polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o badaniu rosyjskich wpływów i skierował ją do TK. Jak podkreślił, opinia publiczna sama powinna wyrabiać sobie opinię na to, w jaki sposób działają jej przedstawiciele, którym powierzano ważne funkcje państwowe. Tymczasem rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller oświadczył, że rząd USA jest zaniepokojony ustawą o komisji ds. badania rosyjskich wpływów, która może być użyta do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce. * * * AUSTRALIA: Mark McGowan ustąpił ze stanowiska premiera WA po burzliwych latach jego rządow. McGowan spotkał się z ostrą krytyką za nakazanie szczepień przeciwko Covid-19 i zamknięcie granic stanu. Wysuwane były groźby karalne pod adresem jego rodziny. Miliarder Clive Palmer wielokrotnie pozwał McGowana i stan WA do sądu podczas pandemii. Obaj mężczyźni wyszli jako przegrani w gorzkim procesie o zniesławienie. McGowan poprowadził Partię Pracy do dwóch zdecydowanych zwycięstw w wyborach w 2017 i 2021 roku. * * * SWIAT: Atak dronów na Moskwę i obwód moskiewski jest odpowiedzią reżimu w Kijowie na skuteczne ataki Rosji na jeden z jego ośrodków decyzyjnych w niedzielę, powiedział rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony, Ukraina przeprowadziła we wtorek rano terrorystyczny atak przy użyciu dronów na cele w Moskwie. W atak zaangażowanych było osiem samolotów bezzałogowych: pięć zostało zestrzelonych przez system obrony przeciwlotniczej w obwodzie moskiewskim, trzy zostały stłumione przez środki walki elektronicznej.
POLONIA INFO: Wystawa - Pawel Edmund Strzelecki - Centralny Dom Polski, Adelajda, 20.05 - 30.05, godz. 10:00 - 16:00

wtorek, 5 grudnia 2017

Krzysztof Szczerski ustala oficjalną wizytę Prezydenta RP w Australii

Szef  kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski i nowy
Ambasador RP w Canberze Michał Kołodziejski podczas
Polskiego Festiwalu w Plumpton. Fot K.Bajkowski
Od 1 od 4 grudnia w Australii przebywał szef kancelarii Prezydenta RP,  Andrzeja Dudy – Krzysztof Szczerski. Wraz z nowym ambasadorem  RP w Australii,  Michałem Kołodziejskim , wziął udział w Polskim Festiwalu w Plumpton, który odbył się w minioną niedzielę na boisku Klubu Sportowego „Polonia”.

Krzysztof Szczerski rozmawiał w Canberze w sprawie  możliwości zorganizowania  pierwszej w historii oficjalnej wizyty prezydenta RP w Australii. Wprawdzie już  w 2000 r. był w Australii ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski  przy okazji Igrzysk Olimpijskich,  ale była to wizyta nieoficjalna. Istnieją szanse aby tym razem  oficjalna wizyta głowy państwa polskiego  odbyła się w przyszłym roku.

Jak informuje na tweeterze nowy ambasador RP,  szef Kancelarii  prezydenta Dudy Krzysztof Szczerski   odbył w Canberze bardzo dobre spotkania z Sekretarz  Departamentu Spraw Zagranicznych    Francis Adamson,  Szefem Gabinetu Premiera Turnbulla  Peterem  Woolcottem i Przewodniczącym Izby Reprezentantów Tonym  Smithem.  Przeprowadził też  „ciekawą dyskusję z analitykami z Australian Strategic Policy Institute (ASPI) o  sytuacji bezpieczeństwa w Europie i Azji”.

Michał Kołodziejski -  oficjalnie jako Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Związku Australijskim rozpoczął swą  misję dyplomatyczną  w Canberze 26 listopada.
Jest absolwentem  Uniwersytetu Warszawskiego (japonistyka i zarządzanie), ukończył studia doktoranckie w Kolegium Gospodarki Światowej SGH (2011-14). W 2003 r. rozpoczął aplikację dyplomatyczno-konsularną w MSZ. W latach 2005-06 pracował w departamencie Azji i Pacyfiku MSZ. Od 2007 do 2011 był II, a następnie I sekretarzem w Ambasadzie RP w Singapurze. W latach 2011-13 pracował w Sekretariacie Ministra, a następnie (2013-14) w departamencie Współpracy Ekonomicznej MSZ, gdzie pełnił funkcję zastępcy dyrektora. Od 2014 Dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku. Zna  język angielski, japoński i rosyjski.  Jest żonaty i ma dwie córki.
Nowy ambasador RP Michal Kołodziejski  przedstawiany Polonii w Sydney na scenie niedzielniego festiwalu w Plumpton

Oprócz Australii nowy Ambasador RP jest również akredytowany w dodatkowych państwach w regionie Pacyfiku:  Papui Nowej Gwinei, Fidżi,  Mikronezji,  Nauru, Vanuatu, na  Wyspach Marshalla oraz na Wyspach Salomona.
kb/BumerangMedia/MSZ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy