie opowiedział  o treści prezentowanych plansz wgłębiając się w skomplikowane niuanse polskiej historii i niełatwej drogi Polaków ku wolności a także nieznane szerzej fakty. 

Zabrała też glos posłanka Małgorzata Gosiewska , która  zwrócila uwagę, że tak jak  Piłsudski i Dmowski – twórcy niepodległej Polski po 1918 różnili się bardzo w poglądach politycznych   tak i my dziś możemy się różnić, ale najważniejsza dla nas, podobnie jak  dla nich, powinna być najjaśniejsza Rzeczypospolita.
Wystawa będzie dostępna, po jej premierowym pokazie w Sydney - jak zapewniają organizatorzy - również w innych miastach Australii podczas lokalnych obchodów uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości Polski oraz innych ważnych wydarzeń, jak np. Festiwal PolArt w Brisbane lub „Dożynki” w Adelajdzie. Wystawie „Drogi do Niepodległości” w Klubie w Ashfield  towarzyszy również wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Ojcowie Niepodległości”, która umieszczona została w główniej sali Klubu.
kb/BumerangMedia

 Relacja filmowa z otwarcia wystawy -  BumerangMedia :




Fotoreportaż Bogumiły Filip:
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy