polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W sobotę na ulice Warszawy wyszli pracownicy ochrony zdrowia. Protestujący przeszli z pl. Krasińskich pod Sejm i Kancelarię Premiera. Zgodnie z zapowiedziami pod kancelarią premiera powstało „białe miasteczko”. Medycy domagają się m.in. zwiększenia nakładów na opiekę zdrowotną, zwiększenia zatrudnienia i podwyżek oraz spotkania z premierem Morawieckim. * * * AUSTRALIA: Rząd NSW uzgodnił swoją mapę drogową, wyjścia z lockdownu. Nowa data ponownego otwarcia wyznaczona jest na 18 października dla handlu detalicznego i hotelarstwa. Swobody zostaną przywrócone mieszkańcom Sydney, kiedy stan osiągnie cel pełnego zaszczepienia 70 procent osób w wieku powyżej 16 lat, co jest przewidywane w połowie października. Osoby, które chcą uzyskać pełną wolność w poruszaniu się, będą musiały udowodnić, że są w pełni zaszczepione. Obecnie zaledwie 47 procent wszystkich Australijczyków w wieku powyżej 16 lat jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. * * * SWIAT: Rosyjski koncern Gazprom poinformował w piątek o zakończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2. To gazociąg pod dnem Morza Bałtyckiego transportujący ten surowiec z Rosji do Niemiec. Cała instalacja ma być w stanie przesyłać 110 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Dostawy gazu pierwszą nitką mogą rozpocząć się już 1 października.
COVID-19 INFO: Dzienne zakażenia/Dzienne zgony (15.09.2021): USA - 142 tys./1934; Indonezja - 4 tys./250; Indie - 27 tys./281; Brazylia - 13 tys./709; Rosja - 17 tys./781; Wielka Brytania - 26 tys./185; Japonia - 3 tys./49; Izrael - 12 tys./32; Australia - 1685/14; Polska - 767/21; Swiat - 515 tys./8 tys.

czwartek, 14 września 2017

RFN: Kwestia niemieckich reparacji dla Polski jest zamknięta

Rolf Nikel - ambasador RFN w Polsce. Fot. Twitter
Kwestia niemieckich reparacji za II wojnę światową dla Polski prawnie i politycznie jest zamknięta. Oznajmił to ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Rolf Nikel na antenie telewizji TVN24.

Ta kwestia prawnie i politycznie jest zamknięta, moralnie — nie… Przyjmujemy naszą odpowiedzialność i mówimy prawdę na temat tego, co się wydarzyło. Nikt nie ma zamiaru temu zaprzeczać — oznajmił.

Ambasador także podkreślił, że proces pojednania Polski i Niemiec po wojnie jest prawdziwym «skarbem» i "niezmiernie ważne jest, żebyśmy utrzymali ten skarb i starali się go rozwijać dalej w przyszłości".
 

Wcześniej premier Beata Szydło oświadczyła, że Polska ma prawo do reperacji ze strony Niemiec za szkody wyrządzone podczas II wojny światowej. Według niej reparacje powinny stać się „upominaniem się właśnie o sprawiedliwość i o to, co się Polsce należy". Jak poinformowała agencja PAP, powołując się na dokument Biura Analiz Sejmowych, który trafił do dziennikarzy, Polska ma podstawy, by żądać od Niemiec reparacji w wysokości 48,8 mld dolarów. Niemiecki rząd uważa kwestię reparacji wojennych dla Polski za zamkniętą. 
 
* * *
 
Żądania ze strony rządu Prawa i Sprawiedliwości w stosunku do Niemiec są raczej elementem rozgrywki między Berlinem a Londynem. Rozmowa korespondenta radia Sputnik Wiktora Bezeki z ekspertem Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych Tomaszem Jankowskim.

 — Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel odniósł się do kwestii reparacji wojennych za II Wojnę Światową dla Polski. W wywiadzie dla tvn24 powiedział, że sprawa reparacji wojennych od Niemiec prawnie i politycznie jest zamknięta, moralnie — nie. Ambasador zaznaczył, że niemieckie stanowisko w sprawie reparacji jest jasne i było wyrażane przez szereg osób z rządu. Jaki, Pana zdaniem, cel widzi polski rząd, żądając od zachodniego sąsiada po 72 latach od zakończenia wojny kolejnych odszkodowań? Jaki to może mieć wpływ na dalszy rozwój stosunków polsko-niemieckich?
 
— Sądzę, że te żądania ze strony rządu Prawa i Sprawiedliwości w stosunku do Niemiec są raczej elementem rozgrywki między Berlinem a Londynem. Nieco rozszerzając temat, po zwycięstwie Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych, zarysował się pewnego rodzaju podział w dotychczas jednolitym obozie euroatlantyckim. Ten podział jest także uzupełniony przez Brexit, czyli opuszczenie struktur europejskich przez Wielką Brytanię. Podział polegający na tym, że dzisiaj Stany Zjednoczone, Waszyngton czy też Londyn, bo to są siły jakby ze sobą tożsame, grają przede wszystkim na to, by Europa Środkowo-Wschodnia blokowała możliwość porozumienia między Rosją, Chinami i Unią Europejską.
 
Z drugiej strony ośrodki europejskie, Berlin czy Bruksela, jak kto woli, grają raczej na to, by utrzymać Unię Europejską w całości i w miarę się uniezależniać od wpływów amerykańskich. Dlaczego o tym mówię? Dlatego, że Prawo i Sprawiedliwość jest tą formacją, która jednoznacznie obstaje po stronie Waszyngtonu, a by realizować zadania zlecone przez te siły, należy doprowadzić do jak najgorszych stosunków polsko — niemieckich.

 Oczywiście każdy rozsądny polityk, zarówno w PiS jak i w innej formacji politycznej, zdaje sobie sprawę z tego, że kwestia reparacji jest praktycznie niemożliwa do odzyskania. Przede wszystkim dlatego, że Polska dzisiaj nie ma absolutnie żadnych, ani ekonomicznych, ani militarnych, ani geopolitycznych środków oddziaływania na Niemcy i nie jest w stanie takich reparacji uzyskać. Proszę zauważyć, że argumentacja, jaką posługuje się strona polska, staje się niebezpieczna także dla samej Polski i na przykład dla zachodnich granic. Jeżeli rząd dzisiaj twierdzi, że PRL nie mogla zrzec się reparacji, ponieważ nie była państwem, które miało zdolność reprezentacji interesów polskich, jest to również stwierdzenie, że uznanie przez Niemcy granicy z Polską na Odrze i Nysie jest również bezprawne. Więc to może otworzyć z drugiej strony także drogę do roszczeń niemieckich wobec Polski. I wydaje mi się, że to jest jedyny cel tak naprawdę tych żądań, to jest jedyny cel podkręcenia tego tematu. To znaczy, pogorszenie stosunków między Polską a Niemcami i otworzenie takiej puszki Pandory, która te stosunki pogrzebie na lata.

— Nasuwa się pytanie, czy udaje się Stanom Zjednoczonym i Anglii pod tym kątem rozdzielić te relacje, popsuć relacje między Polską i Niemcami, czy sama Polska, tzn. władza zdaje sobie sprawę z tego, jakie mogą być skutki tych relacji między Polską i Niemcami? Przecież to nie jest na rękę Polsce, kłócić się z sąsiadem, tym bardziej wiedząc i rozumiejąc, że te żądania nie mają racji bytu i nie mogą być zrealizowane?

— W rozważaniu tej kwestii odrzuciłbym możliwość postrzegania rządu polskiego czy władz Polski jako władz samodzielnych. W moim przekonaniu, i na to wskazują przecież powiązania głównych polityków PiS, międzynarodowe powiązania, widać wyraźnie, że są oni uzależnieni od tych neokonserawtywnych ośrodków w Stanach Zjednoczonych. Pamiętajmy o tym, że np. Beata Szydło, premier, szef obecnego rządu, była szkolona przez Departament Stanu USA. Pamiętajmy o tym, że w Unii Europejskiej PiS jak i najbardziej agresywna partia „jastrzębi" Wielkiej Brytanii, Partia Konserwatywna tworzą dotychczas (Wielka Brytania jeszcze jest w UE) frakcję Sojusz Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. Odrzuciłbym dlatego tą możliwość właśnie z tych względów, o których Pan redaktor wspomniał, że nie jest to w interesie państwa polskiego, by kwestie te roztrzygać właśnie z tego wzgędu, że nie jest ona do wygrania.

Natomiast jeżeli takie zadanie zostało zlecone przez te realne ośrodki władzy, które mieszczą się raczej w Waszyngtonie i Londynie niż w Warszawie, to rząd po prostu spłaca swój „dług" i to zadanie realizuje. Przypomina to w jakims sensie błędną politykę prowadzoną jeszcze przed wojną, czyli w czasach II RP przez Polskę, która również oddała w swoim czasie Londynowi polską obronność i automatycznie dążyła do konfliktu jednocześnie z Niemcami i ówczesnym Związkiem Radzieckim, co jak wiemy dla Polski skończyło się tragicznie. Rząd PiS w jakimś sensie odwołuje się do tych tradycji sanacji czy Józefa Piłsudskiego no i niestety, chyba podobne błędy chce również powtórzyć. Miejmy nadzieję tylko, że w pore polski naród się opamięta i że te konsekwencje nie będą takie, jak wtedy.

Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja