polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wygłosił w Sejmie coroczne expose na temat priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Sikorski podkreślił powagę sytuacji międzynarodowej, zaznaczając, że „arsenał wroga jest znany”, a Polska musi być gotowa na wyzwania współczesnego pola walki. Straszył też skutkami przegranej Kijowa. Odniósł się do ryzyk związanych z ewentualnym wyjściem z Unii Europejskiej, nazywając taką wizję szkodliwą dla bezpieczeństwa. * * * AUSTRALIA: Rząd Australii nakazał rodzinom swoich dyplomatów opuszczenie Izraela i Libanu w związku z rosnącym ryzykiem konfliktu zbrojnego w regionie. Jednocześnie minister spraw wewnętrznych Tony Burke rozważa odmowę wydania wizy kontrowersyjnemu izraelskiemu dziennikarzowi Zvi Yehezkeliemu. Yehezkeli wywołał skandal, twierdząc na antenie, że Izrael powinien rozpocząć operację w Gazie po 7 października od ataku, który zabiłby 100 000 Palestyńczyków. * * * SWIAT: Sytuacja na linii USA–Iran jest obecnie bardzo napięta, a doniesienia medialne z ostatnich dni wskazują na realną groźbę amerykańskiego ataku zbrojnego na Iran. Pentagon postawił swoje siły w stan gotowości. W regionie Bliskiego Wschodu trwa największa koncentracja sił powietrznych od 2003 roku, a na miejsce zmierzają grupy uderzeniowe lotniskowców, m.in. USS Gerald R. Ford oraz USS Abraham Lincoln. * „El Mencho”, lider potężnego kartelu narkotykowego w Meksyku został zlikwidowany. Śmierć lidera wywołała natychmiastowy odwet kartelu. W całym Meksyku (w około 20 stanach) doszło do blokad dróg, podpaleń pojazdów i ataków na służby, w których zginęły dziesiątki osób, w tym cywile i funkcjonariusze Gwardii Narodowej.
POLONIA INFO:

sobota, 22 sierpnia 2015

"Świat Dudy" - wywiad nowego prezydenta RP dla POLITICO

      Fot. European Union 2015 - European Parliament|Creative Commons
Po pierwszym tygodniu swojej prezydentury Andrzej Duda rozpoczyna już istotne zmiany w polityce zagranicznej, nawiązujące do koncepcji swojego poprzednika i politycznego idola Lecha Kaczyńskiego. Kilka dni temu prezydent Duda udzielił wywiad dla POLITICO. Przedstawił w nim swoją wizję pozycji Polski w Europie i na świecie. Opisał swoje relacje z Donaldem Tuskiem i koncepcję obrony gospodarki opartej na węglu. Wyraził także opinię na temat głębokich przemian społecznych, które obyczajowo przekształcają Europę Zachodnią.
 
Nowy prezydent będzie się mocno starał, aby NATO miało swoje stałe bazy w regionie — najlepiej ze stacjonującymi w nich amerykańskimi żołnierzami. Mimo podkreślania wagi dobrych stosunków z Niemcami, taki pomysł może wywołać polityczny zgrzyt na linii Warszawa-Berlin, podobnie, jak jego brak entuzjazmu dla programu dekarbonizacji UE.


Jego „korekta” w stosunkach zagranicznych nie oznacza powrotu do konfliktów z czasów rządów PiS-u, ale Polska Dudy z pewnością będzie inna niż Polska Bronisława Komorowskiego.

Dzisiaj POLITCO prezentuje opis rozmowy z Andrzejem Dudą, polskim czytelnikom prezentując zapis całej rozmowy z prezydentem, która się odbyła się w drodze powrotnej ze Szczecina, gdzie wizytował on regionalny sztab Sojuszu Atlantyckiego.

Rozmowę z nowym prezydentem Polski przeprowadzil  Jan Cienski z POLITICO  w  drodze powrotnej ze Szczecina, gdzie prezydent wizytował  regionalny sztab Sojuszu Atlantyckiego.

Wywiad  Andrzeja Duduy dla POLITICO w pełnej wersji polskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy