polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W Warszawie odbyła się w niedzielę wielka demonstracja, na którą złożyły się dwa idące blisko obok siebie marsze. Na czele Biało-Czerwonego Marszu szli przedstawiciele władz państwowych, m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki przedstawiciele PiS i kluby „Gazety Polskiej”. Drugi marsz - Marsz Niepodleglosci organizowany przez środowiska narodowe ruszyl ta sama trasą kilkanaście minut później z ronda Dmowskiego pod hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna". Służby bezpieczeństwa zidentyfikowały kilkaset osób, podejrzanych o wywołanie zamieszek podczas obchodów. * * * AUSTRALIA: Państwo Islamskie wzięło odpowiedzialność za atak nożownika w Melbourne. W wyniku napaści jedna osoba nie żyje, a dwie zostały ranne. Napastnik, postrzelony w klatkę piersiową, w stanie krytycznym trafił do szpitala, gdzie również zmarł. Policja poinformowała, że atak miał podłoże terrorystyczne, a napastnik, pochodzący z Somalii, był znany służbom antyterrorystycznym.* * * SWIAT: – Nie chcę, aby kraje europejskie zwiększały budżet obronny, tylko po to by kupować uzbrojenie od Amerykanów – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla CNN. – Myślę, że jeśli zwiększymy nasz budżet, to musi to budować naszą autonomię, byśmy stali się rzeczywiście suwerenną potęgą. Podczas przemówienia na oficjalnych obchodach 100. rocznicy zakończenia I wojny swiatowej w niedzielę, Macron w dramatycznym stylu zaatakował ideologię Donalda Trumpa, znaną jako "America First". – Patriotyzm jest dokładnym przeciwieństwem nacjonalizmu – powiedział Macron do kilkudziesięciu światowych przywódców zebranych pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu.
EVENTS INFO: Pokaz filmu „Outcasts - Szare Anioły” i spotkanie z bp Dariuszem Kałużą z Papuii Nowej Gwinei - Konsulat RP w Sydney, 15.11, godz. 18:30 * * * Teatr Fantazja: The Trial of Dali - Playhouse, Kensington (Sydney), 23.11, godz. 19:30

niedziela, 27 maja 2018

Czy Polonia chce zmiany serwisu informacyjnego w SBS TV?

Adam Gajkowski w rozmowie z federanym ministrem
wielokulturowości, Alanem Tudge.
Fot. Mat. prasowe  Federacji PO w NPW
Prezes Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii - Adam Gajkowski  we wtorek, 15 maja  na spotkaniu  z ministrem Citizenship and Multicultural Affairs  Alanem Tudge, wyraził m.in.  wolę Polonii zmiany nadawcy telewizyjnego programu w języku polskim, nadawanego w stacji SBS z Polsatu na  TVP Info. Nasuwa się pytanie: czy Polonia australijska rzeczywiście takiej zmiany chce?

Jak informuje w swym komunikacie Rzecznik Prasowy Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii – Hubert Błaszczyk,  prezes Adam Gajkowski poinformował władze australijskie  o planach Federacji na ten rok. Podkreślił znaczenie planowanej wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Australii i obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski. Wyraził też - jak głosi komunikat - "wolę Polonii co do zmiany nadawcy telewizyjnego programu w języku polskim, nadawanego w stacji SBS z Polsatu na nadawcę państwowego jakim jest TVP Info".

Codziennie na kanale SBS Viceland o godzinie 7:30, w międzynarodowym bloku informacyjnym  - World Watch  retransmitowane są „Wydarzenia” - flagowy  program informacyjny niezależnej, komercjalnej,  polskiej telewizji Polsat. Prezes Gajkowski  informuje australijskiego ministra, że Polonia ma wolę zmiany tego serwisu na serwis telewizji publicznej - TVP Info. Rzecznik Federacji PO na pytanie Bumeranga Polskiego czy był przeprowadzony sondaż w tej sprawie wsród Polonii australijskiej, odpowiada przecząco. Skąd zatem  przeświadczenie prezesa Gajkowskiego i ogłoszenie na dodatek australijskiemu ministrowi, że jest taka wola Polonii? Hubert Błaszczyk  uzupełnia:  Bo takie do niego docierają informacje od przedstawicieli organizacji skupionych w Federacji.
Pełna treść komunikatu prasowego rzecznika
 Federacji  PO w NPW  Huberta Błaszczyka
Poranny serwis w języku polskim na ogólnoaustralijskim kanale SBS oglądają nie tylko przedstawiciele organizacji Federacji NSW ale z pewnością tysiące Polaków w całej Australii i to w znakomitej większości zupełnie niezależni, nie związani z jakimkolwiek polonijnym gremium. Prezes organizacji reprezentującej niewielki  odsetek członków Polonii i Polaków zamieszkałych w Australii  występuje wobec australijskiego ministra twierdząc, że przedstawia wolę Polonii australijskiej nie opierając  swych ocen przynajmniej na najprostszym  sondażu.

Obecnie nadawany w SBS TV serwis  Polsatu – „Wydarzenia” jest jednym z trzech najbardziej oglądanych w Polsce programów informacyjnych w mainstreamowych stacjach  telewizyjnych. W swej popularności konkuruje z  „Faktami” (TVN)  i  „Wiadomościami” (TVP). Z ostatniego, kwietniowego  sondażu oglądalności dzienników w grupie wiekowej 16-59 portalu wirtualnemedia .pl wynika, że „Fakty” TVN ogląda 19,7%, „Wydarzenia” Polsatu - 16,8% a „Wiadomości” TVP - 10,6% polskich telewidzów.  

Temat serwisu informacyjnego w języku polskim w SBS TV został wywołany komunikatem Rzecznika Federacji. Proponujemy zatem  naszym czytelnikom  ankietę redakcyjną, w której pytamy:
Który polski serwis informacyjny  wzbudza w Tobie największe zaufanie?
Aplikacja sondażowa będzie czynna do 26 czerwca br. Ostateczne wyniki naszego sondażu przedstawimy polskiej sekcji Radia SBS.

Krzysztof Bajkowski
BumerangMedia

* * * 

Sondaż zamknięty 26.06.2018 godz. 23:59.  Wyniki naszego sondażu:
14 komentarzy:

 1. Jakim prawm za Polonije decyduje jakas federacja
  Dzielenie Polonii
  SAMOPANSTWO
  ZYJEMY W DEMOKRATYCZNYM KRAJU. ( TVP TO TELWIZJA PISu ).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pelni popieram!

   JAKIM PRAWEM???

   Usuń
 2. Swietny pomysl ! przypomni mi to czasy "Trybuny Ludu"

  OdpowiedzUsuń
 3. Po pierwsze jak sie obaj panowie dogadali...tu trzeba znac jezyk angielski "panie prezesie"....Po drugie Federacja nie organizuje ani przyjazdu Prezydenta RP ani obchodow 100-lecia odzyskania Niepodleglosci dlatego nie "prezesa" biznes informowac kogokolwiek o tych wydarzeniach.

  OdpowiedzUsuń
 4. TVP aktualnie przeprowadza inwazję na media w kanale You Tube. Każdy może w dowolnej chwili przeprowadzić analizę profesjonalizmu w dostarczeniu danych. Są obecne wszystkie programy informacyjne tej stacji.- nawet Teleexpres W tej relacji Polsat wydaje się być najbardziej wiarygodnym uczciwym i wyważonym programem. Brawo SBS za wybór . TVP zachowuje poziom propagandowej szmaty...

  OdpowiedzUsuń
 5. Australijska polonia nie potrzebuje zaklamanej,obludnej PISowskiej propagandy. Uwazam ze Polsat jest stacja niezalezna,wiarygodna i powinien nadal transmitowac wiadomosci dla Polakow w Australii.To co jest dobre nie powinno sie zmieniac na gorsze!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogi polski czytelniku. Tutaj juz nawet nie chodzi o to czyjej propagandy. Jak jest wiadomo, TVP to telewizja rzadowa i nie wazne czy to PISowska propaganda czy tez POska, Kukizowska itd.....W chwili obecnej, nakrecaja propagande obecnego rzadu bo w koncu to sa ich pracodawcy .. czyz nie?? Osoby lub tez organizacje w Sydney zwiazane politycznie z rzadami PIS na sile probuja uszczesliwic cala Australijska Polonie aby te wlasnie wiadomosci ogladali. Teraz, ciekawe co sie stanie jak PIS przegra nastepne wybory i inna partia obejmie wladze. Czy te osoby z p. Gajkowskim na czele beda wszystko na nowo odkrecac?? Prosze sie nadtym zastanowic......

   Usuń
 6. Popieramy opinie Pana Gajkowskiego ,ktora jest representatywna dla wiekszosci Polonii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytanie?? Jakiej Polonii?? Kto pytal o opinie Australijskiej Polonii ??? Kto dal p. Gajkowskiemu takie upowaznienie aby reprezentowac cala Australijska Polonie na temat zmian wiadomosci z Polski?? Moze zacznijmy od tego ....

   Usuń
  2. Popieram opinie pana Adama Gajkowskiego. Dotychczasowy polski program Polsatu jest jedynym w Australii programen nierzadowym etnicznym. Wszystkie inne reprezentuja rzad danego kraju. Uwazam, ze tak samo powinno byc w przypadku polskiego programu.

   Usuń
  3. No wlasnie - tez pytam - KTO???

   Usuń
  4. Prawo do reprezentowania przez pana Adama Gajkowskiego calej Polonii australijskiej dal mu pan Stanislaw Karczewski Marszalek Senatu RP mianujac go przedstawicielem Polonii australijskiej w Radzie Konsultacyjnej przy Marszalku Senatu RP. That's it!

   Usuń
 7. Mam pytanie do Ernestyny Skuriat ktora regularnie czytuje Bumerang Polski
  a powyzszy artykul rowniez skomentowala na swojej stronie.
  Dlaczego na Puls Polonii nie mozna prowadzic dyskusji jak na kazdym
  przyzwoitym blogu?
  Czego Pani sie boi? Slow krytyki? Prawdy? Rozumnych czytelnikow?
  Czy jest to po prostu akt slabosci i rozpaczy wynikajacy z braku argumentow,
  czy przejaw instynktu samozachowawczego?

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak! program rzadowy bedzie swietny ! powroca pelne pozytiwizmu sformulowania
  z Kroniki Filmowej: "przodujemy" , "jednomyslnie" , " caly narod ", " w imieniu/ dla dobra narodu" , " dla dobra kraju" , " budujemy sto przedszkoli w sto dni! kazde z widokiem na nowy most " , " nasze idee i produkty dorownuja, a nawet przewyzszaja" , " przodujacy w Europie" , " wrogowie narodu" etc. Glosuj na Rzadowa TV - ogladajac swietnie sie zabawisz ! , a po paru lat tego ogladania moze i Zlotowka wiwinduje sie na 4PLZ do $A; bedzie to dobre dla rodzimego exportu , tak i dla Nas !; bedziemy czesciej odwiedzac kraj !
  xxx
  MR

  OdpowiedzUsuń

Promocja

Promocja

Promocja