polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad projektem ustawy ws. wolności słowa w Internecie. To pokłosie ostatnich incydentów blokowania kont użytkowników lub usuwania opublikowanych przez nich treści w mediach społecznościowych."Polska powinna mieć regulacje chroniące przed nadużyciami wielkich korporacji internetowych, które coraz częściej w imię obrony wolności tę wolność ograniczają." - napisał na twitterze Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. * * * AUSTRALIA: Australia rozpocznie szczepienia na COVID-19 w przyszłym miesiącu w ramach przyspieszonego planu mającego na celu zaszczepienie 4 milionów ludzi do końca marca. W pierwszej fazie pięciostopniowego planu wprowadzenia szczepionki, szczepienie będzie zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia pierwszej linii, pracowników kwarantanny, placówek opiekuńczych i podopiecznych oraz najważniejszych polityków federalnych. * * * SWIAT: Joe Biden złożył przysięgę i objął urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. W przemówieniu inauguracyjnym amerykański przywódca powiedział, że wraz z jego przybyciem „zwyciężyła demokracja”. Biden obiecał być prezydentem wszystkich Amerykanów i walczyć, także za tych, którzy nie poparli go w wyborach. Według niego Waszyngton zamierza przywrócić sojusze z innymi państwami i ponownie „porozumiewać się ze światem”.
POLONIA INFO: Festiwal Filmów Polskich w Australii online: 22-31 stycznia 2021 - polishfilmfestival.com.au

poniedziałek, 21 września 2015

Jak było na 5. pikniku Bumeranga Polskiego? Fotoreportaż

Na pikniku nad Lake Moore z Bumerangiem. Fot. J.Ławoński
Nasz piąty, tym razem  jubileuszowy piknik Bumeranga Polskiego przeszedł do historii. Nad pięknym jeziorem Lake Moore w Liverpoolu podsumowaliśmy w relaksowej i rekreacyjnej atmosferze 5 lat istnienia portalu Polonii australijskiej – Bumerang Polski. Dziś prezentujemy fotoreportaż z imprezy - Jarka Ławońskiego. Wkrótce relacja filmowa.


Pogoda była specjalnie zamówiona. Odwołaliśmy deszcz, który gdzieś tam chciano wykrakać.  Dzięki temu ponad 40 naszych fanów i sympatyków, a także nowych czytelników Bumeranga Polskiego przybyło nad urokliwe rozlewisko rzeki Georges River w Liverpoolu  (Moorebank) do Haigh Park i świetnie spedziło sobotnie popołudnie na łonie natury, w polskim towarzystwie, przy rytmach studenckiej i turystycznej muzy. Piknikowi goście przyjechali z różnych dzielnic rozległej metropolii sydnejskiej - od Double Bay po Blue Mountains, licząc ze wschodu po zachód oraz z Hornsby po Campbeltown – z północy na południe. Dla uczestników pikniku przygotowaliśmy  wiele atrakcji.

Oprócz BBQ z wspaniale ugrillowaną polską kiełbasą i karkówką w wykonaniu ekipy  mistrza polskich wędlin - pana Wiesława z firmy Polonez, były przekąski, salatki, kuskus, a także   piwo  sprowadzone z lubelskiego browaru  przez polski sklep Baltic Deli  z Quakers Hills  oraz białe i czerwone  australijskie wino ufundowane przez firmę studencką - Open Conexus. Na zakończenie specjalny wielki  tort jubileuszowy upieczony i udekorowany przez mistrza cukiernictwa  pana Darka z cukierni DM Cakes w Eleonora Heights oraz dodatkowo swieżo usmażone pączki z kawiarni Copernicus w Liverpoolu.

Dla dzieci przygotowaliśmy  zajęcia  rysunkowe i plastyczne: kolorowanie szablonów bumeranga i sklejanie modelu wesołego wieżowca Partii Dobrego Humoru. Wszystkie dzieci, ktore uczestniczyły w konkursie decyzją jury pod przewodnictwem Janusza Nawrockiego otrzymaly nagrody – filmy DVD od znanego, pochodzącego z Krakowa australijskieigo  producenta filmów animowanych – Yorama Grossa.  

Dla dorosłych przeprowadziliśmy aukcję oryginalnych,  o historycznej wartości   rysunków słynnej postaci kreskówki Blinky Bill z autentycznymi podpisami ich autora, czyli wspomnianego pana Yorama oraz konkurs na wiedzę o niektórych faktach  zwiazanych z Bumerangiem Polskim. Nagrodami były z kolei ponadczasowe rysunki humorystyczne znanego rysownika Szczepana Sadurskiego.

Na naszym jubileuszowym pikniku mieliśmy dwóch specjalnych gości. Pierwszym z nich był  podróżnik Michał Kozok, który w 2013 roku  przemierzył cały kontynent południowoamerykański jedynie przy pomocy sił natury, czyli bez użycia jakiegokolwiek silnika. 44-letni Michał Kozok, który podróżuje od 18 roku życia,  odwiedzajac ponad 130 krajów świata, opowiedział nam o swojej pasji wędrowca ze szczególnym uwzględnieniem ostatniej poludniowoamerykańskiej wyprawy. Jego opowieści spotkały sie z wielkim zainteresowaniem uczestników pikniku a egzemplarze książki pt. „Siłmi natury” z pięknymi fotografiami , opisującą tę wyprawę,  rozeszły się jak cieple bułeczki.
Z zapowiadanymi uczestnikami wyprawy Carpe Dream, nie spotkaliśmy się bowiem jak wcześniej informowaliśmy złapali oni świetną okazję popłynięcia katamatanem z Malezji do wybrzeży Zachodniej Australii. Jakub i Łukasz – absolwenci UJ w Krakowie  - bo o nich mowa , są obecnie na oceanie Indyjskim i lada moment dopłyną do Perth. Dla uczestników bumerangowego pikniku przesłali specjalne pozdrownienia załączając nagranie wideo z pokładu katamaranu. Zob: TU.
Bumerang Polski jest patronem medialnym tej kończącej się właśnie wyprawy. Co tydzień prezentowaliśmy fragmenty niesamowitych opisów  Stefana z trasy podróży - od Białorusi, poprzez  Rosje, Mongolię, Chiny, Hong Kong  po  Laos.

Kolejną atrakcją pikniku było spotkanie z  mistrzem golfa – panem Zdzisławem Małkusem. Będacy już na emeryturze pan Zdzisław jest Mistrzem Polski 2002, Mistrzem Polski seniorów i mid amatorów 2006, czterokrotnym reprezentantem Polski w mistrzostwach Europy,  dwukrotnym Mistrzem Nowej Poludniowej Wali seniorów.  Od dwanastu lat utrzymuje tytuł Mistrza klubu golfowego  - Cabramatta. Ostatnio zdobył dwukrotnie  tytuł  Mistrza Świata seniorów zawodów gofowych rozgrywanych na Florydzie w  2014 i 2015 r.  
Pan Zdzisław przywiózł ze sobą sprzęt golfowy i pokazał nam podstawowe  techniki gry w golfa. Zainteresowanie było ogromne i możemy być pewni, że nowi amatorzy tego sportu już kreują się przy okazji naszego  piknikowego spotkania.

Nasz piknik nad Lake Moore  zakończyliśmy krojeniem tortu jubileuszowego i podsumowaniem 5-ciu lat medialnej dzialłalności Bumeranga Polskiego z refleksjami edytora, Krzysztofa Bajkowskiego, od samego poczatku aktywnego członka stowarzyszenia Bumerang Media Inc.  - Janusza Nawrockiego oraz naszych czytelników.

Myśle, że piknik możemy zaliczyć do  udanych a to w dużej mierze  dzięki naszym współpracownikom i sponsorom. Dziękuję zatem  za pomoc w organizacji Marysi Rosiak, Januszowi Nawrockiemu, Jarkowi Ławońskiemu i Wiesławowi Paździorowi  oraz wszystkim sponsorom , którzy wymienieni są w poniższym panelu.

 

I jeszcze kilka moich jubileuszowych refleksji jako edytora Bumeranga Polskiego.

   Nie chce się wierzyć, ale przez te 5 lat nazbierało się na naszym portalu, którego głównym mottem jest „Łączy nas mowa polska” ponad 2000 artykułów, felietonów, relacji z imprez polonijnych, podróży po Australii i świecie, wydarzen kulturalnych i sportowych. Ponad 170 relacji filmowych z życia Polonii i wywiadów z ciekawymi ludzmi. Mimo skromnego budżetu codziennie pokazujemy nowy materiał i będąc nieprzerwanie od 5 lat online zdobywamy coraz wiecej czytelników zarówno w Australii jak i Polsce. Po  pięciu latach medialnej dzialalności mamy juz ponad 700 tys. internetowych odwiedzin!  

Ciągle zachęcam do współpracy redakcyjnej każdego, kto ma iskierkę talentu pisarskiego , dziennikarskiego,  lubi fotografować lub robić filmy. Najbardziej ciekawe materialy zamieszczamy i będziemy zamieszczać na stronach  Bumeranga. A tematyka do wyboru jest szeroka: od spraw polonijnych, poprzez sprawy polsko-australijskie, polskie – szczególnie kultura, nauka, sztuka, edukacja, jezyk polski, podróże, opinie na tematy spoleczne i polityczne a także humor, rozrywka i  szeroko rozumiany styl życia – moda, kuchnia, zdrowie, duchowe i fizyczne doskonalenie się.  

W ubieglym roku rozpoczęlismy nowy segment zatytułowany Bumerang Juniora - przeznaczony dla dzieci i młodzieży polonijnej. Tu młodzi reportreży zamieszczają swe własne materiały. Mamy już dwie reporterki  Bumeranga Juniora  - Natalkę ze szkoly polskiej w Randwick i Amelkę ze szkoly polskiej  w Liverpool. Mam nadzieję, że zachecicie swoje dzieci aby popróbowaly trochę zabawy a może nawet bardziej na serio pracy dziennikarskiej. Jest to przede wszystkim świetny i ciekawy warsztat szlifowania żywego języka polskiego.

Przy tej okazji chciałbym serdecznie podziękować Iwonie Pruszyńskiej i Emlili Zwolak za współpracę przy tym projekcie oraz ich córkom – reporterkom Bumeranga Juniora : Natalce i  Amelce.

Dziekuję też wszystkim naszym korespondentom i fotoreporterom, których nazbierało się przez te 5 lat ponad 30-tu,  a w szczególności: Mariannie Łacek, Eugeniuszowi Bajkowskiemu,  Andrzejowi Siedleckiemu, Tomkowi Koprowskiemu, Jarkowi Ławonskiemu  i Bogumile Filip,  a w Polsce przede wszystkim red.  Zofii Bąbczyńskiej-Jelonek – po prostu za odwagę mówienia  prawdy szczególnie w tych coraz bardziej trudnych dla  wolności słowa czasach. Wszyscy, którzy nas uważnie czytają wiedzą o czym mówię.
Wśrod partnerów medialnych chciałbym wyróżnić Filipa Cuprycha z portalu Polarity International za wspaniałe wywiady z gwiazdami filmu, muzyki i literatury.  
Bumerang Polski nie mogłby istnieć gdyby nie szereg wspanialych sponsorów i donatorów. Niektórzy przez cały czas, co rocznie nas wytrwale wspierają , niektorzy w miarę swych możliwości przez pewien okres czasu. Ich nazwy i loga zawsze widoczne są na głównej stronie Bumeranga Polskiego oraz w panelu sponsorów. Chciałbym tym wszystkim , którzy nas wspierali i nadal wspierają teraz serdecznie podziekować za poparcie.

 Naszymi sponsorami przez te 5 lat byli lub nadal są:

Konsulat Generalny RP w Sydney, Fundacja Semper Polonia,  Szkoła Polska w Randwick, Szkoła Polska w Liverpool, Korpak International, Dr Kaja Lukaszewicz, p Jozef Drewniak,  Express Wieczorny, Puma Media, Yoram Gross Films, Magna Carta Travel, Orbis Express, Biuro Podrózy ATT, Polonez Smallgoods, Narel Smallgoods, Warkapol, Baltic Deli, Maroubra Plaza Deli, Kancelaria Concordia, Mazzaro Restaurant, Study Care, Open Conexus, Jarek Car Service, Bayko Images, i Express Australijski.  

Wszystkim serdecznie dziękujemy i prosimy o dalszą pomoc. Zapraszam też wszystkich nowych potencjalnych sponsorów do wspierania nas. Dodam, że każdy sponsor niezależnie czy to jest osoba prywatna, organizacja czy biznes – każdy ma priorytet w prezentowaniu swojej działalności na łamach naszego portalu.

Jakie będzie następne 5 lat Bumeranga Polskiego – niezależnego portalu Polonii australijskiej? Wszystko zależy od Was!

Krzysztof Bajkowski
* * *
Dla tych, którzy pragną przyczynić sie do dalszego rowoju Bumeranga Polskiego podajemy nasze konto, na które można wpłacać dowolne kwoty.

Konto: Bumerang Polski - Bumerang Media Inc.
Bank: Commonwealth Bank of Australia,
BSB: 062424, Account No: 1050 3382
SWIFT:  CTBAAU2S

To czy i  jak długo oraz w jakiej formie  będzie istniał Bumerang Polski – polskojęzyczna  platforma medialna w Australii, zależy tylko od Was. Za każde wsparcie serdecznie dziękujemy.
 
* * *
Fotoreportaż z pikniku w ujęciach Jarka Ławońskiego:


 Zobacz też pierwsze zdjęcia z pikniku wstawione zaraz po imprezie:
 Świętowaliśmy 5 lat Bumeranga Polskiego

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja