polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. * Wczoraj Szymon Hołownia wystapił w ukraińkim parlamencie, gdzie zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina jak najszybciej wstąpiła do UE i NATO". * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

sobota, 9 lipca 2016

Szczyt NATO w Warszawie a bezpieczeństwo Polski

W dwudniowym szczycie NATO w Warszawie bierze udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów,
 wśród nich prezydent USA Barack Obama. Fot. You Tube printscreen
Mamy to na co czekaliśmy dwa lata, oto właśnie szczyt NATO się dzieje. Jak wszystko dobrze pójdzie, to jego ukoronowaniem będzie nowa sytuacja militarna w warstwie taktycznej na naszych wschodnich granicach. Pojawi się tam jeden batalion wojsk NATO, prawdopodobnie będą to Amerykanie lub Kanadyjczycy, na Litwie pojawią się Niemcy, tradycyjnie zainteresowani umacnianiem tego kraju, a na Łotwie jest szansa na wojska amerykańskie. Tym oto potencjałem mamy skłonić Federację Rosyjską do – jak to wskazał w jednym z wywiadów nasz niestety pan Minister Obrony Narodowej – do opamiętania się.

Rzeczywiście nie ma to jak batalion ogólnowojskowy, prawdopodobnie wojsk zmechanizowanych w rejonie Suwałk, to rejon strategiczny, wysoce problematyczny ze względu na funkcję tzw. przesmyku. Na pewno będzie to siła zdolna do obrony tego rejonu przed zakutymi w stal armiami w Kaliningradzie i na Białorusi.


Wszyscy wiedzą i coraz głośniej mówią o tym wysocy dowódcy wojsk NATO, że obrona krajów bałtyckich bez poważnego zaangażowania się NATO na stopie wojennej w czasie pokoju, jest po prostu niemożliwa. Obrona Polski jest problematyczna, głównie ze względu na logistykę, to na co się nastawiamy tj. trwanie w oporze do czasu, kiedy nadejdzie pomoc z Zachodu, może się okazać fikcją, ponieważ żadna pomoc nie nadejdzie, albowiem Niemcy nie są pewnym sojusznikiem. Polscy wojskowi na komisji sejmowej głośno mówili o problemach z logistyką wojskową – wojsk sojuszniczych na terenie Niemiec przy okazji ostatnich ćwiczeń. To są fakty, to nie jest żadna niczyja propaganda, czy też przekłamywanie obrazu – wszystko, każde słowo można zweryfikować, padło, wydarzenie lub ocena miała miejsce. Zresztą niedawno nawet wysoki rangą generał amerykański mówił o tym, że logistyczne zabezpieczenie państw wschodniej flanki jest niewystarczające i nawet jakby siły NATO miały zamiar przyjść z pomocą, to mogą nie zdążyć do państw bałtyckich, no a kwestia pomocy Polsce jest funkcją Niemiec i Czech, czyli generalnie Niemiec.
 
Jeżeli popatrzymy na mapę widać, że do Polski można dostarczać ciężkie uzbrojenie i utrzymać łączność logistyczną z Zachodu, tylko przez teren Niemiec. Droga z Danii, przez cieśniny jest niepewna, poza tym musiałaby się opierać o port w Szczecinie, a ten jest bardzo łatwo zablokować jak i same cieśniny duńskie. Z drugiej strony mamy Czechy i ich potężny przemysł zbrojeniowy, jednakże bez zgody Niemiec, żaden transfer się nie odbędzie, chyba że przez Chorwację, Węgry, Słowację i w zależności od sytuacji na froncie w Polsce – awaryjnie przez Czechy, jednakże taki łańcuch logistyczny byłby bardzo kosztowny, jakkolwiek możliwy do utrzymania. Trzeba pamiętać, że Austria może nie użyczyć swojego terytorium, to kraj neutralny! Jeżeli Niemcy będą utrudniać operowanie logistyczne wojsk NATO na swoim terytorium, będziemy skazani na samotną walkę przeciwko każdemu przeciwnikowi. Sam transport lotniczy (most powietrzny), z USA i innych krajów Zachodu do Polski, to mało, poza tym łatwo go przerwać. Logistyka wojskowa opiera się na kołach i szynach, porty są na zapleczu, a nasze będą od pierwszego dnia na linii frontu.
 
To wszystko wskazuje niesłychanie wymownie na to, że NATO dla nas oznacza w praktyce sojusz z Niemcami, które przy Prezydencie Obamie pozwalają sobie mieć jawnie inne zdanie na tematy bezpieczeństwa, bardziej pasujące do koncepcji Mitteleuropy niż Unii Europejskiej. Czego więc oczekiwać przy panu Prezydencie Donaldzie Trumpie? Trzeba brać na poważnie możliwość rewizji układu sojuszy przez USA. Jeżeli w jakiejś mierze będzie on realizował politykę, którą chociaż w części zapowiedział, nie możemy żyć złudzeniami, bo złudzenia ostatnio kosztowały nas smutny aczkolwiek dynamiczny wrzesień 1939 i późniejszą ludobójczą okupację oraz reset państwa.
 
Jedynym sposobem na zapewnienie nam bezpieczeństwa jest broń jądrowa na wyposażeniu Wojska Polskiego, z możliwością podjęcia politycznej decyzji o jej użyciu (na terytorium Polski dla obrony kraju) przez decydentów krajowych. Wszelkie siły NATO w naszym kraju zawsze będą szczupłe, czy wręcz symboliczne. Rzeczywiście będą pełniły rolę „wyzwalacza”, wprowadzającego do głębszego konfliktu, bo atak na Polskę, będzie oznaczał wejście do walki wojsk państw zachodnich na terenie Polski, chociaż biorąc pod uwagę poczucie humoru Rosjan i ich bardzo duże możliwości tworzenia sytuacji krytycznych, wcale nie można wykluczyć sytuacji, w której, może dojść do walk, ale z wojskami zachodnimi nikt nie będzie walczył. Naprawdę wszystko jest możliwe, zapominamy bowiem w naszych rachunkach, że mówimy o konflikcie z supermocarstwem globalnym. Warto zawsze o tym pamiętać, jak myśli się lub mówi jakieś kolejne głupoty o Rosji.
 
Miejmy nadzieję, że Zachód się dogada z Rosją, a ten szczyt jest po to, żeby uspokoić kraje pośrednie. To znaczy, coś dostaniemy, bo taka jest istota kompromisu, ale w zamian za to będziemy mieli zmienić politykę, na co najmniej neutralną. Będziemy mieli faktycznie status państw członkowskich, ale nie angażujących się – z zupełnym zakazem prowokowania Federacji Rosyjskiej. Każde rozwiązanie dla zachowania pokoju jest potrzebne, a to że będzie to oznaczać konieczność reorientacji naszej polityki, to inna sprawa, ale to są konsekwencje, które będziemy ponosić. No, chyba że nasi decydenci pójdą w pełną fikcję i nadal będą mówić o oparciu bezpieczeństwa regionalnego na koncepcji międzymorza. Wiadomo, że wszystko jest możliwe. Warto to obserwować, zwłaszcza przez pryzmat – wyciszonej – kwestii katastrofy smoleńskiej. Ponieważ na dzień dzisiejszy to wokół niej ogniskuje się suma naszej całej rusofobii. Na zawsze jednak powinniśmy zapamiętać, że w zakresie bezpieczeństwa najlepiej jest opierać się na sobie samym.
 
Krakauer
 
Szczyt NATO w Warszawie - LIVE RT Ruptly (part 1):
 


Szczyt NATO w Warszawie - LIVE RT Ruptly (part 2):Szczyt NATO w Warszawie - Live day 2:Zakończenie szczytu NATO  LIVE RT Ruptly  TV:Wszystkie filmowe relacje RT Ruptly TV: NATO Summit in Warsaw

Zobacz:  Najważniejsze decyzje podjęte na szczycie NATO w Warszawie

* * *

W czasie szczytu NATO pod ambasadą USA w Warszawie odbyla się demonstracja przeciwko ekspansji militarnej Paktu Polnocnoatlantyckiego. Setki aktywistów pokojowych z Belgii, Niemiec, Grecji, Czech i Polski pod haslem  "Yes to peace. No to NATO" demonstrowało sprzeciw  zwiększaniu wydatków wojskowych i powrotu do ideologii "zimnej wojny".

Poland: Hundreds rally outside US embassy in Warsaw to oppose NATO  * * *

Poszczytowe komentarze:

Krakauer:
Szczyt NATO nie dał nam żadnej odpowiedzi, na ani jedno z istniejących pytań w zakresie bezpieczeństwa na naszym kontynencie. Chyba, że kogoś zadowalają kwestie propagandowe i zastępowania rzeczywistości przez fikcję? Jeżeli tak, to rzeczywiście można uwierzyć w to, że w wojnie domowej na Ukrainie uczestniczą doborowe rosyjskie dywizje pancerne, a Rosja oczywiście nie myśli o niczym innym, jak tylko o tym, żeby schłodzić gąsienice swoich czołgów w zimnych falach Atlantyku, gdzieś na wybrzeżu Bretanii po zwycięskim pochodzie przez Europę! Trzeba tylko dodać, że Rosjanie są świetni w technologii niewidzialnej dla radarów i nawet dla oczu, ponieważ nikt nie przedstawił NIGDY żadnych wiarygodnych zdjęć potwierdzających udział rosyjskiej armii w konflikcie na Ukrainie, poza Krymem zanim ten legalnie wstąpił do Federacji Rosyjskiej.

więcej: Rosja czyli suma wszystkich strachów NATO?

 
Thierry Meyssan:
Właśnie zakończyło się w Warszawie spotkanie szefów rządów Państw NATO (7. i 8. lipca 2016). Miało ono być triumfem Stanów Zjednoczonych nad resztą świata, a w rzeczywistości było ono zwiastunem fiaska.

więcej: Zmierzch NATO


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy