polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego. * W orędziu narodowym prezydent Władimir Putin zagroził "tragicznymi konsekwencjami" tym krajom, które mówią dziś o wysłaniu wojsk na Ukrainę. – Dysponujemy także bronią, która może razić cele na ich terytorium – podkreślił. Za wrogie działanie wobec Rosji przywódca Rosji uznał przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Podkreślił, że konieczną odpowiedzią na to będzie wzmocnienie sił w pobliżu wschodniej flanki Sojuszu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

czwartek, 5 października 2017

Polskie światowe dziedzictwo UNESCO. Wystawa w Sydney

Wystawa fotograficzna polskich obiektów wpisanych na
listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Fot. Konsulat RP w Sydney
Po raz kolejny za kadencji Pani Konsul Generalnej, Reginy Jurkowskiej, narożny budynek przy 10 Trelawney Street, sydnejskiej dzielnicy Woollahra stał się miejscem polskiej wystawy plenerowej. Na białym tle parkanu okalającego siedzibę konsulatu pojawiły się kolorowe fotografie najcenniejszych polskich zabytków i krajobrazów. Brodate żubry w nieskazitelnej zieleni Puszczy Białowieskiej, drewniane kościółki Podkarpacia, Kraków, Toruń, Malbork, Kazimierz Dolny, Warszawska Starówka, zabytkowa kopalnia w Tarnowskich Górach...  – to obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zarówno liczni przechodnie jak i zmierzający do konsulatu goście przystawali, aby popatrzeć na barwne obrazy pyszniące się w promieniach wiosennego słońca. Z niekłamaną satysfakcją można było usłyszeć wypowiadane w różnych językach pozytywne  komentarze.

Pomimo, że był to normalny dzień pracy, we czwartek 21. Września zebrała się przed głównym wejściem pokaźna grupa przedstawicieli Polonii i przyjaciół Polski. Kilka osób otoczyło honorowych gości  – polskich Parlamentarzystów. Podano chłodzące napoje a Pani Konsul wygłosiła słowa powitania z okazji otwarcia Polskiej Wystawy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ze względu na obecność także niepolskojęzycznych uczestników, przemówienie zostało wygłoszone w języku angielskim. Poniżej przytaczamy polską wersję przemówienia Pani Konsul Generalnej, Reginy Jurkowskiej (tłum. M. Ł.).

Szanowni Państwo, Przedstawiciele Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej,

Mam wielką przyjemność powitania Państwa dzisiejszego popołudnia  w Polskim Konsulacie Generalnym na ceremonii otwarcia wystawy plenerowej Światowe Dziedzictwo UNESCO w Polsce. Szczególnie mam zaszczyt powitać naszych honorowych gości z Polski – Członków Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej – pana Jerzego Maternę, zastępcę Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Lądowej; pana Pawła Pudłowskiego zastępcę dyrektora Cyfryzacji i Innowacji Komitetu Nowych Technologii w Parlamencie Polskim, który jest także zastępcą dyrektora Polsko-Australijskiej Grupy Parlamentarnej; oraz Pana Kazimierza Matusznego – zastępcę dyrektora Grupy Przestrzeni Kosmicznej w Polskim Parlamencie. Panowie zgodzili się być współuczestnikami otwarcia tej niezwykłej wystawy – a także po dokonaniu ceremonii spotkać się z osobami, które zainteresowane są informacjami na temat dzisiejszej Polski.

Pragnę także powitać moich kolegów z Korpusu Dyplomatycznego – Konsula Generalnego Hiszpanii, Konsula Chorwacji, przedstawicieli SBS-u oraz naszego duszpasterza, ks Kamila Żyłczyńskiego.

Prawdopodobnie wiadomo Państwu, że w lipcu tego roku Polska po raz pierwszy gościła Światowy Komitet Dziedzictwa UNESCO – grupę odpowiedzialną za aktualizowanie Listy Zabytków Światowego Dziedzictwa Kulturowego, uzupełniając ją o nowe obiekty. Odbywa się to na mocy przyjętej w 1972 roku Konwencji Dotyczącej Ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Tegoroczna sesja  tego Komitetu odbyła się w Krakowie w dniach od 2. do 12. lipca. Udział wzięło blisko 3 000 przedstawicieli ze 140. krajów. Podjęto wówczas ponad 200 decyzji dotyczących dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Aż 280. dziennikarzy relacjonowało to wydarzenie, którego otwarcie odbyło się na Wawelu w obecności Prezydenta Polski, Andrzeja Dudy, Dyrektor Generalnej UNESCO Iriny Bokovej oraz Wicepremiera a zarazem Ministra Kultury RP, Piotra Glińskiego.

Podczas tej 41. Sesji w Krakowie, Komitet postanowił dodać nowy polski obiekt do Listy Światowego Dziedzictwa. Jest nim historyczna kopalnia srebra, ołowiu i cynku, łącznie z podziemnym systemem gospodarki wodnej, w Tarnowskich Górach.  Kopalnia w Tarnowskich Górach to największa, najlepiej zachowana i najłatwiej dostępna polska zabytkowa kopalnia, w której można śledzić rozwój technologii kopalnictwa oraz inżynierii wodnej poprzez blisko 300 lat. Kopalnia jest przykładem europejskiego rozwoju technologii oraz cywilizacji od czasu Rewolucji Przemysłowej. Potrzeba było wielu lat wysiłku organizacji społecznych a także poparcia lokalnych władz, aby pieczołowicie zadbać o zachowanie oryginalnego stanu kopalni. Uwieńczeniem włożonej pracy jest wpisanie tego obiektu na listę Światowego Dziedzictwa. Umieszczenie zabytkowej kopalni na tej prestiżowej liście dodaje splendoru miastu i całemu regionowi, stając się jedną z niezwykłych atrakcji turystycznych dla Polski i poza granicami. Właśnie na tej wystawie będziecie Państwo mieli możliwość obejrzenia zdjęć oraz wyjaśnień na temat kopalni z Tarnowskich Gór.

Oprócz zabytkowej kopalni zobaczycie Państwo zdjęcia 16. innych polskich obiektów umieszczonych na liście UNESCO. Są to między innymi: historyczne zabudowy Krakowa i Torunia liczące setki lat, Warszawska Starówka, której niespotykana w historii ludzkości rekonstrukcja wprawia w zdumienie ekspertów UNESCO. Na tej prestiżowej liście znajduje się także średniowieczny zamek w Malborku -  największa na świecie budowla z cegły. Polska przyciąga turystów wieloma niepowtarzalnymi miejscami – są wśród nich ogrody, drewniane kościółki – świadectwo bogatej kultury i historii sztuki naszej ojczyzny a także jej różnorodnych mieszkańców.

Kolejnym przykładem może być Hala Stulecia we Wrocławiu, jako wzór sali wystawowej zlokalizowanej w nowoczesnej architekturze i zabudowie miejskiej. Jednym z charakterystycznych aspektów rozwoju współczesnej Polski jest rewitalizacja przestrzeni miejskiej, rozumiana nie tylko w kontekście architektury, ale o wiele szerzej, także w wymiarze socjalnym.

Właśnie rewitalizacja socjalna przyjęta została jako motto promocyjne Łodzi, która stara się o zorganizowanie Światowej Wystawy EXPO 2022. Mamy wielką nadzieję, że Międzynarodowe Biuro Wystaw przyzna  Polsce przywilej bycia organizatorem EXPO 2022, biorąc pod uwagę interesujący, oryginalny temat oraz doskonałe przygotowanie Łodzi do organizowania wielu ważnych wydarzeń. Liczne przykłady udanej rewitalizacji przestrzeni miejskiej mogą posłużyć jako dowód, że polskie miasta są pod każdym względem przygotowane by stać się gospodarzami głównych światowych wydarzeń.

Pragnę zaprosić wszystkich do odwiedzenia Polski – szczególnie tych z Państwa, którzy tam jeszcze nie byli. W ubiegłym roku nasz kraj zyskał rekomendację ‘Lonely Planet’ w poradniku ‘Best in Travel’, jako warte zwiedzenia miejsce. Polska znalazła się na liście 10. krajów świata, które koniecznie trzeba zobaczyć. Tak więc proszę nie przepuścić okazji do przeżycia niezapomnianych wrażeń i wywiezienia z Polski trwałych wspomnień.

Mam nadzieję, że będziecie Państwo zadowoleni z obejrzenia wystawy dzisiejszego wieczoru a w przyszłości z pobytu w Polsce.

Zanim przetniemy wstęgę, aby dokonać oficjalnego otwarcia wystawy, poproszę Pana Pawła Pudłowskiego.”

I tutaj z całą satysfakcją należy podkreślić krótkie, pięknie artykułowane wystąpienie Pana Posła Pawła Pudłowskiego. Bezbłędną angielszczyzną, z doskonałym akcentem, honorowy gość z Polski podziękował Pani Konsul za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość, powitał zebranych, przedstawił swoich kolegów oraz króciutko nakreślił cel ich australijskiej wizyty. Otrzymał bezwzględnie zasłużone brawa.


W ceremonii przecięcia błękitnej wstęgi, jako symbolicznego otwarcia wystawy, uczestniczyła Pani Konul, ks. Kamil Żyłczyński oraz wszyscy trzej polscy Parlamentarzyści.

Zakończeniem uroczystości było zapowiadane wcześniej spotkanie Polonii z Parlamentarzystami. Odbyło się ono wewnątrz, w głównej sali konsulatu.

Po krótkim wprowadzeniu Pani Konsul, która po raz kolejny, teraz już mniej formalnie i w języku polskim przedstawiła każdego z gości, przyszedł czas na rozmowę.

Każdy z Parlamentarzystów przedstawił zakres swojej działalności w Polsce oraz plany na najbliższą i tę nieco dalszą przyszłość.

Potem zaczęły się pytania. Spotkanie przebiegało w języku polskim, jednak niektóre osoby z Polonii , nawet doskonale rozumiejące język polski, czuły się swobodniej precyzując swoje pytania po angielsku. Pan Paweł Pudłowski symultanicznie tłumaczył te pytania pozostałym dwom Parlamentarzystom.

Pytania dotyczyły bieżącej sytuacji socjalnej i gospodarczej, kierunków rozwoju a także wsparcia, na jakie australijska Polonia może liczyć ze strony Kraju. Chodzi np. o pojawiające się co pewien czas próby zmiany nazwy najwyższego szczytu Australii – góry, którą jej odkrywca P.E. Strzelecki nazwał Górą Kościuszki.


Z zadawanych pytań można śmiało wysnuć wniosek, że australijskich Polaków żywo interesują sprawy związane z Krajem. Dzięki środkom masowego przekazu (przede wszystkim SBS – program radiowy w języku polskim oraz codzienne Wydarzenia Polsatu w telewizji SBS Viceland) jesteśmy w miarę dobrze poinformowani na temat bieżących wydarzeń. Jednak nic nie jest w stanie zastąpić bezpośredniego spotkania z przedstawicielami polskich władz.

Prosiliśmy, aby Panowie Parlamentarzyści odjechali z przekonaniem, że istnieje w Australii prężna grupa Polaków, którzy w praktyce realizują dbałość o dobre imię naszego Kraju. Czynią to pracując tutaj na różnych, eksponowanych stanowiskach, gdzie osiągają uznanie i zyskują szacunek.

Pani Konsul, Regina Jurkowska dokłada starań aby więź Polonii z Krajem zachować i nieustannie ją ożywiać. Szczególnie bliskie są nam wszystkim sprawy młodzieży polskiego pochodzenia. Właśnie w Polskim Konsulacie organizowane są wspólnie ze Zrzeszeniem Polskich Nauczycieli, doroczne uroczystości honorujące maturzystów języka polskiego, spotkania oraz konferencje metodyczne dla nauczycieli a także liczne imprezy promujące osiągnięcia polskiej kultury również tej tworzonej tutaj, poza granicami Kraju. O bliskich związkach australijskiej Polonii z Krajem świadczyć mogą przykłady wielu młodych urodzonych i wychowanych w Australii Polaków, którzy postanowiają osiedlić się na stałe w kraju swoich rodziców aby tam z sukcesem realizować się także zawodowo.

Po oficjalnym zakończeniu spotkania wiele osób miało okazję indywidualnej rozmowy z gośćmi z Polski. Jak zawsze, nam uczestnikom żal jest, że takie wizyty trwają zbyt krótko.
Marianna Łacek
Zdjęcia: Konsulat Generalny RP w Sydney

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy