polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Przemysław Czarnek został oficjalnie ogłoszony kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na premiera. Wybór Czarnka jest interpretowany jako zwrot partii w stronę bardziej wyrazistego, prawicowego kursu oraz próba mobilizacji twardego elektoratu przed nadchodzącymi wyborami. * * * AUSTRALIA: Australia przekaże Zjednoczonym Emiratom Arabskim zaawansowane pociski rakietowe powietrze-powietrze średniego zasięgu i wyśle samolot nadzoru Boeing E-7A Wedgetail na Bliski Wschód na cztery tygodnie. Premier Albanese ogłosił w poniedziałek, że wsparcie ma charakter obronny i ma chronić region przed irańskimi atakami odwetowymi po eskalacji konfliktu spowodowanego agresją USA i Izraela na Iran. * * * SWIAT: Po barbarzyńskim ataku Izraela i USA na Iran i zamordowaniu jego przywódcy religijnego, armia irańska prowadzi intensywny ostrzał rakietowy Izraela, w którym po raz pierwszy na taką skalę wykorzystuje amunicję kasetową (cluster bombs) wymierzoną w Tel Awiw. Miasto stało się celem wielu fal ataków rakiet balistycznych wyposażonych w głowice kasetowe. Odnotowano liczne pożary i uszkodzenia budynków. Ostrzeliwane są też bazy militarne USA rozlokowane w wielu krajach na Bliskim Wschodzie. Do Waszyngtonu wracają pierwsze trumny ze zwłokami zabitych amerykańskich żołnierzy.
POLONIA INFO:

piątek, 9 grudnia 2016

Postać Wałęsy zniknie z podręczników szkolnych

Przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego
Lech Wałęsa w Sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina,
sierpień 1980. Fot. G.Jabłonski/Wikipedia
Historia “Solidarności” bez Wałęsy to nowy pomysł Ministerstwa Edukacji na naukę w szkole podstawowej. Anna Zalewska tym razem naprawdę przesadziła.

W nowej podstawie programowej dla szkoły podstawowej rozpisano historię Polski w 18 punktach. Przy każdym z nich zaznaczono kluczowe dla opisywanego wydarzenia postaci. Przy “Solidarności” zabrakło nazwiska Lecha Wałęsy. Według nowej wersji historii lansowanej przez obecną władzę najwyraźniej zasługi Wałęsy dla procesu zmian ustrojowych w 1989 roku nie są godne odnotowania.


Nazwisko byłego prezydenta nie pojawia się także w rozdziale “Postacie i wydarzenia o doniosłym znaczeniu dla kształtowania polskiej tożsamości kulturowej”, opracowanym dla czwartej klasy. Wśród 20 kluczowych postaci historycznych wymienieni zostali (według kolejności alfabetycznej): Dobrawa, Jadwiga, Władysław Jagiełło, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik, Augustyn Kordecki, Eugeniusz Kwiatkowski, Witold Pilecki, Maria Skłodowska-Curie, Romuald Traugutt, Józef Wybicki. „Solidarność” została potraktowana zbiorowo — PiS robi wszystko, aby wymienienia nazwiska Wałęsy unikać jak ognia.



Nowa podstawa programowa, opublikowana a stronach MEN 30 listopada, obowiązywać ma już od września przyszłego roku — i docelowo obejmie klasy IV-VIII. O Wałęsie nie dowie się, idąc nowym programem, żaden z roczników. Do 9 grudnia Anna Zalewska dała czas na zebranie uwag w ramach “prekonsultacji”. Pierwszą z nich — właśnie dotyczącą tajemniczego zniknięcia Wałęsy — przesłali już dziennikarze portalu Oko.press, który bezlitośnie punktuje wpadki rządzących.

Według nowej podstawy “pierwszym celem wychowawczym i rozwojowym nauki historii jest poznanie ważnych wydarzeń z dziejów narodu polskiego, zwłaszcza przez dokonania wybitnych postaci historycznych”. Mimo że dla całego świata to Wałęsa uznawany jest za przywódcę “Solidarności”, najwyraźniej jednak polskim uczniom nie będzie dane się tego dowiedzieć.



Julia Baranowska
Sputnik Polska



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy