polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Rosja zagroziła, że Polskę spotkają zdecydowane konsekwencje, jeśli nasz kraj naruszy jej nieruchomości dyplomatyczne należące do Federacji Rosyjskiej. Chodzi o budynek byłego konsulatu w Gdańsku.Radosław Sikorski w listopadzie 2025 r. ogłosił, że wycofał zgodę na funkcjonowanie ostatniego rosyjskiego konsulatu, który znajdował się w Gdańsku. Placówka zaprzestała działalności w grudniu ubiegłego roku. * * * AUSTRALIA: Gwałtowny wzrost poparcia dla partii One Nation pod przywództwem Pauline Hanson stał się jednym z najważniejszych wydarzeń na australijskiej scenie politycznej po wyborach federalnych w 2025 roku. W pierwszej połowie 2026 roku partia ta odnotowała bezprecedensowy skok popularności, zyskując miano najszybciej rosnącego ugrupowania we współczesnej historii Australii. One Nation osiągnęła 31% poparcia, wysuwając się na prowadzenie w kraju i wyprzedzając rządzącą Partię Pracy (28%).Pozycja polityczna samej 72-letniej Pauline Hanson znacząco wzrosła – zyskuje ona wysokie wskaźniki aprobaty społecznej we wszystkich grupach wiekowych. * * * SWIAT: Prezydent USA ogłosił sfinalizowanie warunków rozejmu z Iranem, co ma zakończyć trwające od lutego działania wojenne. Główne założenia wynegocjowanej umowy obejmują: odblokowanie Cieśniny Ormuz, natychmiastowe usunięcie blokady morskiej irańskich portów przez Marynarkę Wojenną USA oraz 60-dniowe zawieszenie broni. Czas ten ma zostać wykorzystany na wypracowanie ostatecznych szczegółów i porozumienia nuklearnego.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-a-Vis - Koktail Retro - Sala JP2 w Marayong, 14.06, godz. 12:30; Klub Polski w Bankstown, 21.06, godz. 15:00

wtorek, 3 stycznia 2017

Pożar pochłonął "The Polish Place" w Queensland

"The Polish Place". Fot. Facebook
Położona zaledwie 40 minut jazdy od Surfers Paradise atrakcja turystyczna Queensland – „The Polish Place” – czyli restauracja i galeria  polska w Mt. Tamborine uległa całkowitemu zniszczeniu w wyniku pożaru, który wybuchł  nad ranem, w ostatnim dniu 2016 roku. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Kultowe "Miejsce Polski"  - czyli restauracja na Main Western Road w Mt Tamborine  pełna atrakcji polskich, nie tylko kulinarnych wg informacji straży pożarnej spłonęła w 90 %. Wszystkie wartościowe pamiątki i dzieła sztuki związane z polska kulturą i  folklorem  pochłonął ogień, który wybuchł w restauracyjnej kuchni o 2 nad ranem w Sylwestra.

Anna Sowter właścicielka ośrodka powiedziała radiu SBS, że spalił się jej dorobek 34 lat pracy i życia.Wraz z mężem przez te wszystkie lata z pasją utrzymywala i rozwijała ten ośrodek, który z czasem stał się kultowym miejscem turystów odwiedzających Tamborine National Park.  Zaznaczyła, że mimo wszystko ma silę  do odbudowy tego miejsca od nowa. 
"Polish Place" ściągał turystów wypoczywających na Gold Coast oferując nie tylko polską kuchnię i atmosferę ale wspaniale górskie widoki. Goście mogli skorzystać również  z noclegów.  


"The Polish Place" po pożarze. Fot. M.Glover/Twitter

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy