polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sejm bezwzględną większością głosów wybrał Włodzimierza Czarzastego z Lewicy na stanowisko marszałka Sejmu zgodnie z umową koalicyjną. Czarzasty przejmuje funkcję drugiej osoby w państwie po Szymonie Hołowni. * Do jednego z najbardziej niepokojących do tej pory incydentów doszło na trasie Warszawa-Lublin. Premier Donald Tusk poinformował, że we wsi Mika miał miejsce akt dywersji. Eksplozja ładunku wybuchowego zniszczyła tor kolejowy. Podobne uszkodzenie stwierdzono również bliżej Lublina. W związku z tymi wydarzeniami Tusk zapowiedział nadzwyczajne posiedzenie rządowego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego. * * * AUSTRALIA: Australia podpisała dwustronny traktat bezpieczeństwa z Indonezją, co Anthony Albanese nazywa „przełomowym momentem”. Zawiera ona zobowiązanie do wzajemnych konsultacji w przypadku zagrożenia dla któregokolwiek z państw, w celu rozważenia „jakich środków można podjąć indywidualnie lub wspólnie”. Australia podpisała już wcześniej umowy wojskowe z Indonezją, m.in. w 1995 i 2006 roku. * * * SWIAT: "Cała ta sprawa przypomina trochę próbę pomocy alkoholikowi poprzez wysłanie mu kolejnej skrzynki wódki" – ocenił Viktor Orban odnoszc się do przekazywania przez UE pieniędzy dla Ukrainy. Orban poinformował, że otrzymał list od przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen , która apeluje do państw członkowskich o przekazanie większej ilości pieniędzy dla Kijowa. "To zdumiewające gdy mafia wojenna wysysa pieniądze europejskich podatników" - dodał premier Węgier. * Rośnie napięcie na linii USA-Wenezuela. Sekretarz Stanu USA Marco Rubio poinformował, że kierowany przez niego departament zamierza uznać wenezuelski Cartel de los Soles za Zagraniczną Organizację Terrorystyczną. O kierowanie nim oskarża przywódcę Wenezueli Nicolasa Maduro.
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

wtorek, 15 września 2015

Dzień Ojca w Polskiej Szkole Sobotniej w Liverpool

Dzieci z Polskiej Szkoły w Liverpool ze swoimi ojcami.
Fot. C.Wojciechowski
„Drogi Tatku (…)”- tak rozpoczęło się świętowanie Dnia Ojca w Polskiej Szkole Sobotniej w Liverpool w sobotę, 4 września 2015 roku.

Szkolna akademia rozpoczęła się odśpiewaniem  hymnu szkoły, a następnie uczniowie uraczyli swoich ojców i dziadków deklamacją pięknych polskich wierszy i wykonaniem radosnych piosenek. Uczniowie ze wszystkich klas polskiej szkoły wzięli udział w tym wydarzeniu, nawet ci najmłodsi - przedszkolaki, które to skradły serca widzów tańcząc razem poleczkę dla przybyłych gości.


Odważni ojcowie oraz dziadkowie również mieli szansę wystąpienia w programie, biorąc udział w konkursach, w których to musieli wykazać się wieloma zdolnościami takimi jak jedzenie w powietrzu pączka przywieszonego do wędki lub przedstawiania bez użycia słów -  polskich przysłów, które to odgadywane były przez dobrze bawiąca się widownię.

Każdy tata został zwycięzcą!

Świetna publiczność polskiej szkoły w Liverpool, ciekawie przygotowany program  przez nauczycieli oraz  zapał dzieci sprawiły, iż to święto było wyjątkowo udanym dniem dla wszystkich.

Dzień Ojca to ważna data. W Australii obchodzony  jest  w pierwszą niedzielę września i ważne, aby ją co roku  o tym pamiętać J

Ewelina Ellsmore
Zdjęcia: Celestyna Wojciechowski
 










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy